Радбез Росії у цитатах: як Путіна «умовляли» визнати «ЛДНР»
У Кремлі 21 лютого відбулося екстрене засідання Ради безпеки, члени якого доповідали президенту Росії Володимиру Путіну про «ситуацію з Україною» і усі як один запропонували «визнати республіки Донбасу». Телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», вів трансляцію засідання і зібрав головні цитати із виступів учасників.
Спочатку у Кремлі повідомили, що засідання проходило у прямому ефірі, проте пізніше стало зрозуміло, що відбулося воно раніше – десь біля 12-13 годин за Московським часом, тобто раніше, ніж його показали державні канали.
На засіданні Ради безпеки Росії були присутні: президент Росії Володимир Путін, прем'єр Михайло Мішустін, глава МЗС РФ Сергій Лавров, голова Міноборони Сергій Шойгу, керівники силових відомств, спікери обох палат парламенту, заступник голови Ради безпеки і колишній президент Росії Дмитро Медведєв, постійні представники в округах і секретар Радбезу.
Відкриваючи засідання, Володимир Путін заявив, що «перспектив розвитку переговорного процесу щодо Донбасу в рамках Мінських угод немає», і звинуватив Київ у тому, що він зриває переговорний процес.
Володимир Путін запевнив, що «заздалегідь нікого не питав», і мовляв, просить «висловитися без підготовки».
Рада безпеки Росії провела позачергове засідання під головуванням російського президента Володимира Путіна 21 лютого. Під час нього всі учасники висловилися за визнання «незалежності» частин Луганської та Донецької областей України, які нині контролюють підтримувані Москвою угруповання «ЛНР» та «ДНР».
Зокрема, голова Державної думи Росії Вʼячеслав Володін, звертаючись до Путіна, назвав ситуацію в ОРДЛО «критичною», а прохання Думи щодо визнання таким, що продиктоване «гуманітарними міркуваннями». Він також вказав на кількість жителів окупованих частин Донбасу, які отримали російські паспорти.
«Там живуть громадяни нашої країни – 1 мільйон 200 тисяч осіб подали заяви на отримання громадянства… Наші дії спрямовані на захист наших співвітчизників. Враховуючи, що 8 років ситуація не змінюється, і Київ саботує всі взяті на себе зобов’язання… Володимире Володимировичу, ми просимо визнати (незаконні збройні формування – ред.) «Донецьку» та «Луганську» республіки», – сказав на засіданні Ради безпеки голова Державної думи Росії Вʼячеслав Володін, звертаючись до Путіна.
Двоє військових загинули внаслідок обстрілу Зайцевого – Нацполіція
Двоє українських військових загинули внаслідок обстрілу незаконними збройними угрупованнями селища Зайцеве, повідомляє Національна поліція Донецької області 21 лютого.
Також кілька військових зазнали поранень.
«Внаслідок обстрілу селища Зайцеве загинули двоє військовослужбовців, трьох – поранено. Ще один воїн поранений у Водяному», – йдеться в заяві.
Поліцейські відкрили провадження, попередньо кваліфікувавши його за статтею про терористичних акт. Інформація про постраждалих наразі уточнюється.
Крім того, правоохоронці вирішують питання щодо відкриття провадження через обстріл Новолуганського, внаслідок якого загинув мирний житель. За повідомленням, снаряд влучив у квартиру житлового будинку, крім того, під обстріл потрапили будівля гуртожитку, де зараз працюють магазини, і газогін. Попередньо обстріл кваліфікують як «порушення законів і звичаїв війни».
«Загалом за добу внаслідок обстрілів вісім населених пунктів регіону – а це близько 43000 жителів – залишилися без електропостачання та/або води», – йдеться в зведенні поліції.
Донецьк, Москва, Маріуполь про «незалежність» територій, підконтрольних «ДНР» і «ЛНР» (відео)
Рада безпеки Росії провела позачергова засідання під головуванням російського президента Володимира Путіна 21 лютого. Під час нього всі учасники висловилися за визнання «незалежності» частин Луганської та Донецької областей України, які нині контролюють підтримувані Москвою угруповання «ЛНР» та «ДНР».
«Визнавши незаконні збройні угруповання, Москва свідомо вийде з Мінських домовленостей», – так прокоментували Радіо Свобода ці заяви у Міністерстві закордонних справ України. При цьому, згідно з позицією МЗС, таке визнання з боку Кремля не матиме правових наслідків.
Внаслідок обстрілу Новолуганського загинув цивільний – голова ОДА
Голова Донецької обласної державної адміністрації Павло Кириленко повідомив про загибель цивільного жителя через обстріл незаконними збройними угрупованнями селища Новолуганське. Про це він заявив на своїй фейсбук-сторінці 21 лютого.
«Щойно бойовики обстріляли селище міського типу Новолуганське. За оперативною інформацією, пошкоджені об’єкти інфраструктури. Селище залишилося без світла і опалення, перебито газогін. Внаслідок обстрілу загинув цивільний чоловік», – написав Кириленко.
Згодом він уточнив, що загиблий був 1970 року народження.
Штаб Операції Об’єднаних сил наразі не коментував обстріл.
Загалом від початку доби 21 лютого в зоні бойових дій було зареєстровано щонайменше 32 обстріли, внаслідок яких двоє українських військових отримали поранення.
За останні кілька днів безпекова ситуація на сході України суттєво погіршилася.
Читайте також: Київ не бачить ознак деескалації з боку Росії – Зеленський у розмові з прем’єром Словаччини
Ватажки угруповань «ДНР» і «ЛНР» оголосили про вивезення своїх жителів до Росії вдень 18 лютого. Вони пояснили це зростанням напруженості у регіоні. Лідери бойовиків також оголосили загальну мобілізацію.
В Україні наголошують, що не планують жодних наступальних операцій на Донбасі і попереджають про провокації Росії.
Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ заявила, що інтенсивність бойових дій на сході України минулого тижня різко зросла і наблизилась до тієї, що спостерігалась до набрання чинності домовленості про припинення вогню у липні 2020 року.
Київ не бачить ознак деескалації з боку Росії – Зеленський у розмові з прем’єром Словаччини
Україна не бачить ознак деескалації з боку Росії – про це повідомив президент Володимир Зеленський під час телефонної розмови з прем’єр-міністром Словаччини Едуардом Хегером, передає пресслужба Офісу президента.
За повідомленням, розмова стосувалася безпекової ситуації навколо України, зокрема, посилення обстрілів незаконними збройними угрупованнями позиції українських військових, населених пунктів та контрольно-пропускного пункту «Щастя».
«Не бачимо жодних ознак деескалації з боку Росії. Безпекова ситуація залишається напруженою, чисельність наземного угруповання Збройних сил Російської Федерації на українському напрямі становить близько 150 тисяч осіб», – заявив Зеленський.
Як додають у адміністрації президента, він подякував Хегеру за рішення уряду Словаччини надати України «дві системи розмінування «Божена 5» та медичне обладнання на суму 1,7 мільйона євро».
Как доверять отчетам ОБСЕ? Западные страны частично отозвали наблюдателей из поля (рос)
Последние дни российские СМИ часто сообщают об обстрелах, провокациях и даже терактах на территории подконтрольного гибридным силам Донбасса, а иногда и на территории самой России. Как правило, эти сообщения легко опровергаются расследователями, так как поросту не имеют под собой фактажа. Но для проверки более сложных инцидентов в зоне боевых действий принято ссылаться на мониторинговую миссию ОБСЕ – к сожалению, по сообщениям СМИ и по словам источников проекта Радио Свобода Донбасс.Реалии, представители части западных стран отозвали из нее своих сотрудников, и теперь там превалируют россияне и представители стран СНГ. Можно ли сейчас опираться на отчеты миссии?
С 13 февраля сотрудникам мониторинговой миссии ОБСЕ на востоке Украины разрешили уйти во внеочередные отпуска – в связи с военно-политической ситуацией в Украине. Соответствующее письмо среди работников СММ было распространено 13 февраля, сообщали Донбасс.Реалии.
Согласно полученной от одного из разведывательных органов Украины информации, более 60% наблюдателей из западных стран и более 40% украинских сотрудников воспользовались такой возможностью. Стоит отметить, что украинские граждане не работают в ОБСЕ наблюдателями, поскольку являются представителями страны-участницы конфликта. Для России такого ограничения нет – по состоянию на 24.01.2022 из 680 наблюдателей 25 были россиянами. Также среди наблюдателей есть представители стран-союзников России по ОДКБ – Армения (2), Беларусь (4), Казахстан (3), Киргизия (30) и Таджикистан (14). Среди мониторов миссии также 57 граждан США, 40 подданных Ее величества королевы Великобритании, 53 человека из Боснии и Герцеговины, 35 из Молдовы, 32 из Германии и так далее. К эвакуации своих граждан призвали США, Великобритания и Канада.
«Специальная мониторинговая миссия (СММ) в Украине является гражданской миссией. Большинство членов международных миссий прикомандированы государствами-участниками ОБСЕ. Система прикомандирования позволяет государствам-участникам принимать решения, среди прочего, о перемещении своих прикомандированных сотрудников в страну или из страны. Недавно некоторые государства-участники решили, что их соответствующие прикомандированные в СММ должны покинуть Украину в ближайшие дни», – говорится в ответе ОБСЕ на запрос Донбасс.Реалии об отпусках для сотрудников.
Вал інформаційних провокацій. Як Росія в ці хвилини генерує «українські диверсії»
В ці хвилини в Росії розгортається інформаційна кампанія про нібито український напад прямо на російську територію. Російські військові стверджують, що зранку 21 лютого вбили пʼятьох членів української «диверсійно-розвідувальної групи» поблизу населеного пункту Мітякінська в Ростовській області. Як заявила пресслужба Південного військового округу, «бойове зіткнення» сталося близько 06:00 (це 05:00 за Києвом) на ділянці російсько-українського кордону. Російські військові вказують, нібито для «евакуації диверсантів» на територію Росії увійшли дві бойові машини піхоти збройних сил України, які були знищені з протитанкової зброї. Немає жодних підтверджень цієї події. Державна прикордонна служба заперечила заяву Росії.
Проте, це не перша новина про нібито агресивні дії України, взята «з повітря» за останні дні, поки триває воєнне загострення на сході. Радіо Донбас.Реалії подає розбір деяких із них від журналістів, які займаються розслідуваннями, закрема, спільноти Bellingcat. І це – лише невелика частина потужного дезінформаційного потоку, який несеться прямо у ці хвилини.
«Атаки», про які повідомляє Росія та контрольовані нею сили, на даний момент базуються лише на їхніх словах «вірте нам, тому що ми так сказали» – чи на сфальсифікованих відео та відео автентичність яких неможливо підтвердити, пише розслідувач, засновник Bellingcat Христо Грозєв. Власне, цей факт стосується на цю хвилину левової частини повідомлень про українські диверсії, які публікуються.
- 18 лютого Telegram-канал прес-служби угруповання «ЛНР» опублікував відео, яке демонструє нібито диверсійну операцію, метою якої є цистерни з хлором. Швидкий розбір цього вкиду публікує розслідувач Еліот Хіггінс:
«Вони стверджували, що польськомовні диверсанти «планували підірвати цистерну з хлором на території очисної споруди поблизу міста Горлівка», і відео було вилучено з трупів диверсантів. Проте, онлайн-спільнота швидко виявила низку проблем із наданими доказами. «Лентач» (спільнота, створена колишніми журналістами «Лента.ру» – ред.) переглянув метадані з відео та виявив, що датою створення медіа–файлу стоїть 8 лютого, а дата створення папки проєкту – 4 лютого.
Також у метаданих була назва файлу «M72A5 LAW and AIPLAS live fire.mp4» у розділі «Pantry». Ця частина метаданих містить відомості про інші файли, які входять до опублікованих файлів, наприклад, інші джерела аудіо та відео. Це означає, що до відеофайлу було додано додаткове аудіо чи відео. Adobe надає подробиці системи Pantry/Ingredient, і що це означає в метаданих тут. Швидкий пошук на YouTube видає лише одне відео з точно такою ж назвою, що й файл у метаданих відео «Польський диверсант», із військового полігону у Фінляндії, на якому зображено низку ударів і вибухів», – пише Хігінс .
- Угруповання «ДНР» щойно опублікували відео, на якому, за їхніми даними, від удару української артилерії у чоловіка відірвало ногу. Коли вони рухають його, ви можете побачити, що у нього протез.
- Нарешті, найбільш свіже звинувачення останніх годин: нібито порушення Україною російського кордону. «Це величезна новина. Російські державні ЗМІ стверджують, що 2 українські бронетехніки перетнули російський кордон і були знищені. На момент публікації жодних доказів цієї заяви немає. Коли будуть оновлення я повідомлю. Росія не повідомила про точне місце, де це нібито сталося, лише, що в Ростовській області (яка охоплює весь західний кордон з Україною, за винятком Криму). Це єдине місце в тому регіоні, де у українців є доступ до кордону», – пише засновник видання Conflict News Кайл Глен.
«Безглузді, ліниві спроби операції під фальшивим прапором призначені для домашньої, податливої аудиторії. Вони здаються нікчемними для міжнародного casus belli. Більше того, якщо вони зараз інвестують у якісну нову операцію, вона буде дискредитована через фейки», вважає Христо Грозєв.
Ну а найбільш показовою дезінформацією цих днів є власне привід для евакуації жителів окупованих територій, озвучений контрольованими Росією силами в ОРДЛО. Вони оголосили, що ЗСУ ось-ось нападуть на Донецьк та Луганськ. Проте, масовані обстріли почалися по підконтрольній Україні території, у чому мали змогу переконатися десятки журналістів, які працювали в цей час на лінії зіткнення –зокрема, і журналісти Радіо Свобода. Як з'ясувалося скоро за метаданими, оголошення про евакуацію ватажки «ЛДНР» записали за день до початку загострення.
Рада безпеки Росії провела позачергова засідання під головуванням російського президента Володимира Путіна 21 лютого. Під час нього всі учасники висловилися за визнання «незалежності» частин Луганської та Донецької областей України, які нині контролюють підтримувані Москвою угруповання «ЛНР» та «ДНР».
Зокрема, голова Державної думи Росії Вʼячеслав Володін, звертаючись до Путіна, назвав ситуацію в ОРДЛО «критичною», а прохання Думи щодо визнання таким, що продиктоване «гуманітарними міркуваннями». Він також вказав на кількість жителів окупованих частин Донбасу, які отримали російські паспорти.
«Там живуть громадяни нашої країни – 1 мільйон 200 тисяч осіб подали заяви на отримання громадянства… Наші дії спрямовані на захист наших співвітчизників. Враховуючи, що 8 років ситуація не змінюється, і Київ саботує всі взяті на себе зобов’язання… Володимире Володимировичу, ми просимо визнати (незаконні збройні формування – ред.) «Донецьку» та «Луганську» республіки», – сказав на засіданні Ради безпеки голова Державної думи Росії Вʼячеслав Володін, звертаючись до Путіна.
Нові супутникові знімки російських військ біля кордонів України (фотогалерея)
Останні супутникові знімки, опубліковані приватною компанією Maxar Technologies, зафіксували нові польові розміщення бронетехніки та військ на північному заході від Бєлгорода, поблизу села Солоті та міста Валуйки у Росії.
Така нова активність демонструє зміну схеми розгортання бойових груп (танків, бронетранспортерів, артилерії та допоміжної техніки). Донедавна більшість розміщень військової техніки відбувалися переважно біля
існуючих військових гарнізонів і тренувальних полігонів або поблизу них.
Дослідники з групи Сonflict Intelligence Team (CIT) заявили 21 лютого про зміну характеру руху російської військової техніки поблизу кордонів з Україною. На їхню думку, це свідчить про можливість наступу вже впродовж найближчих днів.
Президент США Джо Байден 18 лютого сказав, що «переконаний» у тому, що Путін ухвалив рішення вторгнутися в Україну і що це може статися найближчими днями.
Наразі Росія має понад 150 тисяч боєздатних військовослужбовців, що оточують Україну.
Росія неодноразово заперечувала намір вторгнення та заявляла, що почала відводити деякі сили. США та НАТО стверджують, що не бачать ознак такого відведення.
Станом на 16:00 в зоні ООС 32 обстріли, двоє військових поранені – штаб
Станом на 16 годину 21 лютого в зоні бойових дій зафіксували 32 порушення режиму припинення вогню, повідомляє пресслужба штабу Операції Об’єднаних сил.
При цьому 31 обстріл здійснювався зі зброї, забороненої Мінськими домовленостями.
«Противник задіяв артилерійські системи калібру 152 міліметри та 122 міліметри, міномети калібру 120 міліметрів та 82 міліметри, протитанкові ракетні комплекси та безпілотні літальні апарати для скидання пострілів ВОГ-17, гранатомети різних систем та великокаліберні кулемети», – йдеться в заяві.
За даними Білого дому, російські підрозділи просуваються до кордону України – Салліван
Російські військові підрозділи, сконцентровані біля кордонів України, просуваються ближче до її кордону. Про це заявив радник Білого дому Джейк Салліван в ефірі каналу ABC News 21 лютого.
«Всі ознаки вказують на те, що президент Путін і росіяни взялися виконувати план зі здійснення масштабного військового вторгнення в Україну. Ми бачили лише протягом останніх 24 годин подальше просування російських підрозділів до кордону без будь-якого іншого притомного пояснення, окрім підготовки до нападу. Ми не можемо передбачити точного часу чи дати, але це точно виглядає так, наче росіяни просуваються», – сказав він.
За словами Саллівана, президент Сполучених Штатів Джо Байден готовий як до переговорів, так і до того, аби спільно з партнерами та союзниками Вашингтона «забезпечити для Росії наслідки» в разі вторгнення.
Водночас, зазначив він, напередодні Байден у розмові з президентом Франції Емманюелем Макроном заявив, що готовий зустрітися з Путіним, якщо той відмовиться від намірів щодо вторгнення.
«Черговий фейк» – Держприкордонслужба про заяву Росії щодо «українських диверсантів»
Державна прикордонна служба заперечила заяву російських військових щодо нібито знищення української диверсійно-розвідувальної групи, поширену 21 лютого.
У відомстві назвали повідомлення «черговим фейком і дезінформацією Росії».
«Жодних порушень державного кордону на напрямку російського населеного пункту Митякінська в Ростовській області з боку підконтрольної українській владі території не відбувалося», – заявляють прикордонники.
Крім того, ДПСУ не отримувала повідомлень від російської сторони про нестандартні ситуації на кордоні, зокрема, із застосуванням зброї.
У Щасті внаслідок обстрілів повністю зупинилася Луганська ТЕС, місто знеструмлене
У прифронтовому місті Щастя внаслідок обстрілів з боку російських гібридних сил 21 лютого повністю зупинила роботу Луганська теплоелектростанція, повідомляє кореспондент Радіо Свобода, який перебуває на Донбасі.
За його словами, Щастя залишилося повністю без електро-, водо- і теплопостачання.
«Пошкодження на всіх лініях електропередач, що відходять і підходять до Луганської ТЕС у Щасті. Станцію зупинено! Наразі енергетики чекають на припинення обстрілів задля проведення робіт з відновлення роботи станції», – повідомив голова Луганської облдержадміністрації Сергій Гайдай.
«Сьогодні, 21 лютого 2022 року о 13:10 відключено від мережі єдиний працюючий блок Луганської ТЕС через відключення ВЛ-220 Лисичанська. Також біля складу паливно-мастильних матеріалів зафіксовано загоряння. Співробітники та основне технологічне обладнання не постраждали», – повідомила компанія ДТЕК.
За останні кілька днів безпекова ситуація на сході України суттєво погіршилася. Упродовж доби 19 лютого російські гібридні сили 136 разів порушили режим припинення вогню, 20 лютого – 80 разів.
Ватажки угруповань «ДНР» і «ЛНР» оголосили про евакуацію своїх жителів до Росії вдень 18 лютого. Вони пояснили це зростанням напруженості у регіоні. Лідери бойовиків 19 лютого також оголосили загальну мобілізацію.
В Україні наголошують, що не планують жодних наступальних операцій на Донбасі і попереджають про провокації Росії.
Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ заявила, що інтенсивність бойових дій на сході України цього тижня різко зросла і наблизилась до тієї, що спостерігалась до набрання чинності домовленості про припинення вогню у липні 2020 року.
Дослідники з групи Сonflict Intelligence Team (CIT) заявили 21 лютого про зміну характеру руху російської військової техніки поблизу кордонів з Україною. На їхню думку, це свідчить про можливість наступу вже впродовж найближчих днів.
«Якщо раніше гусеничну техніку (танки, БМП, САУ) везли майже виключно на залізничних платформах та танкових транспортерах, то тепер вони майже всюди рухаються своїм ходом. Більше того, найчастіше цей рух відбувається за лічені кілометри від кордону. Танки та інша техніка слідують разом із важкими вогнеметними системами (ТОС), хоча останні і належать до іншого роду військ (РХБЗ – війська радіаційного, хімічного та біологічного захисту – ред.) –найбільше це схоже на формування бойових порядків батальйонних тактичних груп», – указано в повідомленні, оприлюдненому 21 лютого.
«Деякі російські солдати (і контрактники, і строковики) біля кордону перебувають у тяжких умовах: сплять у переповнених приміщеннях і не отримують централізованого харчування. Довго тримати війська в таких умовах неможливо, тому найближчими днями очікується або наступ, або часткове відведення військ принаймні в ті великі табори, де ми їх спостерігали до цього», – роблять висновки у CIT.
Також дослідники вказують на розміщення одного з госпіталів поблизу стаціонарної лікарні, чого раніше не фіксувалося.
«На території центральної міської лікарні міста Шебекіне (Бєлгородська область – ред), всього за 5 кілометрів від кордону, розгорнуть польовий госпіталь, який може використовуватись у разі наступальних дій у Харківській області України. Досі ми бачили розгортання шпиталів лише у польових таборах і лише на північному заході Криму чи в Білорусі», – вказують дослідники.
ДПСУ назвала «свідомою провокацією» буцімто обстріл з території України прикордонників РФ
Державна прикордонна служба України заявляє, що заява ФСБ Росії про буцімто обстріл з території України, внаслідок чого зруйновано місце несення служби російських прикордонних нарядів – «відверта провокація». Про це йдеться в офіційному повідомленні ДПСУ.
«Не зазначається точне місце, де це відбулося, окрім як «за 150 метрів від російсько-українського кордону в межах Ростовської області». Відмітимо, що Ростовська область межує як з контрольованою українською владою територією в межах Луганської області, так і з неконтрольованою ділянкою українського кордону, протяжність якої понад 400 км. Наголосимо, інформування підрозділів ДПСУ від співробітників ПС ФСБ РФ про якісь нестандартні ситуації не надходило», – йдеться в повідомленні.
Сайти бойовиків також ретранслюють це повідомлення ФСБ.
У ДПСУ додають, що «в той же час, окремі джерела, на які посилаються російські ресурси, зазначають, що мова може йти про територію, яка розташована поряд неконтрольованої Україною ділянки кордону, в Неклинівському районі Ростовської області».
Раніше сьогодні російська агенція ТАСС із посиланням на пресслужбу ФСБ Росії повідомила, що вранці 21 лютого буцімто випущеним з території України снарядом невстановленого зразка було повністю зруйновано місце несення служби прикордонних нарядів прикордонного управління ФСБ Росії у Ростовській області, за приблизно 150 метрів від російсько-українського кордону. У ФСБ повідомили, що потерпілих немає, а на місці працюють сапери.
МЗС раніше заявило, що в Україні не планують жодних наступальних операцій на Донбасі і попереджають про провокації Росії.
Кулеба вирушив з Брюсселя до Вашингтона
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба після участі в саміті міністрів закордонних справ країн Євросоюзу вирушає до Вашингтона для продовження зусиль із подолання кризи, створеної нагромадженням російських військ на українському кордоні. Про це Кулеба сказав 21 лютого за підсумками переговорів у Брюсселі.
«Я сказав колегам, що найкраще стратегічне рішення, яке вони можуть ухвалити – це надання Україні європейської перспективи. Це буде чіткий сигнал президенту (Росії Володимиру) Путіну, що, що б він не робив, рух України є незворотним і ніхто не залишить Україну сам на сам із Росією», – сказав міністр.
Кулеба також закликав Євросоюз ухвалити «принаймні окремі санкції проти Російської Федерації, оскільки для цього є достатньо підстав».
«У цьому ж звʼязку ми обговорили, що саме має бути тригером, спусковим гачком для застосування повного пакету санкцій проти Росії. Я бачу з розмови, яка відбулася, що є готовність застосувати проти Росії повний пакет найтяжчих санкцій, і це буде зроблено. Триває дискусія щодо того, в який саме момент це має відбутися, тобто що саме має зробити Росія, щоб ці санкції були застосовані», – додав очільник зовнішньополітичного відомства.
Також Євросоюз зробить Україні «системну пропозицію щодо зміцнення кібербезпеки», відзначив Кулеба.
До полудня бойовики понад 20 разів відкривали вогонь на Донбасі, поранений військовий – штаб ООС
До полудня понеділка на Донбасі зафіксовано 21 порушення режиму припинення вогню з боку бойовиків, один український військовий поранений внаслідок обстрілу Станиці Луганської, повідомив речник ООС Павло Ковальчук.
«Противник задіяв артилерійські системи калібру 152 мм і 122 мм, міномети калібру 120 мм і 82 мм, протитанкові ракетні комплекси та безпілотні літальні апарати... Зокрема, близько години ворог обстрілював населений пункт Станиця Луганська, випустивши 140 артилерійських снарядів 122-го калібру. Внаслідок обстрілів один військовослужбовець отримав бойове поранення, стан здоров’я українського захисника задовільний», – повідомив Ковальчук.
Він наголосив, що українські військовослужбовці не відкривають вогонь по об’єктах цивільної інфраструктури й дотримуються норм міжнародного гуманітарного права.
«За відсутності будь-яких агресивних дій з боку захисників загарбники самі підривають об’єкти інфраструктури на окупованих територіях, хаотично обстрілюють населені пункти та створюють інші провокації для нагнітання ситуації», – сказав речник ООС.
Бойовики угруповання «ДНР» на своїх ресурсах звинувачують ЗСУ в обстрілі окупованого Донецька вранці понеділка, а ресурси угруповання «ЛНР» пишуть про буцімто обстріл українськими військовими шістьох населених пунктів на непідконтрольній українській владі території Луганщини.
Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков назвав «фейком» та вигадкою повідомлення американських ЗМІ про те, що Москва нібито склала список українців, які можуть бути вбиті або заарештовані у разі військового вторгнення Росії.
«Це абсолютна качка, брехня, абсолютна вигадка. Такого списку не існує. Це фейк», – цитують Пєскова у понеділок російські ЗМІ.
Раніше кілька західних інформаційних агентств, зокрема AFP, Reuters та dpa, повідомили, що мають у розпорядженні лист США до ООН, в якому Вашингтон стверджує, що володіє «достовірною інформацією» про ймовірні плани Росії щодо вбивств та арештів українців у випадку вторгнення в Україну.
Згідно з повідомленнями, у відповідному листі Батшеба Нелл Крокер, посол США при ООН у Женеві, виклала верховному комісару ООН з прав людини деталі «тривожної інформації», яку зібрала американська розвідка.
«Ми глибоко стурбовані порушеннями прав людини з боку Росії в тих частинах України, які вона вже окупувала, і у нас є всі підстави вважати, що ці побоювання посиляться після нового військового наступу», – йдеться у листі.
У листі Крокер стверджує, що Кремль планує цілеспрямовані вбивства, викрадення людей, затримання та тортури тих, хто виступає проти дій Росії в Україні. Також мішенню, згідно з листом, стануть російські та білоруські дисиденти у вигнанні в Україні, журналісти та інші активісти.
Крокер також заявила, що Сполучені Штати мають інформацію про те, що російські військові, швидше за все, будуть використовувати смертоносні методи для розгону протестів або придушення «мирних актів спротиву з боку цивільного населення». У листі не розкриваються джерела інформації.
«Ми вітаємо цю ініціативу» – Кулеба про можливу зустріч Байдена і Путіна
Україна вітає можливі переговори президентів США та Росії Джо Байдена та Володимира Путіна, головною темою яких буде деескалація на українсько- російському кордоні. Про це 21 березня в Брюсселі заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. За його словами, про можливість зустрічі Байдена і Путіна його поінформував держсекретар США Ентоні Блінкен під час телефонного дзвінка.
«Ми вітаємо цю ініціативу. Ми віримо, що кожна спроба дипломатичного рішення варта того, щоб спробувати… Держсекретар Блінкен запевнив мене, що, як було і дотепер, жодного рішення щодо України не буде ухвалено за спиною України. Ми перебуваємо в тісній координації з ним, і під час підготовки до цієї зустрічі (Байдена і Путіна – ред.) ми скоординуємо наші позиції, щоб бути упевненими, що наші інтереси буде враховано», – сказав Дмитро Кулеба.