Доступність посилання

ТОП новини
Зруйнований під час російсько-української війни багатоповерховий житловий будинок в місті Авдіївка Донецької області, 25 листопада 2024 року
Зруйнований під час російсько-української війни багатоповерховий житловий будинок в місті Авдіївка Донецької області, 25 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

США стурбовані через використання Росією касетних бомб проти цивільного населення – Нуланд

Сполучені Штати звинувачують Росію у використанні касетних бомб проти цивільного населення в Україні і вбачають у Москви намір використати інші види забороненої міжнародними договорами зброї. Про це на Youtube-каналі радіостанції «Ехо Москви» 3 березня заявила заступниця державного секретаря США Вікторія Нуланд.

«Ми стурбовані через використання Росією касетних бомб у районах, де живуть мирні люди. При цьому також використовуються бомби CBW (очевидно, абревіатура розшифровується як Chemical and Biological Weapons, тобто «хімічна і біологічна зброя» – ред.)»

На уточнювальне запитання, чи мають США докази про використання Росією забороненої зброї в Україні, Нуланд відповіла: «У нас є докази, що були використані касетні бомби, є широкий спектр інформації, що також є наміри використати інші типи озброєнь» (на відео – з 7:00).

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch також звинуватила Росію у використанні касетних бомб, це сталося ще в перший день війни, 24 лютого, під час обстрілу лікарні в місті Часів Яр Донецької області.

Правозахисники нагадали, що є чинним міжнародний договір про заборону касетних боєприпасів через їхню широку невибіркову дію та довготривалу небезпеку для цивільного населення. Касетні боєприпаси зазвичай вибухають у повітрі і посилають десятки, навіть сотні невеликих бомб на площу розміром з футбольне поле. Касетні суббоєприпаси часто не вибухають при початковому ударі, залишаючи рештки, які діють як наземні міни. Ані Росія, ані Україна не входять до числа 110 держав-учасниць договору про заборону цього виду зброї.

ОП: другий раунд переговорів із РФ завершено, є рішення про організацію гуманітарних коридорів

Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк заявляє про завершення другого раунду переговорів із делегацією Росії, які проходили в Білорусі.

«Другий раунд перемовин завершено. На жаль, потрібних Україні результатів поки що немає. Є рішення тільки щодо організації гуманітарних коридорів», – написав Подоляк, який бере участь у переговорах, 3 березня в твітері.

Подробиць він не навів.

Перед зустріччю Подоляк назвав пріоритетні для Києва питання: негайне припинення вогню, перемир’я, гуманітарні коридори для вивезення мирних жителів зі зруйнованих або постійно обстрілюваних сіл і міст.

Про ці теми напередодні заявляв і помічник президента Росії Володимир Мединський, який входить до російської делегації.

Президент Росії Володимир Путін 3 березня у телефонній розмові з президентом Франції Емманюелем Макроном заявив, що завдання російської «операції» (так влада Росії називає масштабне вторгнення в Україну) в будь-якому разі будуть виконані, незалежно від результатів переговорів.

«Спроби виграти час шляхом затягування переговорів призведуть лише до того, що у нашій переговорній позиції з’являться додаткові вимоги до Києва», – заявили у Кремлі.

Зеленський про допомогу від влади Ізраїлю: не відчуваю, що вони загорнуті в наш прапор

Президент України Володимир Зеленський, відповідаючи на запитання ізраїльського журналіста (під час спілкування з західними ЗМІ 3 березня) про те, чи зверталася Україна до ізраїльської влади по допомогу після масштабного вторгнення Росії в Україну вісім днів тому, відповів, що розмова з керівництвом Ізраїлю була.

«Я сьогодні побачив дуже цікаву фотографію біля Стіни плачу – стоять євреї, хасиди, напевно, різні люди. І вони всі загорнуті, я не знаю, чи ви бачили, в синьо-жовтий прапор. Є така фотка. Я був вражений. І просто велика шана тим людям, які це зробили. Вони молилися, я не знаю, як вони молилися... Я був так вдячний, що вони молилися. І я розмовляв з керівництвом Ізраїлю. І скажу вам відверто, може, зараз це буде звучати трішки образливо, але я вважаю, що я повинен це говорити. У нас непогані відносини, дуже непогані, правда. Але все перевіряється ось такими моментами в житті, саме такими гострими, коли потрібна сильна допомога. І я говорив з ним (президент не уточнив, з ким саме – ред.). І у нас дипломатичні відносини гарні, але я не відчуваю, що він загорнутий в наш прапор», – сказав Володимир Зеленський.

Грузія і Молдова подають заявки на вступ до Євросоюзу

Президент Молдови Мая Санду підписала офіційну заявку на вступ до Євросоюзу, повідомляє молдовська служба Радіо Свобода.

За її словами, Молдова готова взяти на себе відповідальність за майбутнє, жити у демократії та процвітанні, а також бути частиною вільного світу.

Прем’єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі також підписав заявку на вступ до ЄС.

«Дорогі співвітчизники. Сьогодні – історичний день для Грузії. Від імені держави я підписую заявку на вступ до ЄС. Заявка на членство в ЄС – ще один важливий етап на шляху до європейської інтеграції Грузії. Етап, який відкриває нову сторінку нашої історії», – сказав Гарібашвілі.

Бої в Енергодарі точаться на відстані 5 км від Запорізької АЕС – мер міста

Бої російських військових з жителями Енергодару точаться на відстані 5 км від Запорізької атомної електростанції, повідомив кореспонденту проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я» мер міста Дмитро Орлов. Але поки зауважень щодо роботи станції немає, зазначив він.

«Зараз у всьому місті відсутнє водопостачання. Частково відсутнє енергопостачання. Зараз немає інформації ані про загиблих, ані про поранених. Але я думаю, що такі є, бо пострілів дуже багато», – повідомив Орлов.

До цього він повідомив, що на блокпосту на в’їзді до Енергодару триває бій між російськими військовими і містянами, що чергували на блокпосту. За його даними, у місто проривається близько 100 одиниць російської військової техніки.

Раніше дві доби поспіль жителі Енергодару чергували на в’їзді до міста, поряд з яким розташована Запорізька АЕС. Відео з місця подій оприлюднила Енергодарська міська рада. У своєму звернені міський голова Енергодару заявив, що АЕС не буде передана під контроль російських військових.

Через «Дію» українці зібрали 80 мільйонів гривень для армії – міністр

80 мільйонів гривень зібрали українці на армію через застосунок «Дія», повідомив віцепрем’єр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

«Люди, ви неймовірні. Весь світ бачить, які ми згуртовані, і об’єднується навколо нас. Допомога у криптовалюті також зросла – світова криптоспільнота зібрала для України майже 55 млн доларів», – написав Федоров.

За його словами, всі офіційні реквізити рахунків для допомоги армії – від фондів до криптогаманців – за посиланням.

Українці, які через вторгнення Росії втратили можливість працювати, отримають по 6,5 тисяч гривень – президент

Президент України Володимир Зеленський заявив, що була розроблена спеціальна програма для надання допомоги та підтримки громадянам України, які втратили можливість працювати через військове вторгнення Росії.

«Наш уряд уже підготував програму спеціальної допомоги для всіх українців, які втратили можливість працювати через війну. Там, де бойові дії. Кожен найманий працівник, кожен ФОПівець, кожен наш громадянин України, у якого Росія забрала можливість працювати, отримає по шість із половиною тисяч гривень без жодних умов», – цитує главу держави його пресслужба.

Президент також повідомив, що люди в усіх регіонах України, обпалених війною, отримають від держави необхідну допомогу.

«Координаційні штаби працюють на повну. Справжні гуманітарні вантажі – в дорозі», – сказав Володимир Зеленський.

Він також зазначив, що, попри війну та бойові дії, пенсії виплачують стабільно.

«Спеціально наголошую для українців старшого віку. Попри війну, ми забезпечуємо повну виплату пенсій. Проіндексованих пенсій. Як це й має бути, згідно із законом. З 1 березня пенсії для українців проіндексовані на 14 відсотків. Гроші вже пішли в банки. Усі виплати будуть проведені повністю», – констатував глава держави.

2 березня уряд України повідомив, що перезавантажує «гарячу лінію» для оперативного збору запитів з гуманітарних питань.

1 березня уряд України затвердив збільшення виплат учасникам бойових дій та компенсації сім’ям загиблих.

В Україні введено воєнний стан після нового вторгнення Росії (з 5:30 24 лютого 2022 року терміном на 30 діб). О 5-й ранку 24 лютого президент Росії Володимир Путін заявив про початок «спецоперації на Донбасі» після звернення про військову допомогу з боку угруповань «ДНР»/«ЛНР», які він перед тим «визнав».

Президент Володимир Зеленський підписав указ про загальну мобілізацію. Країни Заходу почали застосовувати нові санкції проти Росії через її масштабний напад на Україну.

За даними ДСНС України, станом на ранок 2 березня внаслідок війни загинули понад 2000 цивільних. «За сім днів війни Росія знищила сотні об’єктів транспортної інфраструктури, житлових будинків, лікарень та дитячих садків. За цей час уже загинули понад 2000 українців, не рахуючи наших захисників», – вказано у повідомленні ДСНС.

ЄС схвалив надзвичайні заходи для захисту українських біженців

Європейський союз погодився на заходи, що забезпечують тимчасовий захист сотням тисяч біженців, які прибувають до країн ЄС, втікаючи від російського вторгнення і потужного бомбардування Росією міст по всій Україні.

Комісар ЄС із внутрішніх справ Ілва Йоханссон оголосила про «історичне рішення» 3 березня після зустрічі міністрів внутрішніх справ із 27 членів блоку.

«Історичне рішення... прямо зараз; ЄС надасть тимчасовий захист тим, хто втікає від війни в Україні», – написала вона у твіттері.

Директива про тимчасовий захист поширюється на українців і людей, які живуть в Україні, а також членів їхніх сімей, які були переміщені внаслідок конфлікту.

Ті, хто не є громадянами України, й особи без громадянства, які легально проживають в Україні і не можуть повернутися до своєї країни чи регіону, наприклад, шукачі притулку або особи, що користуються міжнародним захистом, та члени їхніх сімей, також отримають захист в ЄС, йдеться у директиві.

Тимчасовий захист застосовуватиметься негайно і триватиме один рік. Відповідно до директиви, він може бути продовжений.

Організація Об’єднаних Націй 3 березня повідомила, що на початку восьмого дня конфлікту з України втекли понад один мільйон людей, майже 600 000 з яких перейшли до Польщі – члена ЄС.

З ким воює Україна: армія Росії в обличчях

Російська Федерація роками намагалась декларувати «міць та високий бойовий дух» своїх збройних сил.

Втім, усього декілька днів війни в Україні показали, як насправді держава Росія дбає про своїх солдатів: видає прострочені ще сім років тому пайки, не забирає тіла загиблих, яких надіслала воювати в Україну. Є багато повідомлень про мародерство, насилля щодо цивільних, пограбування магазинів із алкоголем.

Журналісти «Схем» (Радіо Свобода) вирішили дослідити відкриті сторінки у соцмережах тих росіян, які фігурують в опублікованому списку 120-ти тисяч військовослужбовців РФ, які, за інформацією громадської організації «Центр оборонних стратегій», зараз воюють в Україні.

Читайте далі тут

«Ми зустрінемо їх вогнем, а не квітами!» Репортаж із прифронтового Києва

Сьомий день війни Росії проти України (2 березня – ред.). Як живе Київ? І не урядовий квартал, не Хрещатик, а міська глибинка. Просто пройдемося не центральними вулицями міста, навіть не називаючи їх, щоб не розкривати локацію, і подивимося, що відбувається.

Здивувало те, що черга стоїть лише до супермаркету «Велмарт», але ні до супермаркету «Фора», ні до працюючих супермаркетів мережі АТБ черг уже немає, хоча ще один-два дні тому вони були.

Що це означає? Касирка АТБ, яка назвалася Ольгою, пояснює: «Просто люди вже всі запаслися продуктами, все є. Усі попередні дні ми не мали обмежень щодо продуктів – овочі, консерви, фрукти, товари для діабетиків, а також корм для тварин. З м'ясом було гірше, такої великої кількості, як раніше, не було, але щось м'ясне завжди було. З хлібом погано, всі ці дні у нас хліб був лише вранці у невеликих кількостях. Але я чула, що в багатьох місцях хліб людям просто роздають по одному буханцю в руки, але це, звичайно, треба знати, де».

Читайте далі тут

«Загинули понад 6 тисяч росіян»: США вперше оприлюднили власні оцінки втрат армій Росії та України

Росія втратила у війні проти України щонайменше шість тисяч своїх військових, сказала 3 березня після 18:00 за київським часом заступниця державного секретаря США Вікторія Нуланд. Таку заяву вона зробила на Youtube-каналі «Ехо Москви», який продовжує мовити, попри вимкнення радіостанції з ефіру.

«Наша інформація є такою, що шість тисяч росіян уже загинули – набагато більше, ніж українців, але українці також зазнали тяжких втрат. Росія заслуговує права, щоб знати правду про цю війну. Вашим солдатам не говорять правду, і є випадки дезертирства. Масово знищуються російські озброєння – танки, вертольоти, літаки, і в них також є бойовий склад, який також ніколи не повернеться додому», – сказала Нуланд головному редактору «Еха Москви» Олексію Венедиктову.

Президент України Володимир Зеленський уночі 3 березня оцінив безповоротні втрати російських військових у майже девʼять тисяч убитими. Генеральний штаб Збройних сил України зранку 3 березня повідомив, що втрати особового складу армії Росії у рамках вторгнення в Україну становлять близько 9000 осіб.

Міністерство оборони Росії ввечері 2 березня оголосило дані про втрати серед своїх військових, які беруть участь у вторгненні на територію України. За даними, які цитують російські державні ЗМІ, у Міноборони РФ визнають загибель 498 російських військових і поранення 1597.

Незалежного підтвердження даних про втрати армії Росії в Україні наразі немає.

Росія: власниця телеканалу «Дождь» оголосила про призупинення його роботи

Російський телеканал «Дождь» призупиняє мовлення. Про це в ефірі 3 березня оголосила генеральна директорка та власниця каналу Наталія Сіндєєва.

Сайт телеканалу був заблокований «Роскомнаглядом» на вимогу Генпрокуратури Росії за висвітлення війни в Україні, інформує Російська служба Радіо Свобода. Головний редактор Тихон Дзядко та частина журналістів поїхали з Росії на тлі погроз колективу.

Сіндєєва сказала, що рішення було ухвалене на зборах співробітників. За її словами, роботу редакції потрібно переосмислити за нових умов.

4 березня Держдума Росії планує розглянути законопроєкт про кримінальне покарання за поширення «фейків про російську армію». Влада вимагає, щоб усі повідомлення про війну в Україні передавалися лише через офіційні джерела.

«Як би не було зараз чорно і бридко, і як би не раділи люди, які зараз радіють нашому рішенню, ми все одно переможемо. Це неминуче, тому що правда зрештою перемагає», – сказав Дзядко. Він подякував колективу за роботу та глядачам.

В ОП назвали порядок денний другого раунду переговорів із РФ

У Білорусі розпочався другий раунд переговорів між делегаціями України і Росії.

Перед зустріччю радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк назвав пріоритетні для Києва питання.

«Починаємо розмовляти з російськими представниками. Ключове на порядку денному.

1. Негайне припинення вогню.

2. Перемир’я.

3. Гуманітарні коридори для вивезення мирних жителів зі зруйнованих або постійно обстрілюваних сіл і міст», – написав він у твітері.

Про ці теми напередодні заявляв і помічник президента Росії Володимир Мединський, який входить до російської делегації.

Президент Росії Володимир Путін 3 березня у телефонній розмові з президентом Франції Емманюелем Макроном заявив, що завдання російської «операції» (так влада Росії називає масштабне вторгнення в Україну) в будь-якому разі будуть виконані, незалежно від результатів переговорів.

«Спроби виграти час шляхом затягування переговорів призведуть лише до того, що у нашій переговорній позиції з’являться додаткові вимоги до Києва», – заявили у Кремлі.

Макрон після розмови заявив, що Путін чекає, що світ виконає його умови.

Французькі митники заарештували супер’яхту, ймовірно, голови «Роснафти» Ігоря Сєчина

Французькі митники заарештували супер’яхту «Аморе Веро», яка, ймовірно, належить голові «Роснафти» Ігорю Сєчину. Про це повідомив у твітері міністр фінансів Франції Брюно Ле Мер. Судно намагалося екстрено покинути порт у Ла-Сьоті на Лазурному березі, але було затримане.

85-метрова яхта раніше називалася «Свята княгиня Ольга» («Сейнт Прінсес Олга»), але була перейменована після розлучення Ігоря Сєчина з Ольгою Сєчиною, пише Російська служба Радіо Свобода. Вперше про судно стало відомо у 2016 році, тоді воно оцінювалося у 100 мільйонів доларів.

Затримання та арешт супер’яхти сталися через внесення Сєчина до списків санкцій ЄС після початку Росією війни в Україні. Голова «Роснафти» був внесений до списку, оскільки, на думку Євросоюзу, є особистим другом президента Росії Володимира Путіна та «одним із найвпливовіших членів російської політичної еліти» і отримує вигоду з дестабілізації в Україні.

У пресрелізі, опублікованому міністром, йдеться про те, що яхта перебувала на стоянці в Ла-Сьоті до 1 квітня, але екстрено вирушила в море після внесення Сєчина до списку санкцій.

Сєчин заперечував, що має стосунок до судна. Він та його дружина вимагали знищити тираж російської «Нової газети», яка написала про яхту. Позови були подані і до інших російських ЗМІ, які розповіли про розслідування «Нової».

У середу стало відомо про арешт яхти одного з найбагатших росіян, підприємця Алішера Усманова.

У лютому з порту Гамбурга до Калінінграда перейшла 82-метрова супер’яхта «Грейсфул», яку пов'язують із президентом Росії Володимиром Путіним. Через два тижні після того, як яхта зайшла до Калінінградської затоки, Володимир Путін оголосив про війну з Україною.

Біля Одеси після обстрілу затонуло цивільне судно

У 20 милях від Одеси зникло з радарів торговельне судно Helt (прапор Панама), яке перед цим було обстріляне й отримало пробоїну нижче ватерлінії, повідомила пресслужба Адміністрації морських портів України.

«Helt» дав сигнал «МЕЙДЕЙ» на 16 каналі, був на зв’язку зі СКЦ/МПРС. За останнім сигналом, який що отримали рятувальники з судна, крен складав 70 градусів, а екіпаж сідав на рятувальні плоти. О 12:18 «Helt» зник із радарів», – заявили в АМПУ.

Згодом там поінформували, що екіпаж затонулого судна Helt врятовано.

Російські військові прориваються до Енергодару, триває бій – мер

На блокпосту на в’їзді до Енергодару триває бій між російськими військовими і містянами, що чергували на блокпосту, повідомив міський голова Енергодару Дмитро Орлов.

За його даними, у місто проривається близько 100 одиниць російської військової техніки.

Внаслідок обстрілу з боку російських сил, за даними міського голови Енергодару, постраждало декілька будинків. В одному з них почалася пожежа, на ліквідацію якої виїхали рятувальники. Міська влада уточнює інформацію щодо наявності постраждалих внаслідок обстрілу.

В «Енергоатомі» повідомили, що російські війська підійшли на відстань 4 км від Запорізької АЕС. «Тероборона міста Енергодар веде героїчний бій. Снаряд влучив у школу... Енергодар під обстрілом. Ще один снаряд влучив у житловий будинок. Антена ТБ не працює... В місті енергетиків через обстріли відсутнє водопостачання та в деяких мікрорайонах немає світла», – йдеться в повідомленні у телеграм-каналі «Енергоатома».

Раніше дві доби поспіль мешканці Енергодара чергували на в’їзді до міста, поряд з яким розташована Запорізька АЕС. Відео з місця подій оприлюднила Енергодарська міська рада. У своєму звернені міський голова Енергодара заявив, що АЕС не буде передана під контроль російських військових.

Внаслідок обстрілів Чернігова загинули щонайменше 22 людини – ДСНС

Внаслідок авіаційних ударів у Чернігові загинули щонайменше 22 людини – такі попередні дані Державної служби з надзвичайних ситуацій.

«Станом на 15:30 внаслідок авіаційних ударів з-під завалів вилучено тіла 22 осіб. Роботи продовжуються», – заявили рятувальники.

Раніше радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко повідомив про аіваційний обстріл житлових будинків у Чернігові.

За минулу добу російські обстріли українських міст посилилися, понад 1 мільйон українських біженців вже перебувають за кордоном, але українські військові і цивільні чинять запеклий опір. Росія, зі свого боку, заперечує обстріли українських міст.

Відповідальність для колаборантів і мародерів: Рада провела закрите засідання

У четвер, 3 березня Верховна Рада провела закрите засідання, під час якого розглянула 14 законопроєктів та одну постанову. У засіданні, згідно з результатами голосувань, взяло участь 308 депутатів.

Зокрема, були ухвалені законопроєкти про відповідальність за колабораційну діяльність; про націоналізацію російських активів в Україні; про посилення покарання за мародерство, виправдання дій агресора і антиукраїнську пропаганду.

Окрім того, депутати проголосували за зміни до оподаткування і подання фінансових звітів під час воєнного стану та дозволила цивільним особам брати участь у захисті України.

Європейська рада питає думки Єврокомісії щодо надання Україні членства в ЄС

Європейська рада звернулася до Європейської комісії щодо її позиції про надання Україні членства в Євросоюзі – цю інформацію підтвердив редактор Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода з питань Європи Рікард Юзвяк.

За його даними, наразі невідомо, скільки часу займе ця процедура, але рішення щодо надання Україні статусу кандидата повинні підтримати всі 27 країн-членів Євросоюзу.

Читайте також: Грузія услід за Україною планує «негайно подати заявку» на вступ до ЄС

«Зараз немає ознак одностайності (серед членів блоку – ред.) щодо надання Україні статусу кандидата. Міністри закордонних справ ЄС однозначно говоритимуть про це, коли зустрінеться завтра, і лідери ЄС, ймовірно, теж торкнуться цього, коли зустрінуться в Брюсселі наступного тижня», – повідомив він.

Європейський парламент 1 березня підтримав резолюцію, якою рекомендував інституціям Європейського союзу надати Україні статусу країни-кандидата на вступ до ЄС.

Раніше 1 березня голова Європейського парламенту Роберта Мецола заявила, що ця інституція визнає європейську перспективу України.

Макрон після переговорів із Путіним: «нічого обнадійливого»

Президент Франції Емманюель Макрон попередив президента Росії Володимира Путіна, що російський лідер «бреше» собі і робить «велику помилку» в Україні, яка дорого коштуватиме Росії в довгостроковій перспективі, тоді як Путін пообіцяв, що Росія продовжить свій наступ, повідомили пресслужби президентів в окремих повідомленнях про розмову двох лідерів 3 березня.

Макрон сказав, що «нічого в тому, що сказав президент Путін, не може обнадіяти нас», – повідомив неназваний помічник президента Франції, пише AFP.

За словами помічника, Макрон після 90-хвилинної телефонної розмови з Путіним вважає, що «найгірше ще попереду» в ситуації в Україні.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG