Доступність посилання

ТОП новини
Журналіст дивиться на уламки ракети, яка влучила під час атаки Дніпра 21 листопада 2024 року
Журналіст дивиться на уламки ракети, яка влучила під час атаки Дніпра 21 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Янукович звернувся до Зеленського і закликав зупинити кровопролиття «за будь-яку ціну»

Колишній президент України Віктор Янукович, який втік у Росію у 2014 році після масових протестів і розстрілів протестувальників у Києві, звернувся до президента України Володимира Зеленського, закликавши його «за будь-яку ціну» зупинити кровопролиття в Україні та досягти мирної угоди з Росією.

Текст заяви Януковича 8 березня оприлюднило російське державне агентство «РИА Новости».

У ньому колишній президент, якого в Україні раніше засудили за держзраду, пише, що хоче звернутися до Зеленського «по-президентськи і навіть трохи по-батьківськи».

Він пише, що після Майдану в 2014 році приніс себе і свою владу «в жертву», щоб уникнути «широкомасштабного кровопролиття» в країні, і закликав Зеленського зробити те саме.

Він також стверджує, що у нинішній війні винні насамперед ті, хто, за його словами, «розв’язав АТО» (антитерористична операція на Донбасі) у 2014 році.

Про Росію – її роль у конфлікті, що почався 8 років тому, і про її нинішнє масштабне вторгнення в Україну – Янукович зовсім не згадує, президента Росії Володимира Путіна до миру не закликає.

Кілька років Янукович майже не робив жодних політичних заяв. Напередодні з’явилося повідомлення, що його літак прилетів до Мінська, а у прокремлівських ЗМІ і телеграм-каналах почали з’являтися припущення, що Росія хоче якось використати цю фігуру у нинішній війні.

Реакції Володимира Зеленського на це звернення наразі не було.

Верещук: о 10:00 має початися евакуація з Сум

Віцепрем’єрка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що 8 березня має запрацювати гуманітарний коридор для Сум, що офіційно погодило Міноборони Росії у листі до Міжнародного комітету Червоного Хреста.

За її словами, маршрут для евакуації людей один: Суми, Голубівка, Лохвиця, Лубни, Полтава. Жодні інші маршрути не погоджувались, наголосила Верещук на брифінгу 8 березня.

«Ми вже маємо інформацію про те, що російська сторона запланувала зрив роботи гуманітарних коридорів. Готуються маніпуляції з маршрутом, щоб змусити людей поїхати іншим шляхом – непогодженим і небезпечним. Закликаємо російську сторону не вдаватися до маніпулятивних дій і виконати обіцянку, зафіксовану документально», – наголосила Верещук.

Вона додала, що йдеться про евакуацію з Сум до Полтави цивільних, зокрема іноземних студентів з Індії і Китаю, а також про доставку гуманітарним коридором до Сум їжі і ліків.

Українська сторона повністю готова забезпечити весь шлях за погодженим маршрутом, наголосила міністерка.

Вона уточнила, що гуманітарний коридор діятиме з 9:00 до 21:00, а перша колона має почати рух з міста Суми о 10:00.

Раніше сьогодні ДСНС України повідомило, що внаслідок авіаудару по житловому сектору Сум 7 березня, за попередніми даними, загинули дев’ятеро людей, зокрема дві дитини.

У попередні дні погоджені з РФ гуманітарні коридори не давали змоги провести евакуацію людей через те, що російські війська не дотримувалися зобов’язань і продовжували обстріли.

У Генштабі назвали втрати Росії: понад 12 тисяч військових, 48 літаків, 80 гелікоптерів

Генеральний штаб Збройних сил України 8 березня оприлюднив оновлені дані щодо втрат російських військ від початку масштабного вторгнення РФ до України. Згідно з цими даними, російські війська втратили орієнтовно понад 12 тисяч особового складу.

Крім того, армія РФ у війні в Україні втратила:

  • 303 танки
  • 1036 бойових броньованих машин
  • 120 артилерійських систем
  • 56 РСЗВ
  • 27 засобів ППО
  • 48 літаків
  • 80 гелікоптерів
  • 474 одиниці автомобільної техніки
  • три кораблі /катери
  • 60 цистерн із ПММ
  • 7 БПЛА оперативно-тактичного рівня.

У Генштабі уточнили, що ці дані уточнюються, а підрахунок ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій.

Росія називає значно менші втрати російських військ, що діють в Україні. Незалежного підтвердження даних про втрати російської армії в Україні наразі немає.

Японія запровадила санкції проти РФ: заборонила експорт нафтопереробного обладнання

Японія запровадила заборону на експорт до Росії нафтопереробного обладнання й заморозила активи ще 32 російських і білоруських чиновників і олігархів після вторгнення РФ в Україну, повідомив уряд країни.

У списку також – 12 організацій Росії і Білорусі.

Серед 20 росіян, які потрапили до санкційного списку, – речник президента РФ Дмитро Пєсков, перший заступник керівника адміністрації президента Сергій Кирієнко, заступник голови адміністрації президента РФ Дмитро Козак, голова Чечні Рамзан Кадиров.

Крім того, до списку включено російських бізнесменів, включаючи братів Ротенбергів, Геннадія Тимченка, Алішера Усманова.

Також санкції запроваджено щодо двох організацій – «Агентства інтернет-досліджень» і ПВК «Вагнер».

Як повідомляє Reuters, Японія також забороняє експорт предметів загального призначення для Білорусі, які можуть використовуватися її військовими.

Morgan Stanley прогнозує дефолт Росії у середині квітня

Аналітики однієї з найбільших фінансових корпорацій світу Morgan Stanley прогнозують дефолт Росії. Він очікується в середині квітня, коли закінчиться 30-денний пільговий період за доларовими облігаціями з погашенням у 2023 та 2043 роках, пише Bloomberg.

«Ми вважаємо дефолт найбільш ймовірним сценарієм. Він навряд чи буде схожий на звичайний дефолт, а Венесуела, мабуть, є найбільш відповідним порівнянням», – кажуть у Morgan Stanley.

За словами аналітиків, Росія схожа на Венесуелу, оскільки вона також має значні нафтові активи, які «вступлять у гру» тільки після зняття санкцій. Також, на їхню думку, у разі дефолту за облігаціями і судового рішення підвищується ризик, що кредитори отримають доступ до всіх активів, які зараз заморожені за межами Росії, включаючи валютні резерви.

За даними Morgan Stanley, існує невизначеність щодо того, чи банки США зможуть приймати купонні виплати від міністерства фінансів Росії.

Через вторгнення Росії в Україну західні країни схвалили кілька пакетів санкцій, приватні компанії одна за одною йдуть з російського ринку або припиняють роботу на території РФ.

Росія тепер – країна, яка перебуває під найбільшою кількістю санкцій у світі. Вона обійшла Іран та Північну Корею, випливає з підрахунків санкційної бази даних Castellum.ai.

З 22 лютого проти Росії ввели більше санкції, ніж було разом після анексії Криму, отруєння у Солсбері та втручання у вибори США.

У Сумах внаслідок авіаудару РФ загинули 9 людей, серед них двоє дітей – ДСНС

Внаслідок авіаудару по житловому сектору Сум 7 березня, за попередніми даними, загинули дев’ятеро людей, зокрема дві дитини, повідомила Державна служба України з надзвичайних ситуацій.

«7 березня в місті Суми ворожа авіація підступно нанесла удар по житлових будинках, розташованих по вул. Роменська та Спартака. О 23:09 на місце події виїжджали рятувальники, які розбирали зруйновані конструкції будинків та ліквідовували пожежу. Вдалося деблокувати жінку, травмовану передали медикам», – йдеться в повідомленні ДСНС вранці 8 березня.

