Доступність посилання

ТОП новини
Боєць 24-ї бригади веде вогонь із 152-мм гаубиці по російських позиціях біля Часового Яру. 18 листопада 2024 року
Боєць 24-ї бригади веде вогонь із 152-мм гаубиці по російських позиціях біля Часового Яру. 18 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Граничний вік бійців тероборони хочуть збільшити до 70 років

Щоб залучити більше людей до Сил територіальної оборони, граничний вік резервістів можуть збільшити, розповів начальник штабу – заступник командувача Сил територіальної оборони ЗСУ Сергій Собко.

За його словами, деякі люди хочуть і мають сили служити в теробороні, але не проходять за віком.

«Ми розмірковуємо, як це поправити. Можливо, будемо пропонувати збільшити трішечки вік, від 60 – до 65 чи до 70», – сказав в інтерв’ю Радіо Свобода Сергій Собко.

Що робити, коли почули сирену? Покрокова інструкція

Попри заяви російського Міноборони про те, що частина військ після навчань повертаються на свої бази, США і НАТО заявили, що не бачать відведення російських військ від кордону з Україною, і що загроза нового нападу зберігається. Президент Сполучених Штатів Джо Байден заявив, що загроза нового російського вторгнення до України найближчим часом дуже висока. В умовах військової загрози з боку Росії цивільному населенню варто знати план дій в разі надзвичайної ситуації.

Що робити, коли почули сирену? Куди бігти та що брати з собою? Радіо Свобода поспілкувалося із військовим експертом Олегом Ждановим, експертом з безпеки Ігорем Молоданом та підготувало покрокову інструкцію дій.

  • У разі військової загрози Міністерство оборони інформує Державну службу з надзвичайних ситуацій, яка оповіщає населення.
  • Якщо ви почули звуки сирен або гучномовця протягом кількох хвилин, це означає попереджувальний сигнал «Увага всім». Сирени включатимуть чергові на підприємствах, звук мають почути всі жителі міста.
  • Покрокову інструкцію читайте тут

Ситуація на Донбасі: бойовики здійснили 12 обстрілів – штаб ООС

Російські гібридні сили від початку доби 19 лютого 12 разів порушили режим припинення вогню на Сході України, повідомила пресслужба Об’єднаних сил.

Більшість обстрілів були із застосуванням забороненого мінськими домовленностями озброєння.

Бойовики із артилерії калібру 122 міліметри і мінометів обстріляли Новотроїцьке, Гранітне, Новоселівку, Старогнатівку, Болотене, Водяне, Широкине. Українські військові також зафіксували проліт ворожого безпілотника, що перетнув лінію розмежування.

«Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає», – ідеться в повідомленні.

Байден вважає, що «Путін ухвалив рішення» про нове вторгнення в Україну

Президент США Джо Байден вважає, що російський лідер Володимир Путін уже ухвалив рішення про нову масштабну агресію проти України. Про це він заявив у Білому домі 18 лютого, відповідаючи на пряме запитання журналіста про це.

«На цей момент я думаю, що він ухвалив таке рішення, я маю підстави так говорити», – сказав американський президент.

Наприкінці пресконференції журналісти попросили Байдена однозначно відповісти, чи він переконаний, що Путін має намір вторгнутися в Україну, і президент США однозначно сказав «так». «Тобто про дипломатію вже не йдеться?» – уточнили із зали. «Ні, до того як він усе зробить, дипломатія ще можлива», – відповів Байден. «А чому ви вважаєте, що він взагалі розглядає цю можливість (вторгнення – ред.)?» – запитали журналісти. «У нас є достатні розвідувальні дані», – це були останні слова президента США перед тим, як він сказав «дякую» і залишив приміщення для пресконференцій.

Постріл по дитячому садку в Станиці Луганській міг бути завданий із Хрящівки – Truth Hounds

Постріл по дитячому садку в Станиці Луганській 17 лютого, найімовірніше, був здійснений з населеного пункту Хрящівка на території, яку контролює угруповання «ЛНР». Такими є висновки дослідження неурядової організації Truth Hounds, яка займається відстеженням порушень прав людини в умовах конфлікту на Донбасі. Дослідники встановили напрямок пострілу, порівнявши знімки пошкоджень з супутниковими картами.

