США розширили санкції проти Росії та Білорусі
Сполучені Штати 2 березня оголосили про нові санкції проти Росії та запровадження жорсткого контролю за експортом високотехнологічної продукції до Білорусі. Заходи вживаються у відповідь на рішення російського президента Володимира Путіна щодо початку збройного вторгнення на територію України.
«Сполучені Штати вживуть дій, щоб притягнути Білорусь до відповідальності за сприяння російському вторгненню, послабити російський оборонний сектор та військову міць на наступні роки, вплинути на найважливіші джерела доходів Росії», – ідеться у повідомленні на сайті Білого дому.
Новий пакет санкцій стосується 22 російських компаній, повʼязаних із оборонним сектором. Запроваджується також експортний контроль щодо технологій, необхідних Росії на підприємствах у сфері нафто- і газопереробки.
«Ми, наші союзники і партнери разом зацікавлені в тому, щоб згодом знизити статус Росії як провідного постачальника енергоресурсів. Заходи, що вживаються, допоможуть досягти цієї мети, одночасно захистивши американських споживачів», – указують у Вашингтоні.
Адміністрація США зазначає, що вже запроваджений щодо Росії жорсткий експортний контроль за високотехнологічною продукцією, включно з напівпровідниками, програмним забезпеченням та деталями для аерокосмічної промисловості, незабаром буде поширений і на Білорусь. У Вашингтоні вважають, що це не дозволить Москві використовувати своїх партнерів у Мінську для обходу американського експортного контролю, а також значно знизить здатність обох країн продовжувати свою військову агресію.
Влада Німеччини заарештувала 156-метрову яхту Алішера Усманова – Forbes
Влада Німеччини заарештувала в Гамбурзі 156-метрову яхту російського мільярдера Алішера Усманова, який потрапив під санкції Євросоюзу. Про це повідомляє Forbes з посиланням на три джерела у яхтовому бізнесі.
Вартість яхти «Ділбар» оцінюється у 600 мільйонів доларів. Вона перебувала на гамбурзькому суднобудівному заводі Blohm+Voss на ремонті з жовтня 2021 року. Джерела Forbes повідомляють, що 2 березня працівники, які займалися ремонтом яхти, не вийшли на роботу через її арешт. Представники Усманова наразі не дали коментарів.
Яхта Усманова була зроблена за авторським проєктом у 2016 році, її будували майже 5 років. Це найбільша яхта у світі з водотоннажністю майже 16 тисяч тонн. На яхті є, зокрема, найбільший за розміром в історії яхт басейн, два вертолітні майданчики, сауна.
Усманов був включений до списку санкцій 28 лютого у звʼязку з війною Росії проти України – разом із іншими великими російськими бізнесменами. За даними Forbes, всього російським мільярдерам належать 32 мегаяхти.
У Харкові внаслідок обстрілу загинула співробітниця місії ОБСЄ
Національний член Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Марина Феніна загинула 1 березня під час обстрілу в Харкові. Цей факт 2 березня підтвердила сама Організація з безпеки і співпраці в Європі.
«Марину вбили, коли вона доставляла припаси для своєї родини в місті, яке стало зоною бойових дій. У Харкові та інших містах і селищах України ракети, снаряди та ракети вражають житлові будинки та центри міст, вбиваючи та завдаючи поранень невинним мирним жителям – жінкам, чоловікам та дітям»,– ідеться в заяві чинного голови ОБСЄ, міністра закордонних справ Польщі Збігнєва Рау, та генерального секретаря ОБСЄ Хельги Марії.
«Попри неодноразові заклики з усього міжнародного співтовариства та з усієї ОБСЄ, неспровокована військова операція проти України триває. Ми рішуче засуджуємо посилення обстрілів у міських центрах, що спричиняють загибель та поранення мирного населення, і повторюємо наш заклик до Російської Федерації до негайного припинення бойових дій і вступу до змістовного діалогу», – зазначають у керівництві ОБСЄ.
У Києві вночі 3 березня сталося кілька вибухів, тривога триває, є жертви в Ізюмі на Харківщині
У Києві вночі 3 березня після 1:30 сталося кілька вибухів, їх зафіксували кілька камер, повідомляє урядовий телеграм-канал SPRAVDI.
Наразі повітряна тривога триває, даних про жертви чи руйнування немає.
В Ізюмі Харківської області внаслідок влучання ракети в житловий будинок загинули 8 людей, повідомляє Суспільне.Харків із посиланням на заступника міського голови Володимира Мацокіна.
Кілька вибухів пролунали також у Херсоні, який частково контролюють російські військові.
Україну за шість днів залишили понад 835 тисяч людей – ООН
Понад 835 тисяч людей залишили Україну за останні шість днів – з початку російського озброєного вторгнення. Про це 2 березня повідомила офіційна представниця Управління верховного комісара ООН у справах біженців Шабі Манту.
За словами президента Польщі Анджея Дуди, до країни прибули, за оцінками, близько 500 тисяч громадян України. Понад 100 тисяч українців перетнули кордони Угорщини, кількадесят тисяч вирушили до Молдови, Румунії та Словаччини. Громадяни України мають право на безвізовий вʼїзд до країн ЄС, тому їх пропускають через кордони безперешкодно. Місцева влада та неурядові організації допомагають знайти для них ночівлю, харчі, одяг. У ЄС звучать пропозиції про те, щоб усім українцям, які рятуються від війни, були надані права тих, хто звернувся за політичним притулком – навіть якщо формально вони не подаватимуть такого прохання.
Агенція Fitch знизила кредитний рейтинг Росії нижче від «неінвестиційного рівня»
Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings 2 березня знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента в іноземній валюті Росії до рівня «В» – «високо спекулятивні облігації». Раніше Росія мала рейтинг «ВВВ» – це «середній рівень надійності».
При цьому рейтинг поставлений на перегляд із можливістю зниження, повідомляється в пресрелізі агентства.
Суворі міжнародні санкції у відповідь на російські дії проти України підвищили ризики для макрофінансової стабільності РФ, є величезним шоком для основних принципів кредитоспроможності країни і можуть підірвати її готовність обслуговувати державний борг, ідеться в повідомленні агентства. Події, що відбуваються, послаблять державні фінанси Росії, серйозно обмежать її фінансову гнучкість, помітно знизять тенденцію зростання ВВП і підвищать внутрішні та геополітичні ризики та невизначеність.
Оголошені США та Європейським союзом санкції, що забороняють будь-які операції з Центральним банком Росії (ЦБР), вплинуть на основні показники кредитоспроможності РФ більше, ніж будь-які попередні санкції, вважають аналітики агентства.
«Повна їхня реалізація може зробити значну частину міжнародних резервів Росії непридатною для валютних інтервенцій, а істотна частка активів може бути заморожена. 32% валютних резервів Росії номіновані в євро та 16% у доларах США, і більш як половина перебувають у країнах, що беруть участь у санкціях (станом на кінець червня 2021 року)», – вказують в агенції Fitch.
Прокурор МКС заявив про початок збору доказів у розслідуванні ситуації в Україні
Прокурор Міжнародного кримінального суду в Гаазі Карім Хан оголосив 2 березня, що повідомив керівництву МКС про своє рішення негайно розпочати активне розслідування ситуації в Україні, на територію якої вторглася Росія.
«Наша робота зі збору доказів розпочалася», – йдеться в заяві прокурора.
Він додав, що 39 країн звернулися до Міжнародного кримінального суду у зв’язку з ситуацією в Україні.
«Ці звернення дають змогу моєму офісу розпочати розслідування ситуації в Україні з 21 листопада 2013 року і далі, охоплюючи, таким чином, будь-які попередні та поточні звинувачення у воєнних злочинах, злочинах проти людяності чи геноциді, скоєних на будь-якій частині території України будь-якою особою», – заявив Карім Хан.
Він знову закликав «всіх, хто бере участь у бойових діях в Україні, суворо дотримуватися чинних норм міжнародного гуманітарного права».
Румунія втратила 7 військових у катастрофі гелікоптера, який шукав зниклий літак
У катастрофі гелікоптера IAR 330-Puma, що сталася ввечері 2 березня в районі населеного пункту Гура Доброгей (повіт Констанца), загинули сім румунських військових, повідомили вночі 3 березня Військово-повітряні сили Румунії.
«Окрім пʼяти членів екіпажу, про яких було повідомлено спочатку, на борт також піднялися двоє рятувальників Військово-морських сил Румунії, – ідеться в повідомленні.
«Пошуково-рятувальні роботи пілота літака МіГ-21 LanceR досі тривають. Міністр національної оборони, начальник штабу оборони та начальник Генерального штабу Військово-повітряних сил висловлюють глибокий жаль з приводу трагічної події та перебувають із родинами загиблих бійців. У четвер, 3 березня, у всіх військових частинах країни та в тих, хто дислокується за межами країни, пройдуть військові та релігійні церемонії вшанування загиблих воїнів», – додають у ВПС Румунії.
Раніше 2 березня Румунські Військово-повітряні сили втратили звʼязок із винищувачем МіГ-21 LanceR, який патрулював повітряний простір над румунськими водами в Чорному морі в районі Добруджі.
В акваторії Чорного моря Росія тримає сили для можливої десантної операції проти України. Росіяни вже захопили український острів Зміїний, від якого до найближчого румунського населеного пункту Суліна – всього 44 кілометри. В акваторії перебуває група десантних кораблів ВМФ Росії з морськими піхотинцями.
У багатьох російських містах 2 березня продовжилися акції проти вторгнення Росії на територію України. За інформацією правозахисного проєкту «ОВД-Инфо», було затримано щонайменше 758 людей у 33 містах.
«ОВД-Инфо», публікуючи відомості щодо затриманих, пише, що їх у кожному відділенні може бути більше, але проєкт наводить лише імена тих людей, про яких достовірно відомо.
Протестні виступи 2 березня проходили у Москві, Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі, Челябінську, Новосибірську, Кургані, Пермі, Іркутську, Красноярську, Тамбові й Іванові.
Тим часом, Держдума Росії розгляне законопроєкт про тюремні терміни для «авторів фейків» щодо дій російської армії під час бойових дій. Законопроєкт вніс на розгляд єдинорос Василь Піскарьов. Він доповнює законопроєкт про кримінальну відповідальність за заклики до санкцій проти російської економіки або їх виконання.
За створення того, що російські суди вважають фейками, та їх поширення запроваджується кримінальна відповідальність. Авторам фейків, що розповсюджуються в інтернеті, загрожує від 5 до 10 років ув’язнення.
Якщо розповсюджувач «свідомий того», що інформація про військові дії помилкова, і вона отримала суспільно небезпечні наслідки, тоді покарання збільшується до 15 років позбавлення волі.
Макрон звинуватив Росію в агресії проти України та брехні про «нацистів»
Президент Франції Емманюель Макрон у своєму зверненні до французького народу 2 березня назвав Росію агресором, що почав нову війну в Європі.
Він наголосив, що Росія не зазнає агресії, а саме вона і є агресор. І ця агресія неспровокована, бо Україна не нападала на Росію.
«Ця війна – це не конфлікт між НАТО і Заходом з одного боку та Росією – з другого, як дехто може це описувати. В Україні немає ні баз, ні військ НАТО», – заявив президент Франції.
Також Макрон назвав брехнею твердження російської пропаганди, що РФ нібито «воює в Україні з нацизмом».
«Це брехня, зневажання історії Росії та історії України, які боролися проти нацизму», – наголосив Емманюель Макрон.
Кабінет міністрів України пропонує Раді національної безпеки і оборони запровадити санкції стосовно президента Росії Володимира Путіна і ще 34 членів керівництва Росії. Про це йдеться у розпорядженні уряду №193 від 1 березня 2022 року.
Зазначається, що санкції має бути застосовано «у звʼязку з повномасштабним воєнним вторгненням Російської Федерації на територію України, скоєнням масових воєнних злочинів на території України, якими Росія вчинила акт безпрецедентної збройної агресії проти України та вкотре грубо порушила державний суверенітет і територіальну цілісність України, а також порушила безліч міжнародно-правових актів двостороннього та багатостороннього характеру».
Зокрема, пропонується ввести санкції проти президента Росії Володимира Путіна, його речника Дмитра Пєскова, премʼєр-міністра Михайла Мішустіна, його першого заступника Андрія Білоусова, міністра внутрішніх справ Володимира Колокольцева, міністра оборони Сергія Шойгу, міністра закордонних справ Сергія Лаврова, секретаря ради безпеки РФ Миколи Патрушева та інших високопосадовців.
Згідно з рішенням, серед санкцій є блокування активів; обмеження торговельних операцій у частині заборони експортно-імпортних операцій, операцій із переробки; повне припинення транзиту ресурсів, польотів і перевезень територією України та десятки інших обмежень.
38 країн звернулися до Міжнародного кримінального суду через вторгнення Росії в Україну – Джонсон
Прем’єр-міністр Великої Британії Боріс Джонсон повідомив, що 38 країн подали звернення до Міжнародного кримінального суду через вторгнення Росії в Україну.
«Сьогодні ввечері 38 країн з усього світу подали найбільше звернення до Міжнародного кримінального суду через варварське вторгнення Росії в Україну. Нам чітко зрозуміло, що Путін не може вчиняти ці жахливі дії безкарно», – написав Джонсон у своєму акаунті у твітері 2 березня.
28 лютого прокурор Міжнародного кримінального суду в Гаазі Карім Хан оголосив, що вирішив почати розслідування ситуації в Україні.
«Зокрема, я впевнений, що є обґрунтовані підстави вважати, що в Україні були скоєні як ймовірні воєнні злочини, так і злочини проти людяності стосовно подій, які вже були оцінені під час попередньої експертизи Офісом. Враховуючи розширення конфлікту останніми днями, я маю намір, щоб це розслідування також охопило будь-які нові ймовірні злочини, що підпадають під юрисдикцію мого офісу, які вчиняються будь-якою стороною конфлікту на будь-якій частині території України», – заявив прокурор.
За його словами, він доручив своїй команді вивчити всі можливості збереження доказів.
За гроші «єПідтримки» тепер можна придбати будь-які продукти чи товари – Федоров
Віцепрем’єр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що гроші з «єПідтримки» тепер можна витрачати на будь-які продукти чи товари.
«Програма вже не має обмежень на конкретний напрямок бізнесу. Ми розуміємо, що зараз кожна гривня може врятувати чиєсь життя або суттєво допомогти», – написав Федоров.
Як раніше повідомляв міністр, Мінцифри 25 лютого запровадило функцію, відповідно до якої отримані від держави кошти можна переказати на потреби ЗСУ.
За його словами, за 6 днів українці уже переказали на армію понад 1,5 млрд гривень.
Раніше отримані кошти «єПідтримки» можна було витратити на подорожі, спорт, придбання книжок, відвідування культурних закладів, ліки.
Арахамія: другий раунд переговорів із РФ пройде не в Біловезькій Пущі
Другий раунд переговорів між делегаціями України і Росії, яка вторглася на українську територію, не відбуватиметься у Біловезькій Пущі, повідомив лідер фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давид Арахамія, який бере участь у переговорах.
«Інформація про проведення перемовин в Біловезькій Пущі не відповідає дійсності. Перемовини дійсно будуть, але місце інше. Всі деталі пізніше», – написав він ввечері 2 березня у фейсбуці.
Як очікується, переговори почнуться вранці 3 березня.
Як заявив учасник зустрічі від РФ, помічник президента Росії Володимира Путіна Володимир Мединський, окрім припинення вогню, буде обговорюватися також питання гуманітарного коридору в Україні, де російські збройні сили продовжують атакувати міста.
В Офісі президента України раніше підтвердили, що українська делегація «на шляху» до місця проведення переговорів після того, як Мединський заявив, що українська делегація залишила Київ.
Перший раунд відбувся 28 лютого. Тоді в Офісі президента України повідомили, що українська і російська делегації, які зустрілися в районі українсько-білоруського кордону, провели перший раунд переговорів «із метою знаходження точок дотику для якнайшвидшого припинення вогню і бойових дій».
У Києві обстріляли житлові двори і поліцейський відділок – Кличко
У Києві 2 березня російські військові обстріляли житлові квартали, а також влучили у поліцейський відділок, повідомив мер Києва Віталій Кличко.
«У місті в деяких районах у двори потрапили кілька снарядів. Жертв і поранених, слава Богу, немає. Загорілися кілька автівок. Пошкоджений приватний будинок. Постраждало приміщення одного з відділків поліції Подільського району», – розповів мер.
Окрім того, Віталій Кличко повідомив, що 3 березня о 7 ранку – після закінчення комендантської години, – для сполучення між лівим і правим берегами для приватного і громадського транспорту будуть відкриті Північний і Дарницький мости. Через Південний міст проїзду не буде.
«Якщо крайньої потреби немає, не треба виїжджати в місто приватним транспортом», – наголосив мер.
Українська влада заявляє, що Київ для російських військ зараз є однією з найбільших мішеней. Також громадян неодноразово попереджали про діяльність диверсійних груп у столиці.
У Мелітополі російські військові відкрили вогонь по протестувальниках – мер
У Запорізькій області троє цивільних осіб зазнали травм і поранень внаслідок дій російських військових, зокрема одна людина була поранена в Мелітополі, коли військові РФ відкрили вогонь по людях, які вийшли на мітинг, протестуючи проти наступу Росії.
Один з учасників протесту, за повідомленням Мелітопольської міської ради, зазнав вогнепального поранення лівого колінного суглобу середньої тяжкості.
«Мирні мешканці, яких ніхто не організовував, які самі зорганізувалися, вийшли на мітинг. На мітинг відстояти свою точку зору. Мітинг не був санкціонований. Це дійсно, але вони вийшли абсолютно мирно відстояти свою точку зору. Озброєнні люди стріляли по мирних людях, які були з піднятими руками. Я зневажаю, коли стріляють у мирних людей, що просто відстоюють свою точку зору. Впевнений, що мелітопольці зможуть відстояти свою точку зору», – прокоментував цю подію у своєму відеозверненні мер міста Іван Федоров.
Збройні сили звернулися по допомогу до жителів окупованих територій
Сухопутні війська Збройних сил України звернулися до громадян України, які перебувають на тимчасово окупованих російськими військами територіях, із закликом саботувати їх просування.
«Треба позбавити російські війська тилової підтримки. Не чіпайте танки. Тільки, якщо дуже хочеться. Знищуйте тилові колони. Вони йдуть за колонами з бронетехнікою. Якщо ворог залишиться без палива, боєкомплекту, їжі, інженерної та ремонтної підтримки, він стане безпорадним», – йдеться в повідомленні командування.
ЗСУ також звернулися до мисливців та єгерів, які знають місцевість у своїх регіонах.
«Ви знаєте кожну стежку і кожен ярок у вашому країні. Це ваш час. Ворог повинен відчути, що кожен крок без запрошення по українській землі може стати для нього останнім. Треба, щоб в окупанта була тільки одна мотивація – якнайшвидше втекти з нашої країни», – заявляють у Сухопутних військах.
У ЗСУ звернули увагу на те, що 2 березня Росія вперше визнала втрату кількох сотень людей вбитими в ході бойових дій в Україні, а також понад 1,5 тисячі поранених. Ці цифри все ще менші за ті, про які заявляла українська сторона.
«Росія не витримала і почала визнавати втрати. Це сталося завдяки героїзму наших захисників і захисниць. А також завдяки бійцям інформаційного фронту, які прорвали інформаційну блокаду», – коментує командування.
Читайте також: Очевидці повідомляють про сильний вибух у районі залізничного вокзалу Києва
Російські військові зайняли місто Тростянець у Сумській області, повідомив голова обласної державної адміністрації Дмитро Живицький вночі проти 2 березня.
Залишилось два дні, щоб уникнути екологічної катастрофи на Херсонщині – Денисенко
Залишилось два дні, щоб уникнути екологічної катастрофи на Херсонщині. Про це Радіо Свобода повідомив радник міністра внутрішніх справ України Вадим Денисенко.
«Поруч з Херсоном, в Чорнобаївці, це фактично окружна Херсону, розташована найбільша в Європі птахофабрика, вона належить «Укрлендфармінгу», ця птахофабрика виробляє яйце. Там зараз є 3 мільйони курей. На цей момент фабрика знеструмлена, і не має можливості підвозити корми. Якщо це продовжиться ще пару днів, то почнеться мор птиці. І в такому випадку утилізувати її нереально. Просто так закопувати її в землю, згідно з санітарними нормами, не можна. Забійний центр працювати не може, тому що все знеструмлено. І він не може за такий короткий період часу справитися з такою кількістю птиці. Утилізація неможлива без вивозу. Що таке, коли загине три мільйони птахів – це почнеться гниття, починаються відповідні супутні речі, пов'язані з хворобами тощо. По суті у безпосередній близькості до Херсону через дії окупантів, ми можемо опинитися в глобальній екологічній катастрофі, коли через забруднення повітря, землі почнуть розвиватися найрізноманітніші хвороби, пов'язані із гниттям тварин», – зауважив Денисенко.
Спалення, зазначає він, також неможливе, бо для цього потрібні спеціальні печі та спеціальні ветеринарні заводи: «Щоб уникнути катастрофи, по-перше, треба відновити електроенергію, домовитися про завіз комбікормів. І можливість вивезення і продажу продукції, ніхто, звичайно, собі у збиток робити не буде. Тому ситуація майже патова. Дарувати яйця російській армії ніхто не буде».
Денисенко розповів, що про ситуацію МВС повідомив власник.
«Станом на зараз неможливо знайти шляхи вирішення цієї проблеми. Власник шукає їх, думає, що з цим робити. Станом на зараз, 2 березня, ми інформуємо усіх, що є така величезна загроза», – сказав радник міністра внутрішніх справ.
Очевидці повідомляють про сильний вибух у районі залізничного вокзалу Києва
Очевидці повідомляють про сильний вибух у районі Київського залізничного вокзалу.
Інформацію про вибух у себе в телеграм-каналі також оприлюднив радник голови Міністерства внутрішніх справ Антон Геращенко.
«Щойно влупило в районі підземного переходу вокзалу. Між готелем «Ібіс» і Південним вокзалом», – написав Геращенко у телеграмі.
Близько 21:00 у Києві була оголошена повітряна тривога.
«Укрзалізниця» пізніше заявила, що російські військові «завдали авіаційного удару по Південному залізничному вокзалу в Києві, де відбувається евакуація тисяч українських жінок і дітей».
«Снаряд вдарив поблизу готелю Ibis, будівля вокзалу встояла і зазнала незначних ушкоджень», – йдеться в повідомленні.
Інформація про постраждалих уточнюється, рух поїздів продовжується, додали в УЗ.
Росія може створити діпфейк з Зеленським про капітуляцію України – Центр стратегічних комунікацій
Росія може створити та поширити діпфейк, у якому президент Володимир Зеленський оголосить про капітуляцію України. Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій при Міністерстві культури та інформаційної політики.
«Це буде не справжнє відео, а створене через алгоритми машинного навчання. Відео, зроблені через такі технології, майже неможливо відрізнити від реальних. Знайте – це фейк! Його мета – дезорієнтувати, посіяти паніку, зневірити громадян і схилити наші війська до здачі. Будьте впевнені – Україна не капітулюватиме!» – повідомляють вони.
Читайте також: Управління СБУ на Львівщині заявляє про відсутність диверсійних груп у регіоні
«Діпфейк» – це не просто підроблене відео, а відеоролик, що було створено, підживлюючи комп’ютерний алгоритм величезною кількістю зображень. Це – керований штучним інтелектом механізм заміщення обличчя людини на відео обличчям іншої людини шляхом машинного навчання.
У США прогнозують, що цей високотехнологічний спосіб – «вкладати слова в чиїсь уста» – буде наступною зброєю в умовах дезінформаційних воєн.