Зеленський: серед полонених є ті, хто не хоче вертатися в РФ, і ті, на кого там прийшли похоронки
Президент Володимир Зеленський заявив, що в Україні в полон взяті «нові російські строковики». За його словами, серед них є ті, хто не хоче повертатися в Росію, і ті, на кого там уже пришли похоронки.
«Наші мужні захисники продовжують утримувати всі ключові напрямки, на які тисне ворог. І відповідають на кожну атаку. На кожен удар окупантів по наших мирних містах, по наших людях. У полон взяті нові російські строковики. Серед них є й ті, хто відмовляється повернутися в Росію. А є й багато тих, про кого в Росії навіть не згадують. Не намагаються навіть забирати. На кого додому вже прийшли похоронки, хоча вони в нас у полоні і живі», – сказав президент у зверненні у ніч на 18 березня.
Він також звернувся до матерів російських солдатів і закликав перевіряти, чи насправді їхні діти загинули, чи перебувають у полоні.
Байден проведе розмову з Сі Цзіньпіном, попередить про неприйнятність підтримки агресії РФ
Президент США Джо Байден 18 березня матиме телефонну розмову з китайським лідером Сі Цзіньпіном, оголосив Білий дім у той час, як Сполучені Штати тиснуть на Китай, щоб він не надав Росії підтримки в її вторгненні в Україну.
«Президент Байден завтра розмовлятиме з президентом Сі і дасть зрозуміти, що Китай нестиме відповідальність за будь-які дії на підтримку агресії Росії, і ми, без вагань, змусимо заплатити ціну», – сказав держсекретар США Ентоні Блінкен на брифінгу 17 березня.
Байден і Сі також обговорять економічну конкуренцію між двома країнами, повідомила раніше 17 березня речниця Білого дому Джен Псакі.
Росія вже підібрала близько 1000 бойовиків з «армії Башара Асада» і «Хезболли» – Генштаб ЗСУ
Генеральний штаб Збройних сил України заявляє, що командування збройних сил Росії продовжує вживати заходів для поповнення втрат особового складу за рахунок іноземців.
«За наявною інформацією, російськими окупантами вже підібрано близько 1000 добровольців із представників так званої «армії Башара Асада» та «Хезболли», – повідомили у Генштабі.
За повідомленням, головною вимогою до іноземних бойовиків є досвід ведення бойових дій в місті. «Водночас, за наявною інформацією, вищезгадані бойовики мають на меті не участь у бойових діях на території України, а використання «відрядження» як можливості потрапити до країн Європи», – додали у Генштабі.
Сили ППО за добу уразили 14 повітряних цілей військ Росії – ЗСУ
Сили протиповітряної оборони України 17 березня уразили щонайменше 14 повітряних цілей військ Росії, повідомило командування Повітряних сил ЗСУ.
За повідомленням, знищено:
- сім літаків;
- один вертоліт;
- три БпЛА;
- три крилаті ракети.
Італія готова відбудувати театр у Маріуполі – міністр
Італія готова відбудувати зруйнований російською бомбою Драматичний театр у Маріуполі, повідомив міністр культури країни Даріо Франческіні.
«Кабінет міністрів схвалив мою пропозицію запропонувати Україні ресурси і кошти для його відновлення якнайшвидше. Театри всіх країн – це світова спадщина людства», – написав Франческіні у твітері 17 березня.
Канцлер Олаф Шольц закликав не ображати росіян, які живуть у Німеччині, бо відповідальним за війну в Україні, за його словами, є лише президент Росії Володимир Путін.
«Абсолютно неприпустимо, коли людей родом із Росії ображають чи фізично на них нападають. Тому що це війна Путіна. Тільки він несе відповідальність за це», – написав Шольц у твітері 17 березня.
В іншому твіті він заявив, що Німеччина швидко надаватиме допомогу біженцям з України.
На заяву Шольца відгукнувся спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук. Він закликав канцлера Німеччини «не обманювати себе».
«Пане канцлер, Ви справді вважаєте, що один Путін вбиває наших дітей, руйнує наші міста, нищить нашу країну? А росіяни ні до чого? Вони просто підтримують його політику? А російські військові ні до чого? Вони просто виконують його наказ? Не обманюйте себе. Просто хочу нагадати, що під час Нюрнберзького процесу нікому не вдалося отримати виправдувальний вирок із аргументом «я просто виконував наказ», – написав Стефанчук на своїй сторінці у фейсбуці.
17 березня, виступаючи перед німецьким парламентом президент України Володимир Зеленський поклав на Німеччину частину відповідальності за напад Росії на Україну і загибель тисяч цивільних унаслідок російської агресії.
Група незалежних російських соціологів з інтервалом у півтора тижні – від кінця лютого до середини березня – провели опитування, в перебігу якого з’ясували, що майже три чверті росіян підтримують війну проти України, відчуваючи такі позитивні емоції як гордість, радість, повага, довіра та надія. Результати соцдослідження є у розпорядженні російської служби Радіо Свобода.
«Російський танк, іди ...»: запоріжці про вторгнення Росії та війну в Україні (відео)
Ситуація у Запоріжжі сьогодні: Наразі бої між українським і російськими військовими тривають на схід та південь від міста.
Втім, напередодні російські військові завдали ударів по одному з житлових районів Запоріжжя, внаслідок чого постраждала інфраструктура залізничної станції.
Радіо Свобода розпитало на вулиці запоріжців як змінилося їх життя після вторгнення Росії до України та масштабних бойових дій у регіонах.
Українців, які живуть у Москві, викликають у поліцію і перевіряють у них телефони
Громадян України, які живуть у Москві, викликають у поліцію на опитування і оглядають їхні мобільні телефони. Про два такі випадки стало відомо правозахисному проєкту «ОВД-Инфо».
У першому випадку йдеться про студента МФТІ, який збирався виїхати з Москви автобусом до Риги. За його словами, у нього й інших громадян України поліцейські перевірили паспорти, після чого частину людей відвезли до відділку. Там їх сфотографували, зняли відбитки пальців і перевірили телефони – зокрема, щодо відвідування опозиційних пабліків і наявності у фотогалереї «націоналістичної символіки».
Самого студента залишили у відділі поліції на ніч, склавши на нього протокол про нецензурну лайку в громадському місці.
Ще одна громадянка України, яка працює в Москві у сфері обслуговування, розповіла, що її та її знайому викликали до поліції на опитування, під час якого також оглянули їхні телефони. Дівчина розповіла, що на цей момент у відділку було ще кілька громадян України.
Російська служба Радіо Свобода також пише, що їй відомо про три подібні випадки, що сталися з українцями, які живуть у Москві.
ВООЗ зафіксувала 43 напади на медустанови за час війни Росії в Україні
Всесвітня організація охорони здоров’я зафіксувала 43 атаки на медичні установи в Україні з часу повномасштабного вторгнення Росії, повідомив генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреєсус на засіданні Ради безпеки ООН, присвяченому війні Росії в Україні, 17 березня в Нью-Йорку.
Як наголосив голова ВООЗ, напади на заклади охорони здоров’я у будь-якому конфлікті вважаються порушенням міжнародного гуманітарного права.
Він також заявив про труднощі з доставкою гуманітарної допомоги від ООН до Сум і Маріуполя, обложених російськими військами.
Представники країн Заходу на засіданні Радбезу знову різко розкритикували дії Росії, закликавши її негайно припинити вогонь.
Держсекретар США Ентоні Блінкен і – окремо від нього – голова зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель – 17 березня звинуватили Росію у скоєнні воєнних злочинів в Україні.
Блінкен сказав, що погоджується з оцінкою президента США Джо Байдена, який назвав президента Росії Володимира Путіна «воєнним злочинцем».
ДСНС: через агресію Росії загинули 19 рятувальників
19 українських рятувальників загинули внаслідок дій російських військ, повідомили 17 березня у Державній службі з надзвичайних ситуацій.
«Ми рятуємо, а нас вбивають! 19 рятувальників загинули від рук російських окупантів», – йдеться в повідомленні ДСНС у фейсбуці.
Зокрема, один співробітник ДСНС загинув, ще один був поранений сьогодні вдень внаслідок артилерійського обстрілу під час гасіння пожежі на території ринку в Харкові.
«Підрозділи ДСНС до гасіння певний час не залучалися в зв’язку з обстрілами. Станом на 19:00 внаслідок пожежі на території ринку (по всій площі), сталося розповсюдження вогню на приватні житлові будинки (кількість уточнюється). До гасіння залучено близько 70 осіб та 21 одиниць техніки ДСНС», – йдеться в повідомленні.
Крім того, у ДСНС повідомили, що п’ятеро її співробітників 17 березня отримали ордени «За мужність» ІІІ ступеню від президента України Володимира Зеленського.
Війна Росії проти України триває 22-й день. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні. Обстріли житлових районів ведуться з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет. Колони бронетехніки російської армії намагаються оточити Київ та кілька обласних центрів неподалік російського кордону.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію». Кремль також заперечує напади на цивільних, незважаючи на численні докази протилежного, задокументовані ЗМІ.
PayPal не діє в Росії і діє в Україні – Федоров
Платіжна система PayPal діє в Україні, повідомив віцепрем’єр – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
«Тепер можна робити покупки в інтернеті, перераховувати кошти і виводити гроші на українські банківські карти. Підв’язуйте ваші картки Visa та Mastercard й користуйтеся вже зараз. Дякуємо команді, що так швидко відреагували на наше прохання і підтримуєте українців під час війни. Також, дуже дякую нашій команді, команді Нацбанку та IT-спільноті за допомогу», – написав Федоров у своєму телеграм-каналі.
Міністр також прикріпив копію листа від PayPal, в якому компанія висловлює сподівання на настання миру в Україні, і заявляє про важливість підтримки України у «цей критичний час».
Раніше цього місяця платіжна компанія PayPal Holdings Inc повідомила, що призупинила роботу сервісу в Росії і підтримує міжнародне співтовариство у засудженні російської військової агресії в Україні.
Система оплати PayPal – найпоширеніший у світі спосіб розрахунків через інтернет. PayPal заявляв, що розглядає можливість роботи в Україні ще декілька років тому.
ОП: 3810 людей евакуювали за день гуманітарними коридорами
За 17 березня гуманітарними коридорами в Україні евакуювали 3810 людей, повідомив заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко.
«2 000 маріупольців вже змогли дістатися Запоріжжя, де їм надається допомога. Багато авто ще в дорозі. Для всіх, хто виїхав із Маріуполя, організовано тимчасові пункти допомоги в Бердянську. Завтра такі пункти почнуть діяти в місті Мангуш. Людей, які йдуть пішки, будуть довозити з Мангуша в Бердянськ, звідти – в Запоріжжя», – написав він у своєму телеграм-каналі.
«1 810 мешканців Ворзеля, Бучі, Гостомеля, Шевченкова, Бородянки зараз вже в безпеці. До населених пунктів Київської області гуманітарними коридорами доставлено близько 40 тонн продовольства і медикаментів», – додав Тимошенко.
Українська влада щоденно намагається вивезти з охоплених бойовими діями районів мирне населення та завезти туди речі першої необхідності і продовольство. Російська сторона неодноразово зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.
Обстріл РФ Святошинського району Києва: дві людини загинули – ДСНС
Державна служба України з надзвичайних ситуацій повідомляє, що внаслідок влучання снарядів військових РФ у Святошинському районі Києва 16 березня загинули двоє людей.
«17 березня близько 16:30 до Служби порятунку 101 надійшло кілька повідомлень одночасно про пожежі у Святошинському районі столиці. Внаслідок потрапляння снарядів сталось займання двох автомобілів. О 17:04 загоряння було ліквідовано. Загинула 1 людина… Ще один виклик надійшов про загоряння на складі. Площа пожежі становить 10 тис. кв. м. Є загроза вибуху снаряду, через що здійснюється гасіння пожежі з безпечної відстані. Ліквідація триває. За попередньою інформацією, внаслідок пожежі загинула 1 людина», – йдеться в повідомленні ДСНС у телеграмі.
Крім того, за повідомленням, через обстріл загорілася трава на площі 5000 кв. м, ліквідація пожежі триває.
У Києві до 7:00 17 березня діяла посилена комендантська година, яка розпочалася 15 березня о 20:00. Влада міста регулярно повідомляє про обстріли з боку російських військ.
У Кремлі вирішили «зрівняти із землею» Маріуполь – Верещук
Тактика Росії у Маріуполі свідчить про те, що Кремль має на меті повністю знищити місто включно з людьми, які там залишилися, заявила в ефірі Радіо Свобода Ірина Верещук, віцепрем’єрка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
«Мені видається, що політичне керівництво в Кремлі схиблено вирішило зрівняти з землею Маріуполь, і я оцінюю це як геноцид мешканців Маріуполя. Так, як поводять себе по відношенню до мешканців Маріуполя росіяни, так вони не поводять себе до жодного міста. Ми з 5 березня намагаємося відкрити маршрути. Вони просто не мають на меті відкрити коридор і врятувати людей. Бо якби вони мали це на меті, як це було на сумському напрямку – там виїхало понад 100 тисяч», – сказала Верещук.
Родина Портнова володіє нерухомістю в Москві спільно з друзями Лаврова
Родина колишнього заступника голови Адміністрації президента України Андрія Портнова має низку елітного майна у Російській Федерації. Майно було придбане після Революції Гідності і оформлене на його цивільну дружину Анастасію Валяєву та її матір Лідію. Про це повідомляють журналісти програми «Схеми» (проєкт Радіо Свобода).
Де наразі перебуває Портнов після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну – невідомо. На звернення журналістів він не відповів.
Більше читайте тут
Генштаб повідомляє про «ліквідацію» полковника армії Росії
Українські військові «ліквідували» на Харківщині полковника армії Росії Ігоря Ніколаєва, який був командиром 3-ї мотострілецької дивізії. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ.
Окрім того, Збройні сили України завдали «значних втрат» підрозділам зі складу 252-го мотострілецького полку Західного військового округу, що ведуть бойові дії у районі Харкова та Ізюма Харківської області.
«Втрачено до 30 відсотків особового складу, озброєння і військової техніки», – зазначають у Генштабі.
Як повідомив Генштаб на початку доби 17 березня російські війська продовжують нести втрати, мають великі проблеми з комплектуванням бойових та підрозділів забезпечення, збільшується кількість випадків дезертирства та відмов військовослужбовців збройних сил Росії брати участь у війні на території України.
Війна Росії проти України триває 22-й день. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні. Обстріли житлових районів ведуться з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет. Колони бронетехніки російської армії намагаються оточити Київ та кілька обласних центрів неподалік російського кордону.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію». Кремль також заперечує напади на цивільних, незважаючи на численні докази протилежного, задокументовані ЗМІ.
Після нападу Росії, який почався 24 лютого, в Україні ввели воєнний стан і оголосили загальну мобілізацію. Країни Заходу вводять проти Росії потужні економічні санкції та продовжують надавати Україні зброю.
За даними Генштабу ЗСУ станом на ранок 17 березня втрати особового складу армії Росії складають близько 14 тисяч осіб. Водночас видання The New York Times повідомило, що, за оцінками американської розвідки, від початку російського вторгнення в Україну загинули понад 7 тисяч російських військових. Росія ж вказує на значно менші втрати російських військ. Востаннє свої дані Міноборони Росії оприлюднювало 2 березня, визнавши втрату 498 солдатів.
Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.
МЗС: Росія має відмовитися від права вето в Радбезі, якщо не хоче виконувати рішення суду ООН
Міністерство закордонних справ України заявляє, що, відмовляючись виконувати рішення Міжнародного суду в Гаазі, Росія має відмовитися і «від усіх прав за Статутом ООН, насамперед права вето в Радбезі, а також імунітетів».
«Росія хоче всидіти на двох стільцях одночасно. З одного боку, не виконувати обов’язковий наказ Міжнародного суду ООН, а з іншого – продовжувати користуватися привілеями міжнародного права. Але міжнародним правом не можна махати, як собака хвостом», – йдеться в заяві МЗС, переданій Радіо Свобода.
Міжнародний суд ООН, нагадали в МЗС, наказав Росії негайно припинити всі військові операції, які вона розпочала на території України 24 лютого.
«Наказ суду має зобов’язуючий характер і, відповідно до норм міжнародного права, створює юридичні зобов’язання для Російської Федерації. Твердження російської сторони про відсутність у суду юрисдикції розглядати позов України, а відповідно і його виконувати, є нікчемними. Під час слухань суд відкинув заперечення Росії і підтвердив повноваження винести свій наказ», – наголосили у міністерстві.
У МЗС України висловили упевненість у тому, що, незважаючи на намагання вільно інтерпретувати рішення Міжнародного суду ООН, «Росії не вдасться уникнути відповідальності за її злочини проти українського народу».
Міжнародний суд у Гаазі (ICJ), відомий як суд ООН, 16 березня ухвалив проміжне рішення на користь України за позовом проти Росії.
Згідно з ним, Росія має «негайно зупинити військові операції, які почала 24 лютого на території України». Воно стосується також і підконтрольних Москві збройних угруповань.
Тим часом, речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Росія не збирається виконувати рішення суду ООН. «Міжнародний суд має таке поняття, як «згода сторін». Тут жодної згоди бути не може… У даному випадку – це те, що ми не можемо взяти до уваги», – заявив Пєсков.
26 лютого президент України Володимир Зеленський звернувся до генерального секретаря ООН Антоніу Ґутерріша з проханням забрати в Росії право голосу в Раді безпеки ООН, яке вона часто використовує для блокування важливих рішень. Зокрема, 25 лютого Росія заблокувала своїм вето рішення Радбезу щодо передачі резолюції проти вторгнення Росії в Україну на розгляд Генеральної асамблеї.
У війні з Україною війська Росії використали майже всі свої «Іскандери» – Генштаб
За час широкомасштабної війни проти України війська Росії використали майже весь комплект оперативно-тактичних ракетних комплексів «Іскандер» та крилатих ракет морського базування «Калібр». Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України 17 березня.
Через це, за його даними, під час ракетно-бомбових ударів по об’єктах інфраструктури та житлових кварталах великих міст російська армія використовує озброєння невибіркової дії.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:
Супутникові знімки: руйнування у Маріуполі та передмісті Києва, а також окупований Росією острів Зміїний
Війна Росії проти України триває 22-й день. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні. Обстріли житлових районів ведуться з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет. Колони бронетехніки російської армії намагаються оточити Київ та кілька обласних центрів неподалік російського кордону.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію». Кремль також заперечує напади на цивільних, незважаючи на численні докази протилежного, задокументовані ЗМІ.
Після нападу Росії, який почався 24 лютого, в Україні ввели воєнний стан і оголосили загальну мобілізацію. Країни Заходу вводять проти Росії потужні економічні санкції та продовжують надавати Україні зброю.
За даними Генштабу ЗСУ станом на ранок 17 березня втрати особового складу армії Росії складають близько 14 тисяч осіб. Водночас видання The New York Times повідомило, що, за оцінками американської розвідки, від початку російського вторгнення в Україну загинули понад 7 тисяч російських військових. Росія ж вказує на значно менші втрати російських військ. Востаннє свої дані Міноборони Росії оприлюднювало 2 березня, визнавши втрату 498 солдатів.
Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.
На Херсонщині окупаційні сили Росії агітують місцеве населення вступати до «поліції» – ЗСУ
На Херсонщині окупаційні сили Росії агітують місцеве населення вступати до лав «поліції». Про це повідомляє Генштаб ЗСУ.
«Крім підрозділів російських збройних сил, у Херсонській області зафіксовано перебування співробітників поліції Краснодарського краю та тимчасово окупованого росіянами Криму. Оперативні групи ФСБ здійснюють каральні функції», – зазначають українські військові.
За даними Генштабу, російські війська на окупованих територіях намагаються залякувати цивільне населення через викрадення та затримання представників місцевої влади.
Російські війська почали штурм Херсону 1 березня, обстрілюючи багатоповерхівки, заявила місцева влада. Невдовзі після того до місцевої ОДА зайшли окупанти, однак голова ОДА (зараз – обласної військової адміністрації) Геннадій Лагута заявив, що адміністрація області не полишила своїх обов’язків.
Також під контроль російських окупантів на Херсонщині повністю потрапили Нова Каховка, Генічеськ і Снігурівка.
Український форпост на Близькому Сході: як у Лівані підтримують Україну?
Ліван – перша арабська країна, яка рішуче засудила військове вторгнення Росії в Україну. Це стало ударом для Кремля, адже Путін надіявся на підтримку Близького Сходу, ймовірно вважаючи, що це середовище успішно захоплене проросійською пропагандою. Але його очікування не виправдалися, як і в усьому іншому.
І тут йдеться не лише про підтримку Ліваном України під час голосування на Генеральній Асамблеї ООН, а й про те, що завдяки зусиллям української дипломатії саме ця арабська країна спірально запустила процес підтримки України на всьому Близькому Сході.
Далі читайте тут