Зеленський відзначив нагородами 106 військових, 17 – посмертно
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що підписав укази про відзначення державними нагородами України 106 військовослужбовців Збройних сил України, «які мужньо проявили себе у боях за незалежність України». 17 із них нагороджені посмертно.
Зокрема, як повідомив Зеленський під час звернення ввечері 12 березня, звання Героя України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» присвоїли сержанту Інні Дерусовій. Вона – перша жінка – Герой України, якій це звання присвоєно посмертно.
«З 24 лютого старший бойовий медик виконувала завдання в місті Охтирка Сумської області. Врятувала понад 10 військовослужбовців, ризикуючи власним життям. Загинула від артилерійського обстрілу російських військ, надаючи допомогу пораненим військовим», – повідомив президент.
Раніше Володимир Зеленський назвав втрати Збройних сил України у війні з Росією. За його словами, починаючи з 24 лютого, загинули орієнтовно 1300 українських військових.
Макрон після розмови з Путіним: він не продемонстрував наміру закінчити війну
Президент Росії Володимир Путін не виявив зацікавленості в тому, щоб зупинити неспровоковане вторгнення РФ в Україну під час розмови зі своїми європейськими колегами, повідомив офіс президента Франції.
Президент Франції Емманюель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц закликали Путіна припинити бої і погодитися на негайне припинення вогню під час тристоронньої розмови з Путіним 12 березня.
Офіс Макрона заявив, що Путін не продемонстрував наміру припиняти війну, яка, за оцінками, забрала сотні, якщо не тисячі, життів мирних жителів і спричинила масову міграційну кризу в Європі.
Під час розмови президент Франції звинуватив Путіна у «брехні» за заяви, що українські сили нібито порушили права людини, повідомляє офіс Макрона.
Тим часом, президент України Володимир Зеленський заявив, що підняв питання про «злочини Росії проти мирного населення» під час своєї розмови з Макроном і Шольцом. Вони також обговорили перспективи миру з Москвою.
ГУР: військові РФ розстріляли колону жінок і дітей із села на Київщині, 7 людей загинули
Російські військові розстріляли колону цивільних жителів, яка складалася виключно з жінок і дітей, під час спроби евакуації з села Перемога Київської області, повідомило 12 березня Головне управління розвідки Міністерства оборони України.
За повідомленням, це сталося 11 березня, загинули сім людей, зокрема одна дитина.
«Точна кількість поранених наразі невідома. Після розстрілу окупанти змусили залишки колони повернутися до села Перемога і не випускають їх із населеного пункту. Наразі з ними практично неможливо встановити зв’язок, а також надати гуманітарну та медичну допомогу», – повідомили у ГУР.
Пізніше там з’ясували, що люди «намагалися врятуватись від загарбників самостійно, тому почали евакуацію без погодженого сторонами «зеленого коридору».
«А це дуже небезпечно, адже окупаційні підрозділи без жалю знищують мирне населення. Прикладів таких воєнних злочинів за ці 16 днів війни чимало. Закликаємо всіх громадян, хто опинився у небезпеці, стежити за офіційною інформацією щодо маршрутів евакуації та використовувати лише безпечні шляхи», – наголосили у ГУР.
Кулеба про планований РФ псевдореферендум про «ХНР»: фікція за «методичкою 2014 року»
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба засудив плани окупаційних сил провести у Херсоні псевдореферендум зі створення так званої «ХНР». У разі здійснення цих планів проти Росії мають бути запроваджені жорсткі санкції, наголосив він.
«За методичкою 2014 року, РФ відчайдушно намагається провести бутафорський «референдум» за «народну республіку» в Херсоні. Підтримка серед людей нульова, тому це повна фікція. Проти РФ мають бути введені жорсткі санкції в разі втілення цих планів. Херсон є і завжди буде Україною», – написав Кулеба у твітері 12 березня.
Раніше цього ж дня депутат Херсонської облради Сергій Хлань повідомив, що окупаційні сили готуються провести у Херсоні псевдореферендум зі створення так званої «ХНР» і телефонують депутатам Херсонської обласної ради з питанням, чи готові ті співпрацювати.
Пізніше інший депутат облради Сергій Рибалко повідомив, що рада провела екстрене онлайн-засідання у режимі Zoom, і «44 голосами схвалила звернення про те, що Херсонщина – це Україна».
