Росії може загрожувати дефолт – JPMorgan
Аналітики JPMorgan попереджають, що Москва може виявитися неспроможною сплачувати свої зовнішні борги. Про це пише агентство Reuters.
Лише цього місяця Росія має сплатити зовнішнім кредиторам 700 мільйонів доларів. І хоча валютні резерви дозволяють їй це зробити, замороження російських активів урядами іноземних держав може завадити це зробити.
«Санкції... значно підвищили ймовірність дефолту російських державних облігацій у твердій валюті», – цитує агентство аналітиків JPMorgan.
Загальні державні борги Росії становлять 40 мільярдів доларів, що небагато для її економіки, однак навіть один дефолт за зовнішніми виплатами може спричинити ланцюгову реакцію. Кредитори уважно чекають на 16 березня, коли Москва повинна зробити дві такі виплати.
Тим часом російські компанії, чиїми акціями торгують на Лондонській фондові біржі, вже втратили 570 мільярдів доларів, пише Bloomberg.
Абрамович продає «Челсі», гроші передадуть на «допомогу жертвам війни в Україні»
Російський олігарх Роман Абрамович виставив на продаж англійський футбольний клуб «Челсі». Бізнесмен і заявив, що гроші, отримані від продажу клубу, підуть до благодійного фонду, який буде засновано для «допомоги всім жертвам війни в Україні».
У заяві Абрамовича, опублікованій на сайті команди, вказано, що він вважає продаж таким, що відповідає загальним інтересам команди.
Він додав, що продаж клубу не буде відбуватися в прискореному режимі, а пройде відповідно до належної процедури. «Я не буду вимагати погашення жодних позик», – додав бізнесмен.
За даними ЗМІ, Абрамович хоче отримати від угоди чотири мільярди фунтів стерлінгів, але навряд чи зможе отримати за клуб понад два мільярди фунтів. Раніше журналісти з’ясували, що інтерес до покупки виявляє швейцарський мільярдер Хансйорг Вісс.
Британська преса пише, що Абрамович наважився на угоду, побоюючись санкцій.
Раніше Абрамович передав управління клубом піклувальникам благодійного фонду «Челсі».
У Росії зростає внутрішня напруга. Як Кремль намагається моніторити «незгодних»
Сьомий день повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну. Сотні загиблих і поранених, серед яких – діти. І кожного дня – новини про людські втрати і руйнування цивільних об’єктів. Президент Володимир Зеленський закликає весь світ визнати Росію державою-терористом. У російської сторони – масштабні людські втрати. У Генштабі Збройних сил України озвучують орієнтовні цифри – понад 5700 людей серед особового складу, а також знищені сотні одиниць техніки. Донедавна Російська Федерація заперечувала загибель своїх військових. Лише на 4-ий день війни там вперше визнали, що мають загиблих і поранених, не називаючи імен і кількості.
Така політика «замовчування», дезінформації та пропаганди характерна і для висвітлення подій всередині самої Росії. В ефірах телеканалів війну там називають не війною, а «спецоперацією», і стверджують, що українці начебто «радісно зустрічають» окупантів. А від непідконтрольних владі нечисельних російських медіа, які намагаються збалансовано висвітлювати події, Роскомнагляд вже вимагає видалити нібито «недостовірну інформацію» про війну з Україною і взагалі забороняє вживати слово «війна». Таким чином, громадяни Росії обмежені у доступі до правди. І тоді «у гру» вступають російські публічні діячі. Деякі з них фактично стають «локальними медіа», розповідаючи про атаки російської армії і закликаючи росіян виходити на вулиці і протестувати. У Кремлі про це знають і складають «списки незгодних». Про системний нагляд, медійну політику та настрої в РФ – у матеріалі Радіо Свобода.
Далі читайте тут
Ми не можемо відступити: розповіді поранених українських бійців
Львівські медики надають допомогу пораненим українським військовослужбовцям. Більшість у стані легкої та середньої важкості.
Як почувають себе бійці? Чи забезпечені медикаментами і всім необхідним?
Далі читайте тут
Російська ракета поцілила в цивільне судно в акваторії порту Миколаєва
У суховантаж Banglar Samriddhi під прапором Бангладеш поцілили російською ракетою. Про це повідомила філія Адміністрації морських портів України у порті Ольвія в Миколаєві.
О 17:25 ракета вцілила в надбудову судна, там почалася пожежа. Для порятунку екіпажу було направлено два буксира. За попередніми даними, постраждалих немає.
Судно зайшло в акваторію порту ще 23 лютого та стояло в очікуванні навантаження, без можливості виходу через прибережні попередження військово-морських сил Росії.
Читайте також: ДПСУ перевіряє інформацію про те, що захисники острова Зміїний вижили – речник
Акваторія порту Ольвія розташована в річці Дніпро. Якірна стоянка, де знаходилось суховантажне судно, приблизно у 30 кілометрах від виходу в Чорне море.
З початку вторгнення до України російські військові влучили щонайменше у чотири цивільні судна. Також були захоплені два торгівельних та одне пошуково-рятувальне українське судно «Сапфір».
До 30 бойових літаків порушили авіапростір України за добу, переважно з боку Білорусі – Генштаб
За поточну добу до тридцяти бойових літаків порушили повітряний простір України, переважно з боку Білорусі, та здійснили бомбардування цивільного населення, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ ввечері 2 березня.
«Повітряними силами ЗС України здійснюється відбиття нападів із повітря. Від початку російського вторгнення по території України ворогом випущено понад 180 ракет. Крім військових об’єктів, значних втрат зазнала цивільна інфраструктура та житлові квартали населених пунктів», – йдеться в повідомленні.
У Генштабі також заявили, що російська армія деморалізована та продовжує нести втрати в особовому складі й військовій техніці.
Генеральний штаб Збройних сил України повідомляє 2 березня про знешкодження російського десанту, що намагався висадитись в районі міста Миколаєва.
Інших подробиць у відомстві не навели.
Тим часом Офіс генерального прокурора України повідомив у телеграмі, що впродовж 1 та 2 березня в Україні співробітники поліції разом із представниками територіальної оборони затримали у Баштанському районі Миколаївської області 28 військовослужбовців Росії.
«Усі вони брали участь у бойових діях проти Збройних сил України 1 березня 2022 року у місті Баштанка Миколаївської області. За процесуального керівництва Баштанської окружної прокуратури розпочато досудове розслідування за фактом посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, що призвело до загибелі людей та за фактом незаконного перетинання державного кордону, поєднаного із застосуванням зброї (ч. 3 ст. 110, ч. 3 ст. 332-2 КК України). Військових затримали в порядку ст. 208 КПК України», – йдеться у повідомленні.
Наразі їм готують повідомлення про підозру, додали в ОГП.
Генасамблея ООН схвалила резолюцію, в якій закликала РФ негайно вивести війська з України
Рідкісна спеціальна сесія Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй переважною більшістю голосів проголосувала за резолюцію, яка «найрішуче» засуджує неспровоковане вторгнення Росії в Україну.
У резолюції, схваленій 2 березня 141 членом органу, що складається зі 193 представників, від Росії вимагають негайно припинити війну в Україні та вивести всі свої війська з території України.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зауважив, що Росія, Сирія, Північна Корея, Білорусь і Еритрея – це єдині країни, які проголосували проти резолюції Генеральної асамблеї ООН «Агресія проти України».
«Так виглядає самотність Росії у світі. 141 держава ООН проголосувала за резолюцію. Це рекордна з 2014 року кількість голосів за українську резолюцію. При тому що текст максимально жорсткий. Так виглядає антивоєнна коаліція за Україну», – написав Кулеба у фейсбуці.
Він уточнив, що резолюція констатує наявність агресії, вимагає від Росії припинити вогонь і «вивести війська з Україна за межі її міжнародно визнаних кордонів, тобто включно з Кримом і ОРДЛО».
«Ця резолюція є не лише важливим політичним сигналом ізоляції Росії та фіксацією її злочинів, у тому числі агресії. Її також використають у міжнародних судах. Ми переможемо», – додав міністр.
Генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш наголосив: «Послання Генеральної асамблеї є гучним і чітким: Припинення бойових дій в Україні – зараз. Припиніть стріляти – зараз. Відчиніть двері до діалогу та дипломатії – зараз».
Президент України Володимир Зеленський привітав ухвалення резолюції «безпрецедентною більшістю голосів».
«Вдячний усім і кожній державі, що проголосували «за». Ви обрали правильну сторону історії. Нищівні для агресора результати голосування в Генасамблеї ООН переконливо свідчать: глобальна антипутінська коаліція сформована та діє. Світ – з нами. Правда – за нами. Перемога буде наша», – написав Зеленський у твітері.
Обговорення відбувалося на тлі російських бомбардувань і авіаударів по українських містах, що тривають з 24 лютого, через які, за даними ДСНС, загинули дві тисячі цивільних, а сотні тисяч громадян України, за даними ООН, стали біженцями.
Міський голова Конотопу каже, що війська Росії відступили
Міський голова Конотопу Сумської області Артем Семеніхін повідомив у фейсбуці, що війська Росії відступили з околиць міста.
«Московити відступили! Сполучення між Конотопом і Підлипним відновлене», – написав він.
І додав: «Ми зараз перебуваємо в Конотопі. Тут буквально ще кілька годин тому стояв цей ординський блокпост – зараз його немає. Зараз ми робимо ті заходи, які ми маємо робити. Містяни можуть спати спокійно».
Крім того, Семеніхін повідомив, що місто Буринь Сумської області – під контролем України.
«Щойно мав розмову з моїм побратимом мером Бурині. Вони навмисно кидали нам інформацію про те, що Буринь вони взяли під контроль. Уявляєте, як намагалися маніпулювати? Я особисто знаю Віктора Ладуху – це боєць, це воїн, який пройшов Майдан, який пройшов фронт, який допомагав фронту, який ніколи нічого не боявся. Так що Буринь також наша. І Буринь не лягла», – додав він.
Сам міський голова Бурині Віктор Ладух теж наголосив 2 березня у фейсбуці, що «буринська влада не здалася. Буринь – це Україна».
На російських сайтах масово шириться теза про плани утворення «Федеративної республіки Україна»
Після вторгнення військових сил РФ на територію України, починаючи з 27 лютого, на російських сайтах почала масово ширитись інформація про нібито плани створення так званої «Федеративної республіки Україна».
Перша публікація з’явилася на сайті «Мы и мир», де автори посилаються на маніфест, який нібито ініціювали «кілька депутатів міських й обласних рад України», які, як стверджується, об’єдналися у так званий «Совет депутатов областей Украины». Сам документ окремо не публікується, як і імена нібито його підписантів.
«Ми, вільний народ Харківської, Миколаївської, Сумської, Чернігівської та інших областей України оголошуємо та проголошуємо створення нової демократичної держави Федеративна Республіка Україна», – такі тези масово ширяться російським інтернет-простором.
Сервісу відстеження поширення публікацій ahrefs.com вдалося знайти близько 8 тисяч посилань на статтю про так званий «маніфест» на сайті «Мы и мир». Вручну знайшлося близько 100 унікальних новинних сайтів РФ, які передрукували цей матеріал.
Зараз, переважно, інформацію розповсюджують на дрібних та регіональних сайтах: «Аргументы и факты: Дагестан», ГТРК «Адыгея», «Новости Брянска», «Тамбовский курьер», «Московский комсомолец: Екатеринбург» та інших.
Деякі з них почали цитувати експертів, які і раніше поширювали антиукраїнську риторику, наприклад відставного майора ФСБ Олександра Михайлова. У своєму коментарі він припускає, що до створення нових республік з України можуть доєднатися «етнічні угорці, що захочуть інший варіант відносин».
Раніше видання «Українська правда» також повідомило, що влада РФ нібито збирається просунути на посаду президента України Віктора Януковича, який втік до російського Ростова після Революції Гідності у 2014 році.
У Міноборони Росії назвали дані про втрати своїх військ в Україні
Міністерство оборони Росії оголосило дані про втрати серед своїх військових, які беруть участь у вторгненні на територію України.
За даними, які цитують російські державні ЗМІ, у Міноборони РФ визнають загибель 498 російських військових і поранення 1597.
Українська влада каже, що втрати російських сил, за останніми даними, сягнули 5840 (разом загиблих і поранених).
Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.
Попри пряме вторгнення, Кремль заперечує наміри окупації України і заявляє, що метою вторгнення є «демілітаризація і денацифікація України».
У Міністерстві оборони Росії заперечують дані української сторони про збиті російські літаки, розбомблену бронетехніку і заявляють, що не обстрілюють українські міста. Спочатку там також заперечували загибель російських військових. Але 27 лютого офіційний представник Міноборони РФ Ігор Конашенков вперше визнав, що серед російських військовослужбовців в Україні є загиблі і поранені. При цьому тоді він не уточнив точного їх числа.
ЗСУ кажуть, що захопили таємні документи російської армії
У результаті бойових дій Збройні сили України захопили таємні документи російської армії, які та покинула, утікаючи з поля протистояння, повідомляє штаб операції Об'єднаних сил.
«У нашому розпорядженні опинилися планувальні документи одного з підрозділів батальйонної тактичної групи 810-ї окремої бригади морської піхоти Чорноморського флоту Російської Федерації. Серед отриманих документів – робоча карта, бойове завдання, таблиця позивних, таблиці сигналів управління, таблиці скритого управління, список особового складу», – зазначають українські військові.
За їхніми словами, ці документи свідчать про те, що операція із захоплення України нібито мала відбуватися протягом 15 діб – з 20 лютого по 6 березня.
«Підрозділ ворога мав здійснити висадку з ВДК «Орськ» в районі населеного пункту Степанівка-1 та в подальшому діяти з військовими частинами 58-ї армії РФ, а саме з 177-м окремим полком морської піхоти ЧФ РФ. Кінцевою метою цих сил було блокування та взяття під контроль Мелітополя», – повідомляють в штабі ООС.
Радіо Свобода не має змоги підтвердити автентичність оприлюднених документів.
В Україні введено воєнний стан після нового вторгнення Росії. О 5-й ранку 24 лютого президент Росії Володимир Путін заявив про початок «спецоперації на Донбасі» після звернення про військову допомогу з боку угруповань «ДНР»/«ЛНР», які він перед тим «визнав».
Президент Володимир Зеленський підписав указ про загальну мобілізацію. Країни Заходу почали застосовувати нові санкції проти Росії через її масштабний напад на Україну.
Попри пряме вторгнення, Кремль заперечує наміри окупації України і заявляє, що метою вторгнення є «демілітаризація і денацифікація України».
В Україні заборонили платіжні картки банків Росії та Білорусі
Платіжні картки, емітовані банками Росії та Білорусі, відтепер не працюють в Україні, повідомили в Національному банку України.
НБУ з 1 березня 2022 року заборонив:
- зарахування коштів на рахунки клієнтів – фізичних осіб за переказами, ініційованими з використанням платіжних карток, емітованих банками Російської Федерації та Республіки Білорусь;
- приймання в Україні платіжних карток, емітованих банками Російської Федерації та Республіки Білорусь (включаючи перекази, здійснення розрахунків та видачу готівки).
«Фінансова підтримка збройної агресії проти України має бути зупинена. Картки банків держав-агресорів не працюватимуть в Україні, також ворог більше не зможе надсилати на них кошти для терористів та їх прибічників. Заборона приймання карток банків Росії та Білорусі є нашим черговим кроком у фінансовій обороні України», – заявив заступник голови НБУ Олексій Шабан.
Національний банк також звернувся до міжнародних платіжних систем Visa та Masterсard з вимогою зупинити обслуговування платіжних карток, емітованих банками-резидентами Росії.
Ранковий обстріл у Харкові: 4 людини загинули, 15 травмовані – поліція
Внаслідок ранкового обстрілу будівель у центрі Харкова загинули чотири людини, 15 – зазнали травм, повідомила Національна поліція України.
«2 березня близько 08:10 у Харкові російські літаки бомбардували центральний квартал міста. Під ракетний удар потрапили танкове училище, університет повітряних сил, адмінбудівля ГУНП. За попередніми даними, в результаті події загинула одна цивільна особа та 3 поліцейських, 15 людей зазнали травм», – йдеться в повідомленні.
У поліції уточнили, що зараз на місці події проводяться аварійно-рятувальні роботи, а також працює слідчо-оперативна група, яка збирає інформацію про обставини злочину і формує речову базу.
Кримінальне провадження відкрили за статтею «порушення законів та звичаїв війни».
Макарів Київської області звільнено, українські військові там закріпилися – Генштаб
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний повідомив, що селище міського типу Макарів Київської області контролюють українські військові.
«14 омбр імені князя Романа Великого і 95 одшбр звільнили Макарів Київської області та закріпилися там», – повідомив Залужний у фейсбуці.
27 лютого з’явились повідомлення про появу російської техніки у смт Макарів на Київщині, в тому числі танків, і їх спробу потрапити через цей населений пункт до Києва. Військові казали про рух колони і що «для прикриття на бронетехніці ворог розмістив дітей та жінок».
Сьогодні Генштаб ЗСУ повідомляв, що на Поліссі російські військові продовжили просування в напрямку Макарів – Брусилів – Фастів та частиною сил – на Київ.
У російських школах проведуть урок про «необхідність визвольної місії» в Україні
Міністерство просвіти Російської Федерації 3 березня організовує всеросійський відкритий урок, на якому учням розкажуть про «визвольну місію» в Україну і про те, чому це «необхідність».
Як йдеться у повідомленні на офіційній сторінці міністерства у мережі Вконтакте, під час уроку «глядачам розкажуть передісторію сьогоднішніх подій: про те, яку небезпеку становить НАТО для країни, чому Росія стала на захист мирного населення Донецької та Луганської народних республік».
У Міністерстві просвіти РФ також обіцяють допомогти учням «розібратися, як відрізнити правду від брехні у величезному потоці інформації, фотографій і відеороликів, якими сьогодні переповнено інтернет».
Токмак Запорізької області оточений, але на контакт із російською армією не йде – влада
Ситуація у місті Токмак Запорізької області станом на 2 березня залишається складною, повідомляє голова Запорізької ОВА Олександр Старух.
«У місті дуже серйозні бої. Є вбиті і серед наших військових, і серед російських, а також серед цивільних людей. Були авіаобстріли, танкові бої, артилерія... Четвертий день проблеми зі світлом, немає мобільного зв’язку та інтернету», – повідомляє Запорізька ОВА із посиланням на заступника мера Токмака Володимира Харлова.
За словами самого Старуха, місто наразі оточене російськими військами, але керівництво Токмака на контакт з російськими військовими не йде: всіляко уникає зустрічі з ними і не погоджується на жодні вимоги.
«У місті знаходиться міський голова, його заступники, директори комунальних підприємств. Всі на місці, ніхто не поїхав, всі займаються вирішенням проблем з електропостачанням, водою тощо. На будівлі виконкому та на центральній площі майорить український прапор, – наголошує Старух.
У Запорізькій області тривають акції протесту мешканців міст, захоплених російськими військами.
Зокрема, другу добу мешканці Енергодара чергують на в’їзді до міста, поряд з яким розташована Запорізька АЕС. Відео з місця подій оприлюднила Енергодарська міська рада. У своєму звернені міський голова Енергодара заявив, що АЕС не буде передана під контроль російських військових.
Як повідомляє Запорізька ОВА, протягом вечора та ночі російські війська наступали в напрямку міст Мелітополь, Запоріжжя, Бердянськ, Маріуполь. Не маючи успіху, російські військові зосередили зусилля у напрямкку населених пунктів Токмак, Оріхів, Михайлівка, Василівка, накопичуючи військову техніку.
Російські військові продовжують знищувати об’єкти цивільної інфраструктури на території Запорізької області.
Росія на кримському напрямку використовує мобілізованих з ОРДЛО – МВС
Росія на кримському напрямку використовує мобілізованих осіб із окупованих територій окремих районів Донецької і Луганської областей, повідомило Міністерство внутрішніх справ із посиланням на інформацію, отриману українськими силами безпеки і оборони.
«Їх загальна кількість становить приблизно 3,5 тисяч осіб. Цих російських найманців зараз через кримський міст завозять у район міста Херсон. Їх використовуватимуть для подальшої військової агресії і готують до нападу на українські міста. Також відомо, що мобілізовані агресором особи вкрай деморалізовані», – повідомили у МВС.
Це також підтвердив у коментарі проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії речник Держприкордонслужби України Андрій Демченко.
«Варто наголосити, що українське військо дає шанс солдатам країни-агресора залишитися живими і заробити грошей. Ми пропонуємо російським солдатам вибір: загинути на неправедній війні або повну амністію та 5 млн. рублів компенсації. Якщо вони складуть зброю і добровільно здадуться у полон», – нагадали в МВС заклик міністра оборони України.
Маріуполь під обстрілами: люди частково без електрики, інтернету та опалення
Ситуація у Маріуполя залишається напруженою. Обстріли міста не припиняються ні вдень, ні вночі, повідомляє кореспондентка проєкту «Новини Приазов’я» (Радіо Свобода).
«Частина населення залишається без зв’язку, зокрема, без телефонного зв’язку та інтернету, частина жителів залишається без електрики та теплопостачання. Вже обстрілюють центр міста», – повідомила кореспондентка з Маріуполя.
За даними міськради, в результаті масивних обстрілів значна частина Маріуполя залишається без води та світла.
«Це тимчасово. Комунальники та енергетики працюють над відновленням комунікацій цілодобово. Але процес йде повільно через постійні обстріли з боку окупантів», – сказано в повідомленні.
На спецрахунок НБУ для Збройних сил України надійшло понад 6 млрд грн
Національний банк України повідомляє, що станом на 2 березня на спецрахунок, відкритий НБУ для підтримки Збройних сил України, загалом перерахували понад шість мільярдів гривень в еквіваленті. Зокрема понад 253,5 мільйонів гривень в еквіваленті надійшло з-за кордону в іноземній валюті.
Із цих коштів Національний банк вже перерахував на потреби військових більше ніж 1,6 мільярда гривень.
Наразі залишок коштів на спецрахунку становить 4,53 млрд грн.
Національний банк відкрив спеціальний мультивалютний рахунок для збору коштів на потреби армії 24 лютого.
Переказати кошти за допомогою картки можна за посиланням або через банківський рахунок за реквізитами.