Через війну ArcelorMittal зупиняє виробництво сталі в Кривому Розі: зарплати працівників збережуть
Компанія ArcelorMittal призупиняє виробництво сталі в Кривому Розі і гасить всі доменні печі. Інформацію про це Радіо Свобода підтвердила речниця підприємства Анна Гатілова.
За її даними, ухвалили рішення призупинити виробництво сталі у Кривому Розі, аби убезпечити людей та активи.
Раніше виробництво сталі знизили до технічного мінімуму – приблизно на дві третини, роботу шахт призупинили.
Наразі розпочався процес зупинки всіх доменних печей. Це займе від семи до десяти днів, зазначили на підприємстві.
На період вимушеної зупинки всі працівники підприємства отримуватимуть зарплатню.
Із 3 березня в Кривому Розі з міркувань безпеки евакуюють мешканців кількох мікрорайонів, які розташовані поблизу військової частини.
В ООН назвали втрати серед цивільних в Україні за час нападу РФ
Управління Верховного комісара ООН із прав людини (УВКПЛ ООН) повідомило, що з 4:00 24 лютого до півночі 3 березня зафіксувало 1006 випадків загибелі або поранення цивільних осіб в Україні.
«331 загиблий (71 чоловіків, 40 жінок, 7 хлопчиків і 3 дівчинки, а також 9 дітей і 201 дорослий, стать яких неможливо встановити) і 675 поранених (51 чоловік, 40 жінок, 9 дівчаток і 2 хлопчики, а також 20 дітей і 553 дорослих, стать яких невідома)», – йдеться в даних, які УВКПЛ ООН наводить 4 березня.
Там наголосили, що більшість втрат серед цивільних людей були спричинені застосуванням вибухової зброї з широкою зоною ураження, включаючи обстріли з важкої артилерії і реактивних систем залпового вогню, а також ракетні й авіаудари.
Україна на переговорах вимагатиме створення гуманітарних коридорів, хоча не довіряє РФ – Подоляк
Українська сторона на переговорах із Росією вимагатиме створення гуманітарних коридорів, щоб «визволяти людей», хоча і не довіряє РФ, заявив на брифінгу у Львові Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України.
«Ми Російській Федерації взагалі не довіряємо, тому хочемо мати відповідального міжнародного посередника, і ми будемо йти по юридичній процедурі і фіксувати будь-які порушення. Ми не довіряємо їм, але маємо робити гуманітарні коридори. Будемо їх робити, будемо мати там проблеми, але будемо визволяти своїх людей, які не можуть отримати ні продукти харчування, ні медикаменти. Пологи приймають у підвалах. Ми будемо йти за цими людьми і не будемо вірити Росії. У нас є ще інструмент ‒ це тиск на пана Путіна через його комунікації з лідерами інших країн», ‒ заявив Подоляк.
Він наголосив, що російська сторона дуже повільно реагує на всі українські ініціативи, які стосуються гуманітарних питань і які можуть допомогти людям.
«Росія сьогодні не довіряє жодній країні і сприйматиме будь-яку країну, як мінімум, нейтрально негативно. Вони розуміють, що репутаційно жодна країна не буде на їхньому боці. Коли бачиш у прямому ефірі, як у центрі міста (обстріл – ред.), у Бабин яр чи в Харківську адміністрацію, то фізично не можеш бути на боці цієї країни», ‒ сказав Михайло Подоляк.
Третій раунд переговорів між Україною та Росією, за даними ОП, має відбутися у найближчі дні.
Перші два раунди пройшли 28 лютого і 3 березня. На останньому сторони домовилися про організацію гуманітарних коридорів у місцях найбільш запеклих боїв.
Перед зустріччю Подоляк назвав пріоритетні для Києва питання: негайне припинення вогню, перемир’я, гуманітарні коридори для вивезення мирних жителів зі зруйнованих або постійно обстрілюваних сіл і міст.
У Миколаєві «вибили» російські війська з міста – Кім
Голова Миколаївської обласної державної адміністрації Віталій Кім повідомив, що станом на 17:30 4 березня у Миколаєві українські військові «вибили» російські війська з міста.
«Аеропорт Кульбакино відбили. Орків більше немає, – написав Кім у телеграмі. – По місту ми їх вибили. Бій триває на околицях».
Міністерство оборони України опублікувало відео українських захисників з аеропорту:
О 17:50 Кім написав: «Миколаїв.17:50, 4 березня. Йдуть у контрнаступ на аеродром! Кульбакине особливо не виходимо на вулицю».
Вчора на Миколаївщині знищили 245 одиниць військової техніки і «дуже багато особового складу» Росії, повідомив Кім.
Шуфрича затримали у Києві: фотографував блокпост, охорона відстрілювалась
Бійці 206-го батальйону територіальної оборони Києва затримали народного депутата від ОПЗЖ Нестора Шуфрича за те, що він фотографував блокпост, а його охоронці відстрілювались. Про це «Схемам» (Радіо Свобода) повідомили у самому батальйоні.
Один із бійців 206-го батальйону розповів журналістам, що Шуфрич під’їхав до їхнього блокпосту, вийшов звідти і почав фотографувати блокпост.
«Шуфрич під’їхав під блокпост, вийшов із машини з охороною і почав фотографувати блокпост. Відповідно, був затриманий. При затриманні його охоронці намагались відстрілюватись. Зараз чекаємо поліцію і СБУ, щоб передати їм. Військові об’єкти або об’єкти, які використовуються військовими, фотографувати не можна. Зброю у охоронців забрали. Теж передамо поліції», – розповіли в батальйоні.
Як повідомили «Схемам» у батальйоні, Шуфрич був із трьома охоронцями, які намагалися «відстрілюватися». Їх також затримали, а зброю вилучили. В батальйоні зазначають, що арсенал зброї в нардепа та його охорони складав: два автомати, три пістолети, та один автомат з затертим серійним номером, тобто, не зареєстрований належним чином.
Радіо Свобода звернулося за коментарем до Нестора Шуфрича, але відповіді поки не отримало.
Як повідомив боєць, сам Шуфрич пояснив свої дії так: «Вийшов сфотографуватися на фоні місцевої пам’ятки». І додав, що депутат «цілий і неушкоджений».
Microsoft, Cisco, Airbnb згортають проєкти в Росії через війну в Україні
Корпорація Microsoft Corp оголосила про зупинення продажів нових продуктів і послуг у Росії через «невиправдане, неспровоковане та незаконне вторгнення Росії» в Україну.
Про це йдеться у поширеному 4 березня повідомленні президента компанії Бреда Сміта. Він зазначив, що, крім призупинення продажів Microsoft, який базується в США, припиняє багато аспектів свого бізнесу в Росії у зв’язку з режимом урядових санкцій.
Він додав, що компанія продовжує активно працювати, щоб допомогти українським фахівцям із кібербезпеки захиститися від російських атак.
Microsoft стала однією з останніх західних компаній, що дистанціюються від Москви після початку російського збройного вторгнення в Україну. Повномасштабні бойові дії за наказом президента Росії Володимира Путіна продовжуються на українській території з 24 лютого.
На тлі посилення санкцій проти Росії зв’язки з нею розірвали вже багато західних компаній, включаючи Apple, Oracle, Dell Technologies, нафтова Exxon Mobile, авіабудівні Boeing і Airbus, виробник спортивного одягу та взуття Nike, Walt Disney.
4 березня також стало відомо про припинення діяльності в Росії та союзній їй Білорусі американського виробника мережевого обладнання Cisco Systems Inc.
«Cisco зупиняє всі бізнес-операції і зосередиться на підтримці наших співробітників, клієнтів і партнерів в Україні, а також надаватиме гуманітарну допомогу і посилюватиме заходи щодо захисту українських організацій від кіберзагроз. Ми підтримуємо Україну», – йдеться у листі співробітникам головного виконавчого директора фірми Чака Роббінса.
Найстаріший у Європі гастрономічний путівник Michlein оголосив 4 березня, що більше не рекомендуватиме Росію туристам. Дев’ять московських ресторанів потрапили у гід Michlein у жовтні. Два з них отримали дві зірки із трьох. Це, згідно з критеріями оцінки, означало, що мандрівникам спеціально варто заїхати до Москви, щоб там поїсти.
Роботу в Росії та Білорусі зупиняє і онлайн-сервіс для пошуку короткострокової оренди приватного житла по всьому світу Airbnb.
Французька літакобудівна компанія Dassault зупиняє постачання до Росії бізнес-джетів Falcon.
Через ситуацію в Україні зупиняє постачання машин до Росії британський автовиробник Rolls-Royce. Раніше Rolls-Royce повідомила, що тимчасово припинить закуповувати російський титан, який використовується при виробництві авіаційних двигунів.
Також платіжні системи Mastercard та Visa заблокували доступ кільком російським банкам.
27 лютого корпорація Alphabet (основу її бізнес-імперії складає пошукова система Google) заборонила російському державному медіа RT та іншим каналам отримувати гроші за показ реклами на їхніх сайтах, застосунках та відео, розміщених у YouTube.
«Росія хоче повторити Чорнобиль»: важкі бої за запорізьку АЕС в Енергодарі (відео)
Бої на підступах до Запорізької АЕС, розташованої поблизу міста Енергодар, тривають із 3 березня. Майже о 2:00 4 березня мер Енергодара Дмитро Орлов повідомив, що на станції розпочалася пожежа.
Компанія «Енергоатом» звернувся до світової спільноти з попередженням, що ці обстріли є «порушенням ядерної та радіаційної безпеки найбільшого в Європі ядерного об’єкту, що може призвести до важких і трагічних наслідків для усього світу».
Голова Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух повідомив, що станом на ранок 4 березня радіаційний фон на території Запорізької області лишається без змін та не несе загрозу життю та здоров’ю населення.
На подвір'я держдачі, де живе Зеленський, впав уламок ракети – Нікіфоров
На подвір'я держдачі під Києвом, де з липня 2020 року разом із родиною мешкав президент Володимир Зеленський, впав, ймовірно, уламок ракети, повідомив його прессекретар Сергій Нікіфоров.
«Мимо», – передав він слова президента. Інших подробиць речник Зеленського не навів.
В Україні введено воєнний стан після нового вторгнення Росії (з 5:30 24 лютого 2022 року терміном на 30 діб). О 5-й ранку 24 лютого президент Росії Володимир Путін заявив про початок «спецоперації на Донбасі» після звернення про військову допомогу з боку угруповань «ДНР»/«ЛНР», які він перед тим «визнав».
Президент Володимир Зеленський підписав указ про загальну мобілізацію. Країни Заходу почали застосовувати нові санкції проти Росії через її масштабний напад на Україну.
Попри пряме вторгнення, Кремль заперечує наміри окупації України і заявляє, що метою вторгнення є «демілітаризація і денацифікація України».
США готові посилювати санкції проти Росії – речник Держдепартаменту
Сполучені Штати готові й надалі посилювати санкції проти Росії – про це заявив в інтерв’ю Радіо Свобода речник Державного департаменту Нед Прайс. Таким чином він прокоментував позицію США щодо підтримки України.
Прайс повторив відмову Заходу від запровадження зони без польотів над Україною, заявивши, що це може призвести до потенційного конфлікту НАТО з Росією, до чого США «не готові».
Речник Державного департаменту вказав на те, що санкції вже призвели до рекордного за 20 років падіння рубля та інших економічних складнощів.
«Вплив цього (вже запроваджених санкцій – ред.) тільки зростатиме з часом, якщо Путін продовжить ескалацію. Ми також будемо посилювати свої заходи. Але ось у чому ключовий момент. Ці санкції мають на меті змінити поведінку Путіна, його підхід. Ми відкриті для дипломатичного шляху», – наголосив Прайс.
Україна має чітку позицію на переговорах із Росією про припинення вогню, і ця позиція підсилена західними партнерами, заявив у Львові на брифінгу Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента.
«Позиція Росії жорстка, зрозуміло, якби вона була м’яка, вони б не нападали на Україну. Але позиція Верховного Головнокомандувача України теж жорстка і тому перемовини йтимуть тяжко. Президент Зеленський точно не піде ні на які поступки, які можуть так чи інакше принизити нашу боротьбу, яка ведеться в Україні за її територіальну цілісність і свободу. Делегація України чітко розуміє психологічний стан тих, із ким працюємо, які в них є цілі і на які інтелектуальні засади вони опираються. Тому нам, у принципі, достатньо комфортно працювати, розуміючи мотиви російської сторони. Ми розуміємо, куди вони хочуть і чому вони так думають», ‒ заявив Подоляк.
Крім того, за його словами, російська сторона відмовляється від будь-яких країн – посередників у переговорах.
ЗСУ вже збили 37 літаків і 37 гелікоптерів російської армії – Залужний
Збройні сили України від початку масштабного наступу Росії вже збили 37 літаків і 37 гелікоптерів російської армії, повідомив 4 березня головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний.
За його словами, 4 березня був збитий черговий російський Су-25 разом із пілотом.
Російська сторона ці дані поки не коментувала.
У Міністерстві оборони Росії раніше заперечували дані української сторони про збиті російські літаки, розбомблену бронетехніку і заявляли, що не обстрілюють українські міста, попри численні свідчення очевидців, фото- і відеодані. Спочатку там також заперечували загибель російських військових.
Міністерство оборони Росії 2 березня вперше оголосило дані про втрати серед своїх військових, які беруть участь у вторгненні на територію України. У Міноборони РФ визнали загибель 498 російських військових і поранення 1597.
За даними Генштабу Збройних сил України, втрати російських військ станом на ранок 4 березня складають 9166 осіб вбитими і пораненими.
Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.
У Бородянці під завалами можуть перебувати близько 100 людей – ДСНС
Під завалами будинків у Бородянці на Київщині можуть перебувати близько 100 людей, їхня доля наразі невідома, повідомила Радіо Свобода речниця управління ДСНС у Київській області Вікторія Рубан.
За її словами, доступу до них рятувальники наразі не мають.
Речниця уточнила, що 3 березня група рятувальників ДСНС виїжджала в Бородянку і була обстріляна.
Під час вторгнення РФ ударами російської авіації в Бородянці були зруйновані декілька житлових будинків. Після нальотів містом спробувала пройти техніка Росії, але вона була розбита ЗСУ.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба виступив на зустрічі голів МЗС Північноатлантичного альянсу 4 березня.
На цьому засіданні НАТО вкотре затвердило своє рішення не надавати свої війська та літаки для використання в Україні.
Кулеба порівняв дії Росії в Україні з її тактикою в Сирії, де вона також вдавалася до бомбардувань цивільних об’єктів.
«Ми не маємо дозволити їм створити Сирію в Європі. Ми готові битися, ми продовжимо битися, але допоможіть нам. Інакше, боюся, ви матимете розділити відповідальність за загибель і страждання цивільних українців, які загинули через безжальних російських пілотів, які скидають на них бомби», – застеріг міністр.
Він сказав, що чимало учасників зустрічі протягом останніх восьми днів повідомляли йому про рішення надати військову допомогу зі своїх країн, висловлюючи сподівання, що «ще не надто пізно».
«Я впевнений, ця війна розвивається в такому напрямку, що прийде момент, коли ви будете готові надати нам будь-що – буквально будь-що, що нам потрібно, аби завадити Путіну вдарити по вас і перетворити Європу на жахіття. І моя надія, єдина надія – що не буде надто пізно», – підсумував він.
Попри численні заклики Києва, 4 березня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ заявив, що Альянс не надаватиме свої літаки та війська для застосування на території в Україні.
Читайте також: Стефанчук у розмові з головою Європарламенту назвав кроки, потрібні Україні від ЄС
Росія у війні активно використовує бойову авіацію. Хоча українські військово-повітряні сили та авіація намагаються знешкодити літаки противника, збивши вже (за попередньою інформацією Генштабу ЗСУ) понад 30 російських літаків та 30 гелікоптерів, однак авіація Росії продовжує наносити ракетно-бомбові удари по українських містах, від чого гинуть мирні мешканці.
Тим часом, українське керівництво закликає НАТО запровадити над Україною зону, заборонену для полетів. Поки що альянс не готовий це зробити
Рада ООН із прав людини розслідуватиме порушення у війні Росії проти України
Рада ООН із прав людини (UNHRC) підтримала резолюцію, яка засуджує ймовірні порушення прав людини під час військової агресії Росії проти Україні, та створить незалежну комісію для їхнього розслідування.
За це рішення проголосували 32 із 47 її учасників. 13 утрималися (це, зокрема, – Вірменія, Куба, Китай, Казахстан, Узбекистан).
Проти виступили лише Росія й Еритрея.
Це засідання Ради ООН із прав людини (UNHRC) було скликане на запит України.
Незадовго до цього представниця України при ООН Євгенія Філіпенко закликала Раду пам’ятати про свій «спільний обов’язок – забезпечити притягнення до відповідальності шляхом документування та перевірки злочинів Росії і встановлення винних».
У свою чергу, Росія заперечила підґрунтя для скликання засідання Ради. Її представник Євген Устинов заявив, що прихильники резолюції «використовують будь-які засоби, щоб звинуватити Росію у подіях в Україні».
Посольство США: напад Росії на Запорізьку АЕС є воєнним злочином
Посольство США назвало напад російських військ на Запорізьку атомну електростанцію воєнним злочином.
«Атакувати атомну електростанцію є воєнним злочином. Путінський обстріл найбільшої в Європі атомної електростанції просуває на крок уперед його імперію терору», – написало посольство США у твітері 4 березня.
У ніч на 4 березня російські військові атакували Енергодар і Запорізьку АЕС, розташовану поруч. Внаслідок обстрілів із боку російської армії виникла пожежа на Запорізькій АЕС. Пізніше в Запорізькій ОВА повідомили, що пожежу локалізували, атомна станція перебуває під контролем російських військових.
«Ситуація з ядерної безпеки стабільна, бо своєчасно було вимкнено відповідний режим функціонування блоків. Згорів найкращий в світі навчальний центр. Стріляли також в адмінбудівлю і корпусу АЕС», – сказав посадовець.
Президент Володимир Зеленський у ранковому зверненні прокоментував ситуацію на Запорізькій атомній електростанції і знову наголосив, що російські війська усвідомлювали, що обстрілюють атомний об’єкт. Голова держави також закликав жителів Енергодару чинити опір російським військам у місті.
«Енергоатом» звернувся до світової спільноти з попередженням, що ці обстріли є «порушенням ядерної та радіаційної безпеки найбільшого в Європі ядерного об’єкту, що може призвести до важких і трагічних наслідків для усього світу».
Міністр енергетики України Герман Галущенко вказав, що крім шести енергоблоків АЕС, на території станції є ще сховище відпрацьованого ядерного палива, яке містить близько 150 контейнерів.
Через західний кордон в Україну прибуло понад 800 автомобілів гуманітарної допомоги – ДПСУ
Державна прикордонна служба України повідомила, що з 25 лютого по 3 березня через західний кордон в Україну прибуло 834 автомобілі та 19 вагонів з гуманітарної допомогою.
За інформацією прикордонної служби, на західний кордон щоденно прибувають вантажівки, буси, вагони з гуманітарною допомогою, не лише від урядів, а й благодійних, релігійних організацій та звичайних громадяни з різних країн.
«З 25 лютого по 3 березня цього року через ділянку Західного регіонального управління Держприкордонслужби в Україну прибуло 834 автомобілі (переважно мікроавтобуси та вантажівки) та 19 вагонів з медикаментами, харчами, одягом тощо», – йдеться в повідомленні.
Митниця пропускає в Україну гуманітарну допомогу за спрощеною процедурою. 3 березня уряд України ухвалив відповідну постанову.
Маріуполь, який знищують прямо зараз
Український Маріуполь зараз – в облозі. Вже півтори доби з містом немає ні телефонного, ні інтернет-зв'язку. Ті, кому вдалося виїхати під обстрілами, описують ситуацію як гуманітарну катастрофу.
Оскільки зараз немає можливості передати будь-які відео чи фото з міста, ми хочемо поділитися з вами тим, яким місто було до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Радіо Свобода готувало ці фото для великого проєкту про Маріуполь, однак цьому завадила війна. Зараз важливо підтримати місто та його жителів: ми публікуємо ці фото, щоб показати, що саме руйнує армія Росії.
Україна просить Міжнародний комітет Червоного Хреста терміново сприяти у створенні гуманітарних коридорів для евакуації населення з міст в облозі, про що Україна і Росія домовились під час другого раунду переговорів, кажуть в уряді. Армія України продовжує відбивати наступи на Маріуполь.
ФОТО Маріуполя з минулого і свідчення людей із оточеного та обстрілюваного міста – дивіться і читайте тут
«На Донеччині Маріуполь стійко тримається, адміністративні кордони Донецької та Луганської областей для ворога – недосяжні», – повідомляє генштаб ЗСУ.
24 лютого Росія почала широкомасштабне вторгнення в Україну – від Одеси до Чернігова.
Житлові квартали Маріуполь, Херсон, Харків, Київ та інші українські міста піддаються ракетним обстрілам та бомбардуванням.
Росія заперечує, що знищує цивільне населення і веде окупаційну війну проти України.
Стефанчук у розмові з головою Європарламенту назвав кроки, потрібні Україні від ЄС
Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук у розмові з президенткою Європейського парламенту Робертою Мецолою і головами парламентів Євросоюзу назвав кроки, які блок мав би вжити для протидії російській агресії. Про це він повідомив 4 березня у своїх соцмережах.
Серед таких кроків:
- розширення кола банків, відключених від SWIFT, та відмова європейських партнерів від російської сировини
- забезпечення жителів України продуктами харчування та ліками, «зелені коридори» для евакуації населення
- збільшення фінансування Збройних сил
- забезпечення зони без польотів над Україною
- підтримка «невідкладного членства» України в Євросоюзі
«Крім цього, я попросив про повне припинення будь-яких контактів із російськими депутатами по парламентській лінії. Постійні делегації РФ у парламентських асамблеях різних міжнародних організацій мають бути повністю ізольовані до припинення агресії», – додав він.
Попри численні заклики Києва, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ заявив, що Альянс не надаватиме свої літаки та війська для застосування на території в Україні.
Читайте також: Минула ніч «могла зупинити історію» – Зеленський про напад на Запорізьку АЕС
Росія у війні активно використовує бойову авіацію. Хоча українські військово-повітряні сили та авіація намагаються знешкодити літаки противника, збивши вже (за попередньою інформацією Генштабу ЗСУ) понад 30 російських літаків та 30 гелікоптерів, однак авіація Росії продовжує наносити ракетно-бомбові удари по українських містах, від чого гинуть мирні мешканці.
Тим часом, українське керівництво закликає НАТО запровадити над Україною зону, заборонену для полетів. Поки що альянс не готовий це зробити.
До Херсона не пускають фури з гуманітарною допомогою – мер
Мер Херсона Ігор Колихаєв стверджує, що, незважаючи на домовленості про «зелений коридор», вантажівки з гуманітарною допомогою в місто не пропускають. Про це він сказав в коментарі проєкту «Новини Приазов’я» (Радіо Свобода).
«Прямо зараз у місто могли знайти фури з продуктами та гуманітарною допомогою від друзів нашого міста. Але Херсон перебуває в кільці, і наші машини не пропускають. Незважаючи на вчорашні домовленості на вищому рівні, на практиці, «внизу», все це поки не працює», – сказав він.
«Натомість, зважаючи на все, «добрі визволителі» готуються привезти до Херсона свій «порятунок». Спочатку довели ситуацію до критичної, а потім героїчно нас врятували, щоб всі на камеру подякували «благодійникам». Мобільний зв'язок заглушили. Даю слово: роблю, що можу. Але не знаю, як довго це ще виходитиме», – додав Колихаєв.
Путін «особисто ухвалює рішення» про дії російських військ в Україні – Пєсков
Президент Росії Володимир Путін самостійно ухвалює рішення про дії російських військ, які вторглися до України. Про це повідомив його прессекретар Дмитро Пєсков, передає російське державне агентство ТАСС.
Таким чином Пєсков нібито прокоментував заклик голови Чеченської республіки Рамзана Кадирова до Путіна віддати наказ про «рішучий штурм» в Україні.
«Верховний головнокомандувач (Путін – ред.) отримує інформацію, в тому числі й про такі пропозиції. І саме верховний головнокомандувач ухвалює рішення про те, як, якими засобами виконувати наявні задачі в ході цієї операції», – заявив речник Кремля.
Російські війська регулярно обстрілюють цивільні об’єкти в українських містах, що призводить до жертв та поранених серед цивільного населення.