«Якщо вибухне, це буде 10 Чорнобилів» – Кулеба звернувся до світу через пожежу на Запорізькій АЕС
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба звернувся до країн світу через небезпеку, яка виникла під час нападу російських військ на Запорізьку АЕС.
«Російська армія з усіх боків обстрілює Запорізьку АЕС, найбільшу АЕС у Європі. Пожежа вже спалахнула. Якщо станція вибухне, це буде в 10 разів більше за Чорнобиль! Росіяни повинні негайно припинити вогонь, допустити пожежників, створити зону безпеки!» – написав український міністр уночі 4 березня.
Раніше речник Запорізької АЕС Андрій Туз повідомив, що внаслідок обстрілів російських військових горить перший енергоблок електростанції.
«Є влучання в перший енергоблок» – речник Запорізької АЕС
Унаслідок обстрілів російських військових горить перший енергоблок Запорізької атомної електростанції. Про це в спільному ефірі українських телеканалів повідомив речник Запорізької АЕС Андрій Туз.
«Так, це правда. На електростанції від початку війни проживають директор і головний інженер, весь основний керівний склад. І зараз від генерального директора надійшло повідомлення, що обстріли ведуться дуже потужні. Наші захисники не витримають, вони зазнають втрат. Влучання є як в адмінбудівлю, так і в перший енергоблок. Вогнеборці не можуть дістатися місця для ліквідації пожежі, їх розстрілюють просто в упор. У нас реальна загроза зараз, ми не можемо спрогнозувати, які будуть наслідки», – сказав речник.
На Запорізькій АЕС унаслідок обстрілів розпочалася пожежа – мер Енергодара
На Запорізькій атомній електростанції, розташованій поблизу міста Енергодар, уночі 4 березня розпочалася пожежа. Про це в соціальних мережах повідомив міський голова Енергодара Дмитро Орлов.
«Загроза світовій безпеці! У результаті безперервного обстрілу ворогом будівель та блоків найбільшої АЕС у Європі палає Запорізька атомна електростанція!» – написав у фейсбуці Орлов.
За кілька хвилин до цього повідомлення він інформував про таке: «На підступах до Запорізької АЕС тривають запеклі бої. Наші нацгвардійці тримають оборону. Відомо про постраждалих, але точна їхня кількість та стан за даних обставин поки що назвати не можемо».
Ввечері 3 березня на блокпосту на в’їзді до Енергодара, де розташована Запорізька АЕС, поновилися бої між російськими військовими та містянами, що чергували на блокпосту.
Такий крок Міністерства внутрішньої безпеки дозволить українцям, які вже перебувають у США і не можуть повернутися в Україну через напад Росії, залишатися тут, і знімає загрозу їх депортації.
«Навмисний і неспровокований напад Росії на Україну призвів до війни, яка триває, до безглуздого насильства, і українці змушені шукати притулку в інших країнах», – заявив міністр внутрішньої безпеки Алехандро Майоркас.
«У ці надзвичайні часи ми продовжуватимемо пропонувати свою підтримку і захист громадянам України у Сполучених Штатах», – додав він.
Європейський союз раніше 3 березня погодився на заходи, що забезпечують тимчасовий захист сотням тисяч біженців, які прибувають до країн ЄС, втікаючи від російського вторгнення і потужного бомбардування Росією міст по всій Україні.
Організація Об’єднаних Націй 3 березня повідомила, що на початку восьмого дня конфлікту з України втекли понад один мільйон людей, майже 600 000 з яких перейшли до Польщі – члена ЄС.
У Росії практично всі провайдери заблокували роботу сайтів видань «Медуза», Бі-Бі-Сі, Радіо Свобода, Deutsche Welle, а також мереж Twitter та Facebook. Згідно з сервісом GlobalCheck, доступність «Медузи» становить 17%, Бі-Бі-Сі – 17%, Радіо Свобода – 0%, Deutsche Welle – 0%, соцмережі Facebook – 37%, Twitter – 17%.
Електронна енциклопедія Wikipedia і магазини застосунків App Store і Google Play також перестали відкриватися у більшості росіян.
Ресурси заблоковані у клієнтів практично всіх магістральних провайдерів, крім «Ростелекому». За даними GlobalCheck, блокування йде через ТСПЗ – технічні засоби протидії загрозам. Це комплекс, що дозволяє обмежувати доступ до інформації, поширення якої заборонене на території Росії. При цьому судових рішень про блокування та заборони у більшості випадків не було, як і розпоряджень «Роскомнагляду» або внесення до реєстру «заборонених сайтів».
У Херсоні російські війська захопили телевежу – МВС
Російські війська захопили телевежу і телерадіомовлення у Херсоні, повідомили на сторінках Національної гвардії і Міністерства внутрішніх справ у фейсбуці.
«Ворог окупував телевежу і телерадіомовлення й розповсюджуватиме новини та інформацію Херсоном. Звичайно, це величезна кількість фейків, дезінформації та пропаганди. Уряд ніколи не віддасть і клаптик нашої землі, все, що буде сказано з боку терористів – брехня», – йдеться в повідомленні.
У МВС додають, що російські війська не дають можливості створити зелений коридор, щоб поглибити гуманітарну катастрофу в місті.
«Ворог підлий: він планує привезти гуманітарний конвой із Росії та журналістів, знімати сюжети, як воєнні РФ забезпечують містян їжею та медикаментами. У результаті – ще одна пропаганда для російського споживача», – мовиться в повідомленні.
У Центрі протидії дезінформації при РНБО України припускають, що 4 березня «у Херсоні готується масована вистава окупантів».
Про підготовку фейкових телетрансляцій заявив і міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
«Захопивши телевежу в Херсоні, вони планують шоу: російські війська надають гуманітарну допомогу, а фальшиві «місцеві», привезені з Криму, влаштовують фейкову «демонстрацію» на користь «об'єднання» Херсонщини з Кримом», – написав Кулеба у твітері.
Влада Росії вимагає від Telegram видалити ботів про російських військових
Російське цензурне відомство «Роскомнагляд» вимагає від сервісу Telegram видалити ботів з інформацією про російських військових, які «нібито перебувають у списках полонених або загиблих під час спеціальної операції на Україні». Про це «Роскомнагляд» повідомив увечері 3 березня в своєму каналі в Telegram.
Відомство вважає, що такі телеграм-боти «націлені на збирання достовірних даних про військовослужбовців та членів їхніх родин, цинічно граючи на почуттях батьків та інших близьких людей». Зібрана інформація може бути використана для протиправних дій, зазначено у повідомленні.
Автори та творці ботів можуть бути притягнуті до відповідальності, попереджає «Роскомнагляд».
27 лютого на території Росії було заблоковано сайт проєкту «Шукай своїх», створений українцями. Після цього автори стали публікувати інформацію в однойменному телеграм-каналі. Там публікуються відео та фотографії російських військових, які могли потрапити в полон або загинути на території України.
Радіо Свобода сконтактувало з російською організацією Комітет солдатських матерів. Ми запитали, чи розшукують російські матері своїх дітей. Там сказали: після того, як українська сторона почала публікувати відео з військовополоненими, їхні родичі почали їх шукати.
Щодо померлих військових то, оскільки Росія ще до 2 березня не визнавала свої втрати, то можливості забрати тіла поки що немає.
В СБУ назвали середній вік російських військовополонених. Згідно із захопленими документами, у більшості з тих, хто перебуває в українському полоні, не виповнилося й 22-х, 23-х років. 1 березня на Сумщині відбувся обмін військовополоненими, де обміняли 5-х учасників тероборони на одного російського офіцера військової поліції. 2 березня влада України ухвалила рішення видавати російських полонених їхнім матерям, але за умови, якщо ті самі приїдуть за ними в Україну. Про це, зокрема, повідомив радник голови МВС України Антон Геращенко. Також опубліковані телефони та електронна адреса, за якими російські матері можуть зв'язатися з владою України щодо своїх синів, на офіційних ресурсах Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ.
Послухайте коментар із цього приводу відповідального секретаря Союзу Комітетів солдатських матерів Росії, Валентини Мельникової.
США: сенатори пропонують Байдену, як врятувати українські міста без запровадження безполітної зони
Американські сенатори, які входять до групи підтримки України, намагаються переконати президента США Джо Байдена надати Україні гуманітарну повітряну допомогу. Про це йдеться в повідомленні, яке є в розпорядженні Радіо Свобода.
«Це має врятувати українські міста, які перебувають в облозі, а також стримати авіаудари Путіна», – вважають сенатори.
2 березня сенатор Марко Рубіо надіслав лист президенту США Джо Байдену із проханням терміново надіслати літаки із гуманітарною допомогою до українських міст, які перебувають під російською блокадою. У США є критики цієї пропозиції через страх загострення конфлікту з Російською Федерацією. Сенатор Рубіо запропонував мінімізувати ризики ескалації шляхом встановлення прямої телефонної лінії між оборонними відомствами США та Росії, а також залученням третьої держави – Ватикану, Ізраїлю чи будь-якої іншої країни, яка не входить до НАТО та не повʼязана з Росією.
3 березня зі зверненням з ідеєю надати гуманітарну повітряну допомогу Україні у Сенаті виступив і лідер парламентської більшості Дік Дурбін.
РФ ввела в Україну 90% стягнутих до кордону військ – Білий дім
Росія ввела в Україну 90% стягнутих нею до кордону військ і продовжує намагатися захопити Київ, повідомила речниця Білого дому Джен Псакі.
«Пентагон зауважив, що зараз 90% їхньої військової бойової могутності, заздалегідь підготовленої на українському кордоні, вони зараз в Україні», – сказала Псакі на брифінгу у Вашингтоні 3 березня.
За словами речниці, російські війська під час вторгнення в Україну запустили вже понад 480 ракет.
«Вони продовжують робити агресивні кроки й рухатися до своєї кінцевої мети, якою є захоплення Києва і захоплення країни», – зазначила Псакі.
Вона відмовилася оцінити, чи може це статися і коли.
Речниця додала, що адміністрація США веде внутрішні дискусії про те, які кроки є найкращими для «деескалації жахливого конфлікту», але, за її словами, президент США Джо Байден не планує ані зустрічі, ані телефонного дзвінка з президентом Росії Володимиром Путіним.
«Зараз вони здійснюють вторгнення в суверенну країну і продовжують ескалацію щодня. Ми не забираємо дипломатію зі столу, але зараз не момент для цього», – зазначила Псакі.
Масштабна пожежа під Києвом. Причина – обстріл (відео)
У селі Чайки під Києвом снаряд потрапив у складське приміщення, сталася пожежа на складі й в адміністративній будівлі. Загоряння відбулось на площі 10 000 квадратних метрів та у 8-поверховій адміністративній будівлі.
Гасінням займались майже сорок пожежників.
Авіаудар по Гатному: жертви і руйнування (відео)
3 березня село Гатне, що поблизу Києва, обстріляли російські війська. Як повідомила поліція Київської області, йдеться про авіаудар. Внаслідок атаки од одна людина загинула, ще одна отримала поранення.
Частина приватних будинків зазнали руйнувань та ушкоджень.Знищена російськими військами Бородянка: відео з дрону
Ситуація у Бородянці, Київської області, 3 березня. Ударами російської авіації по місту були зруйновані декілька житлових будинків. Після нальотів містом спробувала пройти техніка РФ, але вона була розбита ЗСУ.
Попри пряме вторгнення, Кремль заперечує наміри окупації України. У Міністерстві оборони Росії також заперечують дані української сторони про збиті російські літаки, розбомблену бронетехніку, загибель російських військових і заявляють, що не обстрілюють українські міста.
Чому Росія замовчує втрати своєї ж армії? | СХЕМИ
Довгий час Росія замовчувала дані про своїх загиблих і поранених військових. Лише на 7-й день війни, 2 березня, у Міністерстві оборони Російської Федерації вперше озвучили конкретні дані щодо загиблих і поранених військовослужбовців російської армії.
Але озвучені російським відомством цифри відрізняються від тих, які регулярно збирає і озвучує українська сторона. В Генштабі Збройних сил України стверджують: втрати росіян в декілька разів більше.
