Проблеми зі зв’язком у місцях інтенсивних бойових дій вирішують – Держспецзв’язку
Проблеми зі зв’язком у місцях інтенсивних бойових дій вирішують, повідомляють у Державній службі спеціального зв’язку і захисту інформації України.
«Мережі операторів та провайдерів працюють стабільно, за винятком вразливих зон, де тривають бойові дії. У таких зонах Держспецзвʼязку організувала доступ аварійно-ремонтних бригад операторів до критично важливих обʼєктів телекомунікаційної інфраструктури з метою її відновлення», – зазначають у відомстві.
Там додали, що у зв’язку із проведенням інтенсивних бойових дій здійснено резервування і відновлення пошкоджених каналів зв’язку в Сумській, Чернігівській, Херсонській та Харківській областях. «У Сумській області відновлено роботу екстрених номерів, зокрема організовано маршрутизацію дзвінків на багатоканальний фіксований номер оперативно-диспетчерської служби Державної служби надзвичайних ситуацій України», – заявили у відомстві.
Окрім того, мобільні оператори організували доступ абонентів до інтернету у бомбосховищах, а 75% регіональних вузлів зв’язку «АТ «Укртелеком» працюють і надають послуги користувачам.
«Укртелеком» зняв обмеження швидкості доступу до інтернету в усіх областях, за винятком Сумської, Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської. У Чернігівській області провайдером послуги тимчасово не надаються через пошкодження інфраструктури під час бойових дій», – повідомляють у Держспецзв’язку.
В Одеському університеті резервісти вчаться захищати від атаки Росії місто (відео)
В Одесі на військовій кафедрі «Одеської політехніки» готують резервистів для територіальної оборони. Центр відкрили за ініціативи волонтерів та самої кафедри. Кожний бажаючий може пройти курси з первинної військової підготовки та тактичної медицини.
Людей навчають поводитись зі зброєю, пересуватись тактичними порядками, надавати домедичну допомогу та працювати в команді. Кожного дня з ранку до вечора тут готують добровольців. За кілька днів тут вже підготовили декілька сотень резервістів, стільки ж чекають у черзі.
Зеленський: рішення щодо літаків із Польщі потрібне «негайно»
Президент Володимир Зеленський закликав якнайшвидше вирішити питання про передання Україні бойових літаків МіГ-29 із Польщі.
«Ми вдячні Польщі за альтернативу – за готовність надати Україні бойові літаки. Питання в логістиці. По суті, технічне питання. Його треба вирішувати! Негайно», – сказав президент під час звернення 9 березня.
«Є офіційне рішення Польщі передати літаки на відповідну базу – американську базу. Ми також маємо підтвердження – ми все чули – що домовленість американської сторони з Польщею є, вона досягнута. Але при цьому чуємо, що пропозиція Польщі нібито необґрунтована. І це кажуть у Вашингтоні. Це також ми з вами читали. То ж коли буде рішення? Послухайте: у нас війна! У нас немає часу на всі ці сигнали. Це ж не пінг-понг! Це про людські життя! Ми ще раз просимо: вирішуйте це швидше. Не перекидайте відповідальність, відправте нам літаки», – наголосив Зеленський.
«Укренерго» повідомляє, що Чорнобильська АЕС повністю знеструмлена через дії російських військових
«Бойові дії тривають, що наразі унеможливлює ремонтні роботи та відновлення енергоживлення. Місто Славутич також знеструмлене. «Укренерго» моніторить ситуацію та інформуватиме про всі зміни», – йдеться в повідомленні.
Тим часом в «Енергоатомі» пояснили, що наразі вимкнена високовольтна лінія 750 кВ ЧАЕС – Київська внаслідок пошкодження російськими військами, через що Чорнобильська станція і всі ядерні об’єкти Зони відчуження залишилися без електропостачання.
«На сховищі відпрацьованого ядерного палива – 1 зберігається близько 20 тисяч відпрацьованих паливних збірок. Вони потребують постійного охолодження, яке можливе лише за наявності електропостачання. Якщо ж його не буде, то насоси не виконуватимуть охолодження. Як наслідок – зросте температура в басейнах витримки, виникне паріння і вихід радіоактивних речовин у довкілля. Вітром радіоактивну хмару може перенести в інші регіони України, Білорусі, Росії, Європи», – наголосили в «Енергоатомі».
