З Бердянського морського порту зникли 5 кораблів із зерном − Старух
З Бердянського морського порту зникли 5 кораблів, завантажених кількома десятками тисяч тонн українського зерна. Про це в ефірі телемарафону розповів голова Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух.
«Що повідомляють жителі Бердянська. Там стояло на завантаженні 5 кораблів. Деякі з них повністю були завантажені – це ми бачимо по митних документах, деякі частково були завантажені. Кілька днів тому ці кораблі зникли з Бердянського порту. Як кажуть люди, вони були кудись відігнані російськими буксирами», − заявив Старух.
Голова ОВА сподівається, що скоро місце перебування кораблів стане відоме.
«Зараз ми подивимося, корабель же віддає якісь коди безпосередньо в інформаційне середовище. І зрозуміємо їх», − сказав він.
16 березня житель Бердянська, обізнаний з роботою порту та транспортними перевезеннями, розповів проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я», що будівлі та територія порту захоплені російськими силами.
За його словами, судна під іноземними прапорами, завантажені українським зерном, 15 березня вивів на рейд російський буксир.
«Для їхнього супроводу росіяни завели в Бердянськ свій буксир, вивели судна на рейд, обшукали та відпустили», – додав містянин.
Також, за словами чоловіка, російські окупаційні сили зайняли міськраду, адміністрацію, будівлі прокуратури, поліції та інших органів влади. В Бердянську всюди панує «Росгвардія».
Reuters: США запропонували Туреччині передати Україні російські комплекси протиракетної оборони
США неофіційно обговорюють із Туреччиною можливість передачі Україні російських систем протиракетної оборони С-400, пише Reuters із посиланням на три джерела, знайомі з питанням.
Співрозмовники агентства розповіли, що протягом місяця США обговорювали з турецькими союзниками можливість передачі Україні комплексів, але жодних конкретних запитів не було.
Джерела Reuters відзначають, що Анкара, найімовірніше, відмовиться від поставок через можливі технічні проблеми з поставками і негативну реакцію з боку Москви.
Турецька влада повідомлення Reuters не коментувала.
Папа Римський закликав зупинити «жахливу війну» в Україні
Папа Римський Франциск 20 березня знову засудив війну в Україні, розв’язану Росією, і закликав світових лідерів зупинити «цю жахливу війну».
«Агресія проти України, на жаль, не сповільнюється. Це безглузда різанина, де щодня повторюються вбивства і звірства», – сказав понтифік десяткам тисяч людей на площі Святого Петра під час своєї щотижневої недільної проповіді.
«Цьому немає виправдання», – сказав Франциск, очевидно, маючи на увазі Росію, яка намагалася виправдати вторгнення в Україну як необхідне для власної оборони. Понтифіки зазвичай засуджують війни і їхні руйнівні наслідки для мирного населення, не називаючи розпалювачів війни.
За словами папи Римського, цього тижня ракети, бомби «знову сипалися» на літніх людей, дітей і вагітних».
Напередодні папа Франциск відвідав українських дітей-біженців, які перебувають на лікуванні в дитячій лікарні Бамбіно Джезу в Римі.
84-річний понтифік активно критикує неспровоковане вторгнення Росії в Україну, заявляючи про «варварство» війни.
«Незаконно і несправедливо» – Княжицький про рішення РНБО щодо трансляції телемарафону про війну
Депутат Верховної Ради (фракція «Європейська солідарність») та медіаменеджер Микола Княжицький вважає незаконним рішення РНБО щодо об’єднання всіх загальнонаціональних телеканалів на єдиній платформі – цілодобовому марафоні «Єдині новини #UАразом».
«В ефірі мають право мовити лише «Інтер», Плюси (телеканал 1+1 – ред.), «Україна» і ICTV, які роблять спільний марафон (Княжицький не згадав ще UA:Перший – ред.). Вороги у владі штовхають президента не на боротьбу з «Росією 24», яку включили у (окупованому – ред.) Мелітополі, а на боротьбу з українськими патріотичними каналами, які, на відміну від «Інтера», не підтримували ОПЗЖ і не прославляли агресора. Це незаконно і несправедливо», – написав у фейсбуці Княжицький, який має власну авторську програму на телеканалі «Еспресо».
Видання «Українська правда» наводить заяву радника голови Офісу президента Михайла Подоляка, згідно з якою указ президента не передбачає закриття будь-яких телеканалів.
«Мова йде тільки про необхідність підключення до єдиного загальнонаціонального телемарафону – повністю або частково. Але в каналів є певна творча свобода. Інша річ, що під час повноцінної війни має бути більш-менш єдина інформаційна політика в телепросторі», – сказав чиновник.
Рішення РНБО і підписаний на його основі указ президента Володимира Зеленського не містить детальних розʼяснень щодо того, яким чином має відбутися «підключення до єдиного загальнонаціонального телемарафону».
Російські військові викрали ще одного посадовця в Запорізькій області – мер Енергодара
В Енергодарі Запорізької області російські військові викрали першого заступника міського голови Івана Самойдюка, повідомив на своїй сторінці у фейсбуці мер міста Дмитро Орлов. Інформацію про викрадення підтверджують і в Запорізькій ОВА.
«Окупанти, які не домоглися від міської влади жодної співпраці, пішли на відверті злочинні дії. Викрадено першого заступника міського голови Івана Самойдюка! В якому він перебуває стані, нам не відомо! На зв’язок не виходить зі вчорашнього дня. А сьогодні ми отримали підтверджену інформацію про те, що його цинічно викрадено», – заявив Орлов.
«Окупанти також розпочали фізичний, психологічний тиск на активних у своїй публічній діяльності жителів Енергодара. Продовжують розшукувати тих енергодарців, в принциповій позиції яких вбачають для себе загрозу. Просимо депутатів, активістів і публічних енергодарців зараз зберігати максимальну обережність. Не відповідайте на незнайомі телефони, не розповідайте нікому про своє фактичне місце перебування», – додав мер.
Він також закликав містян прийти до будівлі міської ради, «щоб заявити про свою категоричну незгоду щодо викрадення й утримання у неволі громадян України».
Також 20 березня один із бердянських інтернет-ресурсів повідомив про викрадення російськими загарбниками місцевої активістки. Також є інформація про затримання російськими військовими в місті близько 10 учасників сьогоднішньої акції ненасильницького спротиву військам РФ.
Раніше російські військові викрали мера Мелітополя Івана Федорова, якого згодом українська сторона обміняла на дев’ятьох російських солдатів-строковиків. Також військові РФ захопили мера Дніпрорудного, міста поряд з Енергодаром, Євгена Матвеєва, доля якого наразі невідома.
Дядьку, не забирайте мою маму!»: вони вижили, їх зупиняли військові РФ – відео
Молдаванка за національністю Олена Давид із сином Лукою втікали від нинішньої масштабної війни з першого її дня. Спочатку з Києва в область, і дивом залишилися неушкодженими після обстрілу військовими РФ з повітря.
Потім – 2 тижні без газу, електрики, з мінімумом води та їжі. А тоді друга спроба втекти, але вже далі, і зустріч з російськими військовими особисто. Зараз жінка та її син у безпеці, каже, що врятувалася дивом. А як усе було, погодилася розповісти Радіо Свобода.
Російська еліта «розглядає можливість відсторонення Путіна» – українська розвідка
У російській економічно-політичній еліті формується опозиція до президента Росії Володимира Путіна, повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони.
За даними розвідки, представники російської верхівки розглядають можливості «отруєння, раптової хвороби, нещасного випадку» для відсторонення Путіна і відновлення економічних зв’язків із Заходом.
Як стверджують у ГУР, як наступника Путіна нібито розглядається директор Федеральної служби безпеки Олександр Бортников. Саме він відповідав за аналіз настроїв населення України та спроможність української армії.
«Саме Бортников та його відомство відповідали за аналіз настроїв населення України та спроможність української армії. Відомо, що Бортников та деякі інші впливові представники російської еліти розглядають різні варіанти відсторонення путіна від влади. Зокрема, не виключається отруєння, раптова хвороба, або інша «випадковість», – йдеться в заяві управління.
У розвідці нагадали про оприлюднення даних щодо чеченських командирів, підконтрольних голові Чечні Рамзану Кадирову.
«Інформація надійшла саме від російської сторони. Імовірно, так керівництво ФСБ намагається послабити вплив Кадирова. Також це може бути спробою завчасно налагодити взаємодію з українською владою в обхід нинішнього керівництва РФ», – припустили в ГУР.
Незалежно перевірити оприлюднені розвідкою дані наразі неможливо.
Масштабна війна Росії проти України триває 25-й день. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України». І хоча Україна та Захід заявляють про суттєві втрати РФ у війні проти України, Росія називає значно менші цифри. Свої дані Міноборони Росії оприлюднювало один раз, ще 2 березня, визнавши втрату 498 солдатів. Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.
Групу прихильників ліберальної політологині Шульман заблокували в російській соцмережі
Російська соціальна мережа «ВКонтакте» на вимогу Генпрокуратури своєї країни заблокувала групу прихильників політологині Катерини Шульман, у якій перебувають майже 35 тисяч людей. Повідомлення про блокування адміністратори спільноти отримали увечері 19 березня.
Група потрапила під блокування на підставі того ж рішення, яким «Роскомнагляд» заблокував сайти практично всіх незалежних засобів інформації. У ньому йдеться, що на ресурсі, який блокується, поширюється помилкова інформація про війну в Україні: «Разом з цим, за даними офіційних джерел Російської Федерації, у тому числі Міноборони Росії, зазначена інформація не відповідає дійсності, формує у людей панічні настрої, створює передумови до масових порушень громадського порядку та громадської безпеки».
За підрахунками проєкту «Роскомсвобода», під таким приводом заблокували вже 593 сторінки.
Також у Росії заблокували сайти «Медіазона. Центральна Азія» та Agentura.ru – проєкт дослідників спецслужб Андрія Солдатова та Ірини Бороган.
Російське цензурне відомство «Роскомнагляд» заявило 19 березня, що зафіксувало вже понад 50 випадків «цензури» щодо каналів російських засобів інформації та громадських діячів на відеохостингу YouTube. У «Роскомнагляді» знову закликали корпорацію Google, якій належить платформа YouTube, «негайно припинити будь-які обмеження та забезпечити безперешкодний доступ російським користувачам до інформації».
«За всіма фактами цензури «Роскомнагляд» спрямовував вимоги припинити дискримінацію. Проте станом на 18 березня з боку компанії Google LLC ці вимоги не виконані», – стверджується в повідомленні відомства.
18 березня «Роскомнагляд» вимагав від Google «у максимально короткі терміни» припинити «поширення загроз» на адресу російських громадян та трансляцію «антиросійських роликів». При цьому було сказано, що дії адміністрації хостингу «мають терористичний характер».
Джерело російської державної агенції «РИА Новости» повідомило цього тижня, що в Росії YouТube можуть заблокувати до кінця наступного тижня.
ДСНС: 8 пожежників поранені, їхній автомобіль підірвався на вибуховому пристрої в Київській області
Восьмеро пожежників зазнали поранень, коли їхній автомобіль підірвався на вибуховому пристрої в Київській області, повідомляє Державна служба України з надзвичайних ситуацій.
За повідомленням, це сталося 19 березня біля села Нові Петрівці.
«19 березня під час слідування з місця гасіння пожежі до місця заправки пожежного автомобіля водою, на дорозі в напрямку села Нові Петрівці пожежне авто з особовим складом підірвалося на вибуховому пристрої. Внаслідок вибуху постраждало 8 рятувальників Вишгородського районного управління ДСНС. Зараз наші хлопці перебувають у лікарні з травмами різного ступеня важкості. Усім була надана необхідна кваліфікована допомога», – йдеться в повідомленні ДСНС у телеграмі.
МОЗ заборонив застосовувати в Україні ліки з Білорусі
Міністерство охорони здоров’я припинило реєстрацію в Україні 39 медичних препаратів з Білорусі. Про це йдеться в його повідомленні.
«В Україні заборонено застосування 39 лікарських засобів, виробники та/або заявники яких мають юридичну адресу та/або адресу місця провадження діяльності в Республіці Білорусь», − заявляє МОЗ.
Реєстрацію цих препаратів в Україні припинили наказом МОЗ від 19 березня.
«Відмова від білоруських препаратів не несе жодної загрози чи шкоди забезпеченню українців ліками. Усі білоруські заводи, чия продукція була представлена в Україні, виробляли неоригінальні препарати. Аналогічні лікарські засоби виробляють українські фармкомпанії», − запевняє міністерство.
Лікарські засоби із забороненого переліку, які вже ввезені та випущені в обіг на території України, можна продавати та використовувати до закінчення їх терміну придатності, уточнює МОЗ.
19 березня начальник Української залізниці Олександр Камишин повідомив в ефірі спільного каналу Радіо Свобода та «Голосу Америки» «Настоящее время», що між Україною та Білоруссю більше немає залізничного сполучення. Він відмовився називати точну дату, відколи це неможливо, та подякував білоруським залізничникам.
Олександр Лукашенко 4 березня заявив, що білоруська армія «не брала і не має наміру брати участі в «спецоперації» Російської Федерації в Україні».
6 березня Міністерство оборони Білорусі оприлюднило заяву, в якій заперечило участь білоруських військ у новому російському вторгненні до України.
Є ознаки підготовки армії Білорусі до вторгнення до України – Генштаб ЗСУ
Генеральний штаб Збройних сил України фіксує ознаки того, що збройні сили Білорусі готуються до вторгнення на українську територію. Про це йдеться в зведенні Генштабу станом на 12 годину 20 березня.
«Зафіксовано ознаки підготовки збройних сил Республіки Білорусь до прямого вторгнення на територію України. Сили оборони нашої держави готові до відсічі. Безпосереднє залучення білоруських військ до збройної агресії РФ проти України, всупереч волі рядових військових і переважної більшості білоруського народу, стане фатальною помилкою Олександра Лукашенка», – заявляє військове командування.
За даними штабу, російські війська намагаються закріпитися на захоплених рубежах на Поліському напрямку, де чекає на прибуття резервів та готується до наступу на Київ.
«Загарбники відновили повітряну розвідку та обстріли позицій Збройних Сил України із застосуванням армійської авіації та артилерії», – йдеться в зведенні.
На Сіверському та Слобожанському напрямку активних наступальних дій не спостерігалося. На Донеччині російські війська зосередилися на штурмі Рубіжного, Сєвєродонецька та Попасної. Генштаб повідомляє про невдалу спробу прорвати оборону українських військ у районі Верхньоторецького.
«Зберігається загроза нанесення противником ракетних ударів високоточною зброєю великої дальності, зокрема і гіперзвуковим ракетним комплексом «Кинжал», – зазначають у штабі.
За даними українського командування, в ході бойових дій загинули російські командири:
- 331-ї бригади парашутно-десантного костромського ударного полку
- 247-ї бригади десантно-штурмового кавказького казачого полку зі Ставрополя
- 6-го гвардійського танкового червонопрапорного полку з Чебаркуля
Російські медіа також повідомляють про загибель командирів 331-ї та 247-ї бригад Сергія Сухарєва та Костянтина Зізевського. Можливості незалежно перевірити інформацію про загибель російських командувачів немає.
Олександр Лукашенко 4 березня заявив, що білоруська армія «не брала і не має наміру брати участі в «спецоперації» Російської Федерації в Україні». 6 березня Міністерство оборони Білорусі оприлюднило заяву, в якій заперечило участь білоруських військ у новому російському вторгненні до України.
Втім, 18 березня стало відомо, що на залізничній станції Мулярівка Гомельської області Білорусі розвантажують російську військову техніку.
У будинку для літніх людей у Кремінній загинули 56 людей – Гайдай
Голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай заявляє про 56 загиблих унаслідок обстрілу російськими військовими будинку для людей похилого віку в місті Кремінна. За даними чиновника, трагедія сталася ще 11 березня, але дістатися до місця неможливо.
«11 березня російські окупанти з танка обстріляли будинок для людей похилого віку у Кремінній. Цинічно та навмисно. Просто підігнали танк, поставили навпроти будинку і почали стріляти. Ті, хто доживали свій вік у будинку – 56 людей – загинули на місці. Тих, хто вижив, а це 15 людей, окупанти викрали та вивезли на окуповану територію у Сватове (це теж районний центр на півночі Луганщини – ред.) до обласного геріатричного інтернату», – твердить голова Луганської ОВА.
Незалежного підтвердження цих даних наразі отримати неможливо.
Масштабна війна Росії проти України триває 25-й день. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України». Країни Заходу запровадили проти Москви значну кількість санкцій через це вторгнення і надають Україні зброю для відбиття агресії.
Армія РФ втратила 14,7 тисячі особового складу – Міноборони
Генеральний штаб Збройних сил України оприлюднив орієнтовні втрати російської армії станом на 20 березня, на 25-й день повномасштабного російського вторгнення:
- особовий склад – близько 14,7 тисячі осіб,
- 476 танків,
- 1487 бойових броньованих машин,
- 230 артсистем,
- 74 реактивні системи залпового вогню,
- 44 засоби протиповітряної оборони,
- 96 літаків,
- 118 гелікоптерів,
- 947 автомобілів,
- 3 кораблі,
- 60 цистерн із паливно-мастильними матеріалами,
- 21 безпілотних літальних апаратів,
- 12 одиниць спецтехніки
Дані уточнюються. Підрахунок ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій, зазначає Генштаб.
Раніше, 17 березня, видання The New York Times повідомило, що, за оцінками американської розвідки, від початку російського масштабного вторгнення в Україну загинули понад 7 тисяч російських військових. Це більше, ніж кількість американських військових, які були вбиті протягом 20 років в Іраку та Афганістані разом узятих.
Цілодобовий телемарафон транслюватимуть всі загальнонаціональні канали – рішення РНБО
В умовах воєнного стану усі загальнонаціональні інформаційні канали транслюватимуть цілодобовий телемарафон – про це повідомила 20 березня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення із посиланням на рішення Ради національної безпеки і оборони.
«Єдина інформаційна політика в державі буде реалізована через об’єднання роботи усіх загальнонаціональних телеканалів», – йдеться в роз’ясненні Нацради.
Як роз’яснюють у Нацраді, на виконання цього рішення оператор багатоканальної телемережі компанія «Зеонбуд» на час воєнного стану працюватиме в складі Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення.
Рішення пояснюють поширенням Росією дезінформації про повномасштабну агресію проти України.
РНБО ухвалила рішення про загальнонаціональний марафон 18 березня.
«Установити, що в умовах воєнного стану реалізація єдиної інформаційної політики є пріоритетним питанням національної безпеки, забезпечення якої реалізується шляхом об’єднання усіх загальнонаціональних телеканалів, програмне наповнення яких складається переважно з інформаційних та/або інформаційно-аналітичних передач на єдиній інформаційній платформі стратегічної комунікації – цілодобовому інформаційному марафоні “Єдині новини #UАразом», – йдеться у рішенні Ради.
Президент України Володимир Зеленський затвердив рішення своїм указом 19 березня.
CNN: у владі США підтверджують застосування Росією гіперзвукової зброї проти України
Влада Сполучених Штатів вважає, що російські військові застосували гіперзвукову зброю під час бойових дій проти України. Телекомпанія CNN повідомляє про це із посиланням на джерела серед американських високопосадовців. За їхніми словами, американці відстежували запуски в режимі реального часу.
За оцінкою Вашингтона, ці пуски мали дві мети: перевірити ефективність нової зброї в бойових умовах і продемонструвати Заходу можливості російських військових.
Міністерство оборони Росії 19 березня заявило про використання днем раніше, 18 березня, ракет «Кинджал» («Кинжал») під час удару по військовому складу в Івано-Франківській області. Це було перше бойове використання гіперзвукової зброї. Її розробками, за даними Пентагону, займаються Росія та Китай. Українські військові підтвердили ураження арсеналів у Делятині на Прикарпатті, але заявили, що ще не встановили тип зброї, який був використаний.
За словами джерел, які цитує CNN, Росія застосувала гіперзвукову зброю проти України минулого тижня. Те, що удар був завдано саме 18 березня, не підтверджено. Відео, яке поширюється в соцмережах як доказ цього удару, насправді, як зʼясували розслідувачі, було знято на початку березня та не демонструє використання гіперзвукової зброї.
Посол РФ в Боснії і Герцеговині Ігор Калабухов пригрозив європейським країнам «планами проти НАТО»
Посол РФ у Боснії і Герцеговині Ігор Калабухов пригрозив кільком європейським країнам «планами проти НАТО» з боку Росії. Про це він заявив 18 березня в інтерв’ю телеканалу Face TV.
«Звідки ви знаєте, що ми не нічого плануємо проти Хорватії, Угорщини чи Польщі? У нас є плани проти НАТО. Ми оцінюємо геостратегічну ситуацію, дивимося, звідки йдуть загрози і реагуємо», − сказав він.
За словами російського посла, що це не загроза, а попередження.
«Вирішуйте самі. Це як замкнене коло, я вже сказав… Дозвольте припустити, наприклад: Боснія і Герцеговина стала членом НАТО, і Брюссель вирішує поставити туди ядерні ракети, спрямовані на Москву. Ми будемо оцінювати стратегічну ситуацію, і тому я вважаю, що виходом має бути європейська система, а не НАТО», – заявив Калабухов.
16 березня в ефірі боснійського телеканалу Калабухов також пригрозив Боснії і Герцеговині тим, що Росія зараз робить в Україні.
«Якщо вона (Боснія і Герцеговина) вирішить бути учасником чогось, це внутрішня справа. Але інша справа − наша реакція. На прикладі України ми показали, чого ми очікуємо. Якщо буде загроза, ми будемо реагувати», − заявив Калабухов.
Голова Президії Боснії і Герцеговини Желько Комшич того ж дня засудив заяву посла РФ.
«Повідомлення російського посла про те, що реакція Росії послідує, наведення прикладу України, проти якої Росія здійснює агресію, є однозначним, але водночас неприйнятним для Боснії і Герцеговини», − підкреслив голова Президії балканської країни.
Комшич зазначив, що рішення Боснії і Герцеговини про вступ до НАТО може бути лише рішенням інституцій Боснії і Герцеговини, а не приводом для нападу на неї.
У Києві відновлюють роботу ринки та ярмарки – КМДА
Ніч проти 20 березня в Києві пройшла спокійно, інфраструктура та заклади працюють, також відновлюють роботу ринки, повідомила Київська міська державна адміністрація.
«Відновлюють роботу мініярмарки та столичні ринки», – йдеться в повідомленні.
За даними КМДА, в місті працюють комунальники, транспорт, медики та рятувальники, надаються комунальні послуги. Також працюють продовольчі та зоомагазини, аптеки, банки, заправки, автосервіси.
Міська влада нагадує, що для сполучення через Дніпро працюють Північний та Дарницький мости, продовжує роботу гуманітарний штаб.
Вранці 17 березня в Києва завершилася комендантська година, яка діяла з вечора 15 березня.
Масштабна війна Росії проти України триває 25-й день. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України». І хоча Україна та Захід заявляють про суттєві втрати РФ у війні проти України, Росія називає значно менші цифри. Cвої дані Міноборони Росії оприлюднило один раз, 2 березня, визнавши втрату 498 солдатів.
Голова Державної думи РФ Вʼячеслав Володін назвав рішення української влади зупинити на час воєнного стану діяльність проросійських партій «черговою помилкою Зеленського». Політик вважає, що таким чином український президент «розколов суспільство».
«Звичайна для київської влади практика затикання рота неугодним. Так, без суду, можна оголошувати ворогами кожного, хто говорить про свавілля режиму, який узяв у заручники український народ», – написав Володін у своєму телеграм-каналі.
Раніше цього тижня кілька впливових депутатів українського парламенту заявили про вихід із фракції «Опозиційної платформи – За життя». Про саморозпуск фракції цієї політичної сили оголосили і в кількох радах місцевого рівня.
Рада національної безпеки і оборони зупиняє на час воєнного стану діяльність низки партій, повідомив президент України Володимир Зеленський.
Про це він розповів у своєму зверненні в ніч проти 20 березня.
«Будь-яка активність політиків, спрямована на розкол чи на колаборацію, не матиме успіху, але отримає жорстку відповідь, а тому РНБО вирішила, враховуючи повномасштабну війну, розв’язану Російською Федерацією, та зв’язки деяких політичних структур із цією державою: призупиняється будь-яка діяльність низки політичних партій на час воєнного стану», – розповів він.
За словами президента, йдеться про такі партії:
- «Опозиційна платформа – За життя»
- «Партія Шарія»
- «Наші»
- «Опозиційний блок»
- «Ліва опозиція»
- «Союз лівих сил»
- «Держава»
- «Прогресивна соціалістична партія України»
- «Соціалістична партія України»
- партія «Соціалісти»
- «Блок Володимира Сальдо»
Зеленський додав, що Міністерство юстиції отримало доручення невідкладно вжити заходів щодо заборони діяльності цих політичних сил.
Станом на 10 березня Державне бюро розслідувань розслідувало 38 кримінальних проваджень щодо допомоги Росії українськими посадовцями і правоохоронцями. Усі вони відкриті за статтею про державну зраду.
Переважна більшість українців вірять, що Україна переможе у повномасштабній війні проти Росії, і вважають неприйнятним підписання тимчасових мирних угод до виведення російських військ. Про це свідчать результати дослідження соціологічної групи «Рейтинг», оприлюднені 20 березня.
Опитування провели 18 березня серед 1000 респондентів старше 18 років з усіх регіонів, окрім окупованих частин Донбасу та Криму. Воно здійснювалося методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера, автори оцінюють похибку в не більше ніж 3,1%.
Висновки опитування, зокрема, такі:
- 77% опитаних вважають, що справи в Україні рухаються у правильному напрямку, 14% протилежної думки, 10% – не змогли оцінити. Ця позиція переважає в усх регіонах
- 93% опитаних по всій країні вірять у те, що Україна зможе відбити російську агресію
- 47% сподіваються, що це станеться в найближчі кілька тижнів, 23% думають, що війна триватиме кілька місяців, 12% – пів року-рік чи більше
- 82% респондентів вважають загрозу розколу країни малоймовірною
- прямі переговори президента України Володимира Зеленського з президентом Росії Володимиром Путіним щодо припинення війни підтримують 74%, чверть – не підтримують. Прихильників прямих переговорів дещо більше на Півдні й Сході, але і в інших регіонах також таких більшість
- при цьому підписання тимчасового перемир’я з Росією без виведення її військ з території України є неприйнятним на думку 89% опитаних
«Інфляція, ріст цін (45%) та дефіцит палива (38%) – загрози, які на думку українців, можуть виникнути з високою ймовірністю у найближчі кілька місяців. Знецінення гривні й зрив посівної кампанії вважають ймовірним не більше чверті опитаних, голод – 13%. Мешканці східних регіонів дещо більше бояться настання згаданих загроз, аніж мешканці інших макрорегіонів», – йдеться у висновках дослідників.
При цьому зросла підтримка створення військово-політичного союзу України з Польщею та Великою Британією – з 61% у січні до 85%. Автори відзначають, що підтримка такого союзу вища, ніж підтримка інтеграції України з НАТО, про яку свідчило опитування 12-13 березня – 72%.
За свіжими даними, 44% респондентів вважають, що Україна обов’язково має вступити до Північноатлантичного альянсу, 42% – що Києву варто продовжувати співпрацю з ним, але не ставати його членом.
98% респондентів вважають Росію ворожою країною, 84% так само оцінюють Білорусь. Найбільш дружніми сприймаються Польща, Литва, Велика Британія та Сполучені Штати.
«При цьому у міжнародних настроях відчутно зміцнішала регіональна консолідація: якщо раніше до США та інших західних країн холодніше ставились мешканці сходу та півдня, то зараз ці країни однаково дружні для мешканців усіх макрорегіонів. Те саме стосується ворожих країн – Росія і Білорусь ворожі країни для абсолютної більшості українців незалежно від місця проживання», – відзначають у «Рейтингу».
Відсоток тих, хто підтримує співпрацю з НАТО без членства, збільшився за рахунок тих, хто до початку нової агресії вважав, що з Альянсом не потрібно співпрацювати взагалі. Зараз, за даними соціологів, такої думки дотримується лише 7% опитаних.
Три з чотирьох найбільших у світі нафтосервісних компаній вийшли з Росії
Три найбільші міжнародні нафтосервісні компанії, що входять до «великої четвірки», заявили про згортання роботи у Росії через її агресію проти України. Про це вони зробили заяви на своїх корпоративних сайтах.
19 березня американська компанія Baker Hughes, яка надає продукцію та послуги для буріння нафти, оцінки пластів, добудови, консалтингу з видобутку пластів, оголосила про припинення нових інвестицій у свої операції у Росії.
«Криза в Україні викликає серйозне занепокоєння, і ми рішуче підтримуємо дипломатичне рішення. Ми засуджуємо насильство, і наші серця – разом з постраждалими та їхніми родинами», – сказав голова та генеральний директор Baker Hughes Лоренцо Сімонеллі.
Напередодні, 18 березня, американська компанія Halliburton 18 оголосила, що вона негайно згортає майбутні бізнеси в Росії, оскільки вона «виконує санкції, які забороняють транзакції та роботу, зокрема, з конкретними споживачами, що перебувають у державній власності Росії».
Halliburton – друга за величиною нафтосервісна компанія у світі, її клієнтами були «Газпром», «Газпром нафта», «Роснафта», «ЛУКОЙЛ» та інші.
Також про згортання планів у РФ 18 березня повідомила міжнародна компанія Schlumberger, яка займається обслуговуванням нафтових родовищ.
«Ми вирішили негайно призупинити впровадження нових інвестицій та технологій для операцій у Росії. Ми продовжуємо активно стежити за цією динамічною ситуацією та здійснюватимемо будь-яку існуючу діяльність у повній відповідності до чинних міжнародних законів та санкцій», – заявив голова компанії Олів'є Ле Пеш.
Schlumberger («Шлюмберже») – це технологічна компанія, яка співпрацює з клієнтами для доступу до енергії у більш ніж 120 країнах.
Єдиною компанією з «великої четвірки» нафтосервісних корпорацій, яка не зробила жодних заяв у зв’язку з втручанням Росії в Україну та санкціями, залишилася швейцарська компанія Weatherford.
За словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, станом на ранок 14 березня 209 компаній повністю вийшли з російського ринку та припинили взаємодію з російськими партнерами. Ще 378 компаній обмежили роботу частково.
«Росія перетворилася на підсанкційного лідера та стала світовим вигнанцем, токсичною країною, від якої відвертається увесь світ», – наголосив міністр 14 березня.
Того ж дня увечері країни-члени Європейського союзу узгодили четвертий пакет санкцій проти Росії після її вторгнення в Україну.
Французьке президентство в ЄС заявило, що частиною пакету буде скасування торговельного статусу Росії як «країни найбільшого сприяння». Цей крок може дати змогу ЄС забороняти або запроваджувати штрафні мита на російські товари і поставить Росію на один рівень із Північною Кореєю або Іраном.