16 березня, як очікується, Міжнародний суд ООН в Гаазі оголосить рішення про тимчасові заходи у справі «Україна проти РФ» щодо звинувачень у геноциді. Дату і час оприлюднення рішення суд анонсував в своєму акаунті в твітері: о 17:00 (за київським часом) у середу. Клопотання, в якому Україна, по суті, просила МС ООН наказати Росії зупинити військові дії на українській території, було подане в рамках позову про порушення Росією «Конвенції про геноцид» 1948 року. Позов і клопотання датуються 26 лютого – другою добою після повномасштабного вторгнення російських військ в Україну.
Число загиблих за три тижні війни дітей перевищило 100, дані не остаточні – прокурори
Щодня під обстрілами в Україні гинуть щонайменше пʼять дітей, станом на ранок 16 березня загинули 103 дитини і понад 100 поранено внаслідок збройної агресії РФ, ідеться в повідомленні Офісу генпрокурора.
«Найбільше постраждало дітей у Київській, Харківській, Донецькій, Чернігівській, Сумській, Херсонській, Миколаївський та Житомирській областях… Ці дані не є остаточними через відсутність можливості огляду місць події, де ведуться активні бойові дії та на тимчасово окупованих територіях», – інформують прокурори.
Також вони повідомляють, що внаслідок бомбардувань та обстрілів пошкоджено понад 400 закладів освіти, 59 із них зруйновано повністю.
Офіс Генерального прокурора вказує, що використовує всі національні та міжнародні юридичні фронти для притягнення країни-агресора до відповідальності за вчинення воєнних злочинів в Україні.
У Харкові з початку війни російські військові вбили понад 500 людей – ДСНС
У Харкові з початку війни російські загарбники вбили понад 500 мирних жителів, повідомило 16 березня Головне управління ДСНС України у Харківській області.
«Лише за підтвердженими даними, з початку війни у Харкові загарбники цинічно вбили понад 500 мирних мешканців, 88 із них рятувальникам довелося діставати з-під завалів. Пошукові роботи не припиняються. Завдяки роботі рятувальників на місці зруйнованих будівель за весь час війни вдалося врятувати 189 людських життів», – ідеться у повідомленні.
Упродовж минулої доби, 15 березня, харківські рятувальники витягли з-під завалів 4 людей, двох загиблих виявили під уламками будівель.
Верещук заявила про відсутність відповіді від МКЧХ щодо гуманітарних коридорів на 16 березня
Україна не отримала відповіді на пропозиції, відправлені до Міжнародного Червоного Хреста, щодо відкриття гуманітарних коридорів на 16 березня, повідомила віцепрем’єр-міністр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
За її словами, під час роботи гуманітарних коридорів за декілька останніх днів з боку Росії почались грубі порушення домовленостей про припинення вогню – загарбники почали обстрілювати гуманітарні колони автобусів, населені пункти, точки збору людей, а також брати в заручники осіб з супроводу. Це загрожує безпечному переміщенню людей гуманітарними коридорами, каже Верещук.
«Ми не отримали відповіді на наші пропозиції, направлені вчора до Міжнародного Червоного Хреста щодо відкриття гуманітарних коридорів сьогодні. Залишається відкритим питання організації гуманітарних коридорів сьогодні для Ізюму та Маріуполя. В таких умовах ми, звичайно, не можемо безпечно вивозити людей», – сказала Верещук.
Водночас, за її словами, сьогодні продовжується розробка маршрутів для передачі гуманітарної допомоги, продуктів та ліків, до захоплених або оточених українських міст. Це, зокрема, міста і селища Луганської, Донецької, Запорізької , Харківської, Київської, Чернігівської, Сумської та Херсонської областей.
Верещук підкреслила, що про всі деталі та можливі зміни гуманітарних коридорів або про відкриття нових інформуватимуть упродовж дня.
Росія: «АвтоВАЗ» зупинить роботу у квітні, бракує «електронних компонентів»
У Росії співробітники підприємства «АвтоВАЗ» підуть у «планову корпоративну відпустку» з 4 до 24 квітня через «тривалу кризу в постачанні електронних компонентів». Про це повідомляє агенція РБК із посиланням на пресслужбу компанії.
Раніше корпоративну відпустку планували провести з 25 липня до 14 серпня. Як заявили в компанії, рішення про перенесення відпустки сприятиме «нагромадженню необхідного запасу компонентів для забезпечення більш стабільної роботи підприємств у Тольятті та Іжевську з 25 квітня, а також у травні 2022 року».
Раніше в «АвтоВАЗ» раніше оголошували, що 5, 9, 10 та 11 березня стануть днями простою на підприємствах в Іжевську та Тольятті через «кризу постачання електронних компонентів».
Група «АвтоВАЗ» – частина альянсу Renault-Nissan-Mitsubishi, група випускає автомобілі для брендів Lada, Nissan, Datsun та Renault. Альянс, до якого входить «АвтоВАЗ», займає 35,5% російського авторинку.
У Бучанській міськраді кажуть, що військові РФ захопили в полон шістьох працівників і волонтерів
Російські військові у вівторок увечері влаштували погром у будівлі Бучанської міської ради та взяли в полон шістьох співробітників і волонтерів, повідомляє пресслужба міськради у фейсбуці в середу.
«У вівторок ввечері, 15 березня, російські окупанти вчинили погром в адміністративній будівлі Бучанської міської ради та взяли в полон наших співробітників і волонтерів, які до останнього під обстрілами допомагали мешканцям нашого міста... Від’їжджаючи, окупанти викинули їхні паспорти та інші документи. Просимо Офіс президента України, Ірину Верещук, Київську ОВА, Київську обласну державну адміністрацію допомоги у звільненні наших людей», – йдеться в повідомленні.
«Це не війна – це просто знищення людей». Депутат розповів, як «армія РФ розстрілює Маріуполь»
Депутат Маріупольської міської ради Максим Бородін поділився з проєктом Радіо Свобода «Новини Приазов’я» подробицями життя у місті, яке оточене військами Росії та щодня зазнає ракетних ударів, зокрема по житлових будинках. Бородіну вдалося вчасно виїхати з Маріуполя, але, за його словами, з ним зв’язуються місцеві жителі у той рідкісний час, коли в них з’являється мобільний зв’язок. За інформацією маріупольського депутата, офіційна кількість загиблих серед місцевого населення значно занижена.
ООН оприлюднила офіційно підтверджені дані про число цивільних жертв війни в Україні
Управління Верховного комісара ООН із прав людини заявило станом на початок доби 15 березня, що з початку бойових дій в Україні загинув 691 мирний житель, серед яких 48 дітей, також 1143 особи зазнали поранень. Це дуже застарілі, але точно підтверджені дані, що визнає і сама організація.
За даними ООН серед 691 загиблого – 135 чоловіків, 99 жінок, 7 дівчаток та 11 хлопчиків, а також 30 дітей та 409 дорослих, стать яких поки що не вдалося встановити; серед 1143 поранених – 105 чоловіків, 73 жінки, 15 дівчаток і 4 хлопчики, а також 43 дитини та 903 дорослих, стать яких поки не вдалося встановити.
У Донецькій та Луганській областях загинуло 173 особи, 578 поранені, заявили в ООН. За даними організації, на території, контрольованій українським урядом, загинуло 134 людини, 448 зазнали поранень, а на території, контрольованій угрупованнями «ДНР» та «ЛНР» загинули 39 людей, 130 поранених.
«Причиною більшої частини зафіксованих випадків загибелі або поранення цивільних осіб було застосування вибухових пристроїв з великою зоною ураження, у тому числі обстріли з важкої артилерії та реактивних систем залпового вогню, а також ракетні та авіаудари», – заявили в ООН.
Управління Верховного комісара ООН з прав людини вважає, що реальні цифри втрат «значно вищі», оскільки багато повідомлень, як і раніше, потребують додаткового підтвердження. Це стосується міст і сіл, де тривають бойові дії: за даними ООН, це стосується міст Ізюм (Харківська область), Маріуполь та Волноваха (Донецька область).
Раніше Міністерство оборони Росії наголошувало, що Збройні сили РФ ведуть вогонь лише по обʼєктах військової інфраструктури. Повідомлення з Києва, Чернігова, Харкова, Миколаєва, Маріуполя та десятків інших українських міст не підтверджують цю заяву Москви.
На пункті пропуску «Краковець» у Львівській області облаштували так званий «гуманітарний коридор» для громадян, які перетинають українсько-польський кордон. Тут біженці можуть відпочити, поїсти, зігрітись, переодягнути дітей, зарядити телефон і навіть переночувати перед перетином кордону. Встановлено намети, де волонтери роздають їжу та гарячі напої. Цілодобово чергує бригада швидкої допомоги. На всіх пунктах пропуску на українсько-польському кордоні облаштували пункти обігріву, де чергують волонтери та медики.
«Укрзалізниця»: через обстріли військ РФ зазнала ушкоджень станція Запоріжжя-2
Внаслідок обстрілу з боку російських військових зазнала ушкоджень інфраструктура станції Запоріжжя-2 – персонал та пасажири не постраждали, повідомляє у середу пресслужба «Укрзалізниці».
«Зокрема, пошкоджено колії, контактну мережу, у будівлях повилітали шибки. Також на станції знаходилися приміські поїзди без пасажирів, у них пошкоджено вікна. «Укрзалізниця» в найкоротші терміни відновить усю пошкоджену інфраструктуру. Через обстріл було скасовано приміський рейс Запоріжжя – Канцерівка, поїзд сполученням Запоріжжя – Синельникове відправиться о 09:30 зі станції Запоріжжя-Ліве», – йдеться в повідомленні.
Відправлення всіх приміських поїздів, які вирушали зі станції Запоріжжя-2 тимчасово переносять на основний залізничний вокзал міста, вказує «Укрзалізниця».
Крім того, у середу надходять повідомлення про вибухи і в інших частинах Запоріжжя. Влада поки не надає деталей, щоб інформація не стала «коригувальною» для російських військових, які завдають ударів.
«Відстрілюють нас, як звірів». Мирні жителі розповіли, як втікали від обстрілів з боку військ Росії
Після анексії Криму українського Росією Роман та Тетяна Власенки вирішили стати внутрішніми переселенцями та переїхали із Сімферополя до невеликого курортного містечка Ворзель під Києвом. Там вони збудували будинок і почали жити разом зі своїми трьома дітьми. Минуло 8 років і вони знову побачили російських солдатів – цього разу вже біля свого нового будинку. Про це вони розповіли Російській службі Радіо Свобода.
Генштаб ЗСУ каже, що втрати особового складу РФ у війні проти України наближаються до 14 тисяч
Генеральний штаб Збройних сил України оприлюднив орієнтовні втрати російської армії станом на ранок 16 березня, на 21-й день повномасштабного російського вторгнення:
- особовий склад – понад 13 800 осіб,
- 430 танків,
- 1375 бойових броньованих машин,
- 190 артилерійських систем,
- 70 реактивних системи залпового вогню,
- 43 засобів протиповітряної оборони,
- 84 літаки,
- 108 гелікоптерів,
- 6819 автомобілів,
- 3 кораблі,
- 60 цистерн із паливно-мастильними матеріалами,
- 11 безпілотних літальних апаратів,
- 10 одиниць спецтехніки
Дані уточнюються. Підрахунок ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій, зазначає Генштаб.
Війна Росії проти України триває 21-й день. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України». І хоча, за даними Генштабу ЗСУ, втрати російської армії перевищують 13 тисяч осіб, Росія називає значно менші втрати російських військ, що діють в Україні. Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.
Володимир Зеленський виступить 16 березня перед Конгресом США
Президент України Володимир Зеленський звернеться по відеозвʼязку до Конгресу Сполучених Штатів, це відбудеться 16 березня в ранкові години за часом Вашингтона (мінус шість годин до київського часу).
Очікується, що у своєму виступі президент України закликає США встановити безполітну зону над Україною та попросить надати країні бойові літаки МІГ-29, які перебували в арсеналі Польщі. Ці літаки дозволять Україні протистояти в небі російській авіації, обʼєктами ударів якої останніми днями стають житлові квартали українських міст.
Зі зверненням до країни 16 березня також виступить президент США Джо Байден. За повідомленнями преси, він оголосить про надання додаткових фінансових ресурсів на військову допомогу Україні. США розширять постачання Україні протитанкових ракетних комплексів Javelin та зенітно-ракетних комплексів Stinger. За словами людей з оточення президента Байдена, Білий дім не готовий запровадити безполітну зону над Україною та схвалити передачу Україні польських МІГів, оскільки побоюється прямого протистояння з Росією, яка є ядерною країною.
Кілька днів тому Білий дім відповів відмовою на пропозицію Польщі передати Україні літаки МІГ-29, натомість Польща хотіла отримати американські F-16. На відміну від адміністрації Байдена, в Конгресі США переважають настрої на користь надання Києву бойових літаків. На підтримку такого кроку висловилося кілька впливових американських законодавців.
На сайтах арбітражних судів Росії після атаки хакерів з’явилися заклики до імпічменту Путіна
Сайти арбітражних судів у деяких регіонах Росії зазнали хакерської атаки – невідомі особи розмістили на їхніх головних сторінках заклики до імпічменту президента Росії Володимира Путіна.
Як передає сайт «Настоящее время», створений Радіо Свобода за участі «Голосу Америки», вранці 16 березня не працювали сайти арбітражних судів у низці регіонів Сибіру та Далекого Сходу.
Пізніше стало відомо, що хакери атакували арбітражні суди Приморського, Красноярського та Хабаровського краю, Новосибірської та Курської областей, Москви та п’яти регіонів Уральського федерального округу.
На сайтах, зокрема, з’явилися повідомлення, де Володимира Путіна називають «терористом номер 1», вимагають його імпічменту, суду в Гаазі та свободу для політв’язнів.
За період широкомасштабної збройної агресії Росії проти України українські хакери уже «поклали» десятки стратегічних сайтів в Росії Білорусі.
У Шевченківському районі Києва внаслідок ранкового обстрілу пошкоджені дві багатоповерхівки
У Шевченківському районі Києва внаслідок ранкового обстрілу з боку російських військових пошкоджені дві житлові багатоповерхівки.
Згідно з повідомленням управління ДСНС у Києві, 16 березня о 06:16 надійшло повідомлення про обвал у 12-поверховому житловому будинку у Шевченківському районі.
Після прибуття на місце рятувальники встановили, що внаслідок потрапляння уламків снаряду у житловий будинок стався обвал будинку на 12-му та технічному поверхах, а також частково пошкоджено сусідній 9-поверховий будинок.
Рятувальники евакуюють мешканців з будинку та ліквідують окремі осередки пожежі.
Про жертви наразі не повідомляється. За попередньою інформацією, евакуйовано 37 осіб, з яких 2 постраждало.
За повідомленнями у соцмережах, пошкоджено будинки поблизу зоопарку.
Генштаб розповів про успіхи ЗСУ на початку 21-ї доби протистояння вторгненню РФ
На початку 21-ї доби протистояння російському воєнному вторгненню у Генштабі Збройних сил повідомили, що Україні вдалося завдати «нищівних ударів по угрупованнях військ окупантів» на тимчасово зайнятих територіях, а на окремих напрямках – перейти у контрнаступ.
«За підсумками попередньої доби, за рахунок дій протиповітряної оборони Повітряних сил ЗСУ, було знищено три літаки (два з них Су-34). Крім того, збито один вертоліт, три БПЛА оперативно-тактичного рівня та дві крилаті ракети. Додаткова інформація зараз уточнюється. Авіація Повітряних сил продовжувала завдавати ракетно-бомбових ударів по наземних цілях. Було здійснено дев’ять авіанальотів на колони техніки та скупчення військ окупантів», – йдеться в повідомленні.
Повідомляється, що війська РФ продовжують нанесення ракетно-бомбових ударів по інфраструктурі та густонаселих районах українських міст.
«Противник продовжує нести втрати на відступає на окремих напрямках. Основні зусилля окупантів зосереджуються на закріпленні та утриманні раніше зайнятих рубежів та районів оборони», – розповіли у Генштабі.