Російські війська почали штурм Херсону 1 березня, обстрілюючи багатоповерхівки, заявила місцева влада. Невдовзі після того до місцевої ОДА зайшли окупанти, однак голова ОДА (зараз – обласної військової адміністрації) Геннадій Лагута заявив, що адміністрація області не залишила своїх обов’язків.
Також під контроль російських окупантів повністю потрапили Нова Каховка, Генічеськ і Снігурівка.
У Херсоні регулярно відбуваються велелюдні акції з українською символікою, де місцеві мешканці протестують проти окупаційного режиму.
ІМІ: у Каховці зник журналіст Олег Батурин
У Каховці на Херсонщині ввечері 12 березня зник місцевий журналіст Олег Батурин, повідомляє Інститут масової інформації із посиланням на його дружину.
За її словами, приблизно о 16:00 Батурину зателефонував знайомий і запропонував зустрітися біля автостанції, розташованої неподалік будинку журналіста.
«Десь о 16:30 Олег пішов на зустріч, залишивши вдома телефон та документи. Обіцяв повернутися через 20 хвилин. Але не повернувся», – розповіла дружина.
За повідомленням у місцевих чатах, приблизно о 16:50 біля автостанції помітили російських військових. Олег Батурин працює журналістом газети «Новий день».
У Каховці на постійній основі немає російських військових, окуповане сусіднє місто Нова Каховка.
У нещодавньому інтерв’ю проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я» Батурин розповідав, що фізична відсутність російських військових у Каховці, «не говорить про те, що їхніх агентів якихось тут може не бути». «Вони дуже слідкують за тим, що тут відбувається», – додав він.
Верещук: за день евакуювали близько 13 тисяч українців
Віцепрем’єрка – міністерка із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що за сьогоднішній день в Україні вдалося евакуювати близько 13 тисяч людей порівняно з трохи більше ніж 7 тисячами напередодні.
Із 14 запланованих гуманітарних коридорів, за її словами, спрацювали дев’ять.
«Суми, ми допомогли близько восьми тисячам людей, які виїхали сьогодні. Коли ми говоримо про Краснопілля, Конотоп, Лебедин, Велику Писарівку, то загалом сьогодні виїхало близько трьох тисяч людей», – повідомила Верещук ввечері 12 березня.
В Енергодарі Запорізької області, за її словами, коридор не спрацював, колону гуманітарного вантажу не пропустили окупанти.
Частково гуманітарні коридори спрацювали в Київській області: у Ворзелі, Ірпені, Козаровичах, Бородянці Київської області коридор не спрацював, у Бучі, Гостомелі, Немішаєвому – спрацював.
На 13 березня, наголосила Верещук, заплановано вивозити людей із тих же міст, що і сьогодні. Зокрема, вона висловила сподівання, що вдасться евакуювати людей і доправити гуманітарні вантажі людям у Маріуполі, куди сьогодні не вдалося виїхати колоні через перешкоджання на російському блокпосту.
Ввечері 11 березня віцепрем’єрка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що протягом дня не вдалося евакуювати людей з Ізюма, Маріуполя та Волновахи через дії російських військових.
Російська сторона раніше зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей, зокрема у Маріуполі, Волновасі. Крім того, під час евакуації були обстріляні цивільні в Ірпені, внаслідок чого загинули восьмеро людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.
Білоруська служба Радіо Свобода повідомляє, що шпиталі і морги у білоруських містах Гомель, Мозир та Наровля переповнені російськими військовими, які надходять від початку вторгнення в Україну. При цьому, як повідомляється, білоруські медики підписали угоду про нерозголошення такої інформації, у деяких випадках – при погрозах звільнення.
Повідомляється, що минулого тижня тіла російських військових у Мозирі повантажили у потяги ВАТ «Російські залізниці».
«Трупів було нереально багато. Люди, які перебували на станції Мозир, були просто шоковані кількістю трупів, завантажених у потяг. Люди почали знімати відео, але військові їх наздогнали і наказали видалити. У селі Кам’янка під Мозирем кладовище загородили, туди нікого не пускали, поставили охорону. Ймовірно, там почали ховати росіян», – розповів білоруській службі Радіо Свобода житель Мозира.
Інша особа розповіла журналістам, що госпіталь у Мозирі досі переповнений російськими пораненими військовими, доступ до послуг для місцевих жителів обмежено.
Також жителі Гомеля розповіли, що автобусами возять поранених росіян, а вантажівками – убитих.
«На «Уралі» їхні трупи везуть в аеропорт, а звідти – в Росію», – розповів житель Гомеля.