Крім того, за повідомленням, не працюватиме вентиляція на об’єкті, і весь персонал, який там перебуває, отримає небезпечну дозу випромінювання.
«Також не працює система пожежогасіння, і це величезний ризик у разі пожежі, що може статися внаслідок потрапляння снаряду», – наголосили в «Енергоатомі».
На Дніпропетровщині відкрили кримінальне провадження через ракетний удар по селу Григорівка
Прокуратура Дніпропетровської області відкрила кримінальне провадження через ракетний удар по селу Григорівка, що у Синельниківському (колишньому Васильківському) районі області. Про це 9 березня повідомили в пресслужбі облпрокуратури.
Ракета влучила в шкільний стадіон, загиблих і травмованих не було.
Кримінальне провадження відкрили за фактом порушення законів та звичаїв війни – частина 1 статті 438 Кримінального кодексу України. Покарання – позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років.
9 березня на брифінгу заступник Ради оборони області Микола Лукашук розповів, що ракета, яка потрапила в стадіон, була збита українськими силами протиповітряної оборони.
За його словами, частина ракети впала і здетонувала.
«Це була випадковість, усі підходи до області повністю під контролем ЗСУ», – зазначив він.
8 березня 2022 року російські війська здійснили обстріл керованою ракетою села Григорівка. Ракета впала на стадіон біля школи. В будівлі школи в той час були люди – переселенці з Волновахи.
«Їхав не на «навчання», а на війну». СБУ оприлюднила свідчення російського полоненого
Служба безпеки України оприлюднила відео допиту полоненого російського офіцера, який, за даними спецслужби, визнає, що їхав на війну, а не на навчання, а також каже, що керівництво ставило йому завдання захопити Харків за три дні і давало дозвіл стріляти у цивільних.
У коментарі під відео, оприлюдненим у телеграм-каналі СБУ, українська спецслужба зазначає, що це один із перших російських полонених, який зізнається, що їхав не на «навчання», а на війну в Україну.
«Була команда захопити місто, окупувати всі основні дороги, перекрити виходи цивільних і зайняти Харків. Також мали дозвіл відкривати вогонь по мирному населенню і всім жителям міста», – цитує СБУ полоненого начальника взводу.
У спецслужбі уточнили, що з цілого взводу вижив лише цей офіцер і ще один із солдатів, «і лише тому, що вони здалися в полон».
«Тепер усі поставлені перед ворогами задачі вивчають і документують слідчі та контррозвідники СБУ», – йдеться в повідомленні.
Те, що робить Путін, Росія ‒ це зло ‒ доброволець зі США
«Не втікай. Захищай!» – написано на великому рекламному щиті перед воротами у пункті пропуску «Шегині» (українсько-польський кордон).
Два тижні тут не припиняється автомобільний рух і нескінченний потік людей на пішому переході. Переважно у черзі стоять жінки з дітьми. Дітей дуже багато. Малеча ‒ загорнута на руках у матерів, старші дітлахи пересувають валізи чи торбини. Чимало людей взяли своїх собак.
Люди приїжджають до пункту пропуску, що на Львівщині, з різних регіонів України. До пішого переходу, а відкриті вони по всьому українсько-польському кордоні, добираються самостійно або ж організованим транспортом зі Львова. Щоби дійти до паспортного контролю, розповідають, простоюють у черзі від 5 до 7 годин.
8 березня державний кордон України на західній ділянці перетнули понад 120 тисяч осіб і близько 15 тисяч транспортних засобів, інформує Західне регіональне управління Держприкордонслужби України-Захід. Пасажиропотік зменшився на 10% у порівнянні з 7 березня.
У неділю цивільні з міста Ірпінь у Київській області колоною вирішили виїхати. Люди хотіли евакуюватися, бо їхній будинок обстріляли і залишатися вдома було небезпечно. Дорогою з Ірпеня поруч з селом Стоянка вони натрапили на блокпост окупантів. Ті розстріляли автомобілі.
Людмила та Олена були серед тих, хто намагався втекти у безпечне місце. Матір Людмили померла від поранення у шию, свекруху не можуть знайти і не знають, чи жива вона. Хлопець Олени отримав поранення і зараз у лікарні. Тіла своїх рідних люди не можуть забрати і не знають, де вони, і лише просять російську владу не «рятувати їх» так. Як усе було, Олена та Людмила погодилися розказати Радіо Свобода.
У Харкові відновили українське телемовлення – Держспецзв’язку
У Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України повідомили, що цифрове телевізійне мовлення в Харківській області працює.
«Наразі харків’янам уже доступні 16 національних телеканалів мультиплексів МХ-1 та МХ-2, а також місцевий суспільний мовник – UA Харків», – йдеться в повідомленні.
Телевежа в Харкові постраждала від обстрілу російських військ 6 березня.
У Держспецзв’язку нагадали, що, крім ефірного мовлення, отримати безкоштовний доступ до українських телеканалів можна кількома способами:
- На супутнику. Українські телеканали розкодовані на супутнику. Це означає, що доступ до мовлення безкоштовний. Щоб переглядати телебачення, потрібен супутниковий ресивер та супутникова антена.
- На Youtube. Більшість українських каналів мають власні канали на Youtube.
- На ОТТ-сервісах. На платформах YouTV, Sweet TV, Omega TV, MEGOGO, Kyivstar TV, Oll tv доступ до українського телебачення тепер теж безкоштовний.
- У Дії. Для цього потрібно оновити застосунок.
«Укрзалізниця» додала евакуаційні рейси з Києва, Кривого Рогу, Дніпра
«Укрзалізниця» оголосила, що додає на 9 березня евакуаційні рейси з міст, де наразі спостерігається найвищий попит серед пасажирів.
- Інтерсіті+ з Дарниці (лівий берег Києва) до Львова сьогодні о 13:00;
- Кривий Ріг – Чоп о 15:00;
- Дніпро – Львів о 19:00.
Натомість рейс 724 Харків – Львів о 17:00, як повідомили в УЗ, скасовано через насиченість рейсів із Харкова.
«Ми продовжуємо слідкувати за ситуацією на вокзалах і оперативно коригувати графік евакуаційних поїздів. Перший ранковий Інтерсіті+ відправився з Харкова, ще два поїзди очікують на посадку», – йдеться в повідомленні.
Інші планові рейси зі станції Харків:
- 12:36 – №46 Лиман – Ужгород
- 14:00 – ІС+ Харків – Львів
- 14:39 – №114, 142 Львів – Лиман
- 15:09 – №15 Харків – Рахів
- 19:27 – №795 Харків – Дніпро
- 21:08 – №2 Костянтинівка – Івано-Франківськ
- 21:43 – №7 Харків – Одеса
- 22:40 – №45 Ужгород – Лиман.
За даними УЗ, станом на 6 березня з часу російського вторгнення «Укрзалізниця» перевезла на захід України 1,6 млн людей.
На Луганщині через обстріли РФ загинули 10 людей, ще 10 – постраждали – ОВА
Внаслідок обстрілів з боку російських військ 8 березня на Луганщині загинули 10 людей, ще 10 – постраждали, повідомив голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай.
За його словами, упродовж 8 березня були обстріляні Лисичанськ, Рубіжне, Попасна, Кремінна, Метьолкіне, Сєвєродонецьк, який зазнав «трьох масованих обстрілів: двічі приблизно о 04:00 – вчора і сьогодні – та вчора о 12:50».
Більшість жертв виявили у Сєвєродонецьку, двох загиблих – у Рубіжному.
За даними Гайдая, за добу по області пошкоджені чи повністю зруйновані 63 будинки. Обстріляні, зокрема, ЗОШ № 4 у Лисичанську, будинки у Рубіжному і Кремінній, житлові будинки, дитсадок, магазин, АЗС у Сєвєродонецьку.
«Птахи повільно помирають». Із птахофабрики під Херсоном вивезли понад мільйон яєць
Із птахофабрики агрохолдингу «Авангард», яка розташована у селищі Східне, поряд з окупованим Херсоном, до обласного центру відвантажили понад мільйон двісті тисяч яєць та приблизно тридцять тисяч голів курей. Розташовані поряд громади розібрали близько шістдесяти тисяч голів живої птиці та сто п’ятдесят тисяч яєць. Таку інформацію оприлюднив перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський та підтвердив кореспонденту проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я» керівник відділу зв’язків з громадськістю агрохолдингу «Авангард» Євгеній Манженко.
Україна і РФ погодили «тишу» й евакуацію людей за 6 коридорами – Верещук
Віцепрем’єрка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила про погодження з російською стороною шістьох маршрутів евакуації цивільних на 9 березня. Інформацію про це повідомили Міжнародному комітету Червоного Хреста.
За її словами, згідно з домовленостями, військові погоджуються припинити вогонь від 9:00 до 21:00 поточного дня, і за такими напрямками відкриваються гуманітарні коридори:
- Енергодар – до Запоріжжя
- Суми – у напрямку Полтави
- із Маріуполя Донецької області – до Запоріжжя
- із Волновахи Донецької області – у напрямку Покровська
- з Ізюма Харківської області – до Лозової Харківської області
- у Київській області – із міст Ворзель, Буча, Бородянка, Ірпінь, Гостомель – до Києва через Стоянку, Білогородку.
«Звертаюся до Російської Федерації: ви взяли на себе офіційні публічні зобов’язання припинити вогонь з 9:00 до 21:00 9 березня. У нас є негативний досвід, коли навіть взяті на себе зобов’язання не спрацьовували, як у Маріуполі і Волновасі», – сказала міністерка.
Вона додала, що зокрема, з Ворзеля планують евакуювати Будинок малятка, де перебуває 55 дітей і 26 працівників.
Напередодні евакуація проводилася в Сумах й Ірпені.
Російська сторона раніше зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей, зокрема у Маріуполі, Волновасі. Крім того, під час евакуації були обстріляні цивільні в Ірпені, внаслідок чого загинули восьмеро людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.
Москва може залучити військових із Придністров’я до війни з Україною – Генштаб
Росія може залучити до війни з Україною військовослужбовців із молдовського сепаратистського регіону Придністровʼя, допускають у Генеральному штабі Збройних сил України.
«Окупантами не виключається можливість залучення до війни з Україною військовослужбовців невизнаної придністровсько-молдовської республіки у кількості до 800 осіб, проте морально-психологічний стан зазначеного особового складу залишається на низькому рівні», – йдеться в повідомленні.
У Генштабі додали, що, за наявною інформацією, у зв’язку з численними втратами особового складу РФ «продовжує проводити приховану мобілізацію під виглядом навчальних зборів на тимчасово окупованій території АР Крим, Краснодарському краї та окремих районів Донецької і Луганської областей; активізувала діяльність щодо набору добровольців для війни на території України».
Крім того, зафіксовано випадки відрахування юнаків призовного віку з вищих навчальних закладів Росії з метою поповнення резерву армії, додали в Генштабі ЗСУ.
Влада Молдови повідомлення наразі не коментувала.
Війна проти України. «Туреччина заважає Росії нарощувати сили»
Військові дії на півдні України після вторгнення Росії немов гойдалка: перевагу бере то українська сторона, то російська. Так оцінив ситуацію координатор групи «Інформаційний спротив», полковник Збройних сил України та учасник АТО Костянтин Машовець. Він розповів проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я», що у Кремлі та в російському Генштабі недооцінили українське військо як противника. Експерт припускає, що цілком ймовірні оточення та поразка російської армії через проблеми із забезпеченням та через морально-психологічний стан військових.
Віцепрезидентка США їде до Польщі, Румунії, говоритиме про агресію Росії
Віцепрезидентка США Камала Гарріс 9 березня має прибути до Польщі, де зустрінеться з польськими чиновниками, щоб обговорити вторгнення Росії в Україну і вплив війни на регіон.
Під час своєї поїздки 9 – 11 березня Гарріс також відвідає іншу країну – члена НАТО, Румунію, розташовану на південно-східному фланзі альянсу.
Очікується, що порядок денний віцепрезидентки у Варшаві та Бухаресті буде зосереджено на економічній, безпековій і гуманітарній допомозі Україні, повідомляє Білий дім.
«Зустрічі віцепрезидентки також будуть зосереджені на тому, як Сполучені Штати можуть і надалі підтримувати сусідів України у той час, як вони приймають біженців, які рятуються від насильства, і піклуються про них», – заявив заступник речника віцепрезидентки.
Польща надає допомогу приблизно 1,2 мільйонам біженців.
За останні тижні Сполучені Штати Америки більш ніж удвічі збільшили свою військову присутність у Польщі – до 9000 військовослужбовців.
У Генштабі ЗСУ назвали втрати російської армії станом на 9 березня
Генеральний штаб Збройних сил України 9 березня оприлюднив оновлені дані щодо втрат російських військ від початку масштабного вторгнення РФ до України. Згідно з цими даними, російські війська втратили орієнтовно понад 12 тисяч особового складу (таке ж число наводили і 8 березня).
Крім того, армія РФ у війні в Україні втратила:
- танків ‒ 317,
- ББМ (бойових броньованих машин) ‒ 1070,
- артилерійських систем – 120,
- РСЗВ – 56,
- засоби ППО – 28,
- літаків – 49,
- гелікоптерів – 81,
- автомобільної техніки – 482,
- кораблі / катери – три,
- цистерн з ПММ – 60,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – сім.
«Дані уточнюються. Підрахунок ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій», – додали у Генштабі.
Росія називає значно менші втрати російських військ, що діють в Україні. Незалежного підтвердження даних про втрати російської армії в Україні наразі немає.
Війна Росії проти України триває 14-й день. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України».
Під Херсоном російські військові стріляли по цивільних – місцеві жителі
Військовослужбовці збройних сил Росії стріляли по цивільних у селі Чорнобаївка Херсонської області – про це Радіо Свобода розповіли місцеві жителі.
Інцидент трапився після того, як військові розграбували сільський магазин. Після вживання алкоголю, який вони там знайшли, росіяни почали стріляти по будинках людей.
Чоловіків, які вступили з ними у суперечку, як стверджують місцеві, розстріляли. Точна кількість загиблих невідома. Люди у селі налякані, наразі здебільшого ховаються у підвалах.
Вранці 7 березня командування морської піхоти повідомило, що вночі проти понеділка українські військові обстріляли аеродром Чорнобаївка біля Херсону, знищивши від 30 російських гелікоптерів.
З огляду на бойові дії редакція не може отримати офіційного підтвердження про свідчення людей чи незалежно їх перевірити.
Кількість жертв авіаудару РФ по Сумах зросла до 22 – ОВА
Внаслідок авіаудару російських військ по житлових будинках у Сумах ввечері 7 березня загинули 22 людини, троє з них – діти, вісім людей поранені, повідомив голова Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький.
«Ця історія по праву може називатися масовим вбивством, адже одна бомба забрала життя 22 людей. Російські війська завдали авіаудару по житловому сектору у Сумах. Бомба прилетіла на приватний будинок по вулиці Роменській і знищила його вщент. У будинку було 9 людей, всі загинули. Шість будинків зруйновані вщент. Ще близько двох десятків сусідніх будинків зруйновані частково. Серед загиблих 22 людей є 3 дитини. Спочатку повідомляли про дві, але сьогодні (8 березня – ред.) рятувальники дістали з-під завалів тіло хлопчика. Усі вони – з однієї родини», – написав Живицький у своєму телеграм-каналі.
За його словами, серед травмованих – п’ятирічна дівчинка.
8 березня в Сумах проводилася евакуація цивільного населення – до Полтави. Гуманітарний коридор для евакуації продовжили і на 9 березня.
Венедіктова: вже 4 країни почали розслідування воєнних злочинів РФ
Вже чотири європейські країни почали розслідування воєнних злочинів Росії, повідомила генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова.
За її словами, це Литва, Польща, Естонія й Німеччина.
«Світова коаліція заради справедливості росте щодня. Разом переможемо і на юридичному фронті», – написала Венедіктора на своїй сторінці у фейсбуці 8 березня.
«Голос Америки» із посиланням на німецькі ЗМІ повідомив, що Федеральна прокуратура Німеччини розпочала розслідування можливих воєнних злочинів Росії на території України після збройного вторгнення, і що прокурори мають дані, які вказують на вже скоєні злочини, і є ймовірність, що їх кількість буде збільшуватися.
Видання Der Spiegel з посиланням на джерела в судових колах пише, що прокуратура перевіряє повідомлення про можливе застосування російською армією касетних бомб та удари по житлових кварталах і цивільній інфраструктурі.
Відповідно до міжнародного кримінального кодексу, федеральна прокуратура тієї чи іншої держави може розслідувати воєнні злочини та злочини проти людяності у всьому світі.
На початку березня Міжнародний кримінальний суд за зверненням 39 країн оголосив про початок розслідування воєнних злочинів і злочинів проти людяності внаслідок вторгнення РФ в Україну.
7 березня у Міжнародному суді ООН у Гаазі почалися слухання за позовом України до Росії у справі щодо обвинувачень в геноциді. Росія слухання бойкотувала.