На ЧАЕС провели часткову ротацію персоналу
На Чорнобильській АЕС 20 березня провели часткову ротацію персоналу й евакуацію осіб, які перебували на території окупованої станції, повідомляє пресслужба ЧАЕС.
«За цей день вдалося вивезти 64 особи: 50 осіб змінного персоналу ЧАЕС, 9 службовців Національної гвардії України (8 жінок і 1 онкохворий), 1 службовця Державної служби надзвичайних ситуацій, 4 «сталкерів», – йдеться в повідомленні Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» у фейсбуці.
За повідомленням, на заміну евакуйованого персоналу ЧАЕС вирушили 46 добровольців-працівників станції для виконання службових обовʼязків і для забезпечення функціонування підприємства.
На ЧАЕС нагадали, що персонал перебував на робочих місцях близько 600 годин, «героїчно виконуючи свої професійні обовʼязки і підтримуючи належний рівень безпеки».
Інші деталі ротації на ЧАЕС пообіцяли надати згодом.
16 березня в «Енергоатомі» повідомляли, що на ЧАЕС тоді перебували 103 працівники.
Під час широкомасштабного військового вторгнення в Україну російська армія взяла під контроль два атомних об’єкти – Чорнобильську і Запорізьку атомні електростанції. Зокрема, ЧАЕС загарбники захопили в перший день вторгнення, 24 лютого.
Через дії Росії на ЧАЕС та ЗАЕС у МАГАТЕ створили цілодобовий кризовий центр для моніторингу ситуації на АЕС України, а Офіс генпрокурора відкрив низку проваджень за статтею «екоцид».
Генеральний штаб Збройних сил України повідомляє, що російські військові втратили зведений загін 6-го танкового полку під час здійснення чергової спроби наступу на Київ.
«Завдяки активним діям підрозділів Збройних сил України на окремих напрямках у Броварському районі підрозділи противника залишаються відрізаними від постачання пального і продовольства», – йдеться в повідомленні.
За даними Генштабу, у 25-у добу протистояння України російському воєнному вторгненню російські загарбники втратили наступальний потенціал, а «їх просування зупинене майже на всіх напрямках».
«Противник продовжує нести втрати, має значні проблеми з комплектуванням підрозділів і частин особовим складом, логістикою. Для поповнення втрат особового складу підрозділів російської окупаційної армії військовими комісаріатами Кубані, Приморського краю, Ярославської області і регіонів уральського федерального округу проводяться заходи прихованої мобілізації. Проте, населення перелічених регіонів не має бажання брати участь у війні. Мають місце масові випадки ухилення від служби», – йдеться в повідомленні.
Над Вінницькою областю збили російську ракету – голова ОВА
Збройні сили України збили випущену російськими військами ракету над територією Вінницької області, повідомив голова Вінницької обласної військової адміністрації Сергій Борзов.
Подробиць він не навів і виклав фото уламків ракети у своєму телеграм-каналі.
За словами Борзова, ситуація у Вінницькій області – спокійна, активні бойові дії не ведуться.
18 березня повідомляли про ліквідацію трьох російських ракет у небі над Вінниччиною.
Раніше сьогодні радник голови Офісу президента України Олексій Арестович, коментуючи ситуацію з вторгненням Росії, заявив, що фронт «практично завмер», а Росія нині практично не веде ракетних ударів по українських містах.
«Практично не діє російська авіація. Повітряні сили навіть опублікували звіт, згідно з яким вони знищили лише три вертольоти за добу, а їм хотілось би більше», – сказав Арестович.
Масштабна війна Росії проти України триває 25-й день. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України». І хоча Україна та Захід заявляють про суттєві втрати РФ у війні проти України, Росія називає значно менші цифри. Свої дані Міноборони Росії оприлюднювало один раз, ще 2 березня, визнавши втрату 498 солдатів. Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.
«Закінчиться поразкою Росії»: як Україна відбиває атаки РФ і змінює світ?
Повномасштабна війна Росії проти України триває вже майже місяць. 24 лютого російська армія на світанку почала бомбардувати українські міста. Це призвело до масових жертв серед мирного населення. Вже точно відомо – загинуло щонайменше 112 дітей і 140 отримали поранення. Запеклі бої тривають. Проєкт Радіо Свобода «Донбас Реалії» розповідає про ситуацію на трьох важливих напрямках: київському, миколаївському та маріупольському, а також розмірковує про світові геополітичні зміни.
Читайте про це за лінком
Психологія терориста: чого боїться Путін та навіщо йому війна?
«Першу помилку вже зробив Володимир Путін, коли збирався захопити Київ за два дні. Здається, у спробі переконати росіян, що Україна – це failed state, російський «самодержавець» почав вірити у свою ж вигадку», – зазначає Ігор Мисловський, дослідник медіа і тероризму. Його статтю читайте за лінком
Президент України Володимир Зеленський заявив, що готовий вести переговори з президентом Росії Володимиром Путіним, але попередив, що якщо ці переговори зазнають невдачі, це означатиме «третю світову війну».
«Я готовий до переговорів із ним. Я був готовий протягом останніх двох років. І я гадаю, що без переговорів ми не зможемо завершити цю війну», – сказав Зеленський в інтерв’ю CNN.
«Я вважаю, що ми повинні використовувати будь-який формат, будь-який шанс, щоб мати можливість вести переговори, можливість розмовляти з Путіним. Але якщо ці спроби проваляться, це означатиме, що це третя світова війна», – додав він.
При цьому, за словами президента, Україна на цих переговорах за жодних умов не може поступитися своєю територіальною цілісністю.
«Ніяких компромісів, пов’язаних із нашою територіальною цілісністю і нашим суверенітетом, і про це говорив український народ, вони не зустрічали російських солдатів букетом квітів, вони зустрічали їх хоробро, вони зустрічали їх зі зброєю в руках», – сказав Зеленський.
Він наголосив, що якби Україна була в НАТО – Росія не вторглася б.
«Я хотів би отримати гарантії безпеки для моєї країни, для мого народу. Якщо члени НАТО готові бачити нас в альянсі, зробіть це негайно, бо щодня гинуть люди… Я просив їх особисто прямо сказати, що НАТО готове нас прийняти через рік-два-п’ять, тільки прямо і чітко сказати, чи просто сказати ні. І відповідь була дуже чіткою: ви не станете членом НАТО, але публічно двері залишаться відчиненими», – заявив президент.
Байден не планує їхати в Україну наступного тижня – Білий дім
Речниця Білого дому Джен Псакі заявила, що президент США Джо Байден «не планує» їхати в Україну наступного тижня, на який у нього запланована подорож до Європи на саміти ЄС і НАТО.
«Поїздка буде зосереджена на продовженні згуртування світу на підтримку українського народу і проти вторгнення президента Путіна в Україну, але планів їхати в Україну немає», – написала Псакі у твітері і пообіцяла пізніше надати додаткові деталі щодо поїздки Байдена.
Раніше цього тижня речниця Білого дому підтвердила, що президент США Джо Байден візьме участь в екстреному саміті НАТО в Брюсселі 24 березня, а також приєднається до запланованого саміту Європейської ради.
Кличко показав наслідки падіння снаряда в Києві 20 березня
Унаслідок чергового обстрілу української столиці, який відбувся 20 березня, загиблих немає, постраждали пʼятеро людей, двох із них довелося госпіталізувати. На місці події працюють медики та рятувальники, повідомив міський голова Києва Віталій Кличко.
«Ворог продовжує обстрілювати столицю. У Святошинському районі снаряд влучив у двір поруч із 10-поверховим житловим будинком. Будинок пошкоджений, згоріли автівки в дворі», – інформує міський голова столиці.
Раніше цього тижня голова військової адміністрації Києва Микола Жирнов повідомив, що із початку повномасштабного вторгнення військ РФ у Києві затримали 127 диверсантів, у тому числі 14 груп.
За його словами, завдяки блокпостам створена не лише мережа пунктів пропуску техніки та людей, але вони є «основою фортифікаційних споруд, інженерних загороджень».
Українська влада неодноразово заявляла, що Київ для російських військ є однією з найбільших мішеней.
Німеччина заявляє, що домовилася про довгострокове енергетичне партнерство з Катаром, у той час, як Берлін після вторгнення Москви в Україну хоче стати менш залежним від російських джерел енергії.
«Хоча нам ще може знадобитися російський газ цього року, в майбутньому цього більше не буде. І це лише початок», – заявив міністр економіки Німеччини Роберт Габек 20 березня під час візиту до Дохи.
Німеччина, найбільша економіка Європи, роками залежала від поставок енергоносіїв із Росії і не бажала вводити санкції проти Москви після агресивних дій Кремля у Східній Європі.
Однак після повномасштабного вторгнення Росії в Україну канцлер Німеччини Олаф Шольц зблизився зі Сполученими Штатами Америки та іншими західними лідерами у намаганні покарати Кремль за його дії і висловив необхідність диверсифікувати закупівлі енергоносіїв.
Минулого місяця Шольц оголосив, що ключовий документ, необхідний для сертифікації газопроводу «Північний потік-2» вартістю 11 мільярдів доларів із Росії до Німеччини, буде відкликаний.
Катар є найбільшим у світі експортером скрапленого газу і має треті за величиною запаси газу після Росії й Ірану.
МОЗ: в Україні від початку війни провели 5 трансплантацій
Міністерство охорони здоров’я повідомляє, що в Україні від початку вторгнення Росії провели п’ять трансплантацій.
«Лікарі Першого територіального медичного об’єднання Львова у березні провели п’ять трансплантацій органів від посмертних донорів, пересадивши серце і чотири нирки. Дві нирки пересадили евакуйованим зі столиці дітям. 15-річний Сашко та 12-річний Юрко «жили» в «Охматдиті». Сашко мав проблеми з нирками від народження, Юрку ускладнення дала ангіна», – повідомили у МОЗ.
У міністерстві додали, що з початком воєнних дій дітей евакуювали до Львова. «Там 12 березня команда фахівців Першого медичного об’єднання Львова провела операції з пересадки нирок. Донором для дітей став 29-річний чоловік, який помер внаслідок інсульту. Окрім нирок, лікарі пересадила серце 40-річному чоловікові з Чернівців», – йдеться в повідомленні.
За кілька днів до цього – 7 березня – лікарі у Львові виконали ще дві трансплантації нирок. «Органи отримали 19-річна дівчина з Івано-Франківська і 37-річна жінка з Тернополя. Обидві мали ниркову недостатність і також перебували на гемодіалізі. Донором для них став 40-річний чоловік, що помер в Івано-Франківській обласній лікарні внаслідок інсульту», – додали у МОЗ.
За даними міністерства, у 2021 році вдвічі менше пацієнтів відправили на трансплантацію за кордон, оскільки «переважна більшість українців отримали цю медичну допомогу вдома». Загалом минулого року в Україні провели понад 300 трансплантацій, це – вдвічі більше, ніж у 2020 році і майже вчетверо більше, ніж у 2019-му. У МОЗ уточнили, що для пацієнтів операції з трансплантації є безкоштовними, кошти на їх проведення виділяє держава.
ООН: число загиблих в Україні після початку війни цивільних перевищило 900
Щонайменше 902 цивільних загинули та 1459 зазнали поранень із початку російського вторгнення в Україну, повідомляє Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) 20 березня.
В управлінні додали, що більшість зафіксованих смертей спричинені застосуванням вибухової зброї з широкою зоною впливу, включно з обстрілами з важкої артилерії та реактивних систем залпового вогню, а також унаслідок ракетних та повітряних ударів.
Окремо щодо Донецької та Луганської областей чиновники ООН повідомили, що загинули 248 мирних жителів.
За даними Офісу ООН, фактичні цифри можуть бути «значно вищими, особливо на території, яка контролюється урядом, оскільки отримання інформації з деяких місць, де тривають інтенсивні бойові дії, відбувається з затримкою, та багато повідомлень із місць, звідки надходить інформація про втрати серед цивільного населення, все ще потребують підтвердження».
УВКПЛ повідомило, що це стосується, зокрема, міста Маріуполя, «де є звинувачення у численних жертвах серед цивільного населення», але точна статистика наразі неможлива.
Зеленський виступить перед парламентом Ізраїлю
Президент України Володимир Зеленський звернеться до парламенту Ізраїлю 20 березня у форматі відеоконференції.
Речник ізраїльського Кнесету сказав, що виступ Зеленського, який часто підкреслював своє єврейське походження, запланований на 18:00 за Києвом.
Мер Тель-Авіва Рон Хулдай повідомив, що виступ Зеленського транслюватимуть у прямому ефірі в центрі міста.
Зеленський вже виступав зі зверненнями до кількох законодавчих органів інших країн, зокрема, Конгресу США, Палати громад Великої Британії та німецького Бундестагу, починаючи з 24 лютого, коли російські війська вторглися в Україну.
Більше ніж один мільйон із 9,5 мільйонів жителів Ізраїлю мають коріння в Росії або інших країнах колишнього Радянського Союзу.
Уряд прем’єр-міністра Ізраїлю Нафталі Беннета намагається зберегти нейтралітет у війні між Україною і Росією, посилаючись на тісні зв’язки з обома країнами.
Беннет намагався бути посередником між двома сторонами і провів телефонні переговори із Володимиром Зеленським і президентом Росії Володимиром Путіним. Він також зустрівся з Путіним у Москві 5 березня.
При цьому в містах Ізраїлю відбулися вуличні протести із засудженням вторгнення Росії.
Росія відчує додаткові наслідки, якщо застосує хімічну зброю в Україні – посол США в ООН
Посол США в ООН Лінда Томас-Ґрінфілд заявила 20 грудня, що Росія зазнає додаткових наслідків із боку США, якщо використає хімічну зброю під час вторгнення в Україну.
«Те, що ми бачимо, знову ж таки – це спроба росіян використати фальшивий прапор. Вони заявляють про те, що, можливо, мають намір зробити. Ми бачили це раніше… І ми стурбовані тим, що вони можуть застосувати хімічну зброю в Україні», – сказала Томас-Ґрінфілд в ефірі телеканалу CNN.
Раніше цього місяця президент США Джо Байден також попередив, що Росія «заплатить високу ціну, якщо вона використовуватиме хімічну зброю».
Раніше кілька міжнародних розслідувань установили, що російський уряд застосував хімічну зброю під час отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального в 2020 році та колишнього подвійного агента Сергія Скрипаля і його дочки Юлії в Англії в 2018 році. Обидва випадки призвели до запровадження санкцій проти Росії.
Сполучені Штати також твердять, що президент Сирії Башар Асад, режим якого підтримує Москва, десятки разів застосував хімічну зброю проти свого народу під час громадянської війни.
Російська армія перетворює окуповані й оточені населені пункти на концтабори – Денісова
Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова заявила про серйозну гуманітарну катастрофу в Мангуші та Мелекіному на Донеччині, а також у Чернігові й Херсонській області. Недопущення до окупованих чи оточених населених пунктів гуманітарної допомоги вона порівняла з концентраційними таборами.
«Рашистська армія перетворює окуповані та оточені населені пункти у концентраційні табори, де морить голодом мирне населення», − написала вона.
За повідомленням Денісової, армія РФ не допускає вантажі з гуманітарною допомогою до Мангуша та Мелекіно, куди втекли від бомбардувань мешканці Маріуполя. Також допомога не може дістатися на Херсонщину і до населених пунктів, де ведуться бойові дії, на Харківщині, Луганщині, Донеччині, Київщині.
«Окупанти не допускають гуманітарні вантажі з їжею, ліками, предметами першої необхідності», − повідомила вона.
За словами Денісової, на Херсонщину не дали приїхати 14-м фурам із гуманітарною допомогою.
Місто Чернігів, як повідомляє омбудсмен, потерпає від гуманітарної катастрофи.
«Немає ні електроенергії, ні тепла, ні води. Майже тиждень йдуть переговори про евакуацію та гуманітарний коридор, але рашисти на нього не погоджуються», − написала Денісова.
Уповноважена ВР з прав людини заявила, що позбавлення мирного населення їжі та медикаментів є нічим іншим, як катуванням і прямим порушенням Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, Міжнародного пакту про громадянські та політичні права і Європейської конвенції з прав людини.
16 березня Денісова повідомляла, що через окупацію російськими військами Херсонщина перебуває на межі гуманітарної катастрофи.
За її словами, у населених пунктах області (особливо невеликих) є проблеми з електро-, газо- та водопостачанням, також людям критично не вистачає медикаментів, а інколи – їжі. Доправити усе це туди неможливо через обстріли з боку російських військ.
Десять мільйонів людей залишили свої домівки в Україні від початку війни – ООН
Десять мільйонів людей – приблизно чверть населення – залишили свої домівки в Україні через вторгнення Росії, заявив верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Ґранді 20 березня.
«Серед відповідальності тих, хто веде війну, в усьому світі, є страждання цивільних осіб, які змушені залишити свої домівки», – написав Ґранді у твітері.
«Війна в Україні настільки нищівна, що 10 мільйонів людей втекли: або переміщені всередині країни, або виїхали як біженці за кордон», – додав він.
За даними УВКБ ООН, понад 3,4 мільйона українців, переважно жінок і дітей, залишили країну з початку російського вторгнення 24 лютого.
Українські чоловіки віком від 18 до 60 років не можуть виїхати через оголошену мобілізацію.
Агентство ООН у справах дітей ЮНІСЕФ повідомляє, що серед тих, хто виїхав за кордон – понад 1,5 мільйона дітей.
Біженці прямують до сусідніх західних країн, таких як Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина і Молдова.
Європейський союз надав українцям, які втікають від війни, право залишатися та працювати в усіх 27 країнах – членах блоку до трьох років.
Тим часом, влада заблокованого Маріуполя стверджує, що за останні дні кілька тисяч жителів були примусово переселені до Росії.
«Окупанти відправляють жителів Маріуполя до фільтраційних таборів, перевіряють телефони і вилучають українські документи», – повідомив голова Донецької обладміністрації Павло Кириленко.
Багато з 400 000 жителів Маріуполя перебувають у пастці більше ніж два тижнів у той час, як Росія намагається взяти під контроль стратегічне портове місто, постійно бомбардуючи його і відключаючи постачання електроенергії, їжі і води.
Біженцями стали щонайменше 1,5 мільйона дітей із України – ЮНІСЕФ
Щонайменше 1,5 мільйона українських дітей стали біженцями внаслідок неспровокованого вторгнення Росії в Україну, повідомив CNN 20 березня речник Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Джо Інгліш.
Ще 3,3 мільйона неповнолітніх зараз стали переміщеними особами всередині країни, сказав представник ЮНІСЕФ.
«Кожна з них – це окрема дитина, чиє життя було розірвано, чий світ перевернувся з ніг на голову», – сказав Інгліш.
За даними агенції ООН у справах дітей, щонайменше 150 неповнолітніх загинули та 160 зазнали поранень після вторгнення Росії в Україну наприкінці лютого. Ці дані є дещо більшими, ніж оприлюднені Офісом генерального прокурора, який документально підтверджує станом на ранок загибель 115 дітей і поранення понад 140. Водночас ювенальні прокурори уточнюють, що «ці дані не є остаточними, оскільки відсутня можливість огляду місць обстрілів у районах активних бойових дій та на тимчасово окупованих територіях».
В Енергодарі – протести після викрадення військами РФ посадовця міськради
Жителі Енергодара 20 березня зібралися на акцію протесту проти затримання російськими військовими цивільних жителів міста. Зібратися на мітинг городян закликав мер міста Дмитро Орлов після викрадення його першого заступника Івана Самойдюка.
Під час акції її учасники скандували «Героям Слава» і «Самойдюка». Відповідне відео оприлюднив мер Енергодару.
Також Дмитро Орлов під час мітингу повідомив, що захід має на меті припинити викрадення російськими військами цивільного населення. За словами мера, він спільно з українською владою веде консультації щодо шляхів звільнення вже затриманих енергодарців.
20 березня стало відомо про викрадення російськими військами першого заступника міського голови Івана Самойдюка. Також у Бердянську Запорізької області затримано близько 10 цивільних, учасників акцій протесту проти військ РФ.
Радіо Свобода звернулося по офіційний коментар до Запорізької ОВА щодо кількості цивільних жителів регіону, які наразі перебувають у полоні.
Раніше російські військові викрали мера Мелітополя Івана Федорова, якого згодом українська сторона обміняла на дев’ятьох російських солдатів-строковиків. Також військові РФ захопили мера Дніпрорудного, міста поряд з Енергодаром, Євгена Матвеєва, доля якого наразі невідома.
З Росії вийшли всі чотири найбільші у світі нафтосервісні компанії
Усі чотири міжнародні нафтосервісні компанії заявили про згортання роботи в Росії через її агресію проти України.
20 березня про зупинку проєктів в Росії заявила швейцарська компанія Weatherford International. Вона стала останньою компанією з «великої четвірки», яка заявила про припинення інвестицій і запровадження технологій в РФ. Про це компанія повідомила на своєму сайті.
«Після введення санкцій 24 лютого ми призупинили постачання, а також будь-які нові інвестиції чи розгортання нових технологій в Росії», - заявив президент та СЕО компанії Гіріш Саліграм.
Weatherford працює в близько 75 країн світу.
19 березня американська компанія Baker Hughes, яка надає продукцію та послуги для буріння нафти, оцінки пластів, добудови, консалтингу з видобутку пластів, оголосила про припинення нових інвестицій у свої операції у Росії.
«Криза в Україні викликає серйозне занепокоєння, і ми рішуче підтримуємо дипломатичне рішення. Ми засуджуємо насильство, і наші серця – разом з постраждалими та їхніми родинами», – сказав голова та генеральний директор Baker Hughes Лоренцо Сімонеллі.
Напередодні, 18 березня, американська компанія Halliburton 18 оголосила, що вона негайно згортає майбутні бізнеси в Росії, оскільки вона «виконує санкції, які забороняють транзакції та роботу, зокрема, з конкретними споживачами, що перебувають у державній власності Росії».
Halliburton – друга за величиною нафтосервісна компанія у світі, її клієнтами були «Газпром», «Газпром нафта», «Роснафта», «ЛУКОЙЛ» та інші.
Також про згортання планів у РФ 18 березня повідомила міжнародна компанія Schlumberger, яка займається обслуговуванням нафтових родовищ.
«Ми вирішили негайно призупинити впровадження нових інвестицій та технологій для операцій у Росії. Ми продовжуємо активно стежити за цією динамічною ситуацією та здійснюватимемо будь-яку існуючу діяльність у повній відповідності до чинних міжнародних законів та санкцій», – заявив голова компанії Олів'є Ле Пеш.
Schlumberger («Шлюмберже») – це технологічна компанія, яка співпрацює з клієнтами для доступу до енергії у більш ніж 120 країнах.
За словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, станом на ранок 14 березня 209 компаній повністю вийшли з російського ринку та припинили взаємодію з російськими партнерами. Ще 378 компаній обмежили роботу частково.
«Росія перетворилася на підсанкційного лідера та стала світовим вигнанцем, токсичною країною, від якої відвертається увесь світ», – наголосив міністр 14 березня.
Того ж дня увечері країни-члени Європейського союзу узгодили четвертий пакет санкцій проти Росії після її вторгнення в Україну.
Французьке президентство в ЄС заявило, що частиною пакету буде скасування торговельного статусу Росії як «країни найбільшого сприяння». Цей крок може дати змогу ЄС забороняти або запроваджувати штрафні мита на російські товари і поставить Росію на один рівень із Північною Кореєю або Іраном.
Фронт завмер, РФ практично не завдає ракетних ударів по містах – Арестович
Радник голови Офісу президента України Олексій Арестович, коментуючи ситуацію з вторгненням Росії, заявив, що станом зараз фронт «практично завмер».
«Ведуться тактичні дії, тому що і в російської, і в української сторони не вистачає сил для реального перелому ситуації на тому чи іншому напрямку. Сторони ведуть тактичні дії, зосереджують резерви і завдають одна по одній ударів. Але ми завдаємо ці удари краще», – сказав Арестович на брифінгу в Офісі президента 20 березня.
За його словами, нині Росія практично не веде ракетних ударів по українських містах.
«Практично не діє російська авіація. Повітряні сили навіть опублікували звіт, згідно з яким вони знищили лише три вертольоти за добу, а їм хотілось би більше», – сказав Арестович.
Масштабна війна Росії проти України триває 25-й день. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України». І хоча Україна та Захід заявляють про суттєві втрати РФ у війні проти України, Росія називає значно менші цифри. Свої дані Міноборони Росії оприлюднювало один раз, ще 2 березня, визнавши втрату 498 солдатів. Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.
Херсонщина: рідні журналіста Батуріна повідомили про його звільнення з полону
В неділю, 20 березня, стало відомо, що на Херсонщині відпустили викраденого каховського журналіста Олега Батуріна. Інформацію про це проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов'я» підтвердила сестра журналіста Ольга.
На своїй сторінці у фейсбуці вона опублікувала деталі про перебування брата у полоні, описані з його слів.
«12 березня о 17.00 на каховській автостанції мене схопили. Били. Принижували. Погрожували. Сказали, що вбʼють. Майже вісім днів. 187 годин полону. Практично без їжі. Кілька днів майже без води. Без мила, без змінного одягу. Не розуміючи, де я. Але вони чітко знали, за що. Вони хотіли зламати, розтоптати. Показати, що буде з кожним журналістом: тебе позбавлять. Тебе вбʼють», - йдеться у повідомлені Ольги.
12 березня у Каховці на Херсонщині зник місцевий журналіст Олег Батурін, повідомив Інститут масової інформації з посиланням на його дружину.
Публічної інформації від окупаційних російських сил, що зараз частково контролюють Херсонщину, щодо викрадень у регіоні активістів та журналістів, немає.
За фактом імовірного викрадення російськими окупантами журналіста на Херсонщині триває розслідування, повідомили в Херсонській обласній прокуратурі.
Із початку вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року Інститут масової інформації нарахував «понад 50 воєнних злочинів, скоєних російськими військовими щодо журналістів та медіа – це, зокрема, вбивства і обстріл українських та іноземних журналістів, припинення мовлення і захоплення майна телерадіоорганізацій та діяльності інших медіа».
Відповідно до Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 1949 року, захоплення у заручники осіб, які не беруть активної участі в бойових діях, у тому числі з осіб зі складу Збройних сил, є безумовно забороненим та вважається воєнним злочином.