За повідомленнями, у Гомельському центрі радіаційної медицини з початку війни РФ проти України приймали поранених росіян. Там працюють російські медики. Поранених доставляють до госпіталю в Костюківці, лікарні швидкої допомоги та обласної клінічної лікарні.
Олександр Лукашенко 4 березня заявив, що білоруська армія «не брала і не має наміру брати участі в «спецоперації» Російської Федерації в Україні». 6 березня Міністерство оборони Білорусі оприлюднило заяву, в якій заперечило участь білоруських військ у новому російському вторгненні.
Американські військові заявляли, що частина запущених Росією в Україну ракет все ж залетіла з території Білорусі.
11 березня у Пентагоні заявили, що наразі не бачать ознак того, що білоруські війська увійшли в Україну. Водночас у Міноборони США додали: те, що нині не відстежуються ознак вторгнення білоруських сил на українську територію, не означає, що цього не станеться в майбутньому.
За даними Генштабу ЗСУ, 11 березня російські війська здійснили бомбардування прикордонних населених пунктів на території Білорусі. У результаті бомбових ударів на білоруській території ніхто не постраждав. Українські військові назвали це «підступною провокацією» з метою втягування збройних сил Білорусі у війну проти України на боці Росії.
Офіційний Мінськ заперечив обстріл своєї території Росією з боку України, але мешканці прикордоння все ж повідомили журналістам про вибухи.
Міністр оборони України Олексій Резніков раніше заявив, що Україна «не планувала, не планує і не плануватиме жодних агресивних дій проти Білорусі».
Секретар РНБО розповів, на кого Росія може напасти після України
Литва стане наступною країною, яку матиме бажання захопити Росія, в разі ймовірної перемоги у війні з Україною, заявив секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов із посиланням на дані української розвідки.
«Те, що ми розуміємо і те, що дає наша розвідка: мова на сьогодні йде про Литву. Російська Федерація не збирається зупинятись. Вони мають наступну мету – якщо у них буде перемога, не дай боже, на нашій території, то наступна країна, яку матиме бажання захопити Путін – це буде безпосередньо Литва. Потім будуть інші країни Балтії, потім вони можуть добратися до Польщі», – заявив Данілов в ефірі телемарафону в суботу ввечері.
За його словами, розвиток подій залежатиме від того, як поводитиметься НАТО.
«Сьогодні поведінка НАТО трохи дивна. Вони вважають, що їх обійде ця доля. На наших плечах сьогодні тримається безпека не лише Європи, а й країн НАТО, які розташовані на європейському континенті», – сказав Данілов.
Звертаючись до НАТО, він сказав: «Не маєте бажання воювати, ми готові самі воювати. Дайте нам сучасну зброю для того, щоб ми могли знищити ворога. Це єдине, про що ми сьогодні просимо».
Байден погодив виділення Україні 200 млн дол на зброю та навчання військових
Президент США Джо Байден погодив 200 мільйонів доларів на озброєння та іншу воєнну допомогу для України, йдеться в меморандумі на сайті Білого дому 12 березня.
Очікується, що кошти бути використані для придбання зброї та інших засобів оборони, а також на військову освіту та навчання, повідомили в адміністрації президента США.
Президент США делегував державному секретарю Ентоні Блінкену повноваження щодо виділення коштів.
Нові кошти від США погоджено фактично одразу після того, як Конгрес США затвердив надання екстреної допомоги Україні у 13,6 млрд дол.
«Росія намагатиметься дотягнути війну до 1 квітня» – австрійський експерт
Офіційні дані міністерства оборони Росії про їхні втрати – просто вигадані, каже австрійський експерт з безпеки Густав Грессель.
Навіть якщо виходити з кількості знищених російських танків, втрат мало би бути більше, адже танковий екіпаж складається з трьох людей. В інтерв'ю Радіо Свобода Грессель також дав прогноз, як розгортатиметься війна в Україні та які шанси українських військ на перемогу.
Російські військові зривають рух гуманітарних конвоїв у Запорізькій області – ОВА
Російські військові зривають рух двох гуманітарних конвоїв у Запорізької області, повідомив голова тамтешньої обласної військової адміністрації Олександр Старух.
«При спробі обійти зірваний міст, конвой зіткнувся з бойовою позицією російських військ, які не пропустили його. На цей момент гуманітарний конвой зупинився поблизу Кам’янського. Тривають спроби евакуації людей в пішому порядку», – написав Старух у Telegram в суботу.
