Війська Росії продовжують «стратегічну наступальну операцію» проти України – Генштаб
Генеральний штаб Збройних сил України повідомляє опівдні 17 березня, на 22-й день повномасштабного російського вторгнення, що війська Росії продовжують стратегічну наступальну операцію проти України.
«Ворог не полишає спроб вийти на адміністративні кордони Луганської та Донецької областей. Успіху не має.
З метою сковування дій ЗСУ противник намагається здійснювати блокування населених пунктів на північ від столиці.
Разом з тим ворог не відмовляється від нанесення ракетно-бомбових ударів по об’єктах цивільної інфраструктури у Львівській, Івано-Франківській, Дніпропетровській та інших областях, де не ведуться активні бойові дії.
Війська РФ обстріляли з «Градів» село на Дніпропетровщині
На Волинському напрямку фіксується інтенсивне використання території, інфраструктури Республіки Білорусь угрупованням військ Російської Федерації для завдання ударів по території України та логістичного забезпечення угрупування окупаційних військ, які діють на Поліському напрямку. Зберігається ймовірність участі окремих підрозділів збройних сил Республіки Білорусь у бойових діях на боці Російської Федерації.
Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова назвала «актом геноциду та страшним злочином проти людяності» обстріл будівлі драматичного театру в Маріуполі, де від бойових дій ховалися люди.
Омбудсмен підтвердила поширені раніше повідомлення, що звідти почали виходити люди.
«Будівля витримала удар надпотужної авіаційної бомби та захистила собою життя людей, які переховувались у бомбосховищі. Зараз тривають роботи з розблокування підвального приміщення. Звідти виходять живі дорослі та діти. Наразі ще немає інформації про загиблих чи поранених під завалами театру. Авіаудар по цій будівлі, яка з усіх сторін помічена надписами «діти» є актом геноциду та страшним злочином проти людяності, визначеним Римським статутом Міжнародного кримінального суду», – повідомила Денісова.
Приватна американська компанія Maxar Technologies раніше оприлюднила супутникові знімки, на яких видно, що на землі біля Драматичного театру в Маріуполі, на який 16 березня військові Росії скинули бомбу, були великі написи російською мовою «дети». Як повідомляє агентство Reuters, знімки зроблені 14 березня. Написи – попереду і позаду будівлі. У Maxar повідомили, що поширять нові зображення театру, як тільки вони з’являться.
«Укрзалізниця» евакуювала 2,6 млн людей
Від початку широкомасштабної війни в України «Укрзалізниця» евакуювала 2,6 млн людей.
«Це – десятки рейсів «до безпечних місць» щодня й тисячі вагонів, що оминають обстріли та рятують життя насамперед наших дітей», – наголошують у компанії.
Окрім того, «Укрзалізниця» перевезла за час війни вже майже 1 тисячу вантажних вагонів гуманітарної допомоги.
«Укрзалізниця» перевозить як малогабаритні вантажі (у пасажирських вагонах), так і великогабаритні вантажі (у вантажних вагонах). Також компанія приймає допомогу з-за кордону», – зазначають у компанії.
Києву зараз не загрожує наступ – Арестович
Російські військові у найближчій перспективі не намагатимуться знову захопити столицю України Київ, розповів в інтервʼю Радіо Свобода радник голови Офісу президента Олексій Арестович. За його словами поблизу найбільшого міста країни та ще на кількох напрямках тривають місцеві бої тактичного значення, які не становлять серйозної загрози.
«Той самий Київ, той самий Чернігів, ті самі Суми, Харків – вони (російські військові – ред.) переважно перейшли до оборони, до утримання районів, які вони зайняли», – розповів Арестович.
Загарбники зараз продовжують концентрацію військ у напрямку Херсона, Миколаєва, Маріуполя та зони ООС, бо вважають, що там вони зможуть просунутись далі, твердить посадовець. У напрямку Києва просувань нема, тому і підкріплення військових РФ українські військові там не чекають.
«Нема чого стягувати, по-перше. По-друге, за військовою логікою, ніколи не тягнуть туди, де нема надій на успіх. Тягнуть туди, де намітився успіх. Для них це Маріуполь, можливо, зона ООС, як вони вважають. І, можливо, Миколаїв. Але не Київ…» – каже радник голови Офісу президента.
Польща повідомила про 1,95 мільйона біженців, які прибули з України після вторгнення РФ
Польська прикордонна служба повідомляє, що кількість біженців, які прибули з України після того, як Росія почала повномасштабне вторгнення, досягла 1,95 мільйона людей, що більше, ніж населення столиці Варшави.
Польська прикордонна служба повідомила у твітері 17 березня, що напередодні кількість людей, які перетнули кордон з Польщею, все ж скоротилася на 11 відсотків.
Станом на 7:00 ранку 17 березня в Польщу в’їхали ще 12 тисяч людей.
Наразі незрозуміло, скільки біженців залишилися у Польщі, оскільки вважається, що багато хто з них поїхали до третіх країн.
Зеленський у Бундестазі звинуватив Німеччину у сприянні Росії
Президент України Володимир Зеленський поклав на Німеччину частину відповідальності за напад Росії на Україну і загибель тисяч цивільних унаслідок російської агресії.
«Коли ми говорили вам, що «Північні потоки» – це зброя і підготовка до великої війни, ми чули у відповідь, що це економіка. Економіка. А це був цемент для нової Стіни. Коли ми запитували вас – що має зробити Україна, щоб стати членом НАТО? Ми чули у відповідь – такого рішення на столі немає і не буде... Як ви зволікаєте й зараз – з питанням про вступ України в Євросоюз. Для вас це політика. А насправді це каміння. Каміння для нової Стіни. Коли ми просили про превентивні санкції – такі, щоб агресор відчув, що ви – сила, ми бачили затягування. Ми відчули спротив. Ми зрозуміли, що ви хочете продовжувати торгувати з Росією», – сказав Зеленський 17 березня у виступі по відеозвʼязку в німецькому Бундестазі.
Водночас президент України подякував громадянам Німеччини за допомогу українцям.
«Німецький народе! Я вдячний усім, хто підтримує нас. Звичайним німцям, які щиро допомагають українцям на вашій землі. Журналістам, які роблять свою справу чесно, показуючи усе зло, яке Росія принесла до нас. Вдячний тому німецькому бізнесу, який поставив мораль і людяність вище за бухгалтерію. І вдячний політикам, які все ж намагаються... Намагаються зламати цю Стіну», – відзначив глава української держави.
Києву зараз не загрожує наступ – Арестович
Російські військові у найближчій перспективі не намагатимуться знову захопити столицю України Київ, розповів в інтервʼю Радіо Свобода радник голови Офісу президента Олексій Арестович. За його словами поблизу найбільшого міста країни та ще на кількох напрямках тривають місцеві бої тактичного значення, які не становлять серйозної загрози.
«Той самий Київ, той самий Чернігів, ті самі Суми, Харків – вони (російські військові – ред.) переважно перейшли до оборони, до утримання районів, які вони зайняли», – розповів Арестович.
Загарбники зараз продовжують концентрацію військ у напрямку Херсона, Миколаєва, Маріуполя та зони ООС, бо вважає, що там вони зможуть просунутись далі, твердить посадовець. У напрямку Києва просувань нема, тому і підкріплення військових РФ українські військові там не чекають.
«Нема чого стягувати, по-перше. По-друге, за військовою логікою, ніколи не тягнуть туди, де нема надій на успіх. Тягнуть туди, де намітився успіх. Для них це Маріуполь, можливо, зона ООС, як вони вважають. І, можливо, Миколаїв. Але не Київ…» – каже радник голови Офісу президента.
Однак досі залишається небезпека артилерійських та ракетних ударів, зокрема і в Києві.
Генштаб ЗСУ озвучив втрати РФ у війні проти України
Генеральний штаб Збройних сил України оприлюднив орієнтовні втрати російської армії станом на ранок 17 березня, на 22-й день повномасштабного російського вторгнення:
- особовий склад – близько 14 тисяч осіб,
- 444 танки,
- 1435 бойових броньованих машин,
- 201 артсистема,
- 72 реактивні системи залпового вогню,
- 43 засобів протиповітряної оборони,
- 86 літаків,
- 108 гелікоптерів,
- 864 автомобілі,
- 3 кораблі,
- 60 цистерн із паливно-мастильними матеріалами,
- 11 безпілотних літальних апаратів,
- 10 одиниць спецтехніки
Дані уточнюються. Підрахунок ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій, зазначає Генштаб.
Водночас видання The New York Times повідомило, що, за оцінками американської розвідки, від початку російського вторгнення в Україну загинули понад 7 тисяч російських військових. Це більше, ніж кількість американських військових, які були вбиті протягом 20 років в Іраку та Афганістані разом узятих.
Війна Росії проти України триває 22-й день. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України». І хоча Україна та Захід заявляють про суттєві втрати РФ у війні проти України, Росія називає значно менші втрати російських військ. Востаннє свої дані Міноборони Росії оприлюднювало 2 березня, визнавши втрату 498 солдатів.
Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.
У Чернігові за добу через обстріли військ РФ загинули понад пів сотні людей – влада
У середу внаслідок обстрілів Чернігова російськими військами загинули 53 людини, повідомив голова Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус.
«Ворог продовжує системні арт- і авіаобстріли нашого обласного центру, знищує цивільну інфраструктуру. Ми зазнаємо великих втрат. Лише за вчорашню добу до моргів міста привезли 53 тіла наших громадян, які загинули, які були вбиті російським агресором», – сказав Чаус у відеозверненні.
За його словами, війська РФ до самого Чернігова не проривалися.
Щодо евакуації населення Чаус зазначив: «Я не хочу відправляти на вірну смерть дітей міста Чернігів, тому «зелений коридор» буде виключно після того, як ми домовимося. Сьогодні такі переговори проводитимуться, чим завершаться – вас інформуватимемо».
У Чернігова нині є проблеми з енерго-, водо-, газо- й теплопостачанням, але аварійні бригади працюють, каже Чаус.
Бомбосховище в театрі Маріуполя витримало, виходять живі люди – Тарута
Значній частині людей, які переховувалися від бомбардувань у Драматичному театрі Маріуполя, вдалося вижити. Про це зранку 17 березня повідомив колишній колова Донецької облдержадміністрації Сергій Тарута.
«Після страшної ночі невідомості на ранок 22-го дня війни нарешті хороші новини з Маріуполя! Бомбосховище витримало. Завали почали розбирати, люди виходять живі!» – вказав Тарута.
Водночас досі немає публічних даних, чи є внаслідок удару по театру загиблі та поранені.
Приватна американська компанія Maxar Technologies раніше оприлюднила супутникові знімки, на яких видно, що на землі біля Драматичного театру в Маріуполі, на який 16 березня військові Росії скинули бомбу, були великі написи російською мовою «дети».
Число загиблих під час війни дітей сягнуло 108, дані не остаточні – прокурори
Станом на ранок 17 березня загинули 108 дітей і понад 120 поранено внаслідок збройної агресії РФ, ідеться в повідомленні Офісу генпрокурора.
«Найбільше постраждало дітей у Київській (52), Харківській (34), Донецькій (25), Чернігівській (24), Миколаївський (20), Житомирській (15), Сумській (14) та Херсонській (10) областях… Ці дані не є остаточними через відсутність можливості огляду місць події, де ведуться активні бойові дії та на тимчасово окупованих територіях», – інформують прокурори.
Також вони повідомляють, що внаслідок бомбардувань та обстрілів пошкоджено щонайменше 411 закладів освіти, 63 із них зруйновані повністю.
Офіс Генерального прокурора вказує, що використовує всі національні та міжнародні юридичні фронти для притягнення країни-агресора до відповідальності за вчинення воєнних злочинів в Україні.
Рада безпеки ООН збереться на нове екстрене засідання щодо війни Росії проти України
Постійні члени Ради безпеки ООН США, Велика Британія та Франція, а також кілька непостійних членів цього органу ініціювали скликання нового екстреного засідання Радбезу, присвяченого російсько-українській війні. Про це повідомило британське представництво в ООН, засідання може відбутися вже сьогодні, 17 березня.
«Росія вчиняє воєнні злочини і атакує мирних жителів. Незаконна війна Росії проти України є загрозою для всіх нас», – ідеться в повідомленні британських дипломатів.
16 березня внаслідок удару по Драматичному театру Маріуполя будівля була зруйнована. Упродовж останніх тижнів театр був прихистком для сотень маріупольців, які втратили свої домівки внаслідок обстрілів російських військ. Точна кількість жертв і поранених унаслідок обрушення центральної частини будівлі наразі не встановлена.
«Ніколи не пробачимо цього» – мер Маріуполя про знищення драмтеатру
Міський голова Маріуполя Вадим Бойченко прокоментував атаку на Драматичний театр і заявив про продовження ризикованої евакуації маріупольців із оточеного російськими військами міста.
«Сьогодні окупанти знищили Драматичний театр. Місце, де знайшли притулок понад тисячу людей. Ніколи не вибачимо цього», – написав Бойченко в мережі Telegram.
Міський голова Маріуполя наголосив, що евакуація з міста є небезпечною, але влада продовжить робити все, щоб вивезти якомога більше людей.
«Режиму тиші так і не було. Але приватний транспорт стали випускати із міста. Люди поїхали під обстрілами, під градами та ракетами. За два дні 6500 приватних машин виїхали із Маріуполя. Тих, хто зміг дістатися Бердянська, але з різних причин не зміг поїхати далі, забрали автобусами. Частину маріупольців вивезли і вже до Запоріжжя. Тут вони матимуть необхідну першу допомогу», – вказав Вадим Бойченко.
Число загиблих і поранених унаслідок атаки на театр у Маріуполі наразі не встановлене.
Війська РФ обстріляли з «Градів» село на Дніпропетровщині
Увечері 16 березня війська РФ завдали удару з «Градів» по селу Мар’янському Криворізького району Дніпропетровської області, повідомив начальник військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул.
За його даними, влучили по території насосної станції, яка забезпечує перекачування води з Каховського водосховища до водосховища Південне Кривого Рогу.
Будуть необхідні відновлювальні роботи. Запаси води у водосховищі є, згодом абонентів можуть перепідключити на водопостачання з іншого джерела, сказав Вілкул.
«Але, у будь-якому разі ситуація з водопостачанням міста під контролем. Наявних запасів води в Південному вистачить на кілька місяців», – повідомив він.
Загиблих немає. Вілкул також поінформував, що у Кривому Розі та Криворізькому районі ситуація залишається контрольованою. Атаки російських військ на далеких підступах до міста відбили.
Влада Луганщини повідомила про «пекло» в Рубіжному – вночі обстрілами пошкоджено близько 30 будинків
Голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай повідомив, що російські війська влаштували в Рубіжному «пекло» – обстріли тривали всю ніч, пошкоджено щонайменше 27 будинків.
«Десятки зламаних доль за одну ніч. У містян та селян гинуть рідні, горять домівки. Втім, російська армія продовжує цілеспрямовано обстрілювати мирних жителів, яким навіть не дають можливості безпечно виїхати. Днями ми бачили, як було відкрито вогонь по автобусах з біженцями в Рубіжному, вчора – у напрямку з Маріуполя. Ледве вдалося вивезти жінок та дітей з Попасної. Росіяни лишають можливості залишатися вдома, бо людям вже немає, де жити, та не дають людям убезпечити себе. Але ми щодня намагаємося евакуювати якомога більше жителів області», – сказав Гайдай 17 березня.
За його словами, щонайменше п’ять займань сталися у Попасній, одне – в Сєвєродонецьку.
Інформація щодо постраждалих та загиблих уточнюється.
Війська РФ нині обстрілюють всю територію Луганщини, яка перебуває під контролем влади України.
На супутникових знімках видно напис «дети» біля театру в Маріуполі, на який війська РФ скинули бомбу
Приватна американська компанія Maxar Technologies оприлюднила супутникові знімки, на яких видно, що на землі біля Драматичного театру в Маріуполі, на який 16 березня військові Росії скинули бомбу, були великі написи російською мовою «дети».
Як повідомляє агентство Reuters, знімки зроблені 14 березня. Написи – попереду і позаду будівлі.
У Maxar повідомили, що поширять нові зображення театру, як тільки вони з’являться.
Про те, що російські війська скинули бомбу на Драматичний театр у Маріуполі, де ховалися від обстрілів сотні мирних мешканців міста, 16 березня повідомила міська рада обложеного міста.
Кількість постраждалих наразі невідома, написав у твітері міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Міська влада намагається встановити кількість жертв, але каже, що цьому заважають обстріли з боку військ Росії, які не припиняються.
Перемога – це коли ворог капітулював
Війна навчила українців багато чому, а головне – подарувала нам нових героїв. На них будемо рівнятися у мирному житті.
Серед героїв – весь склад ЗСУ, президент України, голови ОДА воюючих областей, все населення Харкова, Мелітополя, Херсону...
І це ще не всі.
Будуть і нові герої – бо ворог ще не капітулював. Він виснажений, але ще значно сильніший від нас. Його ще треба перемогти. На полі бою і в міжнародному співтоваристві, в міжнародних судах і в умах громадян усіх країн світу.
В багатомільйонному українському суспільстві – лише одиниці, які сумніваються у перемозі.
Точка зору дипломата Андрія Веселовського:
За попередньою інформацією Держслужби з надзвичайних ситуацій, одна людина загинула і ще троє постраждали, коли вранці 17 березня залишки збитої ракети влучили в житловий будинок у Дарницькому районі Києва.
«Внаслідок падіння залишків збитої ракети сталося руйнування конструкцій будинку на 16-му та технічному поверсі, а також загоряння у квартирі на 16-му поверсі. О 5:49 займання на площі 20 квадратних метрів ліквідовано.Проводиться евакуація людей з 11-го та вищих поверхів будинку та аварійно-рятувальні роботи по розбиранню конструкцій та пошуку людей», – йдеться в повідомленні.
За даними ДСНС, евакуювали 30 людей, дані щодо інших можливих постраждалих уточнюються.
Втрати, нестача сил і дезертирство: Генштаб ЗСУ про проблеми військ РФ на 22-й день війни
Станом на початок 22-ї доби війни РФ проти України російські війська продовжують нести втрати, мають великі проблеми з комплектуванням бойових та підрозділів забезпечення, збільшується кількості випадків дезертирства та відмов військовослужбовців збройних сил Росії брати участь у війні на території України. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України у фейсбуці.
«Ворог, не маючи успіху у проведенні наземної операції, продовжує завдавати ракетно-бомбових ударів по інфраструктурі та густонаселих районах українських міст. Російські окупанти продовжують підступно діяти і в інформаційному просторі – здійснюють кібератаки, фізично знищуюють ретранслятори телевізійних та радіосигналів, продовжують масову інформаційну компанію з метою дискредитації вищого військово-політичного керівництва України та сил оборони. Поряд з цим, противник продовжує активно розповсюджувати дезінформацію про хід ведення, так званої «спеціальної операції» серед власного населення», – додає Генштаб.
Українські військові кажуть, що стан, положення та характер дій сил оборони суттєвих змін протягом останньої доби не зазнали.
«Збройні сили України продовжували завдавати нищівних ударів по угрупованнях військ ворога, який намагається закріпитися та утримувати оборону захоплених рубежів», – йдеться в повідомленні.
Протягом доби було знищено командний пункт та підрозділи забезпечення 35-ї загальновійськової армії Східного військового округу ЗС РФ, втрати точнюються. Крім того, за попередню добу, знищено два винищувачі-бомбардувальники Су-34, три винищувачі Су-34СМ, три вертольоти та БПЛА. Інформація щодо типу ще одного збитого літака та загибелі льотчиків уточнюється, додали в Генштабі.
«Московському патріархату місця в Україні після війни вже немає» – релігієзнавець Єленський
В Україні в деяких єпархіях УПЦ (Московського патріархату) вже припинили поминати ім’я російського патріарха Кирила. Також засуджуються російські ракетні і авіаудари проти українських церков. Але питання тут ширше – як агресія Росії проти України вплине на майбутнє УПЦ (МП)? Розповідаємо: