Росія виходить із Ради Європи – це також означає припинення участі в ЄСПЛ
Росія сповістила Раду Європи про вихід з організації. Про це повідомив 15 березня депутат Держдуми Петро Толстой, передає російська служба Радіо Свобода.
Після виходу російські громадяни не зможуть звертатися до Європейського суду з прав людини, а Москва не матиме зобов’язання відмовитися від смертної кари.
Читайте також: Лондон запровадив санкції проти ще однієї групи чиновників, бізнесменів і пропагандистів РФ
Росія вступила до Ради Європи в 1996 році. 25 лютого організація призупинила членство Москви через повномасштабне вторгнення російської армії до території України.
Як повідомили тоді, рішення означає, що Російська Федерація залишається членом Ради Європи й учасницею відповідних конвенцій Ради Європи, зокрема Європейської конвенції з прав людини.
Після цього російське Міністерство закордонних справ заявило, що країна не буде брати участь у роботі Ради.
Резніков долучиться до наради міністрів НАТО в середу – Столтенберґ
Міністр оборони України Олексій Резніков візьме участь у нараді голів оборонних відомств країн НАТО 16 березня. Про це на пресконференції 15 березня повідомив генеральний секретар Єнс Столтенберґ.
«Завтра до нас долучаться міністр оборони України Олексій Резніков і наші давніші партнери Грузія, Фінляндія, Швеція та Євросоюз», – сказав очільник НАТО.
Читайте також: Зеленський: Київську ОВА очолить екскомандувач ООС Павлюк, новим командувачем стане Москальов
За словами Столтенберґа, нове вторгнення Росії до України створило «нову безпекову реальність на європейському континенті», які вимагають нових підходів від Альянсу.
«Завтра міністри почнуть важливе обговорення щодо конкретних заходів, аби посилити нашу безпеку на довший період в усіх площинах. На землі це може передбачати більше військ у східній частині Альянсу на вищому рівні готовності та з більшою кількістю попередньо розташованого обладнання. Ми також розглянемо значне збільшення розміщених повітряних та морських сил, посилення інтегрованої протиповітряної та протиракетної оборони, кібербезпеки та проведення більшої кількості більш масштабних навчань. Я очікую, що ми доручимо військовим командувачам країн НАТО розробити опції для нашого Мадридського саміту в червні», – розповів він.
Офіс генпрокурора та НАЗК шукають за кордоном активи наближених до Кремля громадян РФ
Офіс генерального прокурора та Національне агентство з питань запобігання корупції шукають за кордоном активи, які належать наближеним до Кремля громадянам РФ, для подальшої конфіскації їхнього майна на користь держави Україна. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода повідомив голова НАЗК Олександр Новіков.
Для цього, за його словами, існують міжнародні механізми, такі як звернення до Міжнародного кримінального суду та ЄСПЛ, так і до національних судів тих країн, які почали розслідування щодо воєнних злочинів, скоєних росіянами. Окремо Новіков також зазначив, що варто збільшити кількість підсанкційних громадян та компаній РФ у світі до 6 000.
«На сьогодні країнами ЄС накладені санкції на майно 619 російських осіб, що означає заморожування активів. Україна працює над пошуком таких активів», – повідомив він.
За словами Новікова, за наказом генерального прокурора Ірини Венедіктової створена координаційна група, яку очолює представник НАЗК.
НАЗК склав список на націоналізацію майна, яке належить РФ в Україні, у ньому 21 компанія
Національне агентство з питань запобігання корупції склало список із 21 компаній, якими в Україні володіє держава Росія, і які будуть націоналізовані, а їхнє майно – примусово вилучене. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода повідомив голова НАЗК Олександр Новіков.
У списку на націоналізацію, сформованому НАЗК, зокрема, «Промінвестбанк» і «Сбєрбанк», «Енергомашспецсталь», «Міжнародний консорціум з управління та розвитку газотранспортної системи України», «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія», «Газпром збут Україна», «Южніігіпрогаз», 13-й судноремонтний завод Чорноморського флоту.
«Це ті підприємства, які будуть націоналізовані на користь України відповідно до закону, прийнятого 3 березня. Я впевнений, що це не останній випадок вилучення на користь України майна в держави, яка веде агресивну війну з Україною», – підкреслив Олександр Новіков.
Канада додала до списку санкцій ще 15 чиновників і військових РФ
Канада запровадила санкції щодо ще 15 російських чиновників та військових. Серед цих високопосадовців – заступник голови уряду Дмитро Григоренко, голова Мінекономрозвитку Максим Решетніков, головком Повітряно-космічних сил Сергій Суровікін, офіційний представник Міноборони Росії генерал-майор Ігор Конашенков та інші.
7 березня Канада запровадила санкції проти 10 інших росіян, причетних до вторгнення в Україну, це речник Путіна Дмитро Пєсков, телепропагандисти Володимир Соловйов, Маргарита Сімоньян, Костянтин Ернст, олігарх Олег Дерипаска та інші.
До цього канадський уряд включив до списку санкцій 10 ключових співробітників «Газпрому» і «Роснєфті», заборонив імпорт сирої нафти з Росії та проведення транзакцій з Центральним банком Росії тощо. Крім того, Канада запровадила персональні санкції, в тому числі спрямовані проти російського лідера Володимира Путіна та міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова.
Крім того, під санкції потрапили 382 фізичні та юридичні особи Росії. Підсанкційними особами стали члени Ради безпеки Росії – учасники засідання, на якому ухвалювалися рішення щодо початку війни проти України, а також бізнесмени Борис та Роман Ротенберги, голова «Роснєфті» Ігор Сєчін, голова правління «Сбербанку» Герман Греф. У списку санкцій також опинилися провідні фінансові установи Росії.
Зеленський: Київську ОВА очолить екскомандувач ООС Павлюк, новим командувачем стане Москальов
Президент України Володимир Зеленський повідомив про зміну керівництва Операції Об’єднаних сил та Київської обласної військової адміністрації.
У своєму зверненні президент вказав на те, що російські війська продовжують ставити захоплення Києва за ключову мету.
«Вони сподіваються, що контроль над Києвом дасть їм контроль над Україною. Це абсурд абсолютно, з усіх точок зору. Щоб додатково посилити оборону столиці та Київської області, я призначив керівником обласної військової адміністрації Олександра Павлюка, героя України, генерал-лейтенанта, командувача Операції Об’єднаних сил», – сказав Зеленський.
Читайте також: Кличко попросив киян підготуватися до тривалої комендантської години. Такі ж обмеження будуть і в столичній області
За його словами, Олексій Кулеба, який очолював обласну адміністрацію досі, допомагатиме новому військовому керівництву. На думку Зеленського, внаслідок такої зміни київський напрямок отримає «ще більшу увагу».
«Новим командувачем ООС став генерал-майор Едуард Москальов. Професійна, патріотична людина, указ підписано», – додав голова держави.
Наразі укази про призначення Москальова та Павлюка, а також звільнення Кулеби, ще не оприлюднені на сайті президента.
Зеленський призначив Олександра Павлюка командувачем Операції Об’єднаних сил у липні 2021 року.
Народний депутат Фельдман пояснив, чому вийшов із ОПЗЖ
Народний депутат Олександр Фельдман у коментарі Радіо Свобода підтвердив, що вийшов зі складу фракції «Опозиційна платформа – За життя», та пояснив причини свого рішення.
«Останні два роки ОПЗЖ розповідає про необхідність миру і наголошує на важливості домовленостей щодо припинення війни. Який може бути мир, якщо Росія на нас напала і бомбить зараз наші міста!? Вона знищила Харків! Немає більше Харкова!» – зазначив Фельдман.
15 березня зі складу фракції «Опозиційна платформа – За життя» вийшло 4 депутати: Ігор Абрамович, Тетяна Плачкова, Вадим Столар та Олександр Фельдман.
У ОПЗЖ вважають, що вихід своїх депутатів із фракції зумовлений переформатуванням влади всередині неї.
«Це – відповідь депутатів-втікачів на те, що політрада під головуванням Бойка на період воєнного часу підпорядкувала керівнитво фракції та партії під тих, хто залишився в Україні», – так у коментарі Радіо Свобода відреагував на вихід колег із фракції член ОПЗЖ Нестор Шуфрич, додавши, що має на увазі насамперед Вадима Столара та Ігоря Абрамовича.
Щодо Олександра Фельдмана, то, за словами, Шуфрича, він вийшов із фракції з інших – особистих – міркувань і перебуває в Україні.
Столар пояснив, чому вийшов з фракції ОПЗЖ
Народний депутат Вадим Столар у коментарі Радіо Свобода підтвердив, що вийшов зі складу фракції «Опозиційна платформа – За життя».
«Так, це – правда. Я вийшов зі складу фракції ОПЗЖ. Зробив це без політичних заяв, адже сьогодні потрібно не робити заяви, а справами допомагати країні та людям. Я сконцентрований саме на цьому», – розповів депутат.
На слова колишніх колег по фракції про те, що його вихід є відповіддю на переформатування у керівництві фракції та партії на час воєнного стану, Вадим Столар відреагував так: «Я написав заяву про вихід ще 24 лютого. Інтриги та захоплення влади у партії сьогодні неважливі. Із цим розберемося згодом. Зараз важливо допомагати людям та зберегти країну».
Із фракції ОПЗЖ виходять депутати: уже мінус 4
15 березня зі складу фракції «Опозиційна платформа – За життя» вийшло чотири депутати: Ігор Абрамович, Тетяна Плачкова, Вадим Столар та Олександр Фельдман. Це Радіо Свобода підтвердили у самій ОПЗЖ.
Радіо Свобода звернулось по коментар до вищезгаданих депутатів та очікує на відповідь.
У самій фракції на вихід своїх колег відреагували так:
«Це – відповідь депутатів-втікачів на те, що політрада під головуванням Бойка на період воєнного часу підпорядкувала керівнитво фракції та партії під тих, хто залишився в Україні», – так у коментарі Радіо Свобода відреагував на вихід колег із фракції член ОПЗЖ Нестор Шуфрич, додавши, що має на увазі насамперед Вадима Столара та Ігоря Абрамовича.
Читайте також: Рушниці, гранати і пістолет: ДБР вилучило зброю у народних депутатів від ОПЗЖ
Щодо Олександра Фельдмана, то, за словами, Шуфрича, він вийшов із фракції з інших – особистих – міркувань і перебуває в Україні.
15 березня Верховна Рада також позбавила колишнього члена фракції «Опозиційна платформа – За життя» Іллю Киву. Як стверджують у ОПЗЖ, Кива подав заяву про складення мандату за власним бажанням.
Лондон запровадив санкції проти ще однієї групи чиновників, бізнесменів і пропагандистів РФ
Велика Британія 15 березня розширила список санкцій у звʼязку зі збройним вторгненням Росії в Україну, включивши до нього близько 350 російських фізичних і юридичних осіб.
Серед тих, хто потрапив під санкції, що передбачають заморожування активів та заборону на вʼїзд до країни, є відомі бізнесмени та чиновники, а також керівники підконтрольних Кремлю засобів інформації та їхні співробітники.
У новому списку санкцій, зокрема, фігурують голова уряду Росії Михайло Мішустін і колишній президент, заступник голови Ради безпеки Дмитро Медведєв.
До списку також потрапили великі бізнесмени – Михайло Фрідман, Петро Авен, Герман Хан, Дмитро Пумпянський, кілька депутатів Держдуми, включно з Іриною Родніною, міністр оборони Сергій Шойгу, голова адміністрації Кремля Антон Вайно, речниця МЗС Росії Марія Захарова, очільниця RT Маргарита Сімоньян та її чоловік Тігран Кеосаян, речник Кремля Дмитро Пєсков, телеведучі Ольга Скабеєва та Володимир Соловйов, журналіст Антон Красовський, письменник Захар Прилєпін. Усіх ці особи визнані відповідальними за російське вторгнення в Україну або причетними до нього. Раніше більша частина цих осіб була включена до списків санкцій ЄС і США.
Під санкції вже потрапили майже всі члени Ради безпеки, яка формально ухвалювала рішення про введення військ в Україну, включно з президентом Росії Володимиром Путіним. Запроваджено також секторальні економічні санкції. Країни Заходу запроваджують їх скоординовано, хоча санкційні заходи не повністю збігаються – наприклад, США та Велика Британія відмовилися від імпорту російської нафти, а країни ЄС його ще продовжують.
Наслідки обстрілу армією Росії житлового будинку в Святошинському районі Києва (фотосвідчення)
Як повідомили в КМДА, рано вранці 15 березня снаряди влучили в кілька житлових будинків: дві багатоповерхівки в Святошинському районі, одну в Подільському, а також – в один приватний будинок. Ударна хвиля пошкодила вхід в одну зі станцій метро. Є постраждалі, інформація уточнюється. За попередніми даними загинуло 4 людей. На місцях працюють рятувальники і медики.
Дивіться фотографії з місця події тут
Україна не претендує на участь НАТО у її обороні, проте потребує нових форматів міжнародної взаємодії. Про це заявив президент країни Володимир Зеленський, виступаючи на саміті Joint Expeditionary Force.
На думку Зеленського, нове російське вторгнення до України «зруйнувало абсолютно все, на чому трималася безпека» в Європі, а старі гарантії безпеки не працюють.
«Вагу організацій, на які ми всі сподівалися, сили міжнародних конвенцій поставили під сумнів і наймогутніший Альянс світу, НАТО. Схоже, деякі члени цього альянсу загіпнотизовані агресією Росії. Ми чуємо зараз дуже багато міркувань про Третю світову війну, про те, що Третя світова нібито може розпочатися, якщо НАТО закриє українське небо для російських ракет і літаків», – нагадав він.
Президент вказав на те, що зокрема й через відсутність закритої повітряної зони над Україною російські війська продовжують обстрілювати українські міста, в тому числі цивільні об’єкти, житлові будинки, школи, лікарні.
Читайте також: З України виїхали понад 2,8 мільйона біженців – генеральний секретар ООН
«Зрозуміло, що Україна не є членом НАТО. Ми це розуміємо. Ми адекватні люди. Роками ми чули про нібито відчинені двері, але вже почули також, що нам туди не увійти. І це правда, і треба це визнавати. Я радий, що наш народ починає це розуміти і розраховувати на себе і на наших партнерів, які нам допомагають», – сказав Зеленський.
Він додав, що Україна не претендує на активізацію статті 5 статуту НАТО, за якою напад на одного члена Альянсу означає напад на весь Альянс. Водночас він згадав позицію Києва про те, що небо України необхідно захищати так само, як і повітряний простір Альянсу.
«Але – ми розуміємо, що завжди є але: якою буде відповідь НАТО членам Альянсу на сході Європи, якщо вже вони звертаються по захист? Якщо до них прилетять російські ракети, не дай Бог, російські літаки? Росія атакувала нашу Львівську область, ракетний удар у 20 кілометрах від кордонів НАТО. На території Альянсу вже падали російські безпілотники», – зазначив президент.
Рада позбавила Іллю Киву мандата народного депутата
Верховна Рада України 15 березня позбавила колишнього члена фракції «Опозиційний платформа – За життя» Іллю Киву мандату народного депутата. Це Радіо Свобода підтвердив депутат парламенту, член фракції ОПЗЖ Нестор Шуфрич.
За його словами, це рішення підтримало 336 парламентарів, а заяву на складання мандату Ілля Кива подав за власним бажанням.
«Для нас питання про позбавлення його мандату стояло зараз дуже гостро. Ми навіть думали зібрати фракцію, щоб обговорити це, але через те, що ми нещодавно виключили Іллю Киву з її складу, ми не мали вже жодних юридичних повноважень зробити щось, щоб позбавити його мандату зараз. На щастя, це питання він вирішив сам», – зазначив Шуфрич у коментарі Радіо Свобода.
Раніше генеральний прокурор Ірина Венедіктова оголосила Іллі Ківі про підозру.
Уночі 24 лютого Ілля Кива заявив, що «українському народу потрібне звільнення», а «українці, білоруси, росіяни – це один народ».
Ілля Кива виїхав з України до початку широкомасштабної військової агресії Росії: спочатку його зафіксували у Іспанії, а 28 лютого журналісти «Схеми.News» (Радіо Свобода) помітили його у Росії.
З України виїхали понад 2,8 мільйона біженців – генеральний секретар ООН
За даними Організації Об’єднаних Націй, з України від початку російської агресії виїхали понад 2,8 мільйона біженців. Про це йдеться в коментарях генерального секретаря ООН Антоніу Ґутерріша для преси, отриманих Радіо Свобода 15 березня.
«Принаймні 1,9 мільйона людей в країні є внутрішньо переміщеними особами. Зростає кількість осіб, що перетинають кордоні. Я щиро дякую за солідарність сусідам України та іншим приймаючим країнам, які протягом останніх двох тижнів прийняли понад 2,8 мільйона біженців», – заявив він.
Ґутерріш звернув увагу на те, що переважна більшість із людей, які виїхали – це жінки та діти, які є більш вразливими.
«Для хижаків і торговців людьми війна не є трагедією. Для них це – можливість. А жінки і діти - мішені. Кожної хвилини вони потребують безпеки і підтримки», – наголосив очільник організації.
Рушниці, гранати і пістолет: ДБР вилучило зброю у народних депутатів від ОПЗЖ
Державне бюро розслідувань провело обшуки у народних депутатів «Опозиційної платформи – За життя», які, за даними ДБР, «незаконно перетнули або планували перетнути державний кордон України».
«Слідчі дії проводились у межах досудового розслідування щодо неправомірних дій службових осіб правоохоронних органів, які сприяли певним особам, у тому числі народним депутатам України, у незаконному перетині державного кордону України», – повідомили в ДБР 15 березня.
Зокрема, правоохоронці вилучили:
- у Вадима Рабіновича – три рушниці та великі суми готівки у гривнях та доларах;
- у Віктора Чорного – 2 гранати (Ф-1 та РГД-5);
- у Олега Волошина – пістолет.
Москалькова заявила про готовність до обміну полоненими з Україною, конкретики ще немає
Уповноважена з прав людини в РФ Тетяна Москалькова заявила, що готова в будь-якому форматі сприяти повернення російських військовослужбовців, які перебувають у полоні в Україні.
Раніше генеральний прокурор України Ірина Венедіктова не виключила обміну полоненими із Росією.
«Зі свого боку я готова брати участь у будь-якому форматі після повернення наших хлопців додому», – написала Москалькова в мережі Telegram і додала, що моделі обміну можуть бути різними – «одного на одного, всі на всіх, група на групу, поранені на поранених».
12 березня президент України Володимир Зеленський заявив, що «500-600 військових на вчора (тобто 11 березня – ред.) було, які здалися в полон». Даних про число полонених українських військових наразі не оголошувалися.
У Раді розповіли, скільки депутатів перебувають за кордоном у час війни
Близько 20 народних депутатів перебувають за кордоном у час війни. Про це в ефірі марафону українських телеканалів заявив перший віцеспікер парламенту Олександр Корнієнко.
«По фракціях конкретизувати не буду. Це депутати, як і до цього проявляли непатріотичні прояви, голосування. Ми знаємо їхні прізвища», – зазначив він та додав, що таких народних депутатів потрібно «саджати, а не давати їм політичну оцінку».
При цьому Олександр Корнієнко наголосив, що наразі 9 парламентарів перебувають поза межами України через те, що представляють її на засіданнях ПАРЄ.
«Вони у відрядженні, вони повернуться», – сказав Корнієнко.
Наразі офіційно відомо про щонайменше двох народних депутатів, які у час війни перебувають поза межами України: це представник «Опозиційної платформи – За життя» Вадим Столар та вже колищній її член Ілля Кива.
У коментарі Радіо Свобода Вадим Столар пояснив, що виїхав з України ще до початку широкомасштабної військової агресії Росії і наразі перебуває у Варшаві, де займається запуском глобального хабу, який спрямовуватиме допомогу Україні з усього світу.
«Для цього проводжу переговори з бізнесом, налагоджую логістику. Ці процеси займають багато часу, але щойно вони запрацюють, звісно, що я повернуся до України», – повідомив Радіо Свобода народний депутат.
До початку широкомасштабної військової агресії Росії в Україні виїхав і Ілля Кива: спочатку його зафіксували у Іспанії, а 28 лютого журналісти «Схеми.News» (Радіо Свобода) помітили його у Росії.
За кордоном може перебувати і ще один представник ОПЗЖ Віктор Медведчук, який утік з-під домашнього арешту. Однак точне місце перебування Медведчука наразі не встановлене.
Ще один народний депутат від «Опозиційної платформи – За життя» Тарас Козак виїхав з України ще торік. На момент вильоту щодо нього, трьох його телеканалів, а також літака, яким він користувався, були накладені санкції РНБО. Відтоді Козак в Україну не повертався.
Штаб заявив про підготовку найманців у Білорусі, Залужний – про контрнаступ на окремих напрямках
Генеральний штаб Збройних сил України повідомив про перебіг бойових дій станом на 12 годину 15 березня. За його даними, характер дій сил оборони не зазнав суттєвих змін, російські загарбники не проводили протягом дня активних наступальних дій, зосередившись натомість на поповненні поточних втрат.
Штаб звертає увагу на підготовку найманців для Росії, зокрема, на території Білорусі.
«Неодноразово надходила інформація щодо організації центрів підготовки найманців у російському Смоленську та білоруських Гомелі і Бобруйську. На Волинському напрямку противник утримує угруповання на охороні українсько-білоруського державного кордону. При цьому, зберігається висока ймовірність провокацій, направлених на втягування білоруської сторони до складу окупаційних військ», – йдеться в зведенні.
Штаб повідомляє про «невдалу спробу прориву оборони наших військ на напрямку Гута-Межигірська, Лютіж», що на Київщині. Також російським військам не вдалося зайняти Макарів.
«На Слобожанському напрямку головною метою противника лишається оточення міст Суми та Харків. На Донецькому та Таврійському напрямках окупанти не досягли успіхів в районі Лисичанська, зазнали втрат, відійшли. В районі Рубіжного ворог намагається закріпитися на західних околицях міста. Продовжує штурмові дії на західній і східній околицях Маріуполя за підтримки авіації та артилерії», – повідомляє Генштаб.
За даними командування, російські війська продовжують завдавати ракетних та авіаційних ударів по цивільних об’єктах, що є порушенням міжнародного права.
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний повідомив, своєю чергою, що українські війська переходять у контрнаступ на окремих ділянках.
«Ми зупинили агресора, розгорнули частини резерву і на визначених напрямках переходимо в контрнаступ. На превеликий жаль, ми несемо втрати. Вони в декілька разів менші, ніж у противника. Але життя і здоров’я кожного нашого воїна безцінне», – повідомив Залужний.
Очевидно, що Росія вже програла війну – Ахтем Сеітаблаєв
23 лютого режисер, актор та директор «Кримського дому» Ахтем Сеітаблаєв із командою презентував на Зимовому кіноринку трейлер свого нового фільму «Мирний-21». Повний райдужних планів, він і не підозрював, що наступного дня вирушить записуватися у тероборону. «Пресофіцер 206-го батальйону територіальної оборони міста Київ», – тепер представляється він. Про надію на повернення Криму, про історію, що його вразила і з якої виріс фільм, і про те, що він зробить у перший день після перемоги, Ахтем Сеітаблаєв розповів в інтерв'ю проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії.
У Харкові внаслідок обстрілу пошкоджено 3 п’ятиповерхові будинки – ДСНС
У Харкові 15 березня близько 11:00 внаслідок обстрілу пошкоджено три п’ятиповерхові житлові будинки, повідомили у Держслужбі з надзвичайних ситуацій.
Згідно з повідомленням, в одному з будинків зруйновано квартири з третього по п’ятий поверхи в одному під’їзді, без подальшого горіння.
У ДСНС кажуть: 21 людину врятували та 12 евакуювали. Інформації про жертв немає.
Напередодні у Харкові після нічних обстрілів знайшли під завалами тіла 7 загиблих.