За його словами, інший гуманітарний конвой, що вирушив до Маріуполя, на кожному блок-посту до населеного пункту Токмак розкрадався російськими військовими, які насильно вилучали продукти харчування, одяг, предмети особистої гігієни.
«У Токмаку російський патруль взяв конвой під супровід і станом на 18:00 було відмічено проходження головою колони населеного пункту Зеленівка в Приморському районі в напрямку Бердянська», – додав він.
Раніше в Офісі президента повідомили, що сьогодні із Запоріжжя в Маріуполь був передбачений виїзд колони з гуманітарним вантажем та автобусами для евакуації на зворотному шляху. А також за маршрутом Пологи – Токмак – Василівка - Кам’янське – Запоріжжя.
Російська сторона і раніше зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей, при цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.
Переговори з делегацією РФ тривають безперервно у відеоформаті – Подоляк
Переговори з російською делегацією у зв’язку з вторгненням РФ в Україну тривають безперервно у відеоформаті, повідомив у твітері радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк, опублікувавши фото з головою ОПУ Андрієм Єрмаком.
«Переговори з делегацією РФ тривають безперервно у відеоформаті», – повідомив Подоляк.
За його словами, для переговорів створено спеціальні робочі підгрупи.
«Позиції України визначені надзвичайно жорсткими попередніми директивами», – зазначив він.
Сьогодні президент України Володимир Зеленський назвав Ізраїль, зокрема Єрусалим, можливим місцем для зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним для переговорів щодо припинення війни.
Раніше президент України заявляв, що не хоче говорити з Путіним, але мусить, щоб зупинити війну.
У Білорусі відбуваються переговори української і російської делегацій з метою домовитися про припинення вогню і виведення військ РФ з України, вже було три раунди таких зустрічей, а в Анталії цього тижня пройшли переговори голів МЗС України і Росії за посередництва голови МЗС Туреччини. Суттєвого поступу в питанні миру в Україні на цих переговорах не досягли.
Запоріжжя в оточенні: евакуйовані про життя міста, що опинилося у тилу російської армії
Ситуація у Запорізькій області: триває евакуація людей з території, окупованої російськими військами. 11 березня «зеленим коридором» з Енергодару, Дніпрорудного та Василівки прибула нова колона з переміщеними українцями.
«Біля нашого будинку бомби летять»: Війна в Україні очима дітей
Діти, яких евакуювали з-під обстрілів в Україні у найближчі країни Європи, знайшли тимчасовий прихисток у Польщі та Литві. Діти розповідають про те, що таке війна, чому вона почалася і як закінчиться.
Це історії хлопчиків і дівчаток, які стали свідками обстрілів, бомбардувань і загибелі людей у різних українських містах.
Оперативне командування «Північ» повідомило про звільнення у суботу від російських загарбників двох населених пунктів у Чернігівській області.
Які це саме населені пункти військові не повідомляють.
Водночас зазначають, що завадили військовим РФ «встановити понтонну переправу та стримати наміри ворога з просування в бік Києва». При цьому понад 10 одиниць російської військової техніки захопили українські військові.
Напередодні ОК «Північ» повідомляло, що ЗСУ звільнили від російських військ 5 населених пунктів на Чернігівщині.
Раніше сьогодні голова Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус заявив що ситуація в регіоні контрольована, а на території тимчасово зайнятих російськими військовими населених пунктів області розгорнувся рух спротиву загарбникам. В ефірі національного телемарафону він сказав, що в Чернігові нині відсутнє електро-, водо, тепло- та газопостачання.
Українці шукають притулку на заході Європи: хто і як рятується від війни?
Понад два мільйони українців у пошуках власної безпеки вже виїхало до Євросоюзу. Там змінили законодавство, аби ті, хто вимушений тікати з України, могли лишатися в ЄС – жити там і працювати протягом року.
В адмінцентрах, де видають відповідні документи, збираються довжелезні черги. Зокрема, і в країнах, що розташовані за кілька тисяч кілометрів від кордону з Україною. Хто дістався Бельгії? І які трагічні історії привезли з собою? Дивіться про це у відео Радіо Свобода.
Білоруський батальйон воює в Україні проти Росії
Добровольці з Білорусі в Україні сформували білоруський батальйон і зараз тренуються, щоб обороняти Київ. Вони виїхали з країни через політичні переслідування і тепер беруть участь у війні в Україні проти Росії.
Ірпінь: розтрощені будівлі та евакуація під обстрілами
Передмістя Києва зазнали руйнувань через обстріли з боку російських військ. Армія РФ розбомбила Бордянку, Гостомель, Бучу, Ворзель, Васильків та Ірпінь. Російські військові не припиняють обстріли і під час евакуації: 6 березня кореспондент Радіо Свобода повідомляв, що в Ірпені війська Росії відкрили вогонь по цивільних, які евакуювалися. Тоді внаслідок цього щонайменше вісім людей загинули, в тому числі – діти.
За словами мера Києва Віталія Кличка, Ірпінь – одне з тих міст на Київщині, які ворог знищує «з особливою люттю», і де «цілеспрямовано вбиває мирних мешканців». Точні дані про кількість убитих і поранених за час ведення бойових дій жителів міста Ірпінь встановити наразі неможливо – про це повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.
Мер Генічеська подав у відставку – інформація з сайту міськради окупованого військами РФ міста
На сайті міськради Генічеська Херсонської області, наразі окупованого російськими військами, 12 березня з’явилося повідомлення, що мер Олександр Тулупов подав у відставку. Можливості перевірити, чи така заява була оголошена ним добровільно, і хто зараз контролює сайт міської ради наразі немає можливості.
Сам текст заяви виглядає так:
«Шановні жителі громади! Сьогодні складний день у моєму житті та житті моєї команди. Ми вимушені констатувати, що наc поставили в такі умови, коли ми не можемо працювати та здійснювати повноваження як представники українського органу місцевого самоврядування. Тому сьогодні мною, заступниками, секретарем ради та керуючим справами виконкому, багатьма членами трудового колективу прийнято рішення піти у відставку. Ми всі весь цей воєнний, складний час робили все можливе і не можливе для забезпечення умов життєдіяльності нашого населення. Дякую всім за співпрацю, порозуміння, взаємовіддачу та допомогу. Я вами пишаюсь! З повагою ваш міський голова Олександр Тулупов».
Російські війська почали штурм Херсону 1 березня, обстрілюючи багатоповерхівки. Невдовзі після того до місцевої ОДА зайшли окупанти, однак голова ОДА (зараз – обласної військової адміністрації) Геннадій Лагута заявив, що адміністрація області не залишила своїх обов’язків. Також під контроль російських окупантів повністю потрапили Нова Каховка, Генічеськ і Снігурівка.
У Херсоні регулярно відбуваються велелюдні акції з українською символікою, де місцеві мешканці протестують проти окупаційного режиму.
Війна РФ проти України: Генштаб ЗСУ розповів про ситуацію станом на 18:00
У Генштабі Збройних сил України повідомили про ситуацію у зв’язку з російським вторгненням на оперативних напрямках станом на 18:00 12 березня.
«Майже на всіх напрямках висування окупанти намагаються закріпитися на раніше захоплених рубежах, але значного успіху не мають. Противник продовжує наносити ракетно-бомбові удари по об’єктах критичної інфраструктури, житловим кварталам та аеродромам, цинічно нехтуючи нормами Міжнародного гуманітарного права. На Волинському напрямку зберігається загроза здійснення диверсій на військових об’єктах та об’єктах цивільної інфраструктури. Угруповання сил оборони продовжує вести оборонну операцію на Південному, Східному та Північному напрямках, здійснюється прикриття державного кордону України та морського узбережжя. На окремих напрямках проводиться стабілізаційна операція та виконуються завдання територіальної оборони», – йдеться в повідомленні Генштабу ЗСУ.
Генштаб також зазначив, що у зв’язку з невдалою спробою провести наступальну операцію, війська РФ вимушені змінити тактику.
«Через значні логістичні проблеми та розтягнуті комунікації противник не спроможний забезпечити свої підрозділи паливо-мастильними матеріалами, продуктами харчування та боєприпасами, що спонукає окупантів вдаватися до мародерства та грабежу місцевого населення, магазинів, аптек тощо. До того ж, дії окупантів супроводжуються численними випадками важких злочинів проти мирного населення. Кинуті напризволяще окупаційні підрозділи деморалізовані та мають вкрай низький морально-психологічний стан. Збільшилася кількість випадків намагань самостійно повернутись на територію Російської Федерації», – йдеться в повідомленні.
Українські військові кажуть, що Росія залучає до ведення бойових дій на території України так званих «військовослужбовців строкової служби» з території ОРДЛО та військових найманців з Абхазії, Південної Осетії і числа ув’язнених з виправних закладів РФ.