Британія звинувачує Росію в розміщенні в Україні руйнівних «вакуумних бомб»
Велика Британія звинуватила Росію в розгортанні систем термобаричної зброї в Україні, висловлюючи побоювання, що це може призвести до ескалації і збільшення збитків у той час, як Москва посилює наступ на великі міста через тиждень після вторгнення в Україну.
«Як далеко (президент Росії Володимир Путін) зайде, яку зброю він дозволить застосувати, щоб досягти своєї кінцевої мети, невідомо, але ми бачили використання величезної кількості артилерії. Ми бачили розгортання систем термобаричної артилерії і ми хвилюємося, наскільки широким може бути її застосування», – сказав міністр оборони Великої Британії Бен Воллес 3 березня під час візиту до союзника по НАТО Естонії.
Інших подробиць він не навів.
Голова Херсонської ОВА повідомив про мінування місцевої філії Суспільного мовника
Російські війська почали мінувати Херсон, заявив голова Херсонської обласної державної (нині – військової) адміністрації Геннадій Лагута.
«Очевидці повідомляють, що вони (російські військові – ред.) встановили «розтяжки» у середмісті – поблизу будівлі ТРК «Скіфія»‼️ Де ще російські окупанти залишили подібні «подарунки» – достеменно невідомо», – написав він у своєму телеграм-каналі.
Він закликав місцевих жителів пересуватися обережно і в разі виявлення вибухівки повідомити правоохоронцям.
Телерадіокомпанія «Скіфія» у 2015 році була реорганізована в Херсонську регіональну дирекцію Національної суспільної телерадіокомпанії (Суспільного мовника), в 2019 змінила назву на «UA: Херсон».
Суспільний мовник повідомив, що його філія в Херсоні продовжує роботу віддалено.
«Окупанти захопили приміщенні філії, але Суспільне мовлення в Херсоні продовжує працювати та інформувати. Команда працює віддалено, щоб оперативно надавати вам інформацію про все, що відбувається в регіоні в наших соцмережах», – заявили в компанії.
На Одещині завдали ракетний удар з літака
Російський літак Су-27 завдав ракетних ударів по об'єктах військової інфраструктури. Цю інформацію підтвердив Радіо Свобода координатор штабу національного спротиву на Одещині Сергій Братчук.
Об’єкти, по яких вцілили ракетами, знаходяться неподалік від курортної затока, в селі Біленьке Білгород-Дністровського району. Братчук уточнив, що у відповідь працювали війська протиповітряної оборони.
Адресу посольства Росії у Вільнюсі змінять на «Героїв України» – мер
Російське посольство у Вільнюсі змінить адресу на «Героїв України». Про це повідомив мер міста Реміґіюс Шимашюс.
«Відтепер на візитній картці кожного співробітника посольства Росії доведеться писати «героїв України». І будь-хто, хто буде писати листа в посольство, повинен буде думати і про жертв російської агресії, і про героїв України», – зазначив очільник литовської столиці.
За словами Шимашюса, усі формальності, пов'язані з цим перейменуванням, влада міста вирішить найближчим часом.
Російське дипломатичне відомство публічно не коментувало це рішення.
Понад 500 іноземних медиків готові надавати допомогу в Україні – МОЗ
Понад 500 іноземних медиків готові надавати медичну допомогу постраждалим в Україні через вторгнення Росії. Як передає Міністерство охорони здоров’я, саме стільки медиків з-за кордону зареєструвалися у спеціальній формі на сайті відомства.
Йдеться, зокрема про лікарів, медсестер та парамедиків із країн Європейського союзу, Великої Британії, Швейцарії, Туреччини, Азербайджану, Ізраїлю, США, Канади, Австралії, Нової Зеландії, Південної Африки, Індії, Йорданії, Бразилії.
У МОЗ висловлюють подяку за пропозицію надати іноземну медичну допомогу Україні і залишають реєстрацію відкритою.
Після реєстрації «з метою ефективного планування, організації та розподілу сил і засобів» медик скеровується координатором до певної лікарні у тому регіоні України, де є найбільша потреба, пояснили у МОЗ.
Інформації про те, чи прибув хтось з іноземних медиків в Україну наразі немає.
Арахамія повідомив, що сьогодні будуть переговори з РФ
Сьогодні відбудеться другий раунд переговорів між делегаціями України і Росії, яка вторглася на українську територію, повідомив лідер фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давид Арахамія у фейсбуці.
«Починаємо через дві години. Програма мінімум – гуманітарні коридори. Далі – за обставинами», – сказав Арахамія.
Він не уточнив, у якому саме місці відбудуться переговори, але вчора заперечив, що це, мовляв, буде у Біловезькій Пущі.
Як заявив раніше учасник зустрічі від РФ, помічник президента Росії Володимира Путіна Володимир Мединський, окрім припинення вогню, буде обговорюватися також питання гуманітарного коридору в Україні, де російські збройні сили продовжують атакувати міста.
В Офісі президента України раніше підтвердили, що українська делегація «на шляху» до місця проведення переговорів після того, як Мединський заявив, що українська делегація залишила Київ.
Російські військові зайняли будівлю Херсонської ОДА – голова адміністрації
Російські війська повністю зайняли будівлю Херсонської обласної державної адміністрації, заявив голова ОДА (зараз – обласної військової адміністрації) Геннадій Лагута.
При цьому він заявив, що адміністрація області не залишила своїх обов’язків.
«Обласний оперативний штаб, який я очолюю, продовжує працювати та вирішувати нагальні питання щодо допомоги жителям області. Чекаємо на гуманітарну допомогу», – йдеться в дописі на його телеграм-каналі.
Лагута попросив місцевих жителів «не панікувати».
«Ми працюємо відповідно до регламенту роботи оперативного штабу», – додав він.
У Міноборони України розповіли, де війська Росії перейшли до оборонних дій
Військові Росії, всупереч нормам міжнародного гуманітарного права, використовують при бомбардуваннях українських територій касетні та осколкові боєприпаси великої потужності: «при нанесенні артилерійських ударів по населених пунктах окупантами активно застосовуються реактивні системи залпового вогню «Град», «Смерч» та «Ураган». Про це повідомляє 3 березня Міністерство оборони України.
Крім того, військові РФ продовжують використовувати мирне населення як «живий щит», беручи заручників, заявляють в українському оборонному відомстві, втім, не вказуючи, про які населені пункти йде мова.
«На Волинському напрямку ворог силами до 2 БТГр перейшов до оборонних дій і намагається утриматися на рубежі Бігунь, Овруч, Пірожки, Різня, Українка.
На Поліссі окупанти зосередили основні зусилля на Київському напрямку, несуть втрати в особовому складі та техніці, але не полишають спроб блокувати Київ з північного та північно-західного напрямків.
На напрямку Коростеня противник поніс значні втрати і зупинився. Наступальних дій не здійснює.
На Сіверщині противник силами 41 загальновійськової армії, 90 танкової дивізії центрального військового округу ЗС РФ на напрямку Чернігів – Київ силами до 5 БТГр, 2 ТГр РВіА намагається утриматись в районах населених пунктів Любеч, Мена. Одночасно силами 2 БТГр просувається у напрямку Коцюбинське – Гончарівське (Київ).
Окупаційні війська змушені вводити в операцію резерви. Для відновлення наступу в напрямку Києва введено додатково одну БТГр.
7 БТГр, 3 ТГр РВіА, ТГр РХБз 6 загальновійськової армії центрального воєнного округу ЗС РФ, 2 загальновійськова армія ЗС РФ продовжують спроби відновити наступальні дії на Ніжинському та Прилуцькому напрямках.
На напрямку Перемога – Бровари висуваються до двох БТГр зі складу 2 загальновійськової армії центрального військового округу ЗС РФ.
На Слобожанщині ворожі війська зі складу 1-ї танкової армії ЗС РФ, 6-ї та 20-ї загальновійськової армії після незаконного перетину державного кордону України зупинені на рубежі в районах населених пунктів Охтирка, Богодухів, Чугуїв, Шевченкове.
На Сумському напрямку до двох БТГр зі складу 200 омсбр (14 АК ПФ) та 90 (до двох БТГр) продовжує утримати в облозі населені пункти Суми, Лебедин та Охтирка.
На Харківському напрямку противник силами до шести БТГр був змушений перейти до оборони. Силами до трьох БТГр, імовірно, здійснить чергову спробу оточити Харків з півдня.
На Сватівському напрямку силами до двох БТГр, імовірно, здійснить спробу наступу в напрямку на Ізюм та закріпитись на будь-яких рубежах. Основна причина таких дій – продовження наступу в напрямках Дніпра та Запоріжжя.
На Донеччині Маріуполь стійко тримається, адміністративні кордони Донецької та Луганської областей для ворога – недосяжні.
На Таврійському напрямку противник здійснив введення частини оперативних резервів – до БТГр, намагається продовжити наступ у напрямку Запоріжжя, частиною сил – на Маріуполь.
Корабельні групи Чорноморського, Північного та Балтійського флотів активно проводять демонстраційні дії», – йдеться у повідомленні Міноборони України.
Обстріл Гатного на Київщині: 1 людина загинула, 1 постраждала
У селі Гатне Фастівського району Київської області через потужний авіаудар з боку російських військ суттєво пошкоджено приватні будинки, повідомляє поліція Київщини і управління Держслужби з надзвичайних ситуацій.
За даними рятувальників, наразі відомо про одну загиблу і одну постраждалу людину.
Повідомляється, що поліція та рятувальники намагаються подолати наслідки руйнувань.
Село Гатне розташоване за менш ніж 20 кілометрів від Києва.
Польща спростила проїзд для українських перевізників гуманітарної допомоги – «Укравтодор»
Агентство автомобільних доріг «Укравтодор» повідомило, що Польща спростила проїзд для українських перевізників гуманітарної допомоги.
«Зокрема йдеться про введення бездозвільного режиму для українських перевізників гуманітарних вантажів. Для перетину кордону перевізники мають завчасно заповнити форму, а також про скасування плати за користування усіма дорогами Польщі для перевізників гуманітарних вантажів», – йдеться в повідомленні.
За даними «Укравтодору», також не будуть застосовуватись штрафні санкції через відсутність оплати за користування дорогами для інших транспортних засобів.
«Для всіх громадян України, які вимушено залишають власну країну, польська сторона забезпечить безоплатний проїзд залізничним транспортом», – додає відомство.
У Держприкордонслужбі тим часом заявили, що одним з основних завдань для прикордонників та митників є оформлення гуманітарної допомоги.
Наразі усі пропускні процедури максимально спрощені, але додаткову інформацію щодо перевезення гуманітарної допомоги через кордон можна отримати ТУТ.
Російські війська вбили громадянина Бангладеш на борту Banglar Samriddhi в порту Миколаєва – ДПСУ
Внаслідок атаки російських військ на судно Banglar Samriddhi напередодні загинув громадянин Бангладеш, повідомляє Державна прикордонна служба України 3 березня.
«Учора росіяни вбили громадянина Бангладеш на судні Banglar Samriddhi, що перебувало на рейді біля Миколаєва, а напередодні захопили в заручники суховантаж HELT (під прапором Панами – ред.). При цьому судно «HELT» росіяни використовують як щит, щоб ховатися за ним від українських протикорабельних засобів, адже українці в цивільні об’єкти не стріляють», – йдеться в заяві.
За даними прикордонників, кораблі військово-морського флоту Росії заявляли про заборону стоянки на зовнішньому рейді українських чорноморських портів від Дунаю до Скадовська. При цьому вони вживають застарілі назви на кшталт «Іллічівськ» (після декомунізації – Чорноморськ), «Южний» (Південний), а «Залізний Порт замість тихого курортного містечка вимальовується індустріальним монстром зі своїм рейдом».
Також російські військові погрожують цивільним суднам, називаючи їх «терористичною загрозою», і намагаються підібратися ближче до українського узбережжя.
«За тиждень війни пірати Чорного моря захопили в заручники чотири судна, одне з яких, танкер «Афіна» (Україна) під погрозами застосування зброї змусили вийти з територіальних вод Румунії – країни NATO. Час від часу росіяни під час спроб обстріляти південні регіони України розстрілюють цивільні судна. З початку війни вони влучили в чотири іноземних судна (є вбиті і поранені)», – заявляє служба.
Також, за даними ДПСУ, у прилеглій зоні України досі горить танкер MILLENNIUM SPIRIT із дизельним паливом, у який поцілила російська ракета. Військово-морський флот Росії не дозволяє загасити пожежу та запобігти розливу пального.
«Це ще не аварія, але вже аварійна ситуація»: чим загрожує присутність армії РФ на ЧАЕС?
Увечері 24 лютого прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що російські війська захопили Чорнобильську АЕС. Жителі Енергодару чергують на в’їзді до міста, поряд з яким розташована Запорізька АЕС. Містяни тримають оборону, намагаються не допустити окупації міста. Радіо Свобода запитало у виконувача обов’язків голови «Енергоатому» Петра Котіна, як він оцінює теперішню ситуацію на цих об’єктах та чим загрожує присутність там російської армії.
Мер Києва Віталій Кличко розповів про те, як минула ніч у столиці. За його словами, вибухи, які було чути вночі в столиці – це робота систем протиповітряної оборони, що збивали ракети російських військ.
«Руйнувань і постраждалих, слава Богу, немає. Пошкоджену вчора теплотрасу біля залізничного вокзалу тепловики сьогодні відновлять. Міська влада продовжує забезпечувати роботу критичної інфраструктури Києва. Хотів би окремо подякувати столичним комунальникам, які, окрім виконання професійних обов‘язків, також долучилися до допомоги гуманітарному штабу, волонтерам», – сказав мер.
Він зауважив, що комунальні служби можуть прибирати сміття в столиці чи розвозити продукти тільки до початку комендантської години, тобто з 7 до 20 години.
Міський голова нагадав, що для сполучення між берегами Києва відкриті Північний і Дарницький мости, проїзд через Південний міст закритий. Кличко закликав містян не їздити столицею без потреби.
«Звертаюся до киян: не залишайте масово свої авто біля залізничного вокзалу. Звідти триває евакуація жінок і дітей потягами, підвозять людей. Зараз покинуті автівки, які блокують під’їзд до вокзалу, служби евакуюють на вулиці поруч – Жилянську, Саксаганського та інші. Але військова адміністрація попереджає, що безконтрольно залишені на Привокзальній площі авто, що блокують проїзд і швидку евакуацію, можуть бути конфісковані на потреби оборони і захисту Києва», – застеріг він.
За даними Кличка, з міста евакуювали майже всіх дітей з будинків сімейного типу. Частково вони розміщені за містом, два дні тому ще 50 дітей із таких будинків разом із батьками-вихователями вивезли до Польщі. Також до Польщі евакуювали 176 дітей з інвалідністю зі столичних інтернати, а напередодні понад 90 дітей-сиріт вивезли до Німеччини.
ДПСУ: минулої доби в Україну повернулися 14 тисяч українців, переважно – чоловіки
Минулої доби кордон на в’їзд до України перетнули майже 14 тисяч українців, більшість з яких чоловіки, повідомили у Держприкордонслужбі України.
«Це на дві тисячі осіб більше, ніж 1 березня. Дякуємо землякам, які повернулися на Батьківщину у складний для неї час», – йдеться в повідомленні.
У ДПСУ також зазначили, що за добу 2 березня державний кордон України на західній ділянці перетнули близько 93 тисяч людей та майже 15 тисяч транспортних засобів.
«Показники залишилися на рівні минулої доби. На виїзд з України до ЄС та Молдови прослідувало майже 79 тисяч осіб. Кордон до Польщі перетнули майже 50 тисяч людей, решта 29 тисяч вибули до Угорщини, Словаччини, Румунії та Молдови», – йдеться в повідомленні.
У ДПСУ зазначили, що усі пункти пропуску на західному кордоні працюють у цілодобовому режимі. Завантаженість пунктів пропуску кожні три години висвітлюється на сторінці Західного регіонального управління «Західний кордон».
Комітет Держдуми Росії з держбудівництва та законодавства схвалив поправку про запровадження кримінальної відповідальності та позбавлення волі терміном до 15 років за «публічне поширення завідомо неправдивої інформації про використання Збройних сил Російської Федерації». Про це повідомляє російське державне агентство ТАСС із посиланням на текст поправки.
Покаранням за порушення стане штраф до 5 мільйонів рублів або позбавлення волі терміном до 10 років. Якщо поширення фейків спричинило тяжкі наслідки, термін позбавлення волі становитиме від 10 до 15 років, інформує телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки.
Крім того, комітет з держбудівництва та законодавства рекомендував ухвалити у другому читанні законопроєкт про кримінальну відповідальність терміном до трьох років за заклики до запровадження іноземних санкцій щодо Росії.
За подібні дії пропонується запровадити покарання у вигляді штрафу в розмірі до 500 тисяч рублів, або обмеження волі, або позбавлення волі терміном до трьох років зі штрафом до 200 тисяч рублів.
28 лютого голова комітету Держдуми Росії з безпеки Василь Піскарьов запропонував запровадити кримінальну та адміністративну відповідальність за «спотворення мети, ролі та завдань Збройних сил РФ, а також інших формувань під час спеціальних військових та інших операцій».
За поширення «завідомо неправдивих відомостей» про війну в Україні вранці 3 березня в Росії ліквідували «Ехо Москви» та сайт радіостанції. За даними Генпрокуратури Росії, «Ехо Москви» нібито «поширювало матеріали із закликами до екстремістської діяльності та неправдиві відомості про дії російських військових у рамках військового вторгнення в Україну».
Також Генпрокуратура заблокувала сайт телеканалу «Дождь». Раніше «Роскомнагляд» зажадав від низки російських видань видалити матеріали, в яких журналісти називали те, що відбувається в Україні, війною. Російська влада наполягає на тому, щоб ЗМІ називали вторгнення «спеціальною операцією».
Бізнесмен Ярославський повідомив, що продає яхту для допомоги Харкову
Бізнесмен Олександр Ярославський повідомив, що продає власну яхту, аби допомогти Харкову, який зазнав обстрілів з боку російських військ.
«DCH розпочинає гуманітарну програму для Харкова. Першим внеском у відновлення зруйнованого міста стануть гроші від продажу моєї яхти Kaiser. На неї часу вже не буде – треба працювати, працювати та ще більше працювати», – повідомив Ярославський у фейсбуці.
Яхти Kaiser німецького виробництва входять до преміум-сегменту для такого виду морського транспорту. Їхня вартість оцінюється у приблизно 50 мільйонів доларів.
Прикордонники та військові вийшли до державного кордону на Сумщині – Данілов
Прикордонники 5-го прикордонного загону разом із підрозділами Збройних Сил вийшли на лінію державного кордону України в Сумській області, повідомив секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов 3 березня.
«На сьомий день війни з агресивною державою-терористом Росією прикордонники 5-го прикордонного загону передовою групою спільно з підрозділами Збройних Сил України вийшли на лінію державного кордону України на Сумщині», – заявив він на своїй фейсбук-сторінці.
Також секретар РНБО згадав про звернення 39 країн до Міжнародного кримінального суду щодо російського вторгнення в Україну.
«Трагічною ілюстрацією майбутнього процесу «Україна проти Росії» буде слугувати собор Успіння Пресвятої Богородиці у Харкові, який вистояв під час Другої світової війни, але в який у 2022 році влучив російський снаряд, і Бабін Яр, зазнавший удару російськими ракетами. І таких трагічних ілюстрацій у томах звинувачень, на жаль, буде не одна сторінка», – констатував Данілов.
Ще напередодні Міжнародний паралімпійський комітет ухвалив рішення не відсторонювати російські та білоруські команди від участі в Паралімпіаді, проте ці команди мали виступати в нейтральному статусі, а їхні результати не враховувалися б у медальному заліку через події в Україні. У четвер Міжнародний паралімпійський комітет змінив рішення, оскільки низка збірних висловила небажання змагатися з росіянами та білорусами.
«З метою захисту чесності глобальних спортивних змагань і безпеки всіх учасників Виконавча рада МОК рекомендує міжнародним спортивним федераціям та організаторам спортивних заходів не запрошувати та не дозволяти участь російських і білоруських спортсменів та офіційних осіб у міжнародних змаганнях», – йдеться в повідомленні на сайті МОК.
Рішення стосується майбутніх Паралімпійських зимових ігор у Пекіні 2022 року, які стартують вже завтра, 4 березня.
Біля Волновахи збито російський винищувач-бомбардувальник СУ-34 – штаб ООС
У штабі операції Об’єднаних сил повідомили про збиття підрозділом протиповітряної оборони Об’єднаних сил біля Волновахи російського винищувача-бомбардувальника СУ-34.
«Пілоти цього літака здійснювали варварське бомбардування цивільного населення та інфраструктури міста. Слава Україні! Ми переможемо!», – йдеться в повідомленні штабу ООС.
Інших подробиць операції військові не вказують.
Україна звертається до МАГАТЕ через захоплення російськими військами Чорнобильської АЕС
Україна розцінює захоплення Чорнобильської атомної електростанції як «ядерний тероризм» і просить Міжнародне агентство з питань атомної енергетики звернутися до НАТО. Про це йдеться в зверненні, яке оприлюднило державне підприємство «Енергоатом».
За повідомленням, Київ просить МАГАТЕ вимагати в Північноатлантичного альянсу закрити повітряний простір над українськими ядерними об’єктами.
«З метою повернення ситуації, пов’язаної з безпекою ядерних установок та об’єктів на майданчику ЧАЕС та в зоні відчуження, у правове поле, наполягаємо на здійсненні невідкладних рішучих дій щодо… звернення МАГАТЕ до НАТО з вимогою запровадити А2/АD zone (Anti Access/Area Denial, заборона доступу/закриття території) над територією України з урахуванням ризиків та географії розташування атомних станцій НАЕК «Енергоатом», – йдеться у цитаті зі звернення, яке оприлюднило державне підприємство.
Звернення підписали міністр енергетики Герман Галущенко, керівник Державної інспекції ядерного регулювання Олег Коріков та керівник «Енергоатому» Петро Котін.
Київ також вимагає від МАГАТЕ вжити дій для «негайного припинення вогню та недопущення наближення окупаційних військ на відстань ближче ніж 30 км від АЕС, а також активізації штабу при Центрі з інцидентів і аварійних ситуацій (ЦІАС МАГАТЕ) з координації дій для запобігання реалізації актів ядерного тероризму на ЧАЕС і гуманітарної та психологічної допомоги її персоналу.
«Факт захоплення відомої у всьому світі ЧАЕС має усі ознаки акту ядерного тероризму, вчиненого по відношенню до ядерних об’єктів ЧАЕС та її персоналу військовими формуваннями РФ», – наголошується у зверненні.
Його автори звертають увагу на те, що персонал ЧАЕС, який досі утримується російськими військами, морально виснажений і не може в повній мірі виконувати регламентні та ремонтні роботи. Це призводить до порушення радіаційного режиму і небезпеки для їхнього життя та здоров’я.
Українська сторона також наполягає на розірванні всіх відносин із усіма відповідальними за атомну енергетику громадянами Росії, які працюють в усіх структурах ООН.
МАГАТЕ напередодні підтвердило отримання сповіщення від України про те, що персонал ЧАЕС, захоплений росіянами, продовжує залишатися на станції. Агентство цитує директора Рафаеля Маріано Ґроссі, який висловлює «дедалі більшу тривогу» за здоров’я цих працівників і їхню здатність безпечно та ефективно працювати.
«МАГАТЕ продовжує уважно стежити за розвитком подій в Україні з особливим фокусом на безпечність та надійність її атомних реакторів. МАГАТЕ залишається в постійному контакті зі своїм партнером і продовжить регулярно оновлювати інформацію щодо ситуації в Україні», – йдеться в заяві агентства.
Увечері 24 лютого прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що російські війська захопили Чорнобильську АЕС.
Державна інспекція ядерного регулювання України одразу ж повідомила Міжнародному агентству з ядерної енергії (МАГАТЕ), що близько 17-ї години «внаслідок військового нападу всі об’єкти ДСП ЧАЕС, що розташовані у зоні відчуження, були взяті під контроль збройними силами без розпізнавальних знаків».
Серед цих обʼєктів – сховища відпрацьованого ядерного палива – СВЯП-1, СВЯП-2; новий безпечний конфайнмент об’єкта «Укриття»; блоки №№ 1, 2, 3 ЧАЕС на етапі зняття з експлуатації.