Раніше голова Сумської ОВА Дмитро Живицький повідомив, що російські війська 7 березня завдали авіаудару по Сумах і Охтирці Сумської області. Крім того, він повідомив, що вдень 7 березня у Сумському районі четверо бійців тероборони загинули під час бою з російськими військами.

«Історичне падіння рубля»: руйнація економіки Росії з початком війни та до чого тут Китай

Запровадження безпрецедентних санкцій щодо Росії після початку війни проти України вже призвело до історичного падіння рубля та інших негативних наслідків для економіки Росії. Великі світові компанії почали згортати бізнес в РФ та припиняти експорт туди своїх товарів. Центральний банк Росії намагається втримати ситуацію під контролем, але економісти кажуть, що це лише початок фінансової кризи у РФ і найгірше ще попереду.

Також зазнає втрат економіка України, оскільки війська РФ знищують інфраструктуру держави та приватний бізнес, а мирне населення змушене кидати свої домівки і шукати безпеки деінде. Порівняно з мирним часом, ВВП України впав приблизно на 50%. Про це в інтерв’ю виданню Bloomberg повідомив заступник голови Національного банку України Сергій Ніколайчук.

РФ продовжує наступ, але темп просування військ «значно уповільнився» – Генштаб

Генеральний штаб Збройних сил України повідомляє, що російські війська продовжують наступальну операцію, але темп їхнього просування «значно уповільнився».

«Угруповання сил оборони продовжує вести оборонну операцію у межах Південної, Східної та Північної операційних зон по визначених рубежах. На Сіверському напрямку триває героїчна оборона міста Чернігова. Сили оборони міста Києва продовжують захищати столицю по зовнішньому рубежу оборони та на додатково визначених напрямках. У Південній операційній зоні проводиться оборонна операція вздовж державного кордону та здійснюється прикриття морського узбережжя, ведуться оборонні бої у передмісті Миколаєва», – йдеться в повідомленні 8 березня.

За даними Генштабу, угруповання Повітряних сил Збройних сил України «здійснює успішне відбиття ракетно-авіаційних ударів та засобів повітряного нападу противника, протиповітряне прикриття критичних об’єктів України та угруповань військ».

У Генштабі наголосили, що російські військові «деморалізовані і все частіше вдаються до мародерства» і порушень норм Міжнародного гуманітарного права щодо ведення воєнних конфліктів.

«Так у Харківській, Сумській, Чернігівській та Київській областях, на територіях що тимчасово зайняті російськими окупантами широко фіксуються факти, грабежі, насильницьких дії щодо місцевих мешканців, захоплення цивільних помешкань, використання сільськогосподарських ангарів для стоянки військової техніки, облаштування вогневих позицій в густонаселених районах та об’єктах цивільної інфраструктури», – йдеться в повідомленні.

А на територіях Херсонської та Миколаївської областей, зайнятих російськими військами, для впливу на місцеве населення вони використовують підрозділи психологічної боротьби, кажуть у Генштабі.

«За наявною інформацією створено до 10 тактичних груп психологічної боротьби із завданнями щодо проведення пропагандистської роботи з місцевим населенням. Окупанти залякують населення північної частини тимчасово окупованої території АР Крим наступом Збройних сил України. Крім того, ФСБ створює там оперативні групи для роботи з населенням, зокрема для виявлення спротиву», – йдеться в повідомленні.

США не виступали проти того, щоб Польща передала свої літаки Україні – Білий дім

США не заперечували проти того, щоб Польща передала свої винищувачі Україні, це рішення має ухвалювати сама Варшава, заявила на брифінгу 7 березня речниця Білого дому Джен Псакі.

«Ми працюємо з Польщею над цим питанням і консультуємось із рештою наших союзників по НАТО. Це суверенне рішення Польщі. Ми жодним чином не виступали проти того, щоб Польща передала Україні літаки… Є низка складних практичних питань, у тому числі, як літаки будуть передані з Польщі в Україну, звідки вони вилетять, де приземляться. Це все дуже важливі питання», – сказала Псакі.

Вона додала, що передача американських літаків Польщі замість радянських, які Варшава може передати Україні, займе тривалий час.

На запитання про те, чи лише питання логістики є перешкодою, а не занепокоєння президента, що постачання Польщею цих літаків може загострити конфлікт з Росією, Псакі відповіла: «Тут є важливе питання, якого я трохи торкнулася, про те, звідки вони злітають і де приземляються, так? У Польщі є авіабаза, яка є авіабазою НАТО. Якщо плани – літаки вилітають звідти, – це може бути складною обставиною», – сказала речниця.

Джен Псакі також зазначила, що США не планують відправляти своїх військових для захисту України: «Президент Байден цього не робитиме».

«Ми продовжуємо робити все можливе, щоб надати Україні допомогу в галузі безпеки на суму 1 мільярд доларів… Ми робимо все, що на користь Сполучених Штатів, на користь наших партнерів по НАТО, щоб чинити тиск на президента Путіна, підтримати українців, які хоробро і мужньо борються», – наголосила вона.

6 березня державний секретар США Ентоні Блінкен в ефірі програми Face the Nation заявив, що Сполучені Штати не будуть проти, якщо країни НАТО нададуть військові літаки Україні.

Блінкен припустив, що агресія Росії проти України «на жаль, буде тривати якийсь час». На питання, чи США блокуватимуть надання, наприклад, Польщею військових літаків України, державний секретар відповів негативно.

«Ні, це матиме «зелене світло». Насправді, ми говоримо з нашими польськими друзями просто зараз про те, що ми можемо зробити аби підтримати їх, якщо вони насправді вирішать надати ці військові літаки українцям – що ми зможемо зробити, як зможемо допомогти, щоб у них було чим замінити літаки, які вони передадуть українцям. Ми дуже активно обговорюємо це з ними», – розповів Блінкен.

Після цього представник польського уряду Пьотр Мюллер заявив, що Польща наразі не ухвалила ніяких рішень щодо передачі літаків Україні.

«Що стосується питання передачі літаків, то можу лише повторити, що на даний момент жодних рішень з цього приводу не ухвалено. Зараз йде дискусія щодо масштабів діяльності Північноатлантичного альянсу, але це обговорення, яке ще триває, ніяких рішень не ухвалено», – цитують слова Мюллера польські ЗМІ.

Він також наголосив, що інформація про те, що з території Польщі вилітають літаки бойового призначення в Україну, не відповідає дійсності.

«Мій головний ворог – Путін». Інтерв'ю з командиром чеченського батальйону в Україні

В Україні формується новий загін із чеченців, який протистоятиме російській військовій агресії. Вже існуючі збройні добровольчі формування – імені шейха Мансура та імені Джохара Дудаєва – зробили заяви про свою участь у війні на боці української армії. Це не могло не викликати обурення офіційного Грозного: голова Чечні Рамзан Кадиров виступив із закликами до добровольців скласти зброю, а також обіцяв пів мільйона доларів за голови лідерів формувань.

Муслім Чеберлоєвський, командир батальйону імені Шейха Мансура, в інтерв'ю проєкту Радіо Свобода «Кавказ.Реалії» розповів, хто його ворог, чому він не сприймає Кадирова всерйоз і чому не варто довіряти даним Москви про вбитих під час війни силовиків із Чечні.

Байден, Джонсон, Шольц і Макрон домовилися далі піднімати для РФ ціну вторгнення в Україну

Президент США Джо Байдена, президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем’єр-міністр Великої Британії Боріс Джонсон заявили про намір продовжувати піднімати для Росії ціну її масштабного вторгнення в Україну, повідомляє Білий дім.

За повідомленням, про це йшлося під час відеодзвінка лідерів 7 березня.

«Лідери підтвердили свою рішучість продовжувати підвищувати ціну для Росії за її неспровоковане і невиправдане вторгнення в Україну. Вони також підкреслили свою відданість продовженню надання безпекової, економічної та гуманітарної допомоги Україні. Крім того, вони обговорили останні контакти з президентами України та Росії», – повідомили у Білому домі.

