Україна втрачає до 5 мільярдів щомісяця через ситуацію із можливим вторгненням Росії
Про це в оприлюдненому 21 лютого інтервʼю РБК-Україна заявив заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма.
«Безповоротні втрати становлять у такій стресовій ситуації, як зараз, 2–3 мільярди доларів на місяць. Це і зупинені інвестиції, і додаткова інфляція, втрати в туристичній сфері, скорочення авіаперевезень. Є ще спекулятивний тиск на фінансові ринки, що блокує запозичення, чинить тиск на курс. Це окрема сума. Спекулятивний тиск на валютний ринок близько 1,5–2 мільярдів доларів», – сказав Шурма.
Він уточнив, що йдеться про щомісячні втрати, починаючи з січня.
Путін скликав позачергове засідання Ради безпеки Росії
Президент Росії Володимир Путін 21 лютого проведе позапланове засідання Ради безпеки своєї країни, повідомив речник російського лідера Дмитро Пєсков.
«Це – велика Рада безпеки», – передає слова Пєскова «Інтерфакс». Також, за словами речника, у Путіна на сьогодні заплановано кілька міжнародних телефонних розмов. Тему позачергового засідання Ради безпеки, а також переговорів Пєсков не уточнив.
Чому жителі Росії не бояться війни з Україною, але бояться ядерного удару США: відповідає соціолог
На кордоні України та Росії новий виток напруженості: угруповання бойовиків «ДНР» та «ЛНР» оголосили про «евакуацію» жителів підконтрольних їм територій до Росії, а в угрупованні «ЛНР» закликали чоловіків «взяти до рук зброю» та відмовилися від позачергових переговорів Тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на сході України. Також у регіоні відновилися обстріли та вибухи, а бойовики звинуватили Україну в тому, що вона «готує вторгнення» на території ОРДЛО, а також у «підготовці диверсій». Україна це категорично заперечує, але разом із західними країнами говорить про те, що Росія та бойовики готують провокації, щоби розв'язати повномасштабну війну, інформує телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».
Чи бояться цієї повномасштабної війни жителі Росії? Російський соціолог, керівник відділу соціально-культурних досліджень незалежного російського «Левада-центру» Олексій Левінсон в інтерв’ю телеканалу «Настоящее время» пояснив, що росіяни зараз у більшості не побоюються війни з Україною, але дуже бояться «ядерного» конфлікту зі США та іншими країнами НАТО.
У Польщі розпочалися міжнародні військові навчання Saber Strike
Міжнародні військові навчання Saber Strike 22 («Удар шаблі-22»), організовані під керівництвом командування Збройних сил США у Європі, розпочалися в Польщі. Про це 21 лютого повідомило Генеральне командування збройних сил Польщі.
«На плацу 17-ї механізованої бригади в Медзижечі (на заході Польщі – ред.) відбулася церемонія початку міжнародних навчань Saber Strike 22. У маневрах братимуть участь близько 1,3 тисячі польських солдатів і одиниць техніки, включно з бронетранспортерами Rosomak», – ідеться в повідомленні.
Сценарій навчань передбачає переміщення американських підрозділів із Німеччини до країн Балтії через територію Польщі. На полігоні в Бемуві Піському відбудуться спільні маневри польських військовослужбовців та союзників.
Saber Strike – це щорічні міжнародні тактичні навчання, які проводяться у Польщі щодва роки. Їхня головна мета – підготовка до реагування на регіональні кризи, підвищення безпеки кордонів та протидія загрозам.
Як наголошують у польській армії, «навчання Saber Strike 22 відбуватимуться відповідно до програми навчань Збройних сил Польщі на 2022 рік». Такі маневри «плануються завчасно, не повʼязані з якоюсь поточною операцією і є чудовим прикладом спільних можливостей, показуючи, що союзники та партнери НАТО разом сильніші».
Упродовж минулих двох тижнів на південний схід Польщі прибували військовослужбовці США з технікою та обладнанням. Вони відправлені з метою зміцнення східного флангу НАТО з огляду на загрозу вторгнення Росії в Україну. Перша група налічувала 1,7 тисячі солдатів, друга – 3 тисячі. До прибуття цих військовослужбовців у Польщі перебували близько 5 тисяч американських солдатів.
Кілька регіонів Росії запровадили надзвичайний стан через прибуття жителів ОРДЛО
Влада Волгоградської, Пензенської та Саратовської областей Росії запровадила режим надзвичайної ситуації через прибуття евакуйованих жителівіз окупованих територій сходу Україи.
«Підставою запровадження режиму надзвичайної ситуації є необхідність вирішення питань розміщення, соціального захисту та організації всебічного забезпечення прибулих осіб», – йдеться розпорядженні губернатора Пензенської області Росії Олега Мельниченка.
Згідно з документом, людей поселять у пунктах тимчасового розміщення, а дітей дошкільного віку влаштують у дитсадки. У Саратовській області влада заявила про готовність прийняти 500 евакуйованих.
Режим НС запроваджено також на території Волгоградської області. Раніше аналогічні заходи вжили у Курській та Воронезькій областях. Першим про запровадження режиму НС заявила Ростовська область Росії.
За даними МНС Росії, наразі приїхали понад 61 тисяча людей з ОРДЛО.
Reuters: США підготували санкції на транзакції російських банків
Адміністрація президента США Джо Байдена підготувала проєкт санкцій проти Москви, які забороняють кореспондентські відносини банків США та Росії, що дозволяють здійснювати міжнародні транзакції. Про це повідомляє Reuters із посиланням на три джерела. Ці заходи, за словами співрозмовників агентства, будуть запроваджені лише в разі повномасштабного вторгнення Росії на територію України.
За інформацією агентства, під санкції з великою ймовірністю потраплять ВТБ, «Сбербанк», ВЕБ.РФ та «Газпромбанк», але остаточний перелік поки що не сформований. Крім того, Білий дім планує запровадити обмеження проти фізичних та юридичних осіб. Їм заморозять активи та заборонять будь-які транзакції. Адміністрація США відмовилася коментувати цю інформацію.
При цьому американські офіційні особи 20 лютого знову заявили, що запровадження санкцій проти Росії до імовірного вторгнення не розглядається.
Міністри закордонних справ ЄС обговорять кризу довкола України на саміті у Брюсселі
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба візьме участь у спільному сніданку зі своїми колегами із Європейського союзу 21 лютого у рамках саміту міністрів закордонних справ ЄС у Брюсселі.
Криза в Україні буде головним пунктом порядку денного дипломатів після вихідних, коли напруженість на українсько-російському кордоні зросла.
Сполучені Штати та інші країни на Заході заявляють, що Росія готова вторгнутися до України після зосередження близько 150 тисяч солдатів на кордоні. Москва заперечує, що планує вторгнення.
«Жесть і паніка». Що відбувається в Луганську на тлі загострення? (відео)
На тлі загострення на Донбасі та розмов про ймовірний наступ Росії люди з окупованої частини Луганської області намагаються виїхати на підконтрольну уряду України територію.
Через КПВВ «Станиця Луганська» перебираються здебільшого жінки та діти, які розповідають, що у місті панує страх і паніка. Чоловіків призовного віку не відпускають з окупованої території. Деталі – у відео Радіо Свобода.
США заявили Організації Об’єднаних Націй, що мають «достовірну інформацію» про ймовірні плани Росії щодо вбивств та арештів українців у випадку вторгнення в Україну. Із текстом звернення до ООН ознайомилися кілька західних інформаційних агентств, зокрема AFP, Reuters та dpa.
Батшеба Нелл Крокер, посол США при ООН у Женеві, 20 лютого виклала у листі до верховного комісара ООН з прав людини деталі «тривожної інформації», яку зібрала американська розвідка.
«Ми глибоко стурбовані порушеннями прав людини з боку Росії в тих частинах України, які вона вже окупувала, і у нас є всі підстави вважати, що ці побоювання посиляться після нового військового наступу», – йдеться у листі.
У листі Крокер стверджує, що Кремль планує цілеспрямовані вбивства, викрадення людей, затримання та тортури тих, хто виступає проти дій Росії в Україні. Також мішенню, згідно з листом, стануть російські та білоруські дисиденти у вигнанні в Україні, журналісти та інші активісти.
«Зокрема, у нас є достовірна інформація, яка вказує на те, що російські сили складають списки ідентифікованих українців, які мають бути вбиті або відправлені до таборів після військової окупації», – йдеться у листі.
Крокер також заявила, що Сполучені Штати мають інформацію про те, що російські військові, швидше за все, будуть використовувати смертоносні методи для розгону протестів або придушення «мирних актів спротиву з боку цивільного населення».
У листі не розкриваються джерела інформації.
Бойовики минулої доби стріляли на Донбасі 80 разів, поранений військовий – штаб ООС
Минулої доби підтримувані Росією 80 разів обстріляли позиції українських військових на Донбасі, внаслідок обстрілів поранення зазнав один військовий, повідомляє штаб операції об’єднаних сил.
Згідно з повідомленням, російські гібридні сили здебільшого відкривали вогонь із заборонених Мінськими домовленостями видів зброї.
Від початку доби бойовики вісім разів порушили «тишу», втрат у ЗСУ немає.
Байден попередньо погодився на зустріч із Путіним
Президент США Джо Байден попередньо домовився про зустріч на найвищому рівні з президентом Росії Володимиром Путіним найближчими днями, оскільки прагне утримати кремлівського лідера від вторгнення в Україну.
Байден зустрінеться з Путіним після переговорів 24 лютого між держсекретарем Ентоні Блінкеном та міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, «якщо не відбудеться вторгнення», заявила прессекретар Білого дому Джен Псакі у заяві від 20 лютого.
Ідея двосторонньої зустрічі була запропонована президентом Франції Емманюелем Макроном, який напередодні окремо поспілкувався з обома лідерами.
Про конкретну дату та місце проведення саміту не повідомляється.
Рада Федерації та Держдума збираються на засідання в один день. Чи йтиметься про атаку?
На 22 лютого у Москві призначене позачергове засідання Ради Федерації. Офіційно зазначено, що основне питання, яке буде стояти на порядку денному, – підвищення пенсій військовим перед 23 лютого, Днем радянської армії. Але на тлі скупчення російських військ біля українських кордонів, дипломатичного протистояння Росії та Заходу, загострення ситуації на лінії розмежування на Донбасі та звинувачень з боку Росії у військовій агресії, що її нібито здійснює Україна, засідання Ради Федерації викликає, як мінімум, занепокоєння. Радіо Донбас.Реалії припускає, які рішення можуть ухвалюватися на засіданні 22 лютого, та які потенційні наслідки вони можуть мати.
Посольство США в Москві попередило американців про небезпеку терактів у Росії
Американське посольство в Москві опублікувало 20 лютого попередження для громадян США про можливі теракти в Росії.
«За даними джерел ЗМІ, існують загрози нападів на торговельні центри, на залізниці та в метро, в інших місцях скупчення людей у великих містах, включно з Москвою та Санкт-Петербургом, а також у районах підвищеної напруженості вздовж російського кордону з Україною», – ідеться в тексті на сайті дипломатичного представництва.
Також посольство США радить американським громадянам подумати про план виїзду із Росії. Ймовірно, попередження повʼязане із загостренням ситуації на Донбасі.
Президент США Джо Байден раніше цього тижня поінформував західних союзників, що за оцінками розвідки, російське вторгнення може включати не лише атаку зі сходу України, через Донбас, але також із території Білорусі та з подальшим підходом до Києва.
Росія плани вторгнення неодноразово заперечувала, наголошуючи, що її війська перебувають поблизу українських кордонів через бойові навчання. Москва також відкидає звинувачення в агресії щодо України та присутності її військових на сході України.
Макрон після розмови з Путіним проведе консультації з Байденом та іншими лідерами Заходу
Президент Франції Емманюель Макрон після двогодинної телефонної розмови, яку він мав 20 лютого з російським колегою Володимиром Путіним, проведе консультації з президентом США Джо Байденом, канцлером Німеччини Олафом Шольцем, а також, можливо, з премʼєр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном та головою уряду Італії Маріо Драґі. Про це офіс французького лідера заявив після дискусії з Путіним.
Макрон і Путін обговорили останню ескалацію на Донбасі, яка розпочалася 17 лютого. Сторони не зійшлися щодо того, хто є відповідальним – Путін звинувачує в активізації бойових дій Україну, Макрон – підтримуваних Москвою бойовиків.
Анонімне джерело з оточення президента Франції, яке цитує Reuters, повідомляє, що Путін і Макрон домовилися про тристоронні переговори 21 лютого між Росією, Україною та Організацією з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). У заяві Кремля припускається, що такі зусилля мають здійснюватися у так званому «нормандському форматі», до якого входять Франція, Німеччина, Росія та Україна.
Президент США Джо Байден раніше цього тижня поінформував західних союзників, що за оцінками розвідки, російське вторгнення може включати не лише атаку зі сходу України, через Донбас, але також із території Білорусі та з подальшим підходом до Києва.
Росія плани вторгнення неодноразово заперечувала, наголошуючи, що її війська перебувають поблизу українських кордонів через бойові навчання. Москва також відкидає звинувачення в агресії щодо України та присутності її військових на сході України.
За останні кілька днів безпекова ситуація на сході України суттєво погіршилася. Упродовж доби 19 лютого російські гібридні сили 136 разів порушили режим припинення вогню. Двоє українських військових загинули, четверо отримали поранення.
Ватажки угруповань «ДНР» і «ЛНР» оголосили про евакуацію своїх жителів до Росії вдень 18 лютого. Вони пояснили це зростанням напруженості у регіоні. Лідери бойовиків 19 лютого також оголосили загальну мобілізацію.
В Україні наголошують, що не планують жодних наступальних операцій на Донбасі і попереджають про провокації Росії.
Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ заявила, що інтенсивність бойових дій на сході України цього тижня різко зросла і наблизилась до тієї, що спостерігалась до набрання чинності домовленості про припинення вогню у липні 2020 року.
Українські військові повідомляють, що російські гібридні сили, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з початку доби 20 лютого до 17:00 здійснили 53 обстріли, 50 із яких – із застосуванням забороненої Мінськими угодами зброї.
«Внаслідок обстрілів один військовослужбовець отримав осколкові поранення середньої тяжкості та знаходиться у лікувальному закладі. Стан здоров’я задовільний», – ідеться у вечірньому зведенні.
В угрупованні «ДНР» українських військових звинувачують в обстрілах околиць Донецька та Горлівки, але зведених даних про бойові дії 20 лютого не подають.
В угрупованні «ЛНР» нарахували 35 порушень режиму тиші з боку ЗСУ.
За останні кілька днів безпекова ситуація на сході України суттєво погіршилася. Упродовж доби 19 лютого російські гібридні сили 136 разів порушили режим припинення вогню. Двоє українських військових загинули, четверо отримали поранення.
Джонсон розповів, якими будуть санкції Заходу проти Росії в разі нового вторгнення в Україну
Велика Британія та США в разі нового російського вторгнення в Україну запровадять проти Москви жорсткіші санкції, ніж планувалося раніше. Про це заявив в інтервʼю «Бі-Бі-Сі» британський премʼєр-міністр Борис Джонсон.
За його словами, майбутні санкційні заходи можуть включати «заборону російським компаніям торгувати у фунтах і доларах», що вдарить по Росії дуже сильно. Як сказав Джонсон, урок, який слід отримати з анексії Криму Росією, полягає в тому, що «ви не можете просто дозволити Володимиру Путіну, щоб йому це минулося». Дані свідчать про те, що Росія планує «найбільшу війну в Європі з 1945 року», і всі ознаки вказують на те, що цей план уже в певному сенсі реалізується, додав Джонсон.
Інтервʼю з Борисом Джонсоном було записане, коли він перебував у Мюнхені, де брав участь у міжнародній конференції з безпеки, що відбулася 19 і 20 лютого.
Захід побоюється, що Росія може напасти на Україну впродовж найближчих днів. За останніми оцінками уряду США, вздовж українського кордону Росія зосередила імовірно від 169 до 190 тисяч своїх військових. Як зазначає «Бі-Бі-Сі», цифри включають зосередження військових як у Росії, так і на території Білорусі, де продовжені спільні навчання Москви та Мінська. Також цифри даються з урахуванням підтримуваних Москвою бойовиків на Донбасі.
Як зазначив Борис Джонсон, будь-який конфлікт може бути «кривавим і затяжним», а російський президент Путін, за словами Джонсона, просто не усвідомлює масштабу катастрофи.
Президент США Джо Байден поінформував західних союзників, що за оцінками розвідки, російське вторгнення може включати не лише атаку зі сходу України, через Донбас, але також із території Білорусі та з подальшим підходом до Києва. Цими деталями також поділився Джонсон.
Росія плани вторгнення неодноразово заперечувала, наголошуючи, що її війська перебувають поблизу українських кордонів через бойові навчання. Москва також відкидає звинувачення в агресії щодо України та присутності її військових на сході України.
У грудні 2021 року Москва висунула до США та НАТО вимоги про гарантії безпеки. Найголовнішою з цих вимог є те, щоб Україну не приймали до НАТО. Росія вважає вступ сусідньої країни до альянсу загрозою для своєї безпеки.
Стратегічна мета – вступ до НАТО та ЄС – записана в українській конституції. Україна підтримує з цими організаціями тісні контакти.
Блінкен: Росія перебуває «на межі» вторгнення в Україну
Держсекретар США Ентоні Блінкен попередив 20 лютого, що останні події дозволяють вважати, що Росія перебуває «на межі» вторгнення в Україну, а продовження спільних російсько-білоруських військових навчань неподалік українського кордону лише посилює це занепокоєння.
Блінкен також зазначив, що президент США Джо Байден був готовий зустрітися з президентом Росії Володимиром Путіним «у будь-який час у будь-якому форматі». Натякаючи на попередження Байдена два дні тому про те, що Путін уже вирішив вторгнутися в Україну, Блінкен сказав, що Вашингтон зробить усе можливе, щоб стримати Путіна і переконати його змінити своє рішення.
У розмові з CNN Блінкен сказав, що Сполучені Штати та їхні союзники підготували «масивний пакет» санкцій проти Росії, якщо вона вторгнеться.
Блінкен додав, що запровадження санкцій проти Росії вже зараз, як до цього закликав президент України Володимир Зеленський на Мюнхенській конференції з безпеки, знизить їх ефективність. Щойно санкції спрацьовують, сказав Блінкен CNN, їхня стримувальна сила зникне. Блінкен сказав, що все ще планує зустрітися з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим наступного тижня в Європі, якщо Росія не вторгнеться до цього.
Західні чиновники стверджують, що біля кордону з Україною зосереджено понад 150 тисяч російських військових, близько 30 тисяч у Білорусі та ще тисячі бойовиків на Донбасі в непідконтрольних урядові України частинах Донецької та Луганської областей.
Близько двох тисяч одеситів взяли участь у Марші Єдності – колона пройшла від Соборної площі до Потьомкінських сходів. На завершення акції учасники розгорнули більш як стометровий прапор України на сходинках. За словами одної з організаторок акції Наталі Михайленко, одесити вийшли разом на вулиці, щоб відчути підтримку одне одного та продемонструвати єдність.
«Політичні та інші організації вийшли і об’єднались, щоб продемонструвати що ми єдині, що ми не віддамо Україну нікому. Дуже багато організацій беруть участь – і Національний корпус, і Український інститут національної памʼяті, і багато інших. Ми могли багато років не спілкуватись, але зараз це вже не важливо», – заявила Михайленко.
Такі масові заходи без політичної символіки давно не проводилися, говорить Радіо Свобода експерт Національного інституту стратегічних досліджень Артем Филипенко, сержант оперативного резерву ДПСУ.
«Зараз є найбільший ризик повномасштабного вторгнення. Війна триває 8 років і, на жаль, можливо люди вже занадто спокійно до цього ставляться. Але сьогодні є справжня загроза, і суспільство демонструє, що є достатньо людей, щоб боронити державу, крім того, це морально підтримує – є багато російських інформаційних атак, що посилюють протистояння між людьми», – заявив він.
Колона пройшла центром міста по Дерибасівській та Приморському бульвару, вигукуючи «Слава Україні», «Слава Героям Небесної сотні» та інші гасла. Активну участь в марші взяла білоруська громада Одеси – група білорусів пронесла свій національний прапор та заявила про підтримку України за умов можливого великомасштабного вторгнення. Також у колоні пройшли військові курсанти, учасники АТО, військові капелани, переселенці та інші. Поліція нарахувала близько двох тисяч учасників маршу.
Вибух у Донецьку: проєкт Радіо Донбас.Реалії встановив точне місце
Потужний вибух, який стався в Донецьку близько 12:00 (за Києвом). Більше про це читайте і дивіться за лінком.
Загострення довкола України: Макрон поговорив з Путіним по телефону
Президент Франції Еммануель Макрон у неділю провів телефонну розмову з російським президентом Володимиром Путіним, щоб запобігти великому конфлікту в Україні, повідомляє агенція AFP з посиланням на Єлисейський палац.
Розмова Макрона і Путіна тривала майже дві години. Її подробиці поки не наводяться.
За останні кілька днів безпекова ситуація на сході України суттєво погіршилася. Упродовж доби 19 лютого російські гібридні сили 136 разів порушили режим припинення вогню. Двоє українських військових загинули, четверо отримали поранення.
Ватажки угруповань «ДНР» і «ЛНР» оголосили про евакуацію своїх жителів до Росії вдень 18 лютого. Вони пояснили це зростанням напруженості у регіоні. Лідери бойовиків 19 лютого також оголосили загальну мобілізацію.
В Україні наголошують, що не планують жодних наступальних операцій на Донбасі і попереджають про провокації Росії.
Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ заявила, що інтенсивність бойових дій на сході України цього тижня різко зросла і наблизилась до тієї, що спостерігалась до набрання чинності домовленості про припинення вогню у липні 2020 року.
Президент США Джо Байден вважає, що російський лідер Володимир Путін уже ухвалив рішення про нову масштабну агресію проти України.