«Укрзалізниця» повідомила про додаткові евакуаційні рейси на 16 березня
«Укрзалізниця» повідомила, що на 16 березня призначено додаткові евакуаційні рейси з Харкова, Дніпра, Краматорська і Кривого Рогу.
Харків:
9:40 – №229/230 Харків – Ужгород;
13:00 – №239/240 Харків – Львів.
Дніпро:
10:30 – №907/908 Дніпро – Хелм;
12:30 – №903/904 Дніпро – Самбір;
14:00 – Інтерсіті+ Дніпро – Львів;
20:00 – №234/233 Дніпро – Чоп.
Краматорськ:
13:00 – №271/272 Краматорськ – Ковель;
16:00 – №269/270 Краматорськ – Львів.
Кривий Ріг:
11:00 – №219/220 Кривий Ріг – Чоп.
Додаткові рейси також відправляться з Одеси до Ужгорода о 22:32 та з Бердичева до Хелма о 22:00.
Як повідомляв раніше перевізник, евакуаційні рейси – безкоштовні.
США виділили Україні додатково 186 млн дол на гуманітарну допомогу – Блінкен
США виділили додатково Україні 186 мільйонів доларів на гуманітарну допомогу Україні, повідомив держсекретар США Ентоні Блінкен.
Як йдеться у його заяві на сайті Держдепартаменту, «США надають понад $186 млн як додаткову гуманітарну допомогу для підтримки внутрішньо переміщених осіб та більш ніж трьох мільйонів біженців» з України.
Блінкен закликав гарантувати «безпечний вихід тим, хто хоче залишити міста», а також «сприяти безперешкодному гуманітарному доступу до України».
Від лютого поточного року США виділили на гуманітарну допомогу Україні близько 293 млн доларів, а за останні вісім років – приблизно 644 млн дол, зазначили у Держдепартаменті США.
Зеленський про переговори з РФ: позиції звучать реалістичніше, але потрібен час
Президент України Володимир Зеленський заявив, що позиції РФ на переговорах з українською стороною «звучать уже реалістичніше».
«Ще потрібні зусилля. Потрібне терпіння. Ще потрібно боротися. І працювати – кожному на своєму місці. Кожному. Зокрема, нашим представникам, нашій делегації на переговорах із Російською Федерацією. Це важливо. Складно, але важливо, тому що будь-яка війна завершується угодою. Зустрічі тривають. Як мені доповідають, позиції на переговорах звучать уже реалістичніше. Проте, ще необхідний час, щоб рішення були в інтересах саме України», – сказав Зеленський у своєму зверненні в ніч на 16 березня.
За його словами, ЗСУ «дають нам цей час».
Мер Києва Віталій Кличко заявив, що плани військ Росії взяти Київ не будуть реалізовані
«На сьогодні можу сказати чітко: плани росіян взяти Київ не реалізуються. Ніколи! Якщо вони в крайньому разі і зможуть взяти якісь будівлі, людей вони не візьмуть. Київ – це не лише будівлі, зведені тут, це в першу чергу люди», – сказав Кличко в ефірі телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода за участі «Голосу Америки».
За його словами, обстрілами загарбники намагаються посіяти паніку в місті, але ефект виходить протилежний. «У людей виникає злість і ненависть і бажання помститися», – сказав Кличко.
Раніше сьогодні міський голова Києва закликав жителів столиці підготуватися до комендантської години тривалістю 35 годин.
«Сьогодні – складний і небезпечний момент. За рішенням військового командування, від сьогодні – 15 березня, з 20:00 – в Києві запроваджується комендантська година. Заборона пересування містом без спецперепусток. Виходити можна тільки, щоб дійти до укриття. Комендантська година діятиме до 7 ранку 17 березня. Тому прошу всіх киян підготуватися до того, що дві доби доведеться бути вдома або, за сигналу тривоги, в укритті», – заявив Кличко.
Аналогічні заходи в той же часовий проміжок діятимуть і в Київській області, повідомила ОВА.
Напередодні в ефірі Радіо Свобода Кличко прокоментував обстріли столиці 14 березня і зазначив, що оборона міста триває майже три тижні попри те, що російські війська планували взяти його за два дні.