Президент України Володимир Зеленський раніше заявляв, що щодня спілкується з багатьма світовими лідерами.

Із президентом Росії Володимиром Путіним підтримує контакти французький президент Емманюель Макрон. Крім того, 5 березня у Москві тригодинні переговори з Путіним мав премʼєр-міністр Ізраїлю Нафталі Беннет.

Європейський союз 7 березня розпочав розгляд заявок України, Грузії і Молдови про вступ до об’єднання

Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода, посли країн ЄС провели зустріч щодо заявок ввечері 7 березня, а 8 березня Франція, що нині головує в Євросоюзі, надішле листи до Єврокомісії з проханням оцінити звернення трьох країн.

Країнам можуть запропонувати реформи для відповідності вимогам. Для їхнього вступу в ЄС кандидатури мають схвалити всі 27 країн-членів. Скільки час займе процес розгляду і яким буде його результат – наразі невідомо.

28 лютого президент України Володимир Зеленський повідомив, що підписав заявку на членство України в ЄС. Бажання прийняти країну висловила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Президент Польщі Дуда, у свою чергу, закликав надати Україні статус кандидата в члени ЄС негайно.

3 березня заявку на членство у Євросоюзі підписав прем’єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі. Услід за ним – про аналогічні дії заявила Молдова.

Авіаудари по Харкову та Ізюму: повідомлено про підозру російському льотчику

В Офісі генерального прокурора заявили, що льотчику-підполковнику, заступникові командира одного з авіаційних полків збройних сил Росії повідомлено про підозру за фактом бомбардування Харкова та Ізюма.

«За даними слідства, 24 лютого та 3 березня 2022 року підозрюваний та штурман, виконуючи незаконний наказ командувача армії військово-повітряних сил протиповітряної оборони РФ, злетіли з аеродрому у м. Воронежі Російської Федерації, незаконно перетнули державний кордон України та завдали авіаудари по м. Ізюм Харківської області. Внаслідок цих дій загинуло 8 мирних мешканців. Крім того, 6 березня 2022 року ці ж особи здійснили бомбардування м. Харкова з метою знищення регулярних частин ЗСУ. Внаслідок цього у Харкові повністю та частково зруйновано багатоповерхові житлові будинки, адмінбудівлі, медичні установи, заклади освіти та гуртожитки», – повідомили в ОГП.

Повідомляється, що літак, яким керував підозрюваний, був уражений військовослужбовцями ЗСУ, після падіння його затримали.

За даними ОГП, підозру оголошено за статтями про посягання на територіальну цілісність та недоторканність України, що призвела до загибелі людей, а також про порушення законів та звичаїв війни.

Досудове розслідування триває.

Тим часом управління Служби безпеки України в Харківській області повідомило, що відкрило кримінальне провадження щодо льотчика та штурмана російського винищувача, збитого українськими військовими 6 березня під час чергової атаки на мирні квартали Харкова.

«Слідчі СБУ встановили, що екіпаж у складі льотчика Максима Криштопи та штурмана Олега Норіна в період із 24 лютого до 6 березня здійснював бомбардування житлових кварталів із метою знищення мирного населення. Для атак вони використовували некеровані півтонні бомби», – йдеться в повідомленні УСБУ у Харківській області.

У відомстві зазначили, що льотчика затримали після катапультування, а штурмана очікують затримати найближчим часом.

Від початку російського вторгнення і станом на 7 березня у Харківській області, за даними поліції, через артобстріли і бойові дії загинули 230 людей, поранені – 494. Серед загиблих є п’ятеро дітей.

YouTube видалив канали російського телеведучого Соловйова

Адміністрація відеохостингу YouTube видалила канали російського телеведучого Володимира Соловйова «Соловйов Live» та його телевізійної програми «Недільний вечір із Володимиром Соловйовим».

Ведучий назвав ці рішення «оголошенням війни» і закликав закрити YouTube у Росії.

При цьому він заявив, що продовжуватиме робити своє шоу на західному відеохостингу, розміщуючи у своїх соцмережах посилання на трансляцію безпосередньо перед ефіром.

Канада ввела санкції проти 10 росіян, причетних до вторгнення в Україну

Уряд Канади повідомив про санкції проти десяти росіян, причетних до вторгнення Росії в Україну. Як заявив прем’єр-міністр Джастін Трюдо, у списку – колишні та нинішні високопосадовці, олігархи та прихильники російської влади.

На сайті уряду Канади вказано, що під санкції потрапляють речник президента Росії Дмитро Пєсков, міністр охорони здоров’я Михайло Мурашко, син голови правління «Россільгоспбанку» Миколи Патрушева Дмитро, депутат Держдуми Павло Крашенінников, ведучий державного телеканалу «Росія 1» Володимир Соловйов, головний редактор RT Маргарита Сімоньян, гендиректор «Першого каналу» Костянтин Ернст, олігарх Олег Дерипаска, а також Віктор Гаврилов та Дмитро Іванов.

Джастін Трюдо зазначив, що ці імена взяті зі списку, складеного російським опозиційним лідером Олексієм Навальним. Він зазначив, що санкції спрямовані на посилення тиску на оточення президента Росії Володимира Путіна.

Провідний виробник засобів для догляду та гігієни компанія P&G скорочує свою присутність у Росії

На тлі збройної агресії Росії проти України провідний виробник засобів для догляду та гігієни у світі американська компанія Procter & Gamble (P&G) заявила, що зупиняє всі нові капіталовкладення в Росії.

«Ми припинили всі нові капіталовкладення в Росії та зупиняємо усю медійну, рекламну та промодіяльність. Ми суттєво скорочуємо наш продуктовий портфель, щоб зосередитись на основних товарах для здоров’я, гігієни та персонального догляду, необхідних багатьом російським сім’ям, які залежать від них у повсякденному житті. У міру того, як ми скорочуватимемо масштаби наших операцій у Росії, ми продовжимо коригування за необхідності», – заявив президент та головний виконавчий директор P&G Джон Меллер.

Він заявив, що багатомільйонний пакет допомоги у вигляді грошових пожертвувань та продуктів P&G, включаючи підгузки, засоби жіночої гігієни та інші предмети першої необхідності, надходить сім’ям біженців через МКЧХ та організації з надання допомоги у Центральній та Східній Європі.

Procter & Gamble – американська транснаціональна корпорація, численні марки якої продаються у 140 країнах світу. Зокрема, до продукції належать бренди Fairy, Tide, Ariel, Gilette, Lenor, Comet, Mr. Proper, Pampers, Alldays, Tampax, Discreet, Wash & Go, Head & Shoulders, Pantene, Shampu, Herbal Essense, Wella, Safeguard, Old Spice, Hugo Boss, Blend-a-Med, Oral-B, Max Factor, Venus та інші.

Україна закликала ЄС розширити санкції проти Росії у культурній та інформаційній сферах – Ткаченко

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко звернувся до міністрів культури Європейського союзу з проханням про накладення санкцій на Росію у культурній та інформаційній сферах.

Ткаченко заявив, що запропонував країнам ЄС:

– виключити канали російської пропаганди з європейських платформ;

– негайного застосувати санкції до всіх каналів пропаганди держави-агресора;

– припинити всі рекламні виплати на користь компаній країни-агресора;

– розірвати рекламну співпрацю компаній ЄС з російськими пропагандистськими ресурсами та пов’язаними особами;

– підтримати трансляцію українського об’єднаного телеканалу «#UAразом»;

– розширити культурні санкції.

«Сподіваюся, що Європа доведе, що вона залишається вірною своїм фундаментальним цінностям. І введе ряд санкцій проти російської культури деструктивізму. Зокрема, обмежить вплив російських ЗМІ, заблокувавши їх в Європі, припинить партнерства з російськими компаніями та виключить Росію із міжнародних культурно-мистецьких заходів як учасника чи організатора, припинить співпрацю із російськими артистами», – сказав Ткаченко і додав, що «зустрів повне розуміння колег-міністрів ЄС».

Російські війська обстріляли Суми з повітря, є жертви – Живицький

Голова Сумської ОВА Дмитро Живицький повідомив, що пізно ввечері 7 березня російська військова авіація обстріляла місто Суми.

«Після 23-ї години на місто і район російські ворожі літаки скинули авіабомби. Потрапляння у житлові квартали міста Суми, знищило і пошкодило будинки, постраждали люди. Є загиблі і травмовані, рятівники працюють на місцях. Серед постраждалих – діти», – написав Живицький у Telegram.

Він повідомив, що вдень у Сумах загинули четверо тероборонівців, які «прийняли нерівний бій з ворогом».

У Генеральному штабі ЗСУ заявили, що російські війська нині здійснюють перегрупування та підготовку до штурму міста Суми.

7 березня українські військові взяли в полон 14 російських солдатів під час руху колони російської військової техніки у напрямку Сум.

США: сенатор Менендес наполягає на передачі Україні винищувачів радянського виробництва із країн НАТО

Сенатор Боб Менендес (демократ від Нью-Джерсі) 7 березня написав держсекретареві США Ентоні Блінкену та міністру оборони Ллойду Остіну листа із закликом до Вашингтона взяти на себе зобов’язання замінити передані Україні на оборону літаки модернізованими – для західних країн, які погодилися на таку передачу.

«Я підтримую зусилля в Сенаті з реалізації заходів щодо компенсації нашим союзникам, які надають свої літаки для оборони України», – написав Менендес.

Боб Менендес, який є головою сенатського комітету з міжнародних відносин, написав листа після того, як президент України Володимир Зеленський закликав європейські країни надати літаки радянського виробництва, на яких вміють літати українські пілоти.

З цього приводу Державний департамент працює з Польщею та консультується з іншими союзниками по НАТО.

«Це суверенне рішення Польщі. Ми аж ніяк не заперечуємо проти того, щоб Польща передала літаки Україні», – сказав представник Держдепартаменту в коментарі агенції Reuters.

Вашингтон розглядає питання, як поповнити запаси літаків у Польщі, якщо Варшава вирішить передати Україні свої бойові літаки радянського виробництва, заявив 6 березня держсекретар США Ентоні Блінкен. Польща того ж дня заявила, що рішення про передачу літаків ще не ухвалене.

Чимало американських законодавців закликали Вашингтон зробити все можливе, щоб доставити літаки в Україну, у тому числі дозволити країнам, що відправляють радянські МіГ-29, швидко отримати натомість американські F-16.

Білий дім заявив, що не заперечує проти відправки літаків в Україну, але бачить для цього проблеми із матеріально-технічним забезпеченням.

HRW про Маріуполь: необхідно провести евакуацію та забезпечити цивільних найнеобхіднішим

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch заявила про необхідність забезпечення евакуації мирних жителів Маріуполя, які «потрапили у пастку російського штурму».

Організація наголошує, що містяни кілька днів не мають доступу до водопроводу, електрики, тепла і належного зв’язку, «живучи під постійною загрозою російських бомбардувань».

«І російським, і українським силам треба вжити необхідних кроків, щоб дозволити мирним жителям безпечно залишити місто і забезпечити задоволення основних потреб цивільних осіб», – заявив дослідник криз та конфліктів HRW Джонатан Педно.

Він додав, що понад 200 тисяч мирних жителів, які опинилися в пастці у Маріуполі, стикаються з «подвійною небезпекою – безперервними обстрілами і все більш гострою нестачею чистої води».

«Сторони, які не виконують своїх міжнародно-правових зобов’язань щодо термінового врегулювання гуманітарної кризи в Маріуполі, мають бути притягнуті до відповідальності», – сказав Педно.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG