Європейське космічне агентство відмовилося співпрацювати з Росією
Європейське космічне агентство (ЄКА) оголосило, що підтримує санкції Європейського союзу проти Росії і зупиняє співпрацю з російською держкорпорацією «Роскосмос». Зокрема – у спільному російсько-європейському проєкті дослідження Марсу «ЕкзоМарс» (ExoMars), йдеться в повідомленні на сайті організації.
Згідно з планами проєкту, у серпні-вересні 2022 року з космодрому Байконур мали запустити ракету-носій «Протон-М», яка доставила б на Марс міжпланетний апарат. Марсохід мав зібрати докази життя на планеті.
Проте правляча рада ЄКА на зборах 16-17 березня у Парижі вирішила призупинити співпрацю з РФ через війну в Україні.
Голова пресслужби «Роскосмосу» Дмитро Струговець, коментуючи це рішення, сказав, що йому «шкода, що колеги з ЄКА ставлять свою антиросійську позицію вище за загальнолюдські цілі вивчення Всесвіту», повідомив російський «Інтерфакс».
Голова «Роскосмосу» Дмитро Рогозін, у свою чергу, заявив, що Росія відправить місію на Марс без європейських колег і проведе там самостійну дослідницьку експедицію.
15 березня Євросоюз остаточно схвалив четвертий пакет санкцій проти Росії. Він включає заборону на угоди з деякими російськими держкомпаніями, обмеження на імпорт продукції із сталі та заліза, обмеження на інвестиції в нафтовий і енергетичний сектори економіки Росії, заборону на постачання в Росію предметів розкоші.
Зеленський нагородив орденом звільненого з російського полону мера Мелітополя
Президент України Володимир Зеленський нагородив орденом «За мужність» ІІІ ступеня мера Мелітополя Івана Федорова, який «був захоплений у полон, але відмовився співпрацювати з окупантами», повідомила пресслужба голови держави.
«З поверненням! Україна своїх у біді не полишає», – сказав Зеленський, вручаючи нагороду Івану Федорову. Він побажав Федорову швидкого відновлення і повернення до роботи.
Президент висловив переконання, що окупація Мелітополя – «тимчасова, і невдовзі над містом знову замайорить прапор України».
Іван Федоров «подякував президентові за довіру й наголосив на готовності до виконання завдань задля повернення українського Мелітополя та наближення перемоги України».
Про те, що мера Мелітополя, захопленого у полон російськими військами 11 березня, звільнили, стало відомо вчора. В Офісі президента повідомили, що його обміняли на дев’ятьох російських солдатів-строковиків.
Подоляк відреагував на коментарі про переговори з Росією: «Не поширюйте брехню»
Антикризовий радник голови Офісу президента Михайло Подоляк закликав 17 березня припинити будь-які коментарі щодо українсько-російських переговорів.
«Хочу м’яко порекомендувати активним коментаторам переговорного процесу, які не перебувають всередині. Не поширюйте свою брехню у країні, яка жорстко воює», – наголосив він.
За словами Подоляка, переговори йдуть важко, бо позиції сторін різні. Але для України «принципові питання – недоторканні».
В Офісі президента цього ж дня поінформували, що Михайло Подоляк в інтерв'ю WP Wiadomości наголосив, що негайне припинення вогню та виведення російських військ із територій України є одними з ключових аспектів мирної угоди, яка може бути підписана за результатами переговорів з Росією щодо припинення війни проти України: «Але стратегічно наша держава хоче мати конкретний механізм, який гарантуватиме її безпеку в майбутньому».
Напередодні президент України Володимир Зеленський заявив, що переговори із делегацією Росії щодо завершення війни тривають.
«Мої пріоритети на переговорах абсолютно зрозумілі: завершення війни, гарантії безпеки, суверенітет, відновлення територіальної цілісності, реальні гарантії для нашої країни, реальний захист для нашої країни», – наголосив він.
13 березня радник голови Офісу президент Михайло Подоляк заявив, що «Росія починає конструктивно розмовляти, думаю, що на якісь конкретні результати ми вийдемо буквально в лічені дні».
Член делегації Росії на переговорах Леонід Слуцький того дня також висловив сподівання, що прогрес у переговорах з українською делегацією переросте у підписання документів.
Україна буде забезпечена хлібом – міністр
В Україні сформований достатній запас продовольства: пшениці – на два роки, олії – на п’ять років, кукурудзи – на півтора року. Про це під час брифінгу 17 березня, на 22-й день масштабного вторгнення Росії в Україну, розповів міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко.
«Україна буде забезпечена хлібом, однозначно», – запевнив він у коментарі кореспонденту Радіо Свобода.
За словами міністра, на тих територіях України, де це можливо, з огляду на бойові дії, аграрії розпочинають посівну кампанію. А її зрив може означати міжнародну кризу, адже Україна забезпечує продовольством 400 мільйонів людей у різних куточках світу.
«З урахуванням того, що світові ціни ростуть на зерно просто космічними темпами – це, безумовно, призведе до продовольчої кризи й нестабільності», – зазначив Роман Лещенко.
Зокрема, мова йде про Ліван, Лівію, Ємен, Єгипет, Сирію та десятки інших держав, чиї запаси продовольства, за даними українського міністра, можуть вичерпатися впродовж півріччя.
В Україні ж, за словами Романа Лещенка, агросектор теж є критерієм стабільності держави, зокрема, в економічному сенсі.
«Половина валютної виручки держави – це агросектор. 20% ВВП – це агросектор. Мільйони робочих місць в сільських територіях – це агросектор. Найбільші доходи об’єднаних територіальних громад ідуть від агросектора, через сплату земельного податку на місцях», – додав Лещенко в коментарі Радіо Свобода.
Про те, що російські окупанти ґвалтують жінок на окупованих українських територіях, міжнародні медіа повідомили 4 березня. Тоді про це заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, і саме на нього посилались Reuters, Newsweek та інші. Однак, урядовець не навів доказів, що такі випадки дійсно були, а офіційних заяв від української влади про це немає досі.
Співрозмовники Радіо Свобода пояснюють, що під час війни випадки зґвалтувань верифікувати практично неможливо. В першу чергу, через те, що на окупованих територіях саме загарбники тримають міста у страху і не дають повноцінно працювати не те що правозахисним організаціям, але і правоохоронцям та лікарям.
Та все ж свідчення про випадки зґвалтувань починають з’являтися у різних медіа.
Правозахисники зазначають, що сексуальне насильство, яке вчиняється військовими проти цивільного населення під час війни, може бути особливо масовим і жорстоким через відчуття безкарності.
Радіо Свобода зібрало усю інформацію про ймовірні зґвалтування російськими окупантами українських жінок.
Читайте далі тут
Війська РФ взяли в полон мера Великобурлуцької громади Віктора Терещенка – голова Харківської ОВА
Голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов повідомляє 17 березня про захоплення в полон військами Росії мера Великобурлуцької громади Віктора Терещенка.
«Росіяни програють війну. Від свого безсилля чинять злочини проти мирного населення. Сьогодні вони продовжили свій терор проти цивільних українців та взяли в полон мера Великобурлуцької громади Віктора Терещенка. Віктора Миколайовича викрали просто з робочого місця. Це ганебний злочин! Будемо робити все, щоб захистити мирне населення громад Харківщини, в тому числі і Великобурлуцької», – йдеться у повідомленні.
Інші подробиці невідомі. Інші джерела про це ще не повідомляли.
Напередодні стало відомо про звільнення з полону військ Росії мера Мелітополя Запорізької області Івана Федорова – в обмін на дев’ятьох російських солдатів-строковиків.
16 березня в Маріуполі Донецької області, як повідомили волонтерка Наталія Воронкова, народна депутатка від «ЄС» Іванна-Климпуш-Цинцадзе, а також партія «Демократична сокира», в полон до російських військ потрапили медик-волонтерка Юлія Паєвська (Тайра) і її водій.
Більше читайте тут
У Херсоні внаслідок обстрілів пошкоджені понад 70 будинків – міський голова
Внаслідок обстрілів у Херсоні пошкоджені близько 40 багатоповерхових будинків та понад 30 приватних, а вибуховою хвилею вибило близько 1507 вікон. Про це повідомляє 17 березня міський голова Ігор Колихаєв.
«У ці дні наші співробітники беруть на облік усі зруйновані та пошкоджені будинки, підраховують збитки, роблять виміри… Ми усе це змінюватимемо за міський та спонсорський бюджети», – зазначає очільник Херсону.
Жителів міста він закликав повідомляти про свої збитки місцевій владі.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:
«Вже є запобіжник». Як на захопленій РФ Херсонщині чинять спротив створенню «ХНР»?
Раніше він також звернувся до херсонців з проханням сплатити за комунальні послуги, а місцевий бізнес попросив працювати. За його словами, це потрібно для того, аби допомогти місту вижити в умовах окупації та війни.
Російські війська почали штурм Херсону 1 березня, обстрілюючи багатоповерхівки, заявила місцева влада. Невдовзі після того до місцевої ОДА зайшли окупанти, однак голова ОДА (зараз – обласної військової адміністрації) Геннадій Лагута заявив, що адміністрація області не полишила своїх обов’язків.
Також під контроль російських окупантів на Херсонщині повністю потрапили Нова Каховка, Генічеськ і Снігурівка.
Війська Росії обстріляли евакуаційну колону на Київщині – МВС
Міністерство внутрішній справ України, з посиланням на дані начальника поліції Київської області Андрія Нєбитова, повідомляє 17 березня, що російські війська з танків обстріляли евакуаційну колону в Київській області. У відомстві також повідомили про двох загиблих поліцейських.
«У Київській області, яка тимчасово окупована, розташована велика кількість лікарень, шкіл та дитячих садків. Щоб врятувати людей від пекла війни, всі органи державної влади намагалися вивезти якомога більшу кількість громадян. Але російські окупанти не давали такої можливості. Під час евакуації людей у Бучанському районі окупанти обстрілювали евакуаційні колони танками. Один поліцейський загинув, ще один поранений. Така ж ситуація склалася і в Ірпені, коли в службовий автомобіль поліції потрапив снаряд «Граду». Лише зараз вдалося забрати тіло поліцейського», – цитує МВС Андрія Нєбитова.
Очільник поліції Київщини наголосив, що після вдалої атаки ЗСУ на напрямку Ірпінь, Гостомель, Немішаєве був проведений «ефективний артилерійський удар», який дав змогу просунутись вперед українським військовим, де зараз тривають найактивніші бойові дії.
Він додав, що на Київщині спостерігається партизанський рух. І наголосив, що вулиці міст і сіл області наразі усипані тілами як місцевих жителів, так і військових Росії.
Дещо раніше 17 березня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Міжнародний комітет Червоного Хреста активізує зусилля з організації гуманітарних коридорів та вживатиме більш наполегливих кроків для сприяння евакуації мирного населення з українських міст.
Українська влада щоденно намагається вивезти з охоплених бойовими діями районів мирне населення та завезти туди речі першої необхідності і продовольство. Російська сторона неодноразово зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.
Управління Верховного комісара ООН із прав людини повідомило, що з початку бойових дій в Україні загинули 726 цивільних жителів, серед яких 52 дітей, також 1174 людини зазнали поранень, із них – 63 дитини. Це дані від 24 лютого до 15 березня, які організація змогла офіційно підтвердити. В ООН додали, що реальні втрати є набагато вищими.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомляє, що в столиці України Києві на постійній основні запрацював офіс Червоного Хреста. Крім того, зауважив він, є домовленість про відкриття офісів МКЧХ ще в декількох містах України.
«Міжнародний комітет Червоного Хреста активізує зусилля з організації гуманітарних коридорів та вживатиме більш наполегливих кроків для сприяння евакуації мирного населення з українських міст. Про це під час зустрічі з урядовою командою повідомив президент МКЧХ Петер Маурер, – йдеться в повідомленні.
Голова українського уряду поінформував, що МКЧХ уже доставив в Україну 2 тисячі тонн гуманітарної допомоги.
«Далі поставки будуть йти безперервно в усі регіони, які цього потребують. У низці міст, заблокованих російськими військами, зокрема Маріуполі, склалася критична ситуація. Мова як про вивезення людей, так і доставку гуманітарних вантажів. Ми готові надавати необхідного сприяння гуманітарній діяльності Червоного Хреста, аби мільйони невинних людей невідкладно отримали продовольство, медикаменти, воду й інші критично необхідні товари», – додав голова уряду.
Ще на початку березня українська влада звернулася до низки міжнародних організацій, зокрема МКЧХ, щоб якнайшвидше створити гуманітарні коридори для безпечної евакуації населення із найбільш уражених збройною агресією РФ міст та населених пунктів України.
3 березня в Офісі президента України повідомили, що під час переговорів із РФ вперше досягли порозуміння щодо забезпечення гуманітарних коридорів там, де тривають найзапекліші бої.
Українська влада щоденно намагається вивезти з охоплених бойовими діями районів мирне населення та завезти туди речі першої необхідності і продовольство. Російська сторона неодноразово зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.
Радіо Свобода відкриває бюро в Латвії та Литві – через вигнання журналістів із Росії та Білорусі
Корпорація Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа (RFE/RL) оголосила 17 березня про відкриття своїх бюро в Ризі (Латвія) та Вільнюсі (Литва).
«У цих офісах розміщуватимуться команди служб Радіо Свобода в Росії та Білорусі та глобальної цифрової та телевізійної мережі «Настоящее время», а також забезпечуватиметься база для нових проєктів журналістських розслідувань та центрів цифрових інновацій», – ідеться в повідомленні.
«Ці нові бюро дозволять Радіо Свобода продовжувати взаємодіяти з нашою аудиторією в Росії та Білорусі, попри всі зусилля урядів цих країн заглушити незалежну журналістику. Радіо Свобода розширить свої вже успішні зусилля, щоб охопити російську та білоруську аудиторії відповідними новинами, яких вони шукають і потребують. Ми вдячні урядам Латвії та Литви за їхню відданість свободі преси та підтримку журналістів, яким довелося шукати безпечного притулку за межами рідних країн», – сказав президент RFE/RL Джеймі Флай.
У Ризі Радіо Свобода планує створити мультимедійний центр, який прийматиме співробітників російської служби та телеканалу «Настоящее время», переміщених із Росії. У столиці Латвії також розміститься новий російськомовний відділ журналістських розслідувань і центр цифрових інновацій, призначений для боротьби з дезінформацією та розробки стратегій обходу онлайн-цензури. Бюро новин у Вільнюсі прийме переважно журналістів білоруської служби, які були змушені втекти через кампанію переслідування після виборів 2020 року, а також нову команду репортерів, створену телеканалом «Настоящее время» для задоволення потреб російськомовної аудиторії мережі в Білорусі.
Внаслідок обстрілу Чернігова загинув громадянин США – поліція
Внаслідок обстрілу Чернігова російськими військами 17 березня загинув громадянин США. Про це повідомляє Національна поліція України.
Перед цим 17 березня Державна служба з надзвичайних ситуацій України повідомила, що під час обстрілу Чернігова був, зокрема, пошкоджений гуртожиток. Рятувальники виявили у ньому тіла загиблої родини із 5 осіб, серед яких – троє дітей.
16 березня внаслідок обстрілів Чернігова російськими військами загинули 53 людини, повідомив голова Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус.
За його словами, армія Росії до самого Чернігова не проривалася.
Він додав, що наразі Чернігів має проблеми з енерго-, водо-, газо- й теплопостачанням, але аварійні бригади працюють.
Прима-балерина Большого театру виступила проти війни і залишила Росію
Прима-балерина провідного російського Большого театру Ольга Смирнова вирішила залишити московську сцену після початку бойових дій в Україні та продовжити свою карʼєру в Нідерландах. Про це повідомив сайт Національного балету Нідерландів.
Як зазначається у пресреліз, Смирнова виступила проти російського вторгнення в Україну, що унеможливило її подальшу роботу в Росії.
1 березня балерина заявила у своєму телеграм-каналі «Я ніколи не думала, що мені буде соромно за Росію». «Справа навіть не в тому, що, напевно, у кожного другого росіянина в Україні живуть родичі чи друзі, не в тому, що мій дідусь українець, а я на чверть українка, а в тому, що ми продовжуємо жити у XX столітті, хоча номінально перейшли у ХХІ. Політичні питання в сучасному цивілізованому суспільстві мають вирішуватися виключно шляхом мирних переговорів», – написала вона.
Газета The New York Times зазначає, що Смирнова стала одним із найвідоміших діячів культури Росії, які залишили країну через війну в Україні. Ольга Смирнова народилася у Санкт-Петербурзі у 1991 році. У 2011 році вона закінчила Академію російського балету імені Ваганової і була прийнята в трупу Большого театру.
Після розслідування «Схем» швейцарський банк припинив видачу Visa/Mastercard громадянам РФ
Після виходу розслідування «Схем» (Радіо Свобода) про те, як швейцарський інтернет-банк Dukascopy Bank допомагає громадянам Російської Федерації обходити санкційні обмеження, в установі повідомили, що припинили видачу карток Visa/Mastercard резидентам Росії. Про це йдеться у відповіді банку «Схемам», отриманій після публікації журналістського матеріалу.
«Банк повідомляє, що нещодавно припинив видачу Visa/Mastercard для клієнтів, які проживають в Росії. Dukascopy Bank, будучи швейцарським банком, прагне дотримуватись усіх застосованих швейцарських правил, включно із санкціями, які підтримує Швейцарія», – йдеться у відповіді Dukascopy Bank на адресу журналістів.
У Dukascopy Bank також підкреслили, що дотримуються «всіх санкцій та пов’язаних з ними регулювань, згідно з законодавством Швейцарії». Окремо зазначили: «Щодо поточної ситуації в Україні, банк вважає, що це жахлива гуманітарна катастрофа, і висловлює щире співчуття всім постраждалим».
Ще напередодні виходу розслідування «Схем» у «кол-центрі» Dukascopy Bank підтверджували інформацію з сайту, що громадяни Росії можуть відкривати рахунок в їхньому банку для отримання віртуальної чи пластикової картки Visa/Mastercard і попереджали, що через великий попит у банку утворилась черга і відкриття рахунку займає декілька днів.
Водночас 17 березня, тобто наступного дня після виходу журналістського розслідування, на сайті Dukascopy Bank з’явилось повідомлення про те, що інформація у ЗМІ про видачу банком карток Visa/Mastercard резидентам РФ «не відповідає дійсності».
Після публікації цього повідомлення один із потенційних клієнтів банку на прохання журналістів ще раз зв’язався із «кол-центром» Dukascopy Bank і уточнив, чи можуть громадяни РФ оформити карту Visa/Mastercard: «Зі вчорашнього дня (16 березня, в день публікації розслідування – ред.) вони не доставляються та не працюють на території Росії. Вчора ми отримали сповіщення від банку, який виготовляє наші карти, що більше в Росію вони не відправляються. Ані віртуальні, ані пластикові карти не працюватимуть. Це все від учора, на жаль», – повідомили у «кол-центрі» Dukascopy Bank.
Як виявили раніше «Схеми», інтернет-банк Dukascopy Bank дозволяв відкривати мультивалютний рахунок – в тому числі, клієнтам з Росії.
Такий рахунок, як вказано на сайті банку, дає доступ, в тому числі, до пластикових чи віртуальних карток Visa/Mastercard. Замовивши таку картку, можна «сплачувати товари і послуги всюди, де приймаються карти Visa/Mastercard». Картку, як йдеться на сайті, можна замовити доставкою.
Внести кошти на рахунок, відкритий у Dukascopy Bank, можна у різний спосіб: звичайним банківським перерахунком, з особистої платіжної картки тощо.
6 березня найбільші платіжні системи світу Visa та Mastercard повідомили про припинення операцій на території Росії. У керівництві Visa пояснили це рішення «неприпустимими подіями», спричиненими військовим вторгненням Росії до України.
Раніше повідомлялося, що картки платіжних систем Visa/Mastercard, випущені російськими банками, не працюватимуть для оплати за кордоном, у тому числі на зарубіжних інтернет-ресурсах.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію». Незважаючи на регулярні обстріли українських міст російськими ракетами, Москва заперечує, що об’єктами атак є цивільні.
Після нападу Росії, який почався 24 лютого, в Україні ввели воєнний стан і оголосили загальну мобілізацію. Країни Заходу вводять проти Росії потужні економічні санкції та продовжують надавати Україні зброю.
Свіжі супутникові знімки показують спричинені армією Росії руйнування у Маріуполі, Харкові, Сумах, Чернігові, а також розташування російських сил на території Білорусі
Попри запевнення Росії, що метою так званої «спецоперації є знищення української військової інфраструктури», а не українського населення, російська армія уже четвертий тиждень продовжує завдавати ударів по цивільних об’єктах: житлових будинках, школах, лікарнях, дитячих садочках, продуктових базах, об'єктах енерго, водо та теплопостачання міст і сіл.
Дивіться фото тут
Російські військові втрачають наступальний потенціал і їхніх ресурсів вистачить ще на 2-3 тижні активних бойових дій в Україні. А загрози захоплення Києва зараз немає і вже у квітні кияни зможуть повертатися до своїх домівок. Така перспектива розвитку війни Росії проти України, вважає радник голови Офісу Президента Олексій Арестович. Він у інтерв'ю Радіо Свобода розповів про те, які втрати українські військові нанесли армії РФ, за яких умов закінчиться війна і чому не варто чекати на нову спробу Росії захопити столицю України Київ.
Далі читайте тут
Росія «вкрала української води на майже 620 мільйонів гривень» – Держекоінспекція
Від початку широкомасштабної війни в Україні Росія «вкрала української води на майже 620 мільйонів гривень». Про це повідомляє Державна екологічна інспекція України.
За її даними, через часткову розгерметизацію гідроспоруди Північнокримського каналу Росія здійснює водозабір з Каховського водосховища нижнього басейну річки Дніпро.
«Країною-агресором 24 лютого 2022 року було захоплено всі гідротехнічні споруди Північнокримського каналу, що регулювали водопостачання води з Каховського водосховища нижнього басейну річки Дніпра до півострова Крим. Ворог 27 лютого зруйнував тимчасову дамбу, автомобільний міст та головну перегороджувальну споруду каналу», – повідомляють у відомстві.
Сума збитків за самовільне використання водних ресурсів України, за даними Держекоінспекції, складає 32 628 960 гривень на добу.
«Отже, злодій вже поцупив води на загальну суму майже 620 мільйонів гривень», – підсумовують у відомстві.
Денісова повідомляє про погіршення ситуації на Запорізькій АЕС та ризик повного знеструмлення
Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова повідомляє 17 березня про погіршення ситуації на Запорізькій АЕС та великий ризик повного знеструмлення.
«Дії бойовиків РФ на ядерних об’єктах України загрожують екологічною трагедією для всієї Європи. Вчора внаслідок ворожих обстрілів було пошкоджено високовольтну лінію електропередачі Запорізької АЕС 750 кВ, через яку здійснюється видача електроенергії з атомної електростанції. Наразі з чотирьох високовольтних ліній робочою залишилася тільки одна. Відтак потужність двох працюючих енергоблоків Запорізької АЕС була зменшена. Здійснити ремонт лінії неможливо, оскільки в зоні пошкодження тривають активні бойові дії. Ситуація погіршується, знижується видача потужності станції. Є великий ризик повного знеструмлення. Якщо це станеться, то наслідки будуть серйознішими, ніж на Чорнобильській АЕС, адже в Енергодарі – 6 реакторів, і всі їх потрібно охолоджувати, та 6 басейнів, які також потрібно охолоджувати. Саме тому потрібно відновити лінію електропередач, щоб забезпечити суттєвий резерв», – йдеться в повідомленні.
За її словами, зараз на Запорізькій АЕС – 50 одиниць військової техніки та приблизно 500 солдатів РФ: «Персонал станції працює під дулами загарбників».
Незалежні соціологи: 71% росіян відчуває гордість через війну з Україною
Група незалежних російських соціологів з інтервалом у півтора тижні – від кінця лютого до середини березня – провели опитування, в перебігу якого з’ясували, що майже три чверті росіян підтримують війну проти України, відчуваючи такі позитивні емоції як гордість, радість, повага, довіра та надія. Результати соцдослідження є у розпорядженні російської служби Радіо Свобода.
Згідно з даними опитування, росіяни віком від 35 років частіше висловлювали почуття гордості, поваги та надії.
Респонденти віком до 18 років були більш схильні до образ і розчарувань.
Двоє з п’яти росіян висловлювали занепокоєння війною, і про ці почуття найчастіше повідомляли молоді росіяни.
Росіяни віком від 25 до 44 років частіше казали про тривогу і страх через «військову операцію».
Більше ніж половина опитаних віком від 55 років заявили, що підтримують війну проти України.
У Чернігові з-під завалів дістали родину загиблих із 5 осіб, серед яких – троє дітей – ДСНС
Державна служба з надзвичайних ситуацій України повідомляє, що у місті Чернігові, розбираючи завали в гуртожитку, який був пошкоджений внаслідок авіаудару військ Росії, виявили тіла загиблої родини із 5 осіб, серед яких – троє дітей.
«Під час проведення робіт з розбору конструкцій рятувальники дістали родину загиблих з 5 осіб. Серед них – 3 дітей: хлопчик та дівчинка, двійнятка, по 3 рочки, старша сестричка – 12 років. Та їхні батьки. Всі вони загинули внаслідок ворожого авіаудару по гуртожитку», – йдеться у повідомленні.
Дещо раніше цього дня голова Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус повідомив, що 16 березня внаслідок обстрілів Чернігова російськими військами загинули 53 людини.
Він додав, що війська РФ до самого Чернігова не проривалися. А щодо евакуації населення, як він зазначив, домовленості наразі нема.
За його словами, Чернігів має нині проблеми з енерго-, водо-, газо- й теплопостачанням, але аварійні бригади працюють.
Офіс генпрокурора повідомив, що станом на ранок 17 березня загинули 108 дітей і понад 120 поранено внаслідок збройної агресії РФ.
Управління Верховного комісара ООН із прав людини повідомило, що з початку бойових дій в Україні загинули 726 цивільних жителів, серед яких 52 дітей, також 1174 людини зазнали поранень, із них – 63 дитини. Це дані від 24 лютого до 15 березня, які організація змогла офіційно підтвердити. В ООН додали, що реальні втрати є набагато вищими.
«Локальні котли для мирних громадян» – Подоляк про тактику військових РФ
Російські військові, зустрівши опір Збройних сил України, змінили свою попередню тактику, яка передбачала захоплення населених пунктів. Про це 17 березня заявив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.
«Тактика РФ. Вʼязкі позиційні бої на лініях фронтів. Локальні котли для мирних громадян. Прицільні удари по обʼєктах для укриття цивільних. Затягування рішень щодо гуманітарних коридорів. Активні спроби дестабілізувати громадську думку в нас, спровокувати внутрішні конфлікти», – написав Подоляк у твітері.
«Спікерка російського МЗС Захарова заявляє, що обстріли українських міст важкою артилерією, авіацією, крилатими ракетами – постановочні натівські фейки. Все просто: багатомільйонні позови та компенсації сімʼям загиблих, строки за воєнні злочини – і Захарова повірить у правду», – припускає радник голови Офісу президента України.
Російські війська здійснили кілька спроб оточення великих українських міст, зокрема, Харкова, Чернігова, Києва. Повного оточення їм вдалося досягти лише в Маріуполі, приазовському місті з довоєнною чисельністю населення близько пів мільйона людей. Упродовж кількох останніх днів із міста стала можливою евакуація цивільних на особистому автотранспорті, але гарантій безпеки чи офіційно встановленого «зеленого коридору» ці люди не отримали. Загарбники також не пускають до міста автобуси з гуманітарною допомогою, які на зворотному шляху могли б вивезти цивільних.