Триває робота над відновленням живлення Чорнобильської АЕС – «Укренерго»
Ремонтна бригада енергетичної компанії «Укренерго» продовжує працювати над відновленням живлення Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС), яка була захоплена російськими військовими одразу після початку вторгнення і 9 березня знеструмлена в результаті обстрілів армією РФ. Про це Радіо Свобода повідомили у пресслужбі «Укренерго». Про початок робіт з відновлення раніше повідомляло і МАГАТЕ.
«Укренерго» працює над відновленням живлення станції. Роботи тривають. Про результати повідомимо», – розповіли в компанії.
За словами директора ЧАЕС Валерія Сейди, до станції підвезли дизельне паливо для генераторів для забезпечення енергією об’єктів в зоні відчуження. «Його вистачить ще на добу», – повідомив він у коментарі Радіо Свобода.
«Позавчора бригаду пропустили в зону ЧАЕС. Сьогодні їх не пропустили. Завтра будуть домовлятися про нові коридори», – повідомив Сейда.
Сейда запевнив, що ситуація на Чорнобильській АЕС стабільна.
Раніше «Росатом» заявив про присутність своїх працівників на Чорнобильській та Запорізькій АЕС, повідомила російська агенція «РИА Новости».
У МАГАТЕ також повідомляли, що технічні фахівці розпочали на ЧАЕС ремонтні роботи пошкоджених електромереж.
10 березня білоруське державне видання Белта повідомило, що Олександр Лукашенко доручив білоруським спеціалістам забезпечити енергопостачання ЧАЕС. Але в «Укренерго» заявили, що не потребують допомоги з боку Білорусі.
У Білорусі також заявляли, що підключили електролінію до ЧАЕС, водночас в «Енергоатомі» назвали цю інформацію «фейком».
9 березня в результаті дій російських військових була повність знеструмлена ЧАЕС. Від початку вторгнення військ Росії на територію України цей об’єкт був заживлений лише по одній високовольтній лінії, оскільки дві інші лінії були перебиті внаслідок обстрілів з боку російських військових.
Після аварійного вимкнення останньої лінії електропередачі, що вела до ЧАЕС, були ввімкнені аварійні дизельні генератори для електропостачання систем, важливих для безпеки. 9 березня Валерій Сейда застерігав, що робота генераторів розрахована на 48 годин – саме стільки, за його словами, вистачить палива для них.
У зоні Чорнобильскої АЕС розташовано декілька сховищ відпрацьованого ядерного палива, а також об’єкт «Укриття» – ізоляційна споруда над четвертим енергоблоком ЧАЕС, побудована після вибуху 4-го реактора.
В «Енергоатомі» повідомили, що на сховищі зберігається близько 20 тисяч відпрацьованих паливних збірок, які потребують постійного охолодження.
«Воно можливе лише за наявності електропостачання. Якщо ж його не буде, то насоси не виконуватимуть охолодження. Як наслідок – зросте температура в басейнах витримки, виникне паріння і вихід радіоактивних речовин у довкілля. Вітром радіоактивну хмару може перенести в інші регіони України, Білорусі, Росії, Європи», – повідомили в «Енергоатомі».
Раніше агентство Reuters повідомило, що МАГАТЕ повністю втратило контроль над автоматизованою системою радіаційного контролю, що унеможливлює контроль над рівнем радіації в зоні відчуження.
Пізніше цю інформацію підтвердили в Держатомрегулюванні. Голова МАГАТЕ Рафаель Гросі запропонував провести переговори з Росією та Україною щодо ситуації на Чорнобильській АЕС, пише «Енергоатом». Він пропонує провести їх на території ЧАЕС, або в будь-якому іншому місці.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав міжнародне співтовариство поставити перед Росією вимогу припинити вогонь і дати ремонтним бригадам якнайшвидше відновити електропостачання на станції.
Активістів, журналістів та колишніх силовиків у Херсоні переслідують військові РФ – журналіст
В окупованому російською армією Херсоні силовики РФ переслідують та затримують українських активістів, журналістів, колишніх військових та усіх, хто не приховує проукраїнську позицію. Про це Радіо Свобода розповів журналіст з Херсона Костянтин Риженко, якого також розшукують.
За його словами, росіяни мають списки активістів, які виступають проти війни та окупації, чи просто висловлювали свою проукраїнську позицію. Також розшукують тих, хто фотографує переміщення російської техніки та передає інформацію українським силовикам.
«Останні кілька днів, як у місто завезли СОБР і Росгвардію, представники Росгвардії почали ходити по домівках і вибивати двері активістам, колишнім співробітникам СБУ, колишнім військовим. Погрожують журналістам. Є інформація, що одного журналіста забрали, але це неперевірена інформація. Мені кілька разів передавали інформацію, що конкретно мене шукають, розпитують. Чомусь із фотороботом. Вони заходили у під‘їзди на конкретні поверхи, вибивали конкретні двері і перевертали певні квартири», – розповів Радіо Свобода Костянтин Риженко.
Зараз російські силовики оточили Дніпровський ринок, один з найбільших у місті. У всіх, хто хоче пройти на територію ринку, чи вийти звідти, перевіряють телефони і дивляться, чи передавала людина інформацію про пересування російської техніки у чат-бот СБУ, розповів Костянтин.
«Окупанти зайняли СІЗО, яке раніше використовували як міський витверезник. Скільки людей туди вже привезли – я не знаю і ніхто не знає. Дуже багато затримань було у Новій Каховці. Мені місцеві активісти кажуть, що там настільки багато затримань, що вже не вистачає місць у камерах і людей просто зганяють в гаражі місцевого відділку МВС і там тримають їх. У них є певні списки і по них почали працювати. А потім ще вираховують тих, хто попутно став активним у процесі війни», – каже Риженко.
1 березня російські війська, обстрілюючи багатоповерхівки, почали штурм Херсона. Наступного дня російську військові висунули вимоги жителям міста, а ще через день захопили телевежу. Місто і досі в окупації.
Жителі виходять на мирні мітинги проти окупації. 9 березня Генштаб ЗСУ повідомив: «У зв’язку з шаленим супротивом мешканців міста Херсон, окупанти намагаються запровадити адміністративно-поліцейський режим, для чого до Херсонської області введені підрозділи Росгвардії, що здійснили неправомірне затримання понад 400 громадян України».
Залізничне сполучення між Кримом та Херсонською областю «частково діє» – військова розвідка України
Голова військової розвідки України Кирило Буданов підтвердив факт роботи залізничного сполучення з Криму у напрямку Херсона, проте уточнив, що до самого обласного центру поїзди не доїжджають. Про це Буданов розповів в інтерв’ю проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії.
«Частково діє (сполучення – ред.) Треба розуміти – це досить короткий відтинок, саме для підвезення товарів військового призначення: військової техніки, озброєння та паливно-мастильних матеріалів. До Херсона вони не завозять, якщо ви про це питаєте», – сказав Буданов.
Раніше низка кримських та російських ЗМІ повідомляли про відновлення залізничного сполучення з Криму до окупованого російськими військами Херсона.
Російське військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні. Обстріли житлових районів ведуться з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет. Колони бронетехніки російської армії намагаються оточити Київ та кілька обласних центрів неподалік російського кордону.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію».
Польський вокзал на кордоні з Україною вщерть заповнений дітьми і жінками – фоторепортаж
Понад два мільйони людей за більш ніж два тижні від початку масштабного вторгнення Росії залишили Україну. Це – найстрімкіша криза біженців, яка розгорнулася в Європі від часів Другої світової війни, повідомляють в Організації Об'єднаних Націй.
Одним із перших міст, куди потрапляють українці, рятуючись від небезпеки, це – польський населений пункт Перемишль. 60-тисячне місто на українсько-польському кордоні розташоване поруч із кількома найбільшими автомобільними шляхами і пішими пунктами перетину.
І, головне, на залізничний вокзал у Перемишль прибувають потяги зі Львова з біженцями з усієї України. Звідти люди прямують у більші міста Польщі або інші населені пункти Європейського союзу.
Прямо на вокзалі волонтери розгорнули рецепційні пункти, де надають усю необхідну допомогу українським громадянам, що рятуються від війни.
«Ми будемо звільняти всю територію України» – Буданов
Росія готує два сценарії терактів у Чорнобильській зоні. Один з них – це підпал Чорнобильських лісів, щоб піднялася радіоактивна хмара. Другий – це обстріл ядерного сховища на ЧАЕС. У цьому планують звинуватити українську владу, розповів у інтерв’ю Радіо Свобода Кирило Буданов, начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО). Головна мета Росії досі – це взяти Київ. Втрати російської армії, які раніше не озвучувались у ЗМІ – знищеними зараз є 13 батальонно-тактичних груп армії РФ на території України. Залишається 86 тисяч російських військових, які ще ведуть певні дії. І нікому в керівництві Росії, окрім Путіна і Шойгу, не подобається ця військова авантюра, запевняє Кирило Буданов.
Розмову з начальником ГУР Міноборони України читайте і дивіться за лінком
Зеленський: Єрусалим може бути місцем для зустрічі з Путіним
Президент України Володимир Зеленський назвав Ізраїль, зокрема Єрусалим, можливим місцем для зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним для переговорів щодо припинення війни.
Спілкуючись із представниками іноземних ЗМІ, він також заявив, що позитивно ставиться до посередництва прем’єр-міністра Ізраїлю Нафталі Беннета у переговорах між Україною та Росією.
«Ми загалом позитивно ставимося до посередництва будь-кого… Але я не називаю пана Беннета «будь-ким», бо вважаю, що він може відіграти важливу роль. Насамперед тому, що Ізраїль – важлива країна. У ній багато історії і паралелей… Думаю, що історично – дуже непогано мати таке посередництво», – сказав президент.
«Ми говорили з паном Беннетом. Я йому казав, що вважаю неправильним, неконструктивним зустрічатися в Україні, Росії і в Білорусі. Це не ті точки, де ми зможемо знайти порозуміння і зупинити війну. Я кажу не про технічні зустрічі, а про зустрічі лідерів. Чи вважаю я, що Ізраїль може бути такою землею, і особливо Єрусалим? Так. І я йому це сказав», – додав Зеленський.
Раніше президент України заявляв, що не хоче говорити з Путіним, але мусить, щоб зупинити війну.
У Білорусі відбуваються переговори української і російської делегацій з метою домовитися про припинення вогню і виведення військ РФ з України, вже було три раунди таких зустрічей, а в Анталії цього тижня пройшли переговори голів МЗС України і Росії за посередництва голови МЗС Туреччини. Суттєвого поступу в питанні миру в Україні на цих переговорах не досягли.
Шольц і Макрон поговорили з Путіним, закликали припинити вогонь в Україні
Канцлер Німеччини Олаф Шольц і президент Франції Емманюель Макрон 12 березня провели спільну телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним і закликали його до негайного припинення вогню в Україні й дипломатичного вирішення конфлікту, повідомили в офісі канцлера.
За повідомленням, розмова тривала 75 хвилин.
«Переговори є частиною міжнародних зусиль із припинення війни в Україні. Під час 75-хвилинної розмови канцлер і президент Франції закликали до негайного припинення вогню в Україні і дипломатичного вирішення конфлікту», – йдеться у повідомленні.
Подробиць в офісі канцлера не навели, заявивши, що сторони вирішили «не розголошувати подальший зміст розмови».
Також, за повідомленням, вранці канцлер «вже поговорив із президентом України Володимиром Зеленським і дізнався його оцінку ситуації, що склалася; сторони домовилися підтримувати зв’язок».
Масштабна війна Росії проти України триває 17-й день. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України».
Після нападу Росії, який почався 24 лютого, в Україні ввели воєнний стан і оголосили загальну мобілізацію. Країни Заходу вводять проти Росії потужні економічні санкції та продовжують надавати Україні зброю. Однак на прохання вищого керівництва країни «закрити небо» над Україною НАТО та особисто лідери західних країн відповідають відмовою.
Кількість полонених військових РФ складає 500-600 осіб – Зеленський
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що, за його даними, у полон вже здалися близько пів тисячі російських військових.
«Я думаю, що 500-600 військових на вчора було, які здалися в полон. Приблизно так. Точної цифри я не можу сказати, змінюється все. Багато з них побігли, багато – десь ховаються по будівлях, хтось пробирається в Росію. Тобто, там невеличкий хаос», – сказав Зеленський під час спілкування з іноземними ЗМІ.
За даними Генштабу ЗСУ, в Україні загинули чи поранені вже більше ніж 12 тисяч особового складу російської армії, з огляду на що військові РФ деморалізовані і часто здаються в полон ЗСУ.
За оцінками американських спецслужб, під час вторгнення в Україну загинули від 2 до 4 тисяч російських солдатів. Російське Міноборони називає значно менші дані. Незалежного підтвердження даних про втрати російської армії в Україні наразі немає.
Масштабна війна Росії проти України триває 17-й день. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України».
Після нападу Росії, який почався 24 лютого, в Україні ввели воєнний стан і оголосили загальну мобілізацію. Країни Заходу вводять проти Росії потужні економічні санкції та продовжують надавати Україні зброю. Однак на прохання вищого керівництва країни «закрити небо» над Україною НАТО та особисто лідери західних країн відповідають відмовою.
Супутникові знімки показують велику російську колону під Києвом
Супутникові знімки, зроблені 10 березня, показують, зокрема, що велика колона російських військових, яка зупинилася на північний захід від Києва, почала зосереджуватися по сусідніх селах і лісах.
Знімки компанії Maxar Technologies, свідчать, що російська бронетехніка просувалася у села. Частини армійського конвою далі на північ розгортаються в лісовій місцевості.
На супутникових знімках також видно пошкодження комерційної та житлової нерухомості в Києві та околицях, а також у Чернігові, що на північному сході від столиці. Окрім цього Maxar надав нові зображення Чорнобильської атомної електростанції.
Зеленський: у війні з Росією загинули близько 1300 українських військових
Президент Володимир Зеленський вперше назвав втрати Збройних сил України у війні з Росією. За його словами, починаючи з 24 лютого, загинули орієнтовно 1300 українських військових.
«Ми не радіємо, що у нас загинули на сьогодні близько 1300 військових, а в Росії – понад 12 тисяч. Один до десяти. Я не радію, що в них 12 тисяч загинуло (Генштаб ЗСУ називає цю цифру втратами військ РФ, не уточнюючи, скільки саме з них загиблі, а скільки поранені – ред.). Це не моє бачення світу», – сказав Зеленський під час спілкування з іноземними ЗМІ.
Раніше в інтерв’ю проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що інформація про втрати ЗСУ «є певною мірою військовою таємницею», і відмовився їх назвати.
За даними Генштабу, в Україні загинули чи поранені вже більше ніж 12 тисяч особового складу російської армії.
За оцінками американських спецслужб, під час вторгнення в Україну загинули від 2 до 4 тисяч російських солдатів. Російське Міноборони називає значно менші дані. Незалежного підтвердження даних про втрати російської армії в Україні наразі немає.
Масштабна війна Росії проти України триває 17-й день. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України».
Після нападу Росії, який почався 24 лютого, в Україні ввели воєнний стан і оголосили загальну мобілізацію. Країни Заходу вводять проти Росії потужні економічні санкції та продовжують надавати Україні зброю. Однак на прохання вищого керівництва країни «закрити небо» над Україною НАТО та особисто лідери західних країн відповідають відмовою.
На Херсонщині готують «референдум» щодо створення «ХНР» − місцевий депутат Сергій Хлань
За словами депутата Херсонської облради Сергія Хланя, окупаційні сили готуються провести у Херсоні псевдореферендум зі створення так званої «ХНР». Про це він повідомив на своїй сторінці у фейсбуці.
«Окупанти телефонують депутатам Херсонської обласної ради з питанням, чи готові ми співпрацювати з ними. Категорично відмовився», – написав Хлань.
Також він закликав всіх депутатів Херсонської обласної ради не іти на співпрацю з окупантами.
«Створення «ХНР» перетворить наш край на безнадійну діру без життя і майбутнього. Не дайте їм жодного голоса! Не дайте їм жодної можливості легітимізувати «ХНР»! Вся держава буде дивитись на вас і жодних виправдань співпраці з окупантами бути не може!», – наголосив Хлань.
«Увійдіть в історію України не зрадниками, які нікому не потрібні, а дійсно громадянами, чиї імена будуть пам'ятати наступні покоління», – додав він.
Російські війська почали штурм Херсону 1 березня, обстрілюючи багатоповерхівки, заявила місцева влада. Невдовзі після того до місцевої ОДА зайшли окупанти, однак голова ОДА (зараз – обласної військової адміністрації) Геннадій Лагута заявив, що адміністрація області не залишила своїх обов’язків.
Також під контроль російських окупантів повністю потрапили Нова Каховка, Генічеськ і Снігурівка.
У Херсоні регулярно відбуваються велелюдні акції з українською символікою, де місцеві мешканці протестують проти окупаційного режиму.
СБУ заявляє, що взяла в полон «вагнерівця»
У районі Новоукраїнки Кіровоградської області співробітники Служби безпеки України взяли в полон бойовика російської «приватної військової компанії Вагнера», повідомляє СБУ в своєму телеграм-каналі.
«Він хизується своїм бойовим досвідом, успішними операціями в Сирії та на Донбасі у 2014-2015 роках. Окупант вірив у казку й тепер: «…нам сказали, що мирне населення буде зустрічати нас із посмішкою на обличчі, і наше завдання – звільнити їх від фашистів», − повідомляє СБУ.
За повідомленням відомства, бійця приватної військової компанії «Вагнер» схопили під час розвідки в районі Новоукраїнки, коли він прокладав маршрут для основних сил армії РФ, які хотіли вийти на Херсон через Донецький напрямок.
«Але для окупантів в Україні відкритий тільки один напрямок...», − додають в СБУ.
8 грудня 2021 року посли країн Європейського союзу погодили санкції проти найманців російської приватної військової компанії «Вагнера».
«Приватна військова компанія Вагнера» – російський неофіційний військовий підрозділ, який не перебуває на балансі військових відомств і в реєстрі юридичних осіб, проте його бойовики, за даними журналістських розслідувань, брали участь в операціях у Сирії, Лівії та у війні на сході України.
Вони також діють у кількох африканських країнах. Найбільш помітна їхня присутність у Центральноафриканській Республіці.
«ПВК Вагнера» пов’язують із близьким до російського президента бізнесменом Євгеном Пригожиним. Москва заперечує причетність до цієї ПВК. Найманство в Росії офіційно заборонене. ЄС запровадив санкції проти Пригожина 2020 року.
Російський репер Face засудив вторгнення в Україну і виїхав із Росії
Популярний у Росії репер Іван Дрьомін заявив, що залишив Росію на знак протесту проти її неспровокованої війни в Україні.
Дрьомін, відомий як Face, написав в інстаграмі 12 березня, що зараз він перебуває в іншій країні, не вказавши, де саме, і заявив, що не повернеться до Росії.
«Мене і моїх близьких вижили, вижили з власного дому, з власної землі, вижила ваша держава, яку я остаточно відмовляюся визнавати своєю з цієї секунди, і вижив наш народ, якому абсолютно ***** [плювати] на все, доки вистачає грошей на бутерброд із маслом», – написав музикант.
Репер засудив війну в Україні: «Бачив би вас усіх мій прадід, який пройшов усю війну до Берліна і був нагороджений орденом Суворова. Якби він знав, що через 75 років ви з гордістю придумаєте собі власну свастику і вважатимете себе визволителями Європи, віроломно напавши рано вранці на братську країну, яка у 28,5 разів менша за нашу по території, то він би швидше застрелився, ніж продовжив за вас воювати», – заявив Face.
Репер закликав владу і армію Росії «припинити руйнування міст і життів» і попросив пробачення в українців.
Він висловив сподівання, що колись Росія стане «гідною державою», а він знову зустрінеться зі своєю сім’єю й аудиторією в Росії: «Майбутнє Росії це люди, в яких у руках кисті та мікрофони, а не автомати з гранатами. Майбутнє Росії – це думка і свобода. Майбутнє Росії – це ми. Ні війні. Свободу Україні».
Російські журналісти, лікарі, письменники, знаменитості протягом останніх днів опублікували кілька відкритих листів, закликаючи російську владу припинити вторгнення в Україну.
За даними «ОВД-Инфо», некомерційної організації, яка стежить за арештами в Росії, по всій країні з початку вторгнення поліція затримала майже 14 тисяч людей за протести проти війни в Україні.
«Мир важливіший за будь-які медалі». Олімпієць Владислав Гераскевич про війну і «спорт внє політікі»
Український скелетоніст Владислав Гераскевич активно просуває бойкот російських та білоруських спортсменів на всіх міжнародних змаганнях.
Гераскевич каже, у цьому немає нічого дивного, адже ці країни не лише не виконали умови Олімпійської хартії про перемир'я, а їхні спортсмени ще й пропагують війну. В ексклюзивному інтерв'ю для Радіо Свобода він розповів, чому заборона росіянам та білорусам виступати на паралімпіаді виправдана, та чи має право на існування позиція «спорт поза політикою».
Україна запроваджує заборону на експорт добрив – Мінагрополітики
Кабінет міністрів України запроваджує заборону на експорт добрив з України, повідомив міністр аграрної політики Роман Лещенко.
«У зв’язку з воєнним станом для збереження рівноваги на внутрішньому ринку значущих мінеральних добрив уряд запроваджує нульову квоту для їх експорту. Тобто, фактичну заборону на вивезення добрив з України. Це стосується азотних, фосфорних, калійних та складних добрив», – написав Лещенко на своїй сторінці у фейсбуці 12 березня.
Він наголосив, що заборона має «вимушений та тимчасовий характер» і застосовується «до відновлення рівноваги певних товарів на внутрішньому ринку і забезпечення посівної кампанії, що є надзвичайно важливим, щоб не допустити продовольчої кризи в Україні та світі».
6 березня Україна призупинила експорт м’яса, жита, вівса, гречки, цукру, проса та харчової солі, ввівши нульові квоти на експорт, що підлягає ліцензуванню в 2022 році.
Також Україна розширила перелік товарів, дозвіл на експорт яких видаватиме Міністерство економіки, на п’ять позицій: ліцензуванню підлягає експорт пшениці, кукурудзи, м’яса птиці, курячих яєць та олії.
Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що уряд ухвалив рішення про обмеження експорту низки соціально-важливих товарів та сировини, з якої вони виробляються.
Зеленський про втрати російської армії: це найбільший удар за десятки років
Президент України Володимир Зеленський назвав втрати російських військ колосальними. Про це він заявив у своєму зверненні 12 березня.
«Динаміка втрат окупантів на 17-й день вже така, що можна впевнено говорити: це найбільший удар по російській армії за десятки років. Вони ніде не втрачали більше за таку кількість днів», − сказав президент.
Зеленський додав, що російська армія вже втратила понад 360 танків. 1205 броньованих машин, майже 60 літаків і більше ніж 80 гелікоптерів.
«У більшості армій світу немає стільки всього, скільки російські війська втратили за час вторгнення в нашу державу», – сказав голова держави.
Також він наголосив, що від початку вторгнення втратила боєздатність 31 батальйонно-тактична група війська РФ.
«Російські військові здаються в полон вже не просто поодинці, а цілими групами. Групами ж намагаються вийти з території України додому, в Росію», − додав президент.
За даними Генштабу, в Україні загинули чи поранені вже більше ніж 12 тисяч особового складу російської армії.
За оцінками американських спецслужб, під час вторгнення в Україну загинули від 2 до 4 тисяч російських солдатів. Російське Міноборони називає значно менші дані. Незалежного підтвердження даних про втрати російської армії в Україні наразі немає.
Масштабна війна Росії проти України триває 17-й день. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України».
Після нападу Росії, який почався 24 лютого, в Україні ввели воєнний стан і оголосили загальну мобілізацію. Країни Заходу вводять проти Росії потужні економічні санкції та продовжують надавати Україні зброю. Однак на прохання вищого керівництва країни «закрити небо» над Україною НАТО та особисто лідери західних країн відповідають відмовою.
Паралімпіада-2022: в України ще три медалі
Українські спортсмени вибороли ще три медалі у восьмий день зимових Паралімпійських ігор 2022 року в Пекіні, повідомив Національний олімпійський комітет. Нагороди були здобуті в різних класах лижних гонок на середній дистанції вільним стилем.
«Серед учасниць з ураженням опорно-рухового апарату (клас стоячі), що долали 10 км, на п’єдестал зійшли одразу дві представниці України. Чемпіонкою Ігор стала Олександра Кононова (LW8), бронзовою медалісткою – Ірина Буй (LW8)», – йдеться в повідомленні.
«У чоловіків, що змагалися в категорії з порушенням зору на дистанції 12,5 км, бронзу виборов Дмитро Суярко (клас B2, гайд Олександр Ніконович)», – додали в НОК.
Загалом, за даними НОК, у національної збірної України на Паралімпіаді-2022 вже 28 нагород: 10 золотих, 10 срібних, 8 бронзових.
Паралімпіада-2022 розпочалася в Пекіні 4 березня.
Зеленський попросив західних лідерів допомогти звільнити з полону мера Мелітополя
Президент України Володимир Зеленський звернувся до західних лідерів із проханням допомогти звільнити з полону мера Мелітополя Івана Федорова. Про це він повідомив у своєму зверненні.
«Впродовж ночі й сьогодні постійно говоримо з партнерами про цю ситуацію з нашим міським головою. Вимога проста – негайно звільнити його з полону», − сказав Зеленський.
За його словами, він провів переговори зі всіма, хто спілкується з Росією.
«Я особисто вже зателефонував канцлеру Німеччини Олафу Шольцу, говорив з ним. Говорив із президентом Франції Еммануелем Макроном. Я буду говорити з усіма, з ким потрібно, щоб звільнили наших людей», – сказав президент.
«Ми очікуємо, щоб вони, лідери світу, показали, як вони можуть вплинути на цю ситуацію. Як вони можуть зробити просту справу – звільнити одну людину. Таку людину, яка уособлює собою всю мелітопольську громаду. Українців, які не здаються», – додав він.
Також Зеленський звернувся до росіян із закликом до масових акцій протесту, навівши в приклад окупований російською армією Мелітополь.
«Почуйте, будь ласка, в Москві! Якщо в Мелітополі проти окупації виходять дві тисячі людей, то скільки має бути у вас проти війни? Щоб було по-чесному, щоб було по справедливості», − заявив Зеленський.
Вранці 12 березня російські військові забрали з мітингу у Мелітополі координаторку щоденних акцій протесту в місті Ольгу Гайсумову. Про це йшлося в повідомленні на її сторінці в соцмережах. Зараз ця сторінка недоступна.
Мера Мелітополя Івана Федорова викрали російські військові близько 15:10 11 березня.
Перед тим загарбники у Мелітополі провели обшуки, забрали у невідомому напрямку, а згодом відпустили депутата Запорізької облради Лейлу Ібрагімову.
Російські війська окупували Мелітополь 1 березня. Відтоді місцеві мешканці регулярно виходять на мітинги проти окупації.
Російське вторгнення в Україну триває з 24 лютого. З обласних центрів російська армія змогла окупувати Херсон. Триває облога Маріуполя.
У МЗС Росії пригрозили знищенням конвоїв з іноземною зброєю для України
Високопоставлений російський чиновник 12 березня попередив, що Москва може знищувати західні поставки військової техніки в Україну.
Виступаючи на державному телебаченні, заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков заявив, що Москва попередила США, що розглядатиме поставки західної зброї Україні як ціль.
За словами Рябкова, Росія «попередила США, що перекачування зброї з низки країн, які вони організовують, є не просто небезпечним кроком, це є дією, яка робить ці конвої законними цілями».
Він також засудив санкції США проти Москви, запроваджені через неспровоковане вторгнення РФ в Україну, як «безпрецедентну спробу завдати серйозного удару по різних секторах російської економіки».
Рябков заявив, що Росія не має наміру висилати західні ЗМІ і бізнес на тлі зростання напруженості із Заходом, додавши: «ми не збираємося загострювати ситуацію».
Після нападу Росії, який почався 24 лютого, в Україні ввели воєнний стан і оголосили загальну мобілізацію. Країни Заходу вводять проти Росії потужні економічні санкції та продовжують надавати Україні зброю.
В Італії заарештували яхту російського мільярдера Мельниченка
Фінансова гвардія Італії заарештувала яхту Sailing Yacht A російського мільярдера Андрія Мельниченка, який потрапив під санкції ЄС.
Судно, вартість якого оцінюється приблизно в 578 мільйонів доларів, є найбільшою у світі вітрильною яхтою, заявив уряд Італії.
Чиновники італійської фінансової поліції вилучили його 11 березня, повідомляє інформаційне агентство ANSA.
9 березня Євросоюз включив Мельниченка до списку санкцій у зв’язку з російським вторгненням в Україну. Після цього бізнесмен вийшов із рад директорів «Єврохіму» і Сибірської вугільної енергетичної компанії.
Минулого тижня італійська поліція вилучила вілли і яхти вартістю 156 мільйонів доларів у п’яти високопоставлених росіян, які потрапили до санкційного списку ЄС.