Доступність посилання

ТОП новини
Загородження від просування російської армії поблизу Курахова. Донеччина, 13 листопада 2024 року
Загородження від просування російської армії поблизу Курахова. Донеччина, 13 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Генштаб ЗСУ повідомив про визволення Чугуєва на Харківщині

Генеральний штаб Збройних сил України вночі 7 березня повідомив про визволення міста Чугуєва Харківської області «у ході ведення бойових дій». Про це йдеться у зведенні станом на початок доби.

«Російським загарбникам завдано великих втрат в особовому складі та техніці. Знищено командира 61-ї окремої бригади морської піхоти ЗС РФ підполковника Дмитра Сафронова та заступника командира 11-ї окремої десантно-штурмової бригади ПДВ ЗС РФ підполковника Дениса Глєбова», – поінформували у Генштабі.

Водночас, як свідчить фейсбук-сторінка голови 30-тисячного міста Галини Мінаєвої, Чугуїв і не перебував у повній окупації, хоча через близькість російських військ руйнування зафіксовані в окремих районах міста, також були проблеми з підвезенням продуктів.

Як указує Генштаб ЗСУ, угруповання сил оборони продовжує вести оборонну операцію на Південному, Східному та Північному напрямках.

«Противник продовжує наступальну операцію, зосереджуючи основні зусилля на оточенні міст Київ, Харків, Чернігів, Суми та Миколаїв, виході на адміністративні кордони в Луганській та Донецькій областях, створенні сухопутного коридору з Кримом у напрямку Маріуполь – Новоазовськ. Проте кінцевої мети протягом 11 діб окупаційних дій російські загарбники не досягли», – наголосили у Генштабі.

В Українв воєнний стан запроваджений 24 лютого після нового вторгнення Росії. О 5-й ранку того дня президент Росії Володимир Путін заявив про початок спецоперації на Донбасі після звернення про військову допомогу з боку угруповань «ДНР»/«ЛНР», які він перед тим «визнав».

Ціна нафти сягнула максимуму з 2008 року – через можливе ембарго на російську нафту

Ціна нафти сягнула найвищого з 2008 року рівня через затримку з потенційним поверненням іранської нафти на світові ринки, а також через те, що Сполучені Штати та європейські союзники розглядають можливість заборони на імпорт російської нафти.

Протягом перших кількох хвилин торгів 7 березня обидва провідні сорти піднялися до найвищого рівня з липня 2008 року: Brent – до 139,13 долара за барель, WTI – до 130,5 долара. Згодом котирування втратили понад 10 доларів, але все одно переважають рівень закриття торгів минулої пʼятниці, 4 березня.

Переговори щодо відновлення ядерної угоди 2015 року між Іраном та світовими державами ускладнилися 6 березня після оприлюднення вимог Росії до США. Москва вимагає гарантій, що санкції, яких вона зазнає через конфлікт в Україні, не зашкодять її торгівлі з Тегераном.

У відповідь на російські вимоги держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що санкції проти Росії через її вторгнення в Україну не мають нічого спільного з потенційною ядерною угодою з Іраном.

Сполучені Штати та європейські союзники вивчають можливість заборони імпорту російської нафти, сказав Блінкен 6 березня, і Білий дім координує дії з ключовими комітетами Конгресу, які опрацьовують власні рішення про нафтове ембарго щодо Росії.

Тенісистка Даяна Ястремська передасть призові за турнір у Ліоні у фонд підтримки України

Українська тенісистка, 21-річна Даяна Ястремська оголосила, що передасть свої призові гроші за участь у турнірі у французькому Ліоні до фонду підтримки України. Про це вона заявила після поразки у фіналі змагання, у вирішальному матчі українка в трьох сетах програла китаянці Чжан Шуай – 6:3, 3:6, 4:6.​

«Весь цей тиждень я боролася на корті не лише за себе, а й за свою країну. Хоч я й програла, я все одно рада, що зіграла у фіналі, бо я вже давно не грала у фіналах... Також хочу сказати, що мої призові, які я заробила на цьому турнірі (це понад 14,5 тисячі євро –ред.), передам у фонд, щоб підтримати Україну. Українці, якщо ви мене дивитеся, я хочу сказати, що ви такі сильні, у вас приголомшливий дух! Я намагаюсь боротися за Україну. Дякуємо кожному українцю, хто бореться за Україну, хто показує, наскільки ми сильні духом. Слава Україні!» – сказала фіналістка турніру в Ліоні.

Росія: головний диригент Большого театру звільнився через війну в Україні

Головний диригент і музичний керівник московського Большого театру Туган Сохієв, який одночасно з цим є ймузичним керівником французького Національного оркестру Капітолію Тулузи, залишив обидві посади.

Сохієв пояснив своє рішення тим, що у звʼязку з тим, що відбувається в Україні, його змушують зробити «неможливий» вибір і «віддати перевагу одному члену його музичної родини перед іншим», а також «обрати між двома культурними традиціями».

«Будучи змушеним зіткнутися з неможливим вибором між моїми улюбленими російськими та улюбленими французькими музикантами, я вирішив піти», – резюмував Сохієв.

У Большому театрі назвали звільнення Сохієва «дуже серйозною проблемою». «Як складатиметься далі ситуація – незрозуміло», – заявив директор театру Володимир Урін.

Туган Сохієв керував Національним оркестром Капітолію Тулузи з 2008 року, а головним диригентом та музичним керівником Большого театру він став у 2014 році.

Раніше російського диригента Валерія Гергієва звільнили з посади головного диригента Мюнхенського філармонійного оркестру за відмову «чітко та недвозначно дистанціюватися» від російського військового вторгнення в Україну.

Відомий священник УПЦ МП звернувся до колег в РПЦ: «просто помовчіть на тему війни в Україні»

Заступник голови відділу зовнішніх відносин Української православної церкви (Московського патріархату) протоієрей Микола Данилевич звернувся до своїх російських колег із РПЦ, які підтримують збройну агресію Росії, отців Андрія Ткачова і Артемія Володимирова.

«Отці, прошу, просто помовчіть на тему війни в Україні. Я подивився ваші виступи. Ви несете маячню і дискредитуєте церкву», – написав Данилевич у фейсбуці в ніч на 7 березня.

«Так, російські війська в Україні справді бомбардують наші школи та садки, влучають у будинки та квартири, гине мирне населення, зокрема й діти. У нас у Києві та навколишніх містах – Гостомелі, Бучі, Ірпені». Мої парафіяни, близькі мені люди, у Бучі вже 11-й день під обстрілом і не можуть виїхати. Нерви у людей здають. Я сам пишу ці рядки під звуки гарматних пострілів. Дякувати Богу, сьогодні віддалених. Раніше було близько», – додав священнослужитель, раніше внесений навіть до бази «Миротворець», серед іншого, за «підтримання РПЦ як інструменту російської пропаганди проти України».

Предстоятель Російської православної церкви патріарх Кирило у проповіді у храмі Христа Спасителя в Москві 6 березня, у день, коли православні християни відзначають Прощену неділю, висловився про війну РФ в Україні. Прямим текстом він не підтримав російське вторгнення, проте навів «аргументи» на його обґрунтування.

Кирило заявив, що нинішня ситуація, яку він назвав «практично початком воєнних дій», пов’язана з тим, що деякі сили вісім років намагалися знищити те, що існує на Донбасі – очевидно, маються на увазі угруповання «ДНР» і «ЛНР».

За словами Кирила, там «існує неприйняття, принципове неприйняття так званих цінностей, які сьогодні пропонують ті, хто претендує на світову владу». Головним тестом на «перепустку» у світ «надлишкового споживання, світ видимої «свободи», тобто, очевидно, у західний світ, патріарх назвав проведення «гей-параду». «Вимоги до багатьох провести гей-парад і є тестом на лояльність до наймогутнішого світу», – сказав Кирило.

За його словами, «навколо цієї теми сьогодні йде реальна війна».

Голова РПЦ додав, що православні «не можуть не бути» зі своїми братами на Донбасі, і закликав разом із ними молитися за мир, згадавши знову ж таки Донбас, а не всю Україну.

У РПЦ – неоднозначне ставлення до російського вторгнення в Україну. Низка священнослужителів підписали відкритий лист із закликом до миру; інші стоять на офіційній позиції російської влади.

Предстоятель Української православної церкви (Московського патріархату) митрополит Онуфрій у перший день вторгнення різко засудив його, назвавши дії президента Росії Володимира Путіна аналогом братовбивства. У низці єпархій УПЦ (МП) перестали при богослужіннях згадувати патріарха Кирила.

Війна Росії проти України: відлуння в Польщі (фотогалерея)

Однією з перших країн, які підтримали українців під час війни стала Польща. кореспондент «Новин Приазов’я» побачив, яка ситуація складається на кордоні і яким є відлуння російсько-української війни.

Від 24 лютого, коли Росія розпочала військову операцію проти України, вже понад 450 тисяч українців виїхали до Польщі. Звідти люди прямують до інших країн. Таку інформацію повідомляє Reuters з посиланням на заступник міністра внутрішніх справ Польщі Павел Шефернакер, пише Reuters.
Через велику кількість людей, на кордонах з Польщею спостерігаються кілометрові черги, у яких людям доводиться стояти від трьох до чотирьох діб. Тому польська сторона облаштувала мобільні кухні і допомагають з харчуванням.
Поспілкувавшись з людьми кореспондент з’ясував, що значна частина українських біженців прямують до знайомих, або родичів, частина людей їдуть з надією на допомогу волонтерів.
Більшість українців прямують в сторону великих міст - Варшави, Кракова, Вроцлава. Там є можливість знайти притулок та залишитись на певний час. На всіх залізничних та автобусних вокзалах працюють волонтери та облаштовані безкоштовні пункти відпочинку та харчування.
Також громадяни України, на підставі паспорта, можуть безкоштовно пересуватись другим класом у поїздах Інтерсіті всередині Польщі. Про це повідомляє польський залізничний оператор PKP Intercity.
У самих польських містах одразу помітна підтримка України. На центральних вулицях та майже в кожному магазині або кафе - український прапор. У сувенірних магазинах стоять скриньки для підтримки ЗСУ, прапорці, футболки з написом «No war!».​

Дивіться фото тут

Відеосервіс Netflix припиняє надання послуг клієнтам у Росії

Відеосервіс Netflix призупинив свою роботу в Росії, повідомив представник компанії 6 березня.

Минулого тижня Netflix тимчасово зупинив усі майбутні проєкти та купівлю контенту в Росії, реагуючи на вторгнення Москви в Україну.

«З огляду на обставини, ми вирішили призупинити наше обслуговування в Росії», – сказав представник Netflix.

Раніше Netflix заявляв, що не планує додавати державні канали до свого російського сервісу, попри законодавчі вимоги, які передбачали від сервісу поширення підтримувані російською державою каналів, серед яких і пропагандистські.

Netflix – найбільший у світі відеосервіс, який за передплатою надає доступ до тисяч фільмів і серіалів виробництва різних країн.

Патріарх РПЦ Кирило: війна йде, бо на Донбасі не хочуть гей-парадів

Предстоятель Російської православної церкви патріарх Кирило у проповіді у храмі Христа Спасителя в Москві 6 березня, у день, коли православні християни відзначають Прощену неділю, висловився про війну РФ в Україні. Прямим текстом він не підтримав російське вторгнення, проте навів «аргументи» на його обґрунтування.

Кирило заявив, що нинішня ситуація, яку він назвав «практично початком воєнних дій», пов’язана з тим, що деякі сили вісім років намагалися знищити те, що існує на Донбасі – очевидно, маються на увазі угруповання «ДНР» і «ЛНР».

За словами Кирила, там «існує неприйняття, принципове неприйняття так званих цінностей, які сьогодні пропонують ті, хто претендує на світову владу». Головним тестом на «перепустку» у світ «надлишкового споживання, світ видимої «свободи», тобто, очевидно, у західний світ, патріарх назвав проведення «гей-параду». «Вимоги до багатьох провести гей-парад і є тестом на лояльність до наймогутнішого світу», – сказав Кирило.

За його словами, «навколо цієї теми сьогодні йде реальна війна».

Голова РПЦ додав, що православні «не можуть не бути» зі своїми братами на Донбасі, і закликав разом із ними молитися за мир, згадавши знову ж таки Донбас, а не всю Україну.

У РПЦ – неоднозначне ставлення до російського вторгнення в Україну. Низка священнослужителів підписали відкритий лист із закликом до миру; інші стоять на офіційній позиції російської влади.

Предстоятель Української православної церкви (Московського патріархату) митрополит Онуфрій у перший день вторгнення різко засудив його, назвавши дії президента Росії Володимира Путіна аналогом братовбивства. У низці єпархій УПЦ (МП) перестали при богослужіннях згадувати патріарха Кирила.

Оператор ГТС: 96 тисяч абонентів у передмістях Києва втратять газопостачання через обстріли РФ

Оператор ГТС України повідомляє, що 96 тисяч абонентів у передмістях Києва втратять газопостачання через обстріли розподільчих мереж російськими військовими.

«На вимогу оператора газорозподільчих мереж АТ «Київоблгаз» Оператор ГТС України відключив газорозподільні станції (ГРС) «Ірпінь», «Ворзель», «Блиставиця», «Стоянка», «5 (Гостомель, заводи)», «Чайки». Це означає, що 96 тисяч абонентів у передмістях Києва залишаються без газопостачання. Тиску в системі вистачить до ранку 7 березня. Причина – численні пошкодження розподільних мереж облгазу внаслідок обстрілів окупантів», – йдеться в повідомленні.

У пресслужбі Оператора ГТС додали, що через активні бойові дії їхні співробітники не можуть ліквідувати пошкодження.

«Знищення важливої інфраструктури – ще один злочин проти народу України», – йдеться в повідомленні.

Раніше сьогодні голова Київської ОДА Олексій Кулеба повідомив, що Ірпінь відключили від газопостачання через потрапляння бойового снаряду в газопровід.

Міністерство внутрішніх справ України повідомило 6 березня про продовження евакуаційних заходів в Ірпені після обстрілів, яких зазнало місто і його околиці.

Вранці кореспондент Радіо Свобода повідомив, що під час евакуації з Ірпеня війська РФ відкрили вогонь по цивільних, і щонайменше троє людей загинули, в тому числі – двоє дітей, ще одна людина – в тяжкому стані через поранення. У МВС України про загиблих наразі не повідомляють.

Передмістя Києва за останні дні зазнали масштабних руйнувань з боку військ РФ, які ракетами розбомбили, зокрема, Ірпінь, Бучу, Гостомель, Бородянку, Васильків, Ворзель.​

Рок-музикант Стінг заспівав для «хоробрих українців, які борються проти жорстокої тиранії»

Легенда музичного світу, відомий британський рок-музикант Стінг записав відеоролик і виконав пісню на підтримку України, проти якої розв’язала війну Росія.

«Я рідко співав цю пісню (Russians із альбому The Dream of the Blue Turtles (1985) – ред.) за багато років з моменту її написання, тому що ніколи не думав, що вона знову стане актуальною. Але у світлі кривавого та жахливо хибного рішення однієї людини вторгнутися до мирного незагрозливого сусіда пісня знову є закликом до нашої людяності. Для хоробрих українців, які борються проти цієї жорстокої тиранії, а також для багатьох росіян, які протестують проти такого насилля, попри загрозу арешту та ув’язнення. Ми всі ми любимо своїх дітей. Зупиніть війну», – звернувся музикант у відео, поширеному на його сторінках у соцмережах.

Під відео численні користувачі висловлюють Стінгу подяку за підтримку України.

Багаторазовий лауреат премії «Греммі», володар «Золотого глобуса» і 4-разовий номінант на премію «Оскар» кілька разів виступав із концертами в Україні в рамках своїх світових турне.

Зеленський нагородив керівників у регіонах за оборону та надав кільком містам статус «міст-героїв»

Президент України Володимир Зеленський повідомив про рішення нагородити орденами голів обласних адміністрацій та мерів міст, які найбільше відзначились з часу вторгнення Росії в Україну в обороні своїх громад.

Орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня нагороджуються голова Харківської ОДА Олег Синєгубов, голова Миколаївської ОДА Віталій Кім, голова Донецької ОДА Павло Кириленко, голова Луганської ОДА Сергій Гайдай, голова Чернігівської ОДА В’ячеслав Чаус, голова Сумьської ОДА Дмитро Живицький.

Орденом мужності нагороджується мер Харкова Ігор Терехов, мер Миколаєва Олександр Сєнкевич, мер Чернігова Владислав Атрошенко, мер Сум Олександр Лисенко, мер Херсону Ігор Колихаєв, мер Мелітополя Іван Федоров, мер Нової Каховки Володимир Коваленко.

«І наші Герої. Наші міста-герої. Я вирішив відзначити спеціальним званням, як це вже колись було, коли перемогли іншу навалу, але дуже схожу навалу, інше вторгнення, але не менш жорстоке. Містами-героями стануть Харків, Чернігів, Маріуполь, Херсон, Гостомель, Волноваха. Слава Україні», – сказав президент.

Зеленський: анонс РФ обстрілів в Україні – «свідоме вбивство», Захід має реагувати

Президент України Володимир Зеленський заявив, що анонсовані Міністерством оборони Росії обстріли українських підприємств оборонно-промислового комплексу є «свідомим убивством», з огляду на те, що поруч із цими підприємствами живуть тисячі людей.

«На завтра Росія офіційно анонсувала обстріл нашої території, наших підприємств оборонного комплексу. Більшість побудовані десятиліття тому, ще радянською владою, побудовані у містах. Зараз вони – посеред звичайного міського середовища, там працюють тисячі людей, сотні тисяч живуть поряд. І це вбивство, свідоме вбивство», – сказав Зеленський у відеозверненні ввечері 6 березня.

Він розкритикував західних лідерів за відсутність реакції на такий анонс РФ.

«Я не почув сьогодні реакції від жодного лідера світу, від жодного західного політика реакції на цей анонс. Вдумайтесь у відчуття безкарності окупантів. Вони анонсують звірства, які заплановані. Чому? Тому що немає реакції. Тому що мовчання. Жодного слова, ніби західні лідери розчинились на цей вечір, на цей день. Сподіваюся, що хоча б завтра ви це помітите, відреагуєте, щось скажете. Ми точно знаємо, хто підготував цю атаку», – додав президент.

За його словами, «зухвалість агресора» є «чітким сигналом» Заходу, що застосованих проти Росії санкцій – недостатньо. «Бо там не зрозуміли, не відчули, не побачили, що світ дійсно рішучий, дійсно прагне зупинити цю війну», – наголосив президент.

Раніше сьогодні Міноборони РФ заявило, що планує у рамках «демілітаризації України» атакувати «високоточною зброєю» українські підприємства ОПК, і закликало персонал залишити територію відповідних підприємств.

Ядерна безпека, припинення вогню та захист мирних жителів – Макрон після розмови з Путіним поговорив із Зеленським

Президент Франції Емманюель Макрон повідомив, що після розмови із президентом Росії Володимиром Путіним у неділю провів розмову з президентом України Володимиром Зеленським.

«Я говорив сьогодні з президентом Путіним, а потім із президентом Зеленським. Ми ведемо роботу щодо збереження недоторканності цивільних ядерних об’єктів України, на додаток до пріоритетних вимог, що висуваються до Росії: припинення вогню та захист мирних жителів», – написав Макрон у твітері в неділю.

Сам Володимир Зеленський чи його офіс поки про цю бесіду не звітували.

Перед тим Єлисейський палац повідомив, що Макрон під час розмови з Путіним заявив про абсолютну необхідність уникати будь-якого нападу на цілісність українських цивільних ядерних об’єктів. Він також запевнив, що Франція продовжуватиме посилювати підтримку України в її гуманітарних потребах.

На сайті Кремля підтвердили факт розмови президентів Франції та Росії.

«Володимир Путін докладно поінформував про влаштовану українськими радикалами провокацію в районі Запорізької АЕС із залученням диверсійної групи. Спроби перекласти на російських військових відповідальність за інцидент є елементом цинічної пропагандистської кампанії. Російські війська у взаємодії з українським підрозділом охорони та персоналом продовжують забезпечувати функціонування АЕС у штатному режимі», – йдеться на сайті президента Росії.

Путін також сказав, що російські Збройні сили контролюють Чорнобильську АЕС.

«Все це робиться для того, щоб унеможливити організацію українськими неонацистами чи терористами провокацій, що загрожують катастрофічними наслідками», – сказав Путін.

Він сказав, що то «українські націоналісти» не допустили евакуацію жителів з Маріуполя та Волновахи.

«Володимир Путін також повідомив про стан справ на переговорах російської делегації з українськими представниками. Висловлено готовність до продовження діалогу при безумовному виконанні відомих російських вимог», – йдеться в повідомленні Кремля.

Російське військове вторгнення в Україну триває з ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні. Обстріли житлових районів ведуться з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет. Колони бронетехніки російської армії намагаються оточити Київ та кілька обласних центрів неподалік російського кордону.

Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію».

Після нападу Росії, який почався 24 лютого, в Україні ввели воєнний стан і оголосили загальну мобілізацію. Країни Заходу вводять проти Росії потужні економічні санкції та продовжують надавати Україні зброю. Однак на прохання президента Володимира Зеленського запровадити над Україною безпольотну зону НАТО відповіло відмовою.

Низка лідерів західних країн та генсек НАТО Єнс Столтенберґ заявляють, що запровадження безпольотної зони означало б прямий конфлікт НАТО з Росією.

Речник уряду Польщі про передачу літаків Україні: рішення ще не ухвалене

Польща наразі не ухвалила ніяких рішень щодо передачі літаків Україні, повідомив 6 березня представник польського уряду Пьотр Мюллер.

«Що стосується питання передачі літаків, то можу лише повторити, що на даний момент жодних рішень з цього приводу не ухвалено. Зараз йде дискусія щодо масштабів діяльності Північноатлантичного альянсу, але це обговорення, яке ще триває, ніяких рішень не ухвалено», – цитують слова Мюллера польські ЗМІ.

Він також наголосив, що інформація про те, що з території Польщі вилітають літаки бойового призначення в Україну, не відповідає дійсності.

Раніше сьогодні державний секретар США Ентоні Блінкен в ефірі програми Face the Nation заявив, що Сполучені Штати не будуть проти, якщо країни НАТО нададуть військові літаки Україні.

Блінкен припустив, що агресія Росії проти України «на жаль, буде тривати якийсь час». На питання, чи США блокуватимуть надання, наприклад, Польщею військових літаків України, державний секретар відповів негативно.

«Ні, це матиме «зелене світло». Насправді, ми говоримо з нашими польськими друзями просто зараз про те, що ми можемо зробити аби підтримати їх, якщо вони насправді вирішать надати ці військові літаки українцям – що ми зможемо зробити, як зможемо допомогти, щоб у них було чим замінити літаки, які вони передадуть українцям. Ми дуже активно обговорюємо це з ними», – розповів Блінкен.

Він додав, що під час свого турне Європою продовжує обговорювати з союзниками США по НАТО, Євросоюзу та «Групою семи» додаткові санкції проти Росії, які планується впроваджувати найближчими днями. Також обговорення стосуються «подальших кроків із надання українцям того, що їм потрібно для захисту від російської агресії».

«Путін продовжує цю агресію, ось чому я сказав, що боюся, що це триватиме якийсь час. Але вона закінчиться, і закінчиться перемогою України. Тому що, хай навіть Путін має можливості, в нього є люди і обладнання, щоб продовжувати тиснути на неймовірно сміливих і стійких українців, виграти битву – не те саме, що виграти війну. Зайняти місто – не те саме, що завоювати розуми й серця українців», – додав державний секретар США.

Російські війська вдарили по житлових будинках Краматорська

6 березня російські війська завдали удару по Краматорську. За попередньою інформацією керівника Донеччини Павла Кириленка, двоє мирних жителів загинули, також чимало поранених.

Руйнувань зазнали декілька будинків. Кириленко зазначив, що місто, орієнтовно, обстріляли крилатою ракетою. Попри масові обстріли українських цивільних об'єків та значні жертви серед мирного населення, Росія продовжує заявляти, що під удар потрапляють тільки військові об'єкти.

Тисячі містян стали до роботи, щоб підготувати Запоріжжя до оборони

Поки на сході та півдні Запорізької області точаться бої між українськими і російським військами, в обласному місті активно готуються до оборони. У Запоріжжі укріплюють передмістя та околиці. З цією метою тисячі містян на волонтерських засадах щодня стають до роботи.

Радіо Свобода побувало на одній з локацій на околиці Запоріжжя, де містяни наповнюють мішки з піском для укріплення міста. У цьому місці працюють дуже різні містяни. Так, наприклад, під час зйомки Радіо Свобода навіть зустріло двох науковців, які в умовах війни поміняли університетську кафедру на лопату.

МАГАТЕ «надзвичайно стурбоване» подіями на Запорізькій АЕС, захопленій військами РФ

Україна повідомила Міжнародному агентству з атомної енергії (МАГАТЕ), що управління Запорізькою атомною станцією здійснюється за наказом командувача російськими військами, що контролює АЕС. У заяві МАГАТЕ сказано, що генеральний директор агентства Рафаель Гроссі «надзвичайно стурбований» останніми подіями на АЕС.

Відповідно до інструкцій МАГАТЕ з безпеки, експлуатаційний персонал «повинен бути в змозі виконувати свої обов’язки і мати здатність ухвалювати рішення без зайвого тиску».

Гроссі сказав, що ситуація, про яку повідомила Україна, «суперечить» цій настанові, яка є однією з «семи необхідних основ ядерної безпеки».

Як йдеться в повідомленні, український ядерний регулятор повідомив МАГАТЕ, що у нього виникають проблеми зі спілкуванням із персоналом, який управляє ЗАЕС, що порушує ще одне правило.

Російські війська на місці вимкнули деякі мобільні мережі й інтернет, «щоб достовірну інформацію не можна було отримати через звичайні канали зв’язку», – йдеться у заяві МАГАТЕ. Там додали, що мобільний зв’язок все ще був доступний, але поганої якості.

«Я надзвичайно стурбований цими подіями, про які мені повідомили сьогодні», – сказав Гроссі.

Правління МАГАТЕ 2 березня скликало нараду, щоб розглянути наслідки ситуації в Україні.

Через два дні Гроссі попередив, що кілька так званих основ ядерної безпеки вже були під загрозою, коли ЗАЕС загорілася після обстрілу і захоплення російськими військами в ніч з 3 на 4 березня.

«Щоб мати можливість безпечно експлуатувати АЕС, керівництву та персоналу має бути дозволено виконувати їхні життєво важливі обов’язки в стабільних умовах без зайвого зовнішнього втручання чи тиску», – наголосив Гроссі 6 березня.

Раніше російська армія взяла під контроль два атомних об’єкти – Чорнобильську і Запорізьку атомні електростанції.

Чорнобильську АЕС російські війська захопили одразу після початку вторгнення, увечері 24 лютого. Вже наступного дня там підвищився рівень радіації.

Серед захоплених об’єктів ЧАЕС − сховища відпрацьованого ядерного палива – СВЯП-1, СВЯП-2; новий безпечний конфайнмент об’єкта «Укриття»; блоки №№ 1, 2, 3 ЧАЕС на етапі зняття з експлуатації.

Уночі 4 березня внаслідок обстрілів із боку російської армії виникла пожежа на Запорізькій АЕС.

Зараз майданчик Запорізької АЕС захоплений російськими військами. Крім шести енергоблоків АЕС, на території станції є ще сховище відпрацьованого ядерного палива, яке містить близько 150 контейнерів.

Голова МАГАТЕ Рафаел Ґроссі раніше заявляв, що рівня підняття радіації довкола ЗАЕС не зафіксовано. У МАГАТЕ створили цілодобовий кризовий центр для моніторингу ситуації на АЕС України.

Україна ініціює міжнародний розшук російської телеведучої Тіни Канделакі за підтримку вторгнення в Україну – ОГП

Генеральний прокурор Ірина Венедіктова повідомила, що Україна ініціює міжнародний розшук російської телеведучої Тіни Канделакі за відкриту підтримку російського вторгнення в Україну.

«Найближчими днями українські прокурори ініціюють процес оголошення вас, Тінатіно Гівіївно, у міжнародний розшук. Згідно з уже усталеною традицією, єдине, про що я хочу вас попросити – знайти хороших юристів і не звертатися за правовою допомогою до тих, хто вас просить поширювати брехливу та шкідливу інформацію. Вони вам правду не скажуть. А правда в тому, що при спробі перетину кордону інших держав ви будете затримані компетентними органами з метою екстрадиції в Україну», – заявивла Венедіктова.

За її словами, прокурори, проаналізувавши контент Telegram-каналу Канделакі, «вкрай здивувалися», що вона є «одним із ключових поширювачів ідей та гасел кремлівської військової машини».

У день вторгнення Росії в Україну Канделакі у мережі написала таке: «Державність України дуже швидко відновиться після того, як Зеленський і ті одіозні депутати Верховної Ради, політики України, які за вісім років не змогли Україну ніяк наблизити до громадянського світу, покинуть територію країни. В Україну, думаю, повернеться Янукович. Операція якрах почалася, чесно кажучи, рівно 8 років, як минуло, після Майдану 14-го року».

За даними Венедіктової, понад 40 громадян Росії будуть притягнуті до відповідальності за підтримку агресії Росії щодо України.

Ірпінь, Київщина: «Дітей двохсотих вивозили» – представник тероборони

Російські війська цілеспрямовано б'ють по мирному населенню, яке намагається вийти з Ірпеня.

Україна призупинила експорт низки соціально-важливих продуктів – уряд

Україна призупинила експорт м’яса, жита, вівса, гречки, цукру, проса та харчової солі, ввівши нульові квоти на експорт, що підлягає ліцензуванню в 2022 році. Про це йдеться у постанові уряду №207 від 5 березня, опублікованій в неділю.

Також Україна розширила перелік товарів, дозвіл на експорт яких видаватиме Міністерство економіки, на п’ять позицій: ліцензуванню підлягає експорт пшениці, кукурудзи, м’яса птиці, курячих яєць та олії.

Раніше у неділю прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що уряд ухвалив рішення про обмеження експорту низки соціально-важливих товарів та сировини, з якої вони виробляються.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG