Тіла солдатів Росії обміняють на полонених військовослужбовців України
Ледь не щодня відбуваються спроби російських військ просуватися до Києва. Після бою у передмісті столиці місцевий житель склав тіла російських солдатів у воронку від міни та присипав землею.
Тепер пошукова команда збирає ці трупи, щоб обміняти на українських полонених. За 6-7 загиблих російських військових повернуть двох живих українців.
ОП: 19 березня через гуманітарні коридори евакуювали 6 623 людей
Гуманітарними коридорами 19 березня евакуювали 6 623 людини, повідомив заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко.
«Із Маріуполя до Запоріжжя виїхали 4 128 людей, з яких 1 172 дитини. Також із Мангуша до Бердянська мікроавтобусами перевезено майже 500 маріупольців, які завтра зранку зможуть виїхати до Запоріжжя. Автобуси для евакуації з Бердянська будуть очікувати завтра з 9:00 на площі перед міським спорткомплексом. Відправлення до Запоріжжя планується об 11:00», – написав Тимошенко в телеграмі.
Також, за його словами, з Київської області евакуйовано 1 820 людей, із Луганської області – 675 людей. Крім того, у населені пункти Луганщини доставили продукти і медикаменти.
Українська влада щоденно намагається вивезти з охоплених бойовими діями районів мирне населення та завезти туди речі першої необхідності і продовольство. Російська сторона неодноразово зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.
Мешканці Приазов’я тікають від війни – і везуть з собою домашніх улюбленців
Триває евакуація населення Маріуполя до Запоріжжя маршрутом «зеленого коридору» через Бердянськ. Частина людей добирається до обласного центру власним транспортом, для інших же було організовано евакуацію автобусами від Бердянська.
«Зеленим коридором» і можливістю виїхати до зони контрольованої українською владою скористалася частина мешканців Маріуполя. Поруч із найнеобхіднішим, евакуйовані везуть з собою і своїх домашніх улюбленців. Кажуть, що не можуть покинути їх, адже вони є частиною родини. Радіо Свобода побувало в одному з логістичних центрів Запоріжжя, що приймає вимушених переселенців, та поспілкувалося з евакуйованими з Приазов’я.
Російські війська силоміць вивозять жителів Маріуполя до Росії – міська рада
Російські війська змушують людей на зайнятих ними територіях виїжджати до Росії, повідомляє міська рада Маріуоля.
«За останній тиждень кілька тисяч маріупольців було вивезено на територію росії. Окупанти незаконно вивозили людей із Лівобережного району та сховища у будівлі спорт-клубу, де від постійних бомбардувань ховалося понад тисячі людей (переважно жінки та діти). У цих районах точилися бойові дії. Для збереження життів маріупольців Збройні сили України відійшли від місць масового скупчення людей, чим і скористалася сторона агресора», – йдеться в повідомленні міської влади.
Як заявляє мерія, маріупольців вивозили до фільтраційних таборів, де в них перевіряли телефони та документи. Частину після цього перевозили далі вглиб Росії, доля інших лишається невідомою.
«Те, що сьогодні роблять окупанти – знайоме старшому поколінню, яке застало жахливі події Другої світової війни, коли нацисти насильно захоплювали людей. Складно уявити, щоб у 21 столітті людей насильно вивозили в іншу країну», – йдеться в коментарі мера міста Вадима Бойченка.
Російські війська продовжують знищувати інфраструктуру Маріуполя через постійні обстріли, перешкоджаючи евакуації з міста цивільних. Росія обстріли мирного населення неодноразово заперечувала.
Генштаб: окремі підрозділи морської піхоти РФ в окупованому Криму втратили до 90% особового складу
Російські війська продовжують зазнавати значних втрат, зокрема, в окупованому Криму окремі підрозділи морської піхоти втратили до 90 відсотків особового складу, резервів для відновлення цих втрат немає, заявив Генштаб Збройних сил України.
«Спостерігаються спроби укомплектувати роти для відправки в Україну за рахунок відряджених з інших військових частин. У цих підрозділах понад 20 осіб написали рапорти про відмову брати участь у війні проти України, до «відказників» застосовуються репресивні методи впливу», – йдеться в повідомленні.
«Протягом останніх днів на Миколаївському напрямку ворожі підрозділи, що були укомплектовані за рахунок мобілізації на тимчасово окупованій території Донецької області (принагідно нагадаємо: примусова мобілізація населення на окупованих територіях є прямим порушенням Римського статуту і Женевських конвенцій), також зазнали суттєвих втрат. За дві доби боїв безповоротні втрати противника склали понад 200 осіб, решта деморалізовані й відмовляються брати участь у бойових діях», – додали в Генштабі.
Крім того, за даними Генштабу ЗСУ, до Луганської обласної лікарні щодня прибувають рефрижератори з вантажем «200». «Це тіла солдатів 2-го армійського корпусу, який має значні втрати. Біля райвиконкомів вишикувались черги родичів загиблих за довідками по смерть», – йдеться в повідомленні.
У Генштабі наголосили, що у 24-у добу протистояння України повномасштабній збройній агресії РФ оперативна обстановка суттєвих змін не зазнала.
«Захисники України надійно утримують рубежі оборони, зосередивши головні зусилля довкола стратегічно важливих міст – Києва, Чернігова, Харкова, Маріуполя, Миколаєва, та змушують ворога відмовитися від продовження наступу… Противник не виконав поставлені кремлівським керівництвом завдання: оточення Києва, вихід на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей і встановлення контролю над лівобережною частиною України», – йдеться в повідомленні.
Водночас військові РФ, кажуть у Генштабі, продовжують завдавати ракетно-бомбові удари по об’єктах військової й цивільної інфраструктури із застосуванням високоточної зброї, некерованих авіаційних бомб і боєприпасів підвищеної вражаючої дії.
Болгарія не продовжуватиме контракт із «Газпромом» на постачання газу – МЗС України
Болгарія не планує продовжувати контракт на постачання природного газу з російським «Газпромом» на тлі повномасштабної агресії Росії проти України. Про це повідомило Міністерство закордонних справ України у вечірньому зведенні щодо дипломатичної роботи.
«Болгарія не буде продовжувати контракт на постачання природного газу з російським «Газпромом» на тлі війни в Україні. Дія контракту спливає наприкінці року», – повідомляють у МЗС.
Київ неодноразово закликав країни Заходу відмовитися від російських енергоносіїв на тлі нової агресії Москви проти України.
Серед інших новин, про які повідомляє відомство:
- 57 міст Польщі в односторонньому порядку припинили дії угод щодо співпраці з 48 російськими містами та 12 містами Білорусі
- американська нафтосервісна компанія Baker Hughes зупиняє інвестиції в Росії
- німецька компанія Bosch готується до повної зупинки виробництва на російських заводах, зокрема, на заводі побутових товарів у Санкт-Петербурзі
МЗС також звітує про отримання гуманітарної допомоги, зокрема, медичної допомоги від Великої Британії, Угорщини та Міжнародного комітету Червоного Хреста в Монако.
«З початку повномасштабної війни РФ Хорватія надала Україні майже 115 тонн гуманітарної допомоги, а також пожежне спорядження вартістю близько 60 тисяч доларів. У Львові розвантажили п’ять фур гуманітарної допомоги з Грузії», – додають у відомстві.
ООН підтвердила загибель 847 людей через війну РФ в Україні
Управління Верховного комісара ООН із прав людини повідомило, що з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні загинули щонайменше 847 людей, поранені – 1399.
Це дані від 24 лютого до півночі 18 березня, які організація змогла офіційно підтвердити.
Реальні втрати є набагато вищими, наголошують в УВКПЛ.
«Більшість зафіксованих втрат серед цивільних осіб було спричинено застосуванням вибухової зброї з широкою зоною ураження, включаючи обстріли з важкої артилерії та реактивних систем залпового вогню, а також ракетні й авіаудари. УВКПЛ ООН вважає, що реальні цифри значно вищі, особливо на території, яка контролюється урядом, оскільки отримання інформації з деяких місць, де тривають інтенсивні бойові дії, відбувається з затримкою, та багато повідомлень із місць, звідки надходить інформація про втрати серед цивільного населення, все ще потребують підтвердження», – йдеться в повідомленні.
Це стосується, наприклад, населених пунктів Маріуполь і Волноваха (Донецька область), Ізюм (Харківська область), Сєвєродонецьк і Рубіжне (Луганська область), і Тростянець (Сумська область) де, за повідомленнями, були численні випадки загибелі чи поранення цивільних осіб. Вони підлягають подальшій верифікації та не включені до вищенаведеної статистики, кажуть в УВКПЛ ООН.
Між Україною та Білоруссю більше немає залізничного сполучення – голова «Укрзалізниці»
Начальник Української залізниці Олександр Камишин повідомив в ефірі спільного каналу Радіо Свобода та «Голосу Америки» «Настоящее время», що між Україною та Білоруссю більше немає залізничного сполучення.
«Нещодавно я звернувся до білоруських залізничників із закликом не виконувати злочинні накази і не везти російські військові ешелони в Україну. На сьогодні можу сказати, що залізничного сполучення між Україною та Білоруссю немає. Я не буду уточнювати подробиці, але я вдячний білоруським залізничникам за те, що вони роблять», – сказав Камишин.
На запитання ведучої, з якого моменту немає такого сполучення, він відмовився відповісти.
При цьому голова «Укрзалізниці» підтвердив, що сполучення немає, оскільки колії «у поганому стані» з якогось моменту протягом повномасштабної війни.
«Я вірю, що серед білорусів, а особливо серед білоруських залізничників ще лишилися чесні люди. Я б не хотів їх підставляти. Я вдячний за те, що сьогодні відбувається у середовищі залізничників Білорусі… Я впевнений, що чесні люди в цій організації зможуть зупинити роботу білоруської залізниці в напрямку перевезення військових ешелонів в бік України», – заявив він.
На уточнення, чи означає це, що російська військова техніка по залізниці Білорусі зараз не проїде, Камишин відповів ствердно.
Олександр Лукашенко 4 березня заявив, що білоруська армія «не брала і не має наміру брати участі в «спецоперації» Російської Федерації в Україні». 6 березня Міністерство оборони Білорусі оприлюднило заяву, в якій заперечило участь білоруських військ у новому російському вторгненні до України.
Втім, 18 березня стало відомо, що на залізничній станції Мулярівка Гомельської області Білорусі розвантажують російську військову техніку.
«Російський корабель тоне»: у МЗС прокоментували останні заяви Лаврова
Заяви міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова про «неонацизм» в Україні свідчать про важке становище Москви – про це йдеться в коментарі речника Міністерства закордонних справ України Олега Ніколенка.
«Дедалі більш відчайдушні мантри міністра Лаврова про неонацистів в Україні та утиски російськомовних людей, аби виправдати війну Росії проти України означають лише одне: російський військовий корабель тоне. Команда у пастці і щасливого кінця для них не буде», – заявив речник МЗС.
Раніше 19 березня російські медіа поширили заяви Лаврова, який висловив надію, що переговори України та Росії завершаться «всеохопними» документами, які передбачатимуть нейтральний статус Києва. Лавров також вчергове звинуватив українську владу в «нацизмі».
При цьому курс України на вступ до НАТО та Європейського союзу прописаний у Конституції.
Зеленський у зверненні до швейцарців згадав про роботу Nestle в Росії
Президент України Володимир Зеленський виступив зі зверненням до швейцарського народу. Виступ транслювався, зокрема, на мітингу на підтримку України в Берні.
Зеленський подякував Швейцарії за підтримку, водночас згадав про те, що швейцарські банки зберігають кошти громадян Росії, відповідальних за агресію проти України.
«Так само, як мені хотілося, щоб українці жили як швейцарці, так само я хочу, щоб ви – стали як українці в боротьбі проти зла. Щоб не було питання про банки. Про ваші банки, де зберігаються гроші всіх тих, хто розвʼязав цю війну. Це болісно, це неприємно. Але це – також боротьба проти зла. Щоб було повне заморожування активів цих людей, їхніх рахунків. Це потрібно», – наполягає Зеленський.
Президент також згадав про компанії, які продовжують роботу в Росії попри обстріли її армією українських міст, внаслідок яких гинуть мирні жителі, в тому числі діти. На ранок 19 березня, нагадав він, в Україні внаслідок бойових дій загинули 112 дітей.
«Хороша їжа. Хороше життя» – так звучить слоган компанії Nestle. Вашої компанії, яка відмовляється залишити Росію. Навіть зараз, коли звідти лунають погрози ще й іншим країнам Єропи, вже не тільки нам. Коли звідти лунає вже навіть і ядерний шантаж», – наголосив він.
Зеленський нагадав, що минулого року Київ та Берн планували спільно провести конференцію за участі президента Швейцарії Ігнаціо Кассіса в місті Лугано.
«Вона (конференція – ред.) мала відбутись у цьому липні. Як і черговий саміт перших леді та джентльменів. І я вірю, я знаю, що ми можемо їх провести. В цьому році. На вашій землі.
Заради відновлення й розвитку України. Заради того, щоб ви мали нагоду знову і знову проявляти все те найкраще, що є у ваших серцях», – підсумував голова держави.
Nestle – найбільша у світі компанія-виробник харчових продуктів. Компанія заявила 11 березня про припинення низки активностей в Росії, проте не вийшла з російського ринку повністю.
Після нападу Росії, який почався 24 лютого, в Україні ввели воєнний стан і оголосили загальну мобілізацію. Країни Заходу вводять проти Росії потужні економічні санкції та продовжують надавати Україні зброю.
Без зв'язку на українській землі. Чому захлинувся наступ Росії?
Російська редакція Радіо Свобода зібрала інформацію про те, як серйозні проблеми із захищеним зв'язком та з обміном даними між різними родами військ Росії стали однією з причин невдач російської армії під час масштабного вторгнення в Україну.
Читайте про це за лінком
Колишні британські премʼєри пропонують «новий Нюрнберг» для Путіна
Колишні премʼєр-міністри Великої Британії Гордон Браун та сер Джон Мейджор, а також інші британські політики, юристи, науковці та громадські діячі наполягають на створенні нового міжнародного трибуналу для розслідування дій президента Росії Володимира Путіна та його оточення, повʼязаних із російським збройним вторгненням в Україну.
Авторами петиції про створення міжнародного судового органу на зразок Нюрнберзького трибуналу, створеного державами-переможницями після Другої світової війни для суду над нацистськими військовими злочинцями, стали 140 людей. Наразі під петицією в інтернеті зібрано понад 790 тисяч підписів, документ відкритий для підписання людям з усього світу.
Міжнародний кримінальний суд уже веде розслідування проти Путіна за підозрою у воєнних злочинах в Україні, однак його можливості, як зазначає Бі-Бі-Сі, обмежені: притягти будь-кого до відповідальності буде неможливо без санкції Ради безпеки ООН, а Москва, напевно, ветує будь-яку подібну резолюцію.
Як міг би функціонувати суд, який пропонують створити британські політики, поки що неясно. Нюрнберзький трибунал був створений після беззастережної капітуляції Німеччини за умов окупації союзниками її території.
Раніше цього тижня президент США Джо Байден назвав Путіна воєнним злочинцем. Гордон Браун погодився з цією оцінкою, зазначивши, що Росія, судячи з усього, невибірково бомбардує в Україні цивільних осіб, що є воєнним злочином. В Україні за три тижні бойових дій зруйновано велику кількість житлових будинків та інших цивільних обʼєктів, загинули тисячі мирних жителів (оцінка ООН, яка сама визнає неповноту даних, – 816 загиблих цивільних). При цьому Міністерство оборони Росії стверджує, що завдає ударів лише по військових обʼєктах, а українських військових звинувачує в тому, що вони використовують мирних жителів як «живий щит».
Ще один колишній британський премʼєр Дейвід Кемерон напередодні написав у соцмережах, що везе до Польщі гуманітарну допомогу для біженців із України.
Чинний премʼєр Борис Джонсон 19 березня, виступаючи перед активом Консервативної партії, сказав, що навіть у разі завершення російської агресії не слід «нормалізувати» відносини з Володимиром Путіним. За словами Джонсона, слабка реакція Заходу на російську анексію Криму в 2014 році лише спонукала Путіна на нові агресивні дії. При цьому Джонсон висловив сумніви в тому, що російський президент у якомусь найближчому майбутньому може бути зміщений зі своєї посади.
Велика Британія з початку конфлікту обіймає жорстку позицію щодо дій Москви, запровадивши значну кількість санкцій, у тому числі проти російських бізнесменів, що живуть або раніше жили в Лондоні. Проте опоненти, як і раніше, критикують Джонсона за недостатню, на їхню думку, підтримку України.
«Йде активна фаза»: голова Київської ОВА про бої навколо столиці
Активне протистояння навколо Києва триває, розповів голова Київської обласної військової адміністрації, генерал-лейтенант Олександр Павлюк в ефірі телемарафону.
Він не уточнив, скільки населених пунктів і які саме вдалося звільнити від російських військ, пославшись на те, що бої ще тривають.
«Активні дії тривають, ворог переходить до оборони рубежів, активно окопується, проводить заходи щодо логістичних маршрутів для поповнення боєприпасів, але не відмовився від продовження активних дій у бік Києва. Він вивчає, ми вивчаємо, наносимо удари, знищуємо колони, знищуємо штаби, бази, склади, йде активна фаза. Ситуація контрольована, як такого загострення немає. Щодо звільнення населених пунктів можна буде сказати після того, як фаза закінчиться і ми стабілізуємо ситуацію», – сказав він.
За словами Павлюка, ситуація в Бучі, Гостомелі та Ірпені наразі незмінна: російські військові активно переходять до оборони, окопуються і не дають українській армії розвивати наступальні дії.
«Противник у ході переходу до оборони продовжує обстрілювати наші населені пункти. Тільки за вчорашній день знищено й пошкоджено 21 будівлю соціального напрямку. Тому противник хаотично обстрілює населені пункти, максимально завдаючи ураження саме місцевому населення, щоб залякати, змусити людей боятися, тікати. ЗСУ тримають рубежі і дають противнику достойну відповідь», – доповів голова ОВА.
За даними Київської ОВА від 19 березня, під обстрілами перебувають Макарівська громада, Ірпінь, Буча, Гостомель, Мощун. Російські військові окопалися в Бучанській та Немішаївській громадах. Іванківська, Димерська та Поліська громади перебувають у стані гуманітарної катастрофи, Славутич – заблоковано. В Нових Петрівцях внаслідок обстрілів горить сміттєзвалище. По Броварському району їздить ворожа техніка.
Як повідомив Генеральний штаб ЗСУ 18 березня, армія РФ намагається вжити заходів для нарощування угруповань військ у напрямку на Київ «за рахунок переміщення незлагоджених та небоєздатних підрозділів» із Центрального та Східного військових округів.
Після втрат і «PR-війни»: «кадирівців» з України повернули в Чечню
За час перебування в Україні чеченські військові російської армії (також відомі як «кадирівці» за іменем очільника Чеченської республіки Рамзана Кадирова) втратили сотні бійців і 13 березня повернулися у Грозний. У контррозвідці СБУ розповіли Радіо Свобода про втрати «кадирівців» в Україні, назвали імена командирів чеченських підрозділів Росгвардії, які засвітилися неподалік Києва, а також розповіли деталі їхньої участі у російському вторгненні.
Читайте про це за лінком
«Ми давно перестали боятися» – експремʼєр Росії Медведєв про західні санкції
Колишній премʼєр-міністр Росії, заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв вважає, що санкції, запроваджені США та іншими країнами Заходу через вторгнення в Україну, будуть тимчасовими.
«Держдеп США після перших істеричних жестів поступово починає сповзати зі своїх непохитних позицій. Вже пролунали обережні заяви про можливе скасування більшості санкцій. Виявляється, це лише «інструмент», непридатний для постійного використання. «Якщо і коли», if and when – є у англомовних таке словосполучення, коли не дуже впевнений у своїй майбутній правоті. В даному випадку вже точно «коли», а не «якщо», – припускає російський високопосадовець.
Медведєв вважає, що помʼякшення позиції Заходу спричинить зростання ціни нафти і газу, експортером яких є Росія.
«Ситуація з цінами на енергоносії в США та Європі дуже погана, і місцеві еліти намагаються звалити її на Росію. Але народи цих країн – не старі маразматики з їхнього русофобського керівництва. Вони все розуміють і незабаром висунуть їм рахунок за ціну «антиросійських санкцій», які оплачені з гаманців громадян західних країн», – твердить Дмитро Медведєв.
Масштабна війна Росії проти України триває 24-й день. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні. Обстріли житлових районів ведуться з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет. Колони бронетехніки російської армії намагаються оточити Київ та кілька обласних центрів неподалік російського кордону.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію». Кремль також заперечує напади на цивільних, попри численні докази протилежного, задокументовані ЗМІ.
Після нападу Росії, який почався 24 лютого, в Україні ввели воєнний стан і оголосили загальну мобілізацію. Країни Заходу вводять проти Росії потужні економічні санкції та продовжують надавати Україні зброю.
Україна виконує норми міжнародного права щодо утримання полонених – Маляр
Заступниця міністра оборони Ганна Маляр розповіла деталі про утримання російських військовополонених. У ефірі телемарафону 19 березня вона відповіла на питання про «табори полонених».
«Звучить, звісно, так – табори – дуже гучно. Насправді це місця утримання військовополонених, правила їх утримання встановлюються Женевськими конвенціями і правилами поводження з полоненими. Наразі Україна йде шляхом повного виконання норм міжнародного гуманітарного права і ми, на відміну від ворога, будемо дотримуватися всіх цих норм по відношенню до військовополонених», – сказала Маляр.
Вона додала, що через те, що обороною від російської агресії займаються кілька силових відомств, сукупні дані щодо кількості полонених ще підлягають перевірці.
«Наразі йдеться про декілька сотень людей. Щоб ви розуміли, зараз вже прийняте рішення про створення Національного інформаційного бюро – це теж на виконання Женевських конвенцій, яке вже офіційно буде подавати всі затверджені і остаточно пораховані цифри по військовополонених», – додала заступниця міністра.
Міністерка з питань тимчасово окупованих територій Ірина Верещук у інтерв’ю ТСН назвала цифру в 562 полонених. Днями генеральна прокурорка Ірина Венедіктова заявила в інтерв’ю російській службі BBC, що в Україні створюють табори для утримання військовополонених.
Міжнародний суд ООН розглядає звернення України щодо порушення Росією трьох конвенцій – Джапарова
Міжнародний суд ООН, який є інструментом притягнення РФ до міжнародно-правової відповідальності за вчинені злочини, розглядає звернення України щодо порушення Росією трьох конвенцій. Про це повідомила на брифінгу заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова (Джеппар).
Звернення до Міжнародного суду ООН проти Росії, яке Україна направила 27 лютого, стосувалося порушення конвенції про запобігання злочинам геноциду.
«В рамках цієї справи ми доводимо, що повномасштабна агресія проти України базується на брехні та маніпуляції терміном «геноцид», − підкреслила Джапарова.
Для попередніх звернень до Міжнародного суду ООН Україна обрала дві конвенції, які максимально широко відображали ті злочини, які здійснила РФ на окупованих територіях України − у Криму та окремих територіях Донецької та Луганської областей. Це Міжнародна конвенція про боротьбу з фінансуванням тероризму 1999 року та Конвенція про ліквідацію всіх форм расової дискримінації 1965 року.
«Ми заявили, що Росія вчиняє порушення конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму, оскільки постачає на територію України зброю, вибухівку, гроші та інші матеріальні активи, проводить навчання, дає нематеріальні активи групам так званих «ЛНР» та «ДНР», які вчиняють на території України терористичні акти. Найбільш відомий акт − збиття малайзійського літака МН-17… Це також артилерійські обстріли житлових кварталів Маріуполя, пасажирського автобуса поблизу Волновахи, артобстрілу Краматорська, вибух під час мирного маршу в Харкові, у нічному клубі «Стіна» також у Харкові. І внаслідок всіх цих подій ми стверджуємо, що жертвами стало цивільне населення», − прокоментувала Джапарова.
В рамках конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації Україна, за словами заступниці міністра закордонних справ, Росія вчиняє цілеспрямовану кампанію по культурному знищенню і знищенню ідентичності українців та кримських татар, вчиняє насильницькі викрадення, вибіркові арешти, переслідування представницьких органів кримськотатарського народу − Меджлісу.
За словами Джапарової, звернення про порушення цих двох конвенцій до Міжнародного суду було направлено Україною у 2016 році. Справа розглядається, попереду етап усних слухань.
«Українська дипломатія, міністр закордонних справ рішуче буде до останнього виборювати нашу позицію. Ми віримо в успіх. Ми юридично доведемо, що теперішній кремлівський режим – це режим воєнних злочинців і без перебільшення варварів. Ми вважаємо, що кожен винний має бути притягнутий до відповідальності. І кожна мовчазна згода громадян РФ з злочинними діями своє влади буде обтяженням співучасті у цих подіях», − наголосила Джапарова.
16 березня суд наказав Росії негайно припинити свою військову операцію, а також будь-яке сприяння підконтрольним формуванням на території України. Російська сторона сказала, що це неможливо.
ООН відкинула заяви Росії про «лабораторії біологічної зброї» в Україні – МЗС
Організація об’єднаних націй спростувала неправдиві заяви Росії про нібито лабораторії біологічної зброї в Україні, повідомив речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенка 19 березня.
«ООН спростувала російські фейки про лабораторії біологічної зброї в Україні. Всі спроби Росії створити неправдиві приводи для своєї варварської війни в Україні приречені на провал», – написав Ніколенко в своєму твітері.
Він додав, що Київ задіє усі можливі способи для притягнення Росії та її посадовців до відповідальності за злочини проти України.
Раніше Міністерство оборони Росії заявило, що на території України в рамках спільних програм із Пентагоном нібито діють 30 біолабораторій із роботи над збудниками небезпечних інфекцій.
Держдепартамент США відкинув ці заяви.
Сполучені Штати 10 березня попереджали, що Росія може застосувати хімічну або біологічну зброю в Україні. Звинувачення на адресу США у Держдепартаменті назвали прийомом Росії, щоб виправдати вторгнення в Україну.
Болгарія не надасть Україні озброєння – прем’єр Петков
Болгарія не планує скеровувати до України озброєння. Про це заявив прем’єр Болгарії Кирило Петков.
«Маю сказати, що наразі ми не зможемо направляти військову допомогу Україні. Це неможливо», − сказав він.
За словами Петкова, Болгарія продовжить надавати Україні гуманітарну допомогу.
Софія раніше погодилася розмістити додатковий контингент НАТО, зокрема 150 піхотинців США.
Ще до початку російського вторгнення надати Україні зброю погодилися кілька країн-партнерів.
Естонія надала протитанкові ракети Javelin, а Латвія і Литва − зенітні ракети Stinger.
Уряд Польщі ухвалив рішення про надання Україні переносних зенітно-ракетних комплексів і боєприпасів.
Від США Україна отримала пускові установки протитанкового ракетного комплексу FGM-148 Javelin та сотні керованих ракет до нього різних версій.
Велика Британія надала Україні протитанкові гранатомети NLAW із ефективною дальністю стрільби до 800 метрів. Канада надала Україні багато стрілецької зброї.
«Роскомнагляд» звинуватив YouTube у цензурі
Російське цензурне відомство «Роскомнагляд» стверджує, що зафіксувало вже понад 50 випадків «цензури» щодо каналів російських засобів інформації та громадських діячів на відеохостингу YouTube.
У «Роскомнагляді» знову закликали корпорацію Google, якій належить платформа YouTube, «негайно припинити будь-які обмеження та забезпечити безперешкодний доступ російським користувачам до інформації».
«За всіма фактами цензури «Роскомнагляд» спрямовував вимоги припинити дискримінацію. Проте станом на 18 березня з боку компанії Google LLC ці вимоги не виконані», – стверджується в повідомленні відомства.
18 березня «Роскомнагляд» вимагав від Google «у максимально короткі терміни» припинити «поширення загроз» на адресу російських громадян та трансляцію «антиросійських роликів». При цьому було сказано, що дії адміністрації хостингу «мають терористичний характер».
Джерело російської державної агенції «РИА Новости» повідомило напередодні, що в Росії YouТube можуть заблокувати до кінця наступного тижня.
Раніше з посиланням на YouTube повідомлялося, що сервіс заблокував канали російських державних ЗМІ у всьому світі та має намір видаляти відеоматеріали про війну в Україні, які порушують його політику. «Наші правила спільноти забороняють контент, який заперечує або нівелює добре задокументовані акти насильства, і ми видаляємо контент про вторгнення Росії в Україну, який порушує цю політику», – цитувала агенція Reuters речника YouTube Фаршада Шадлу.
На YouТube ведуть стріми, окрім іншого, опозиційні політики та активісти, наприклад команда увʼязненого Олексія Навального.
Після початку війни в Україні 24 лютого російська влада, яка вимагає називати події в сусідній країні «спеціальною військовою операцією», заблокувала сайти значної кількості російських та зарубіжних незалежних засобів інформації, зокрема, Радіо Свобода та його проєктів. Телеканал «Дождь», радіо «Эхо Москвы» і агенція ТВ2 (місто Томськ) вирішили припинити роботу. Сотні журналістів та співробітників редакцій залишили Росію.
З 14 березня на всій території Росії було заблоковано Instagram, ще раніше це сталося з фейсбуком. Це повʼязано з тим, що Генпрокуратура РФ вимагала визнати Meta – материнську компанію соціальних мереж Facebook та Instagram та месенджера WhatsApp – екстремістською організацією.
Приводом стала зміна політики модерації контенту: Meta дозволила українським користувачам висловлювати прокляття і побажання смерті російському лідеру Володимиру Путіну та закликати до насильства щодо російських військових. При цьому в компанії наголосили, що не допустять русофобії та будь-якої дискримінації громадян Росії.