Угруповання «ДНР» повідомило про початок евакуації населення ОРДЛО до Росії
Голова підконтрольного Росії угруповання «ДНР» Денис Пушилін заявив про початