«Люди просто зникають» в окупованих військами Росії містах півдня України
12 березня в мережі з'явилася інформація, що обірвався зв'язок з активістом інформаційної оборони окупованої російськими силами Нової Каховки (Херсонська область) Сергієм Цигіпою. Його рідні повідомили, що Сергій вранці пішов до Таврійська. Після цього про Цигіпу більше нічого невідомо. Того ж дня у сусідньому місті Каховка зник журналіст місцевої газети «Новий день» Олег Батурін. Про місце знаходження чоловіків досі нічого не відомо. Детальніше про зникнення проукраїнських активістів та журналістів – у матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов'я».
Міноборони Росії планує вирубку українського лісу для продажу – українська розвідка
Російська влада планує вирубку та продаж українських лісів, йдеться в даних Головного управління розвідки Міністерства оборони, оприлюднені 15 березня.
Відомство оприлюднило документ, який, за його даними, є листом міністра оборони Росії Сергія Шойгу до президента Росії Володимира Путіна.
У ньому, ймовірно, Шойгу просить дозволити вирубувати ліси й зелені насадження та використовувати їх для створення фортифікаційних споруд «у спеціальній воєнній операції», як російська влада називає війну проти України.
«Плануються вирубки «будь-якої інтенсивності і будь-якого віку, незалежно від форми власності та категорії земель з правом використання отриманої деревини». При цьому, зазначено в листі, невикористану для потреб ЗС РФ деревину буде продано, а отримані кошти підуть на забезпечення армії-окупанта», – повідомляють у розвідці.
За оцінкою ГУР, всі ліси, які опинилися на тимчасово підконтрольній російським військам території, перебувають у «зоні найвищого ризику».
«Тотальне вирубування зелених насаджень це черговий страшний злочин окупантів та створення екоциду. Останній раз подібне на території України відбувалось під час фашистської окупації. Коли загарбники знищували та вивозили матеріальні та природні цінності», – коментує Управління.
Можливості незалежно підтвердити справжність оприлюдненого документу наразі немає. Міністерство оборони Росії не коментувало це повідомлення публічно.
Офіс генерального прокурора України раніше цього місяця вже зареєстрував низку кримінальних проваджень за статтею «екоцид» через дії Росії на Чорнобильській та Запорізькій атомних електростанціях.
Міський голова Києва Віталій Кличко закликав жителів столиці підготуватися до комендантської години тривалістю 35 годин.
«Сьогодні – складний і небезпечний момент. За рішенням військового командування, від сьогодні — 15 березня, з 20:00 – в Києві запроваджується комендантська година. Заборона пересування містом без спецперепусток. Виходити можна тільки, щоб дійти до укриття. Комендантська година діятиме до 7 ранку 17 березня. Тому прошу всіх киян підготуватися до того, що дві доби доведеться бути вдома або, за сигналу тривоги, в укритті», – написав Кличко.
Аналогічні заходи в той же часовий проміжок діятимуть і в Київській області, повідомила ОВА.
Попередня тривала комендантська година в Києві завершилася о 7:00 6 березня.
Європейський союз затвердив четвертий пакет санкцій проти Росії
Як йдеться на сайті Єврокомісії, нові обмеження передбачають:
• Заборону на будь-які угоди з певними російськими державними підприємствами в різних секторах, що входять до військово-промислового комплексу;
• Заборону імпорту сталевих виробів, що призведе до втрати Росією близько 3,3 млрд євро як експортні доходи. У зв’язку з цим буде збільшено квоти для інших країн;
• Заборону нових інвестицій у російський енергетичний сектор, за деякими винятками для цивільної атомної енергетики та транспортування певних енергетичних продуктів до ЄС;
• Заборону експорту предметів розкоші, в тому числі автомобілі та ювелірні вироби;
• Заборону рейтинговим агентствам Європи надавати послуги Росії та російським компаніям.
ЄС також розширив список осіб, щодо яких запроваджуються санкції. Як йдеться у заяві, тепер він включає більше олігархів та бізнесменів, пов’язаних із Кремлем.
Крім того, Євросоюз призупинить дію режиму найбільшого сприяння для Росії. Цей захід дозволить країнам Заходу вводити високі тарифи на російські товари відповідно до правил Світової організації торгівлі.
Санкції набирають чинності з опублікуванням в офіційному журналі ЄС.
В Україні війська РФ зруйнували та пошкодили щонайменше 28 церков, мечетей і синагог
Російські війська з часу вторгнення в Україну зруйнували та пошкодили щонайменше 28 церков, мечетей, синагог у шести областях України, повідомили у Держслужбі з етнополітики та свободи совісті.
У відомстві кажуть: поки «пропагандисти кремля цинічно прикривають власні імперські амбіції тезами про «захист православ’я», агресивна атака російських військ руйнує православні храми та інші святині релігійних спільнот України».
«Постраждали вже щонайменше 28 споруд духовного значення (не враховуючи прилеглих будівель) у щонайменше шести областях України: Київській, Донецькій, Житомирській, Луганській, Харківській та Чернігівській. Переважна більшість із них ‒ православні храми», – йдеться в повідомленні.
У відомстві надали перелік церков та інших релігійних місць, які розбомбили російські загарбники.
Пошук компромісів із залученням інших країн – українці в опитуванні про шляхи завершення війни
Реальним шляхом завершення війни більшість українців бачить пошук компромісів на переговорах із залученням інших країн (64%), йдеться в опитуванні соціологічної групи «Рейтинг».
«Водночас майже третина вважають, що варто відмовитися від переговорів і воювати до звільнення всіх територій і лише 1% – погодитись на більшість вимог РФ», – йдеться в дослідженні.
Крім того, 56% опитаних вважають, що головна мета вторгнення Росії – це повне знищення українського народу, і ця думка домінує в усіх регіонах України.
«Ще половина вважають, що ціль нападу – окупація України і приєднання до Росії. Тільки 15-17% думають, що росія переслідує мету змінити політичний курс України чи запобігти розміщенню баз НАТО, 10% – вважають, що мотивом є знищення військової інфраструктури, 5% – провокування НАТО на війну. Тих хто вважає, що вторгнення Росії мало за мету захистити російськомовних, лише 2%», – вказує опитування.
Також соціологи з’ясували, що українці абсолютно не готові віддавати Крим і Донбас: більшість вважають, що Україна має використовувати всі можливості для повернення окупованих територій Донбасу (86%) і Криму (80%). У цьому впевнені мешканці усіх регіонів, і цей показник зараз вищий, ніж у довоєнні часи.
«Половина опитаних українців оцінюють ймовірність того, що Росія здійснить військовий напад на одну з країн Європи як високу (25%) або середню (26%). Лише 22% взагалі відкидають таку ймовірність, це передусім старші люди», – йдеться в дослідженні.
Також вказується, що підтримка вступу України до НАТО за останні два тижні дещо скоротилась з рекордних 76% до 72%. Основна причина – відсутність рішення про закриття неба над Україною, якого вимагають майже 90% українців.
Опитування тривало 12-13 березня серед 1200 респондентів віком від 18 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення.
Кількість загиблих через війну РФ проти України дітей зросла до 97 – ОГП
За час збройної агресії РФ проти Україні станом на ранок 15 березня загинули 97 дітей і ще понад 100 травмовані, повідомляє Офіс генпрокурора.
«Найбільше постраждалих у Київській, Харківській, Донецькій, Чернігівській, Сумській, Херсонській, Миколаївський та Житомирській областях. Щодня під обстрілами гине щонайменше п’ятеро дітей», – ідеться у повідомленні Офісу генпрокурора.
Згідно з повідомленням, внаслідок бомбардувань та обстрілів пошкоджено понад 400 навчальних закладів, 59 із них зруйновано повністю. Також обстріляно 11 лікувальних закладів, 3 центри реабілітації, у тому числі для дітей з інвалідністю.
У відомстві зазначили, що ці цифри не є остаточними через відсутність можливості огляду місць події, де країна-агресор веде активні бойові дії і на тимчасово окупованих територіях.
«Духовний злочин»: у ПЦУ прокоментували дії патріарха РПЦ, який передав ікону очільнику Росгвардії
Митрополит Київський і всієї України Епіфаній засудив дії патріарха Російської православної церкви Кирила (Гундяєва), який 13 березня передав ікону Віктору Золотову, очільнику Росгвардії – російського силового підрозділу, який бере участь у війні проти України.
«Вручення в неділю на літургії очільником Московського патріархату Кирилом Гундяєвим директору Росгвардії ікони та побажання «благословення» вбивцям і душогубам – духовний злочин. Позицію глави РПЦ, який підтримав агресію проти України, мають засудити всі релігійні лідери світу!» – вважає глава Православної церкви України.
Патріарх Російської православної церкви (РПЦ) Кирило (Гундяєв) під час недільної служби в московському храмі Христа Спасителя передав керівникові Національної гвардії Росії (Росгвардії) Віктору Золотову так звану Серпневу ікону Божої Матері.
«Цей образ я хотів би передати для нашого воїнського храму в парку «Патріот» у храмі Воскресіння Христового. Нехай він надихає молодих воїнів, які приймають присягу, які вступають на шлях захисту Вітчизни. Ну і оскільки ви, Вікторе Васильовичу (Золотов – ред.), очолюєте Росгвардію, я хотів би, щоб цей образ був саме в лавах Росгвардії Російської Федерації», – сказав російський патріарх.
Золотов, подякувавши очільнику РПЦ за ікону, став розповідати про перебіг війни, яку Росія веде проти України.
«Хочу довести до вас і до всіх присутніх тут парафіян, що війська Національної гвардії спільно зі Збройними силами Російської Федерації виконують усі поставлені завдання в ході цієї воєнної контроперації, і хочу сказати, що не все йде так швидко, як хотілося б... Але ми йдемо до наміченої мети крок за кроком. Перемога буде за нами, а ця ікона захищатиме російське воїнство і прискорюватиме нашу перемогу», – відзначив Золотов.
Війська РФ завдали ракетних ударів по аеропорту в Дніпрі – влада
Російські військові в ніч з 14 на 15 березня атакували аеропорт у Дніпрі. Про це повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко в своєму телеграм-каналі.
За його даними, були два ракетні удари: зруйнована злітно-посадкова смуга, пошкоджений термінал.
Керівник Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в області Андрій Кульбач підтвердив інформацію про авіаудари. За його даними, обстріли, ймовірно, були здійснені з ракетного комплексу «Іскандер».
За його даними, злітно-посадкова смуга зруйнована й не підлягає експлуатації.
Згодом на брифінгу речниця управління ДСНС в області Євгенія Дудка додала, що через два авіаудари також була пошкоджена ємність з гасом, стався витік, наразі триває ліквідація наслідків витоку.
Вона додала, що значних пошкоджень зазнав термінал аеропорту: зруйновані стіни, вибиті вікна.
«Які саме це були ракети, будуть встановлювати фахівці за тими уламками, які були знайдені на місці події. Можливо, це був «Іскандер», – сказала Євгенія Дудка.
У пресслужбі прокуратури області повідомили, що порушили справу за фактом порушення законів та звичаїв війни.
За уточненими даними прокуратури, через обстріл аеропорту Дніпра одна людина була поранена.
«Укрзалізниця» повідомила про початок націоналізації російських вагонів в Україні
«Укрзалізниця» розпочинає процедуру націоналізації російських вагонів, які перебувають в Україні, повідомив голова правління компанії Олександр Камишін.
«Близько 15 тисяч російських вагонів стоять на коліях України. Вони належать 250 компаніям. Їх націоналізація стала можливою після підписання президентом України Закону «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності РФ» – сказав Камишін.
За його словами, на першому етапі націоналізації складається перелік власників вагонів, в яких серед засновників є РФ.
« Далі буде Кабмін, РНБО, указ президента та ще один закон України. Процедура займе час, тож починаємо вже. Визначення, хто з власників вагонів має в капіталі частку РФ, теж задача нешвидка. Але маємо час, маємо натхнення», – зазначив керівник УЗ.
Серед російських компаній-власників вагонів вказується ВЕБ-Лізинг, ВТБ-Лізинг, Газпромтранс, ГТЛК, Сбербанк Лізинг – загалом понад 3 тисяч вагонів, кажуть в УЗ.
«Тепер вагони росії працюватимуть на економіку України. Вони «Укрзалізниці» стануть у пригоді, адже ми напрацьовуємо нові логістичні маршрути до Європи, які допоможуть відновити вантажну роботу. Українських вагонів у Росії всього 482», – кажуть в компанії.
Голови урядів Польщі, Чехії та Словенії їдуть до Києва, щоб «продемонструвати солідарність»
Голови урядів Польщі Матеуш Моравецький, Чехії Петр Фіала та Словенії Янез Янша 15 березня відвідають Київ. Також до столиці України прибуде польський віцепремʼєр Ярослав Качинський.
«Сьогодні, на 20-й день злочинної агресії Путіна проти України… ми їдемо до Києва, щоб продемонструвати українцям нашу солідарність. У такі переломні для світу часи наш обов’язок бути там, де кується історія. Бо йдеться не про нас, а про майбутнє наших дітей, які заслуговують жити у світі, вільному від тиранії», – написав Моравецький у фейсбуці.
Він додав, що візит здійснюється за домовленістю з Європейським союзом, щодо цього поінформовані голова Ради Європейського союзу Шарль Мішель, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та ООН.
Премʼєр-міністр Польщі також нагадав про слова покійного президента цієї Леха Качинського, сказані під час війни Москви проти Грузії: «Сьогодні Грузія, завтра Україна, післязавтра країни Балтії, а потім, можливо, настане час для моєї країни, для Польщі».
Під час російсько-грузинської війни влітку 2008 року тодішній президент України Віктор Ющенко разом із президентами Польщі, Естонії, Литви та Латвії поїхали до Тбілісі, щоб підтримати Грузію. У цей час російські війська вже наближалися до грузинської столиці.
Донецька область:
Маріуполь – Запоріжжя. Відповідно до досягнутих домовленостей сьогодні має бути розблокований гуманітарний конвой в місті Бердянськ, а також вихід з міста Маріуполь;
Київська область:
с. Богданівка і с. Нова Богданівка – Бровари;
с. Бобрик – Бровари.
Сумська область:
Тростянець - Лубни (Тростянець, Суми (по об'їзній навколо міста), Голубівка, Вільшана, Недригайлів, Коровинці, Ромни, Андріяшівка, Лохвиця, Лубни). Частково на автобусах та на особистому транспорті. Місце збору та маршрут руху по місту Тростянець: вул. Кеніга стадіон ім.Куца – вул.Скрябіна – вул.Татаренко – вул.Б.Хмельницького – вул. Гришина (об’їзна) – вул. Шевченка і далі у бік міста Суми.
Суми – Лубни (Суми, Голубівка, Вільшана, Недригайлів, Коровинці, Ромни, Андріяшівка, Лохвиця, Лубни). З міста Суми виїжджають колони людей на особистому транспорті, а з міста Лохвиця на Сумщину будуть відправлені автобуси для вивезення людей, які не мають особистого транспорту. Місця збору у Сумах: основний виїзд: біля пам’ятника Альоші, (р-н школи 2). Додаткові точки збору (лише для вагітних, жінок з дітьми, людей похилого віку, людей з інвалідністю) БК «Хімік»: вул. Інтернаціоналістів, біля риночку, ТЦ «Світлана»; «Більбоу» на пр. Курському; ТЦ «Мануфактура».
Лебедин – Лубни Ворожба (Лебединська громада) – Бишкинь – Лебедин, Штепівка, Недригайлів, Коровинці, Ромни, Андріяшівка, Лохвиця, Лубни). З міста Лебедин виїжджають колони людей на особистому транспорті та автобусах. Місце збору: м. Лебедин, вул. Сумська 12.
Конотоп – Лубни (Конотоп, Шевченкове, Хмелів, Ромни, Андріяшівка, Лохвиця, Лубни). З міста Конотоп виїжджають колони людей на особистому транспорті та автобусах. Місце: площа перед міськрадою.
Шостка – Лубни (Шостка, Кролевець, Конотоп, Шевченкове, Хмелів, Ромни, Андріяшівка, Лохвиця, Лубни). З міста Шостка виїжджають колони людей на особистому транспорті та автобусах. Місце: площа перед міськрадою.
А також:
Суми – Полтава
Тростянець – Полтава
Лебедин – Полтава
Шостка – Полтава
Конотоп – Полтава
Харківська область:
Вмїзд із с. Оскол.
Тим часом голова Чернігівської ОДА В’ячеслав Чаус повідомив, що російські загарбники не дозволяють евакуювати мешканців Чернігова «зеленим коридором», тому евакуації мешканців Чернігова не буде.
Президент України заявив про початок податкової реформи
Президент України Володимир Зеленський заявив про початок в країні податкової реформи та розповів про перші два кроки. Про це йдеться на сайті глави держави.
Щоб бізнес в Україні працював і люди мали роботу там, де безпека це дозволяє, Кабінет міністрів розробив та узгодив пакет рішень для підтримки української економіки, зазначив президент.
«Перше. Починаємо податкову реформу. Замість ПДВ та податку на прибуток даємо ставку 2% від обороту та спрощений облік. Для малого бізнесу – а це перша й друга групи ФОПів – ставимо добровільну сплату єдиного податку. Тобто якщо зможете – сплачуйте. Не можете – немає питань», – зазначив Володимир Зеленський.
Другим кроком, як повідомляється, буде максимальна дерегуляція бізнесу.
«Скасовуємо всі перевірки для всіх бізнесів. Щоб усі працювали нормально. Щоб міста оживали. Щоб усюди, де немає бойових дій, продовжувалося життя. Умова лише одна: ви забезпечуєте нормальну роботу свого бізнесу в межах українського закону», – зауважив глава держави.
Президент додав, що це лише два перші кроки податкової реформи, і анонсував подальші дії – втім, які, не уточнив.
Число жертв удару військових РФ по телевежі в Рівному зросло до 19, цифра не остаточна – голова ОВА
Число загиблих унаслідок ракетного удару, завданого російськими військовими по телевежі у місті Рівне, зросло до 19 людей, повідомив голова Рівненської обласної воєнної адміністрації Віталій Коваль в ефірі телеканалу «Рада» 15 березня.
«Станом на 8:30 ранку ми маємо 19 загиблих і 9 постраждалих», – сказав високопосадовець, додавши, що число жертв може зрости, операція з розбирання завалів триває.
Точна кількість загиблих буде відома через кілька годин, коли рятувальники завершать свою роботу.
Унаслідок авіаудару 14 березня по телевізійній вежі на Рівненщині в регіоні певний час не працювало теле- і радіомовлення.
Це вже не вперше російські війська атакують телевізійні та вежі зв’язку в Україні. До такого вони вдавалися, зокрема, у Києві, Харкові та інших містах.
У Держприкордонслужбі повідомили, що минулої доби Україну залишила понад 71 тисяча людей
«Минулої доби Україну залишили понад 71 тисяча осіб. Більшість із тих, хто виїхав – понад 48 тисяч людей – перетнули кордон на українсько-польській ділянці. Наразі майже на усіх напрямках відсутні накопичення пішоходів і транспортних засобів», – йдеться в повідомленні.
Водночас до України за минулу добу прибули понад 15 тисяч людей.
«Майже 13 тисяч з них – українці, більшість з яких чоловіки, що готові поповнити лави оборонців країни. Пишаємося земляками. Загалом, з початку відкритої збройної агресії до України повернулися близько 260 тисяч наших співвітчизників», – йдеться в повідомленні.
Повідомляється, що за минулу добу на західних кордонах було оформлено понад 870 транспортних засобів з гуманітарними вантажами.
Генштаб ЗСУ про бойові втрати РФ: понад 13,5 тис особового складу, 81 збитий літак і 95 вертольотів
Генеральний штаб Збройних сил України оприлюднив орієнтовні втрати російської армії станом на ранок 15 березня, на 20-й день повномасштабного російського вторгнення:
- особовий склад – понад 13 500 осіб,
- 404 танків,
- 1279 бойових броньованих машин,
- 150 артилерійських систем,
- 64 реактивних системи залпового вогню,
- 36 засобів протиповітряної оборони,
- 81 літак,
- 95 гелікоптерів,
- 640 автомобілів,
- 3 кораблі,
- 60 цистерн із паливно-мастильними матеріалами,
- 9 безпілотних літальних апаратів
Дані уточнюються. Підрахунок ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій, зазначає Генштаб.
Війна Росії проти України триває 20-й день. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України». І хоча, за даними Генштабу ЗСУ, втрати російської армії перевищують 13 тисяч осіб, Росія називає значно менші втрати російських військ, що діють в Україні. Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.
У Росії адвокати не можуть знайти редакторку програми «Время» Першого каналу Марину Овсяннікову, яку затримали увечері 14 березня, повідомляє 15 березня видання «Медуза» з посиланням на адвоката з правозахисної групи «Агора» Даниїла Бермана. Затримання Овсяннікової сталося після того, як вона продемонструвала в прямому ефірі програми антивоєнний плакат.
Спочатку повідомлялося, що Овсяннікову відвезли до відділу поліції Останкінського району Москви. Проте поліцейські заявили правозахисникам, що у відділі її нема.
У ніч проти 15 березня стало відомо, що затриману знайшли у черговій частині телецентру «Останкіно». Коли адвокату «Правозахисту» Анрі Цискарішвілі вдалося туди потрапити, Овсяннікову він там не виявив.
Берман підтвердив «Медузі», що до ранку 15 березня адвокатам не вдалося знайти Овсяннікову ні в черговій частині «Останкіно», ні в інших відділеннях поліції міста.
«14 березня тривали аварійно-рятувальні роботи у Київському, Шевченківському, Новобаварському районах Харкова, а також Ізюмському районі області. Цього дня рятувальники врятували з-під завалів 3 людей. Відшукали та вилучили з-під уламків будівельних конструкцій 7 загиблих», – йдеться в повідомленні.
За даними рятувальників, також близько півночі війська РФ обстріляли торговельні майданчики та житлові будинки в Холодногірському районі Харкова. Там сталась пожежа, яку гасили близько 20 відділеннь пожежно-рятувальної служби ДСНС.
Піротехніки напередодні понад 30 разів виїжджали на знешкодження артилерійських боєприпасів, що не розірвались.
«Війська Путіна руйнують і зневажають церкву»: Євстратій Зоря про наслідки війни РФ в Україні
Запорізька єпархія Православної церкви України повідомила 14 березня, що російські військові в окупованому Бердянську затримали та вивезли в невідомому напрямку священника ПЦУ отця Олега Ніколаєва. Згодом це також підтвердив речник Православної церкви України архієпископ Євстратій Зоря. В інтерв’ю проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я» він також розповів про інші випадки переслідування українських священників, а також про те, до яких втрат призводить напад російських військ храмам України.
Японія запровадила санкції проти 17 громадян РФ через вторгнення в Україну
МЗС Японії запровадило санкції проти 17 громадян РФ через вторгнення Росії в Україну. Про це йдеться на сайті відомства.
Заходи передбачають заморожування активів на території країни та заборону на проведення з ними фінансових угод.
До списку тих, кого стосуються обмеження, увійшли засновник групи компаній «Ренова» Віктор Вексельберг, п’ять родичів бізнесмена Юрія Ковальчука – Кирило Ковальчук, Борис Ковальчук, Кіра Ковальчук, Степан Ковальчук та Тетяна Ковальчук. Близький друг Путіна Юрій Ковальчук є бенефіціаром банку «Росія», щодо якого Японія також запровадила санкції, інформує телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».
Крім того, до списку санкцій увійшли 11 депутатів Держдуми Росії від КПРФ:
- лідер КПРФ Геннадій Зюганов;
- перший заступник голови Держдуми Іван Мельников;
- перший заступник керівника фракції КПРФ Микола Коломейцев;
- Юрій Афонін;
- Євген Безсонов;
- Леонід Калашников;
- Володимир Кашин;
- Олексій Курінний;
- Дмитро Новіков;
- Микола Осадчий;
- Казбек Тайсаєв.
Крім того, міністр юстиції Японії повідомив, що українські біженці, які прибувають до країни, тепер зможуть отримати візу не на три місяці, а на рік, що дозволить їм здійснювати трудову діяльність.