Бородянка після боїв: жителі розповідають як війська РФ знищували місто (відео)
Ситуація у Бородянці, Київської області, 3 березня. Ударами російської авіації по місту були зруйновані декілька житлових будинків. Після нальотів містом спробувала пройти техніка РФ, але вона була розбита ЗСУ.
У відео Радіо Свобода жителі Бородянки розповідають, як російські війська знищували місто. Попри пряме вторгнення, Кремль заперечує наміри окупації України. У Міністерстві оборони Росії також заперечують дані української сторони про збиті російські літаки, розбомблену бронетехніку, загибель російських військових і заявляють, що не обстрілюють українські міста.
Розстріл військами РФ мирних жителів в Іванкові, Київської області (відео)
В Іванкові Київської області 25 лютого російські війська обстріляли авто з мирними жителями. Загинув чоловік та дві його вівчарки. Усе це зафільмував його син. Росія продовжує заявляти, що не стріляє у мирне населення.
Також попри пряме вторгнення, Кремль заперечує наміри окупації України. У Міністерстві оборони Росії також заперечують дані української сторони про збиті російські літаки, розбомблену бронетехніку, загибель російських військових і заявляють, що не обстрілюють українські міста.
На Миколаївщині знищили 245 одиниць військової техніки і «дуже багато особового складу» Росії – Кім
Голова Миколаївської обласної державної адміністрації Віктор Кім у відеозверненні прозвітував про ситуацію на півдні України протягом дня.
Кім згадав про аеродром у Куйбишевому (попередня назва селища Вітрове, Херсонська область), де протягом двох днів, за його словами, знищувалася російська база.
«Ми знищили близько 30 гелікоптерів і дуже багато особистого складу. 20 вертольотів – ударна група, схоже, була 50 – злетіли, не встигли його дістати, але тим не менш. Багато бензовозів, багато БТРів, це завдяки нашим друзям із сусідньої (Херсонської – ред.) області, які підсвічували ці об’єкти. Це основна маса знищеної техніки за ці два дні прямо на аеродромі і на базі, яка була поруч», – розповів він.
Читайте також: У Міноборони України розповіли, де війська Росії перейшли до оборонних дій
Кім підтвердив, що в ході обстрілів були пошкоджені житлові будинки, але стверджує, що ніхто з цивільних не постраждав.
«Дійсно, ми потрапили в двори, там немає жертв, там живе мама мого товариша. Вона все оказала, що дійсно, залетіли снаряди, пошкодили газ. Але при цьому жертв немає і слава Богу», – прокоментував він.
За словами голови ОДА, частину російських військових вистежують місцеві мисливці.
«Після артпідготовки всі думають, що зараз буде атака, всі тікають, і тут мисливці у посадках. Завтра будемо розуміти, що відбувається. Найцікавіше – доки ранку дочекаєшся, половина техніки вже схована десь в ангарах, комусь на посівну, комусь іще куди. Словом, не пропадемо», – пожартував він.
Читайте також: Російська техніка рухається до Запорізької атомної електростанції – міський голова Енергодара
Кім додав, що йому відомо, де росіяни розбили табір для поранених, і українська сторона запропонувала їм допомогу:
«Не стали туди бити, пропонували допомогу, відмовляються. Навіть не знаю, як повестися в цій ситуації, завтра буду думати».
Генштаб Збройних сил України 2 березня повідомив про знешкодження російського десанту, що намагався висадитись в районі міста Миколаєва.
Генеральний штаб Збройних сил України повідомив, що втрати особового складу армії Росії у рамках вторгнення в Україну становлять близько 9000 осіб. Заступниця державного секретаря США Вікторія Нуланд заявила, що Росія втратила у війні проти України щонайменше 6000 своїх військових. Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.
Напередодні Міністерство оборони Росії вперше з часу вторгнення РФ в Україну оприлюднило інформацію про втрати російських військ в Україні: 498 загиблих та 1597 поранених. Однак у Міністерстві оборони Росії заперечують дані української сторони про збиті російські літаки, розбомблену бронетехніку і заявляють, що не обстрілюють українські міста.
З українських сім-карток обмежили дзвінки в Росію – Держспецзв’язку
Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації повідомила, що в Україні обмежили розмови з українських сім-карток в Росію.
«Абоненти українських мобільних операторів не зможуть додзвонитися до абонентів російських операторів. Такі заходи потрібні для того, щоб окупанти не мали змогу передавати інформацію з українських телефонів у Росію та Білорусь. Також подібні обмеження діють для абонентів, які користуються фіксованим зв’язком», – прокоментували рішення в службі.
За інформацією служби, нині мобільні оператори обмежили можливість активації нещодавно придбаних мобільних карток.
«Це зроблено так само для того, щоб окупаційні війська не могли в ході своїх постійних мародерств викрадати сім-картки й використовувати їх», – мовиться в повідомленні.
28 лютого компанія «Київстар», найбільший мобільний оператор в Україні, вирішив заблокувати всі SMS-повідомлення з Росії та Білорусі на номери своєї мережі.
26 лютого мобільні оператори Київстар, Vodafone та Lifecell заблокували доступ до своїх мереж для абонентів із Росії та Білорусі.
В Україні введено воєнний стан після нового вторгнення Росії (з 5:30 24 лютого 2022 року терміном на 30 діб). О 5-й ранку 24 лютого президент Росії Володимир Путін заявив про початок «спецоперації на Донбасі» після звернення про військову допомогу з боку угруповань «ДНР»/«ЛНР», які він перед тим «визнав».
Президент Володимир Зеленський підписав указ про загальну мобілізацію. Країни Заходу почали застосовувати нові санкції проти Росії через її масштабний напад на Україну.
Попри пряме вторгнення, Кремль заперечує наміри окупації України і заявляє, що метою вторгнення є «демілітаризація і денацифікація України».
У Чехії скасують відповідальність за найманство для тих, хто поїде воювати за Україну – прем’єр
Чехія скасує кримінальну відповідальність за найманство для людей, які хочуть взяти участь в українсько-російській війні на боці України, повідомив прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала.
«На зустрічі з паном президентом ми домовилися, що людям, які хочуть поїхати воювати в Україну і воюватимуть на боці України, можемо гарантувати відсутність покарання у вигляді зняття відповідальності», – написав Фіала у твітері 3 березня.
Напередодні міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що з 16 країн світу в Україну вже їдуть добровольці, «які готові пліч-о-пліч з українським народом боротися проти агресора».
«Їхня загальна кількість уже перевалила за тисячу людей, і заявки продовжують надходити», – сказав Кулеба 2 березня.
З 1 березня в Україні, згідно з указом президента, почав діяти безвізовий режим для іноземних добровольців.
Блінкен записав звернення до українців: «ви надихаєте світ»
Державний секретар США Ентоні Блінкен записав відеозвернення до українського народу, в якому заявив, що боротьба українців проти російського вторгнення надихає світ.
«Український народе, дозвольте мені просто сказати: ви надихаєте світ. Ми відчуваємо це у всіх куточках світу. Ми бачимо вашу неймовірну мужність, вашу стійкість, вашу рішучість, і це надихає. Це також час, щоб зміцнити нашу віру, і ви зміцнюєте нашу віру в демократію, у свободу, у здатність миру перемогти агресію, у здатність добра перемогти зло. Ми підтверджуємо це, тому що ви підтверджуєте це. Ви демонструєте це, ви показуєте це світові. І весь світ із вами. Зберігайте віру – ми робитимемо те саме. І зрештою, і ви, і ми переможемо», – сказав Блінкен.
В Україні введено воєнний стан після нового вторгнення Росії. О 5-й ранку 24 лютого президент Росії Володимир Путін заявив про початок «спецоперації на Донбасі» після звернення про військову допомогу з боку угруповань «ДНР»/«ЛНР», які він перед тим «визнав».
Президент Володимир Зеленський підписав указ про загальну мобілізацію. Країни Заходу почали застосовувати нові санкції проти Росії через її масштабний напад на Україну.
Попри пряме вторгнення, Кремль заперечує наміри окупації України і заявляє, що метою вторгнення є «демілітаризація і денацифікація України».