«Ймовірніше, що місце розміщення бойових позицій артилерійських систем, з яких вівся обстріл смт. Станиця Луганська, знаходиться в районі селища Хрящівка (координати – 48.573612° 39.628393°), яке розташоване на непідконтрольній уряду України території, на відстані близько 18 км. У такому разі, це відповідає можливостям та тактико-технічним характеристикам артсистем калібру 152 мм або 122 мм з використанням активно-реактивного снаряду. Точніше визначення використаного боєприпасу можливе після огляду інших місць влучань», – констатують Truth Hounds.

Організація розглянула також версію обстрілу ЗСУ і вважає її «несерйозною»: «Виходячи з ймовірного азимуту (128-131 градус) та відстані від будівлі садка до лінії розмежування (14,5 км.) існує теоретична можливість, що постріл був здійснений з гармати ЗСУ в районі селища Болотене. Проте, її не можна розглядати всерйоз, адже неможливо перемістити артилерійську установку вдень прямо до лінії розмежування, та ще й тривалий час вести з неї обстріл. Така позиція була б швидко знищена вогнем з добре укріплених позицій «ЛНР» на протилежному високому березі Сіверського Дінця».

Через обстріл зранку 17 лютого було пошкоджено будівлю дитсадка у Станиці Луганській. Снаряд влучив у будівлю, коли там перебували діти. Контузію отримали кілька співробітників закладу, діти не постраждали.

17 лютого на Донбасі розпочалася нова ескалація з боку російських гібридних сил, українські військові повідомляють про десятки обстрілів щодоби, більшість із цих обстрілів відбувається із застосуванням забороненого Мінськими угодами озброєння.

ТКГ збереться зранку 19 лютого – спецпредставник ОБСЄ в контактній групі

Тристороння контактна група (ТКГ) збереться зранку 19 лютого на позачергове засідання через загострення на Донбасі. Про це повідомив у твітері спеціальний представник голови ОБСЄ в ТКГ Мікко Кіннунен.

«Позачергове засідання ТКГ, яке я скликав сьогодні ввечері, переноситься на завтрашній ранок. Ситуація з безпекою на Донбасі і вздовж лінії зіткнення дуже тривожна», - написав Кіннунен.

«Це не навчання, це загроза війни» – прем’єр Польщі про ситуацію на кордоні України та Росії

Премʼєр-міністр Польщі Матеуш Моравецький назвав агресивні дії Володимира Путіна щодо України «спробою перекреслення 30 років і проголошенням про повернення до похмурих часів», коли народи Центральної та Східної Європи не мали свободи. Про це голова уряду Польщі заявив 18 лютого.

«Наша дипломатія і роль Польщі як країни, яка головує в Організації з безпеки і співпраці в Європі, тут дуже значна», – зазначив польський політик.

При цьому прем’єр підкреслив, що «на кордон наших сусідів і друзів – України була вислана армія, яка нараховує близько 150 тисяч російських солдатів». «Це вже не навчання, це стратегічна гра, це загроза війни, якої світ не бачив вже декади», і «від нас залежить, чи ми будемо в стані цю атаку відбити», наголосив Матеуш Моравецький.

Bellingcat: ватажки «ДНР» і «ЛНР» записали звернення про евакуацію 16 лютого – за день до ескалації на Донбасі

Ватажки угруповань «ДНР» та «ЛНР» Денис Пушилін і Леонід Пасічник записали відеозвернення про необхідність евакуації до Росії цивільних із непідконтрольних урядові України території Донецької та Луганської областей ще 16 лютого – до нової ескалації на лінії фронту, яка розпочалася 17 лютого і триває досі. Такі висновки дослідники з групи розслідувачів Bellingcat зробили на підставі аналізу метаданих відеороликів, опублікованих на ресурсах бойовиків у мережі Telegram.

«Ватажок «ЛНР» опублікував відео про евакуацію в офіційному виданні, але з метаданих видно, що файл створено два дні тому (у Telegram зберігаються метадані)», – написав дослідник Bellingcat Ерік Толер.

Згодом він додав, що той же день створення, 16 лютого, має і відео, записане ватажком угруповання «ДНР» Денисом Пушиліним.

«Ааааа, Пушилін зробив те саме! Отже, повідомлення обох, і «ЛНР», і «ДНР», про евакуацію очевидно, були записані в середу», – вказує Ерік Толер.

Редактор російської служби Радіо Свобода Марк Крутов робить із цього висновок, що «все, що відбувається сьогодні, очевидно і без сумніву інсценізовано».

Ватажки угруповань «ДНР» і «ЛНР» оприлюднили заяви про евакуацію жителів підконтрольних їм територій до Росії вдень 18 лютого. Вони пояснили це зростанням напруженості у регіоні. Очікується, що перші автобуси з евакуйованими виїдуть у напрямку Росії вже увечері 18 лютого.

«Демографія тюрми» або чого добився Путін

Своєю ізоляціоністською, войовничою політикою, параноєю «оточеної фортеці» чи вже тюрми, мілітаристською пропагандою –Кремль перетворив вільні ЗМІ у монстрів залякування, економіку зростання у сировинну газонафтоколонку, творчі людські почуття у зневіру, ненависть до усього інакшого.

Ну кому ж хотітиметься народжувати в тюремно-казарменній атмосфері?

Сьогоднішня російська демографія – лише один, до того ж внутрішній продукт кремлівської самогубчої політики.

Але тінь від трупа колись самобутнього російського суспільства падає на все довкола.

Повністю текст читайте тут

Позачергове засідання ТКГ не відбулося. «Через відмову російської сторони» – повідомляє українська делегація

Українська делегація в Тристоронній контактній групі (ТКГ) повідомила, що позачергове засідання групи, скликане на 18:00 18 лютого, не відбулося через відмову російської сторони. Про це українська делегація у ТКГ повідомила у фейсбуці.

«Українська делегація в Тристоронній контактній групі повідомляє, що, на жаль, позачергове засідання ТКГ, скликане на 18 годину 18 лютого з ініціативи координатора ОБСЄ в ТКГ, не відбулося через відмову російської сторони. Україна підтверджує свою готовність до негайного обговорення в рамках Тристоронньої контактної групи питань деескалації безпекової ситуації на лінії розмежування для запобігання будь-яким провокаціям та припинення поширення в інформаційному просторі панічних настроїв», – наголосили у делегації.

Українська делегація для участі в Тристоронній контактній групі 17 лютого ініціювала позачергове засідання через обстріли в районі проведення операції Об'єднаних сил. Ескалація з десятками обстрілів за добу розпочалася 17 лютого і триває вже другу добу.

Реактивні літаки, військові навчання, окопи Донбасу: ознаки напруження (фотогалерея)

Прояви цієї кризи відображені у фотографіях, що зафіксували російську техніку на військових навчаннях у Білорусі, авіацію НАТО на Балканах, бойовиків так званих «ЛНДР» та солдатів Збройних сил України.​

Дивіться фото тут

Спостерігачі ОБСЄ масово пішли у відпустку на тлі ескалації

Керівництво Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні дозволило брати позачергові відпустки усім співробітникам місії у зв’язку із військово-політичною ситуацією в Україні. Відповідний лист серед працівників СММ було розповсюджено 13 лютого.

Згідно з інформацією, яку журналісти проєкту Радіо Свобода Донбас Реалії отримали в одному з розвідувальних органів України понад 60% спостерігачів із західних країн та понад 40% українських співробітників скористалися такою можливістю.

Водночас майже всі іноземні міжнародні спостерігачі, окрім громадян РФ та деяких країн СНД, отримали від своїх дипломатичних установ застереження на евакуацію. Фактично ядром СММ ОБСЄ в Україні зараз стали спостерігачі з Росії (понад 90 осіб) та країн СНД.

МЗС: Україна не готує диверсії чи наступ на Донбасі

Слідом за міністром оборони та головнокомандувачем ЗСУ Міністерство закордонних справ України заперечило наявність планів будь-якого наступу чи диверсій на непідконтрольних урядові України частинах Донецької та Луганської областей.

«Твердження про нібито намір української влади розпочати наступальну операцію на тимчасово окупованих територіях в Донецькій та Луганській областях не відповідають дійсності. Україна також не проводить та не планує жодних диверсій на Донбасі. Ми категорично відкидаємо спроби Росії загострити і так напружену безпекову ситуацію. Залишаємося непохитно відданими політико-дипломатичному врегулюванню, разом із партнерами докладаємо максимальних зусиль, аби знизити напругу та втримати ситуацію в руслі дипломатичного діалогу», – ідеться в заяві, оприлюдненій речником МЗС України Олегом Ніколенком.

Заява також містить заклик до міжнародної спільноти «негайно засудити провокації Російської Федерації та її окупаційних адміністрацій на Донбасі, які підважують процес політико-дипломатичного врегулювання».

Ватажки угруповань «ДНР» і «ЛНР» оголосили про евакуацію своїх жителів до Росії вдень 18 лютого. Вони пояснили це зростанням напруженості у регіоні. Очікується, що перші автобуси з евакуйованими виїдуть у напрямку Росії вже цього вечора.

Путін відреагував на евакуацію цивільних із окупованого Донбасу – виділять менш як 4 тисячі гривень на особу

Президент Росії Володимир Путін доручив виділити кожній людині, яка прибуває з підконтрольних угрупованням «ДНР» і «ЛНР» територій до російської Ростовської області, по 10 тисяч рублів (це менш як 4 тисячі гривень – ред.). Про це ввечері 18 лютого повідомляють російські державні інформагенції.

Путін також доручив тимчасовому виконувачу обовʼязків міністра з питань надзвичайних ситуацій Олександру Чупріяну терміново вилетіти до Ростовської області для організації умов розміщення осіб, які прибувають із непідконтрольних урядові України частин Донецької та Луганської областей.

У Ростовській області створили оперативний штаб у звʼязку з останніми подіями.

Бойовики ведуть обстріли артилерією на Донбасі: військові ЗСУ показують наслідки (відео)

Не обійшлося без обстрілу позицій українських військових поблизу Світлодарська. Як переконані бійці ЗСУ, їх провокують на бій, щоб загострити ситуацію на Донбасі на тлі концентрації Росією своєї військової потуги поблизу кордонів з Україною. Деталі у відео.

Залужний: Україна не планує наступальної операції на Донбасі

Україна не планує наступальної операції на Донбасі, бо це повʼязане з небезпекою для життя цивільного населення. Про це 18 лютого заявив головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний.

«Заяви ватажків окупаційних адміністрацій про нібито наступ Збройних сил України та силові сценарії звільнення тимчасово окупованих територій не відповідають дійсності. Надану мною інформацію підтверджують і в ОБСЄ. Вкотре повторюю – військово-політичне керівництво держави не планує і не проводить наступальні операції на сході України. Єдиний прийнятний для нас варіант деокупації наших людей і територій – політико-дипломатичний», – ідеться у зверненні головнокомандувача.

Раніше 18 лютого ватажки угруповань «ДНР» та «ЛНР» заявили про початок евакуації до Росії цивільного населення з підконтрольних їм частин Донецької та Луганської областей.

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що «не володіє інформацією», чи погоджене це рішення проросійських угруповань із владою Росії. Відповідаючи на запитання про те, чи готова Росія прийняти біженців, Пєсков повторив, що «не має інформації» і «не знає, з ким були контакти» з цього питання.

«Диверсии будут продолжаться» – эксперт о перебоях с «Водафон» на Донбассе

Россия осуществила целенаправленную диверсию, оставив ночью 18 февраля жителей Донетчины и Луганщины без мобильной связи. Так объясняют пропажу сигнала оператора Vodafone в Министерстве внутренних дел. Связи по всему Донбассу не было больше часа, люди опасались наступления российских гибридных сил и устроили перекличку городов в соцсетях.

«Сейчас работает, а в 00.30 не работал полчаса», «Шкала есть, но не дозвонишься», «Константиновка, Бахмут, Краматорск связи нет», «По всей Луганской области пропала связь Водафон, в чате Водафона отвечают, что, возможно из-за обстрелов. Будут работать над этой проблемой», – десятки сообщений в группах «Торецк – мой любимый город»; «Константиновка сегодня», «Регион Life: Северодонецк, Лисичанск, Рубежное» и других.

Все наши журналисты в городах подтвердили: связи нет.

Сигнала Vodafone не было больше часа. У некоторых абонентов не было связи от «Киевстар», у «Лайфа» был слабый сигнал. Все это произошло на фоне артиллерийских обстрелов по всей линии фронта.

На Донбасі бойовики здійснили понад 50 порушень з початку доби – пресслужба ОС

Другу добу поспіль триває ескалація бойових дій на Донбасі. За повідомленням пресслужби Обʼєднаних сил, російські гібридні сиди здійснили з початку доби до 17:00 53 порушення режиму припинення вогню, 41 із яких – із застосуванням забороненого мінськими домовленостями озброєння.

Втрат серед українських військових немає, вказано в повідомленні.

«Весь цинізм ситуації полягає в тому, що противник веде артилерійський вогонь з населених пунктів та розміщує свої артилерійські системи поблизу житлових будинків, прикриваючись мирними мешканцями», – ідеться у вечірньому зведенні.

В угрупованні «ДНР» українських військових звинувачують в обстрілі Горлівки та півдня контрольованої бойовиками території. В угрупованні «ЛНР» заявляють про обстріл кількох сіл із боку ЗСУ. Незалежного підтвердження ці повідомлення не мають.м

Наступ через Чорнобиль: як він може виглядати і з якими перепонами стикнеться?

Понтонний міст через річку Прип’ять у Білорусі таємниче зник. Міст за близько шість кілометрів від українського кордону був виявлений на супутникових знімках Maxar і Planet Labs вночі у вівторок, повідомив телеканал CNN. Але до четверга мосту вже не було, повідомляє телеканал. Наразі незрозуміло, чому побудували міст і чи демонтували його насправді. Американські видання неодноразово публікували різні можливі варіанти військового вторгнення з боку Росії, і один з напрямків прогнозованого удару – Північ. Це – територія Поліського державного радіаційно-екологічного заповідника, або ж Чорнобильської зони відчуження: заповідний ліс, ізольований від пересічних людей. Чи може Білорусь стати плацдармом для Росії, щоб атакувати Україну з Півночі, й чи буде такий маршрут легким для атакуючих?

За словами військового експерта Михайла Жирохова, точно сказати, як і звідки Росія спланує напад, практично неможливо. Він стверджує, що наступ із Півночі не так просто зробити з кількох причин.

«По-перше, територія для вторгнення є несприятливою через велику кількість лісів та боліт. По-друге, там мінімум асфальтованих доріг, є більшою мірою польові. За таких обставин можливість постачання зброї, їжі та інших матеріалів істотно зменшується», – вважає Жирохов.

Далі читайте тут

Угруповання «ЛНР» також оголосило про евакуацію цивільних до Росії

Ватажок підконтрольного Росії угруповання «ЛНР» Леонід Пасічник слідом за колегами з окупованого Донецька 18 лютого закликав жителів виїхати до Росії, а своїх підлеглих закликав допомогти населенню дістатися до прикордонних пунктів пропуску. Його заяву оприлюднив головний інформаційний ресурс бойовиків, які контролюють Луганськ і частину Луганської області.

За словами Пасічника, Росія «готова забезпечити організований прийом та розміщення на своїй території мешканців ЛНР».

Раніше про евакуацію мешканців до Росії оголосив ватажок «ДНР» Денис Пушилін.

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що «не володіє інформацією», чи погоджене це рішення проросійських угруповань із владою Росії. Відповідаючи на запитання про те, чи готова Росія прийняти біженців, Пєсков повторив, що «не має інформації» і «не знає, з ким були контакти» з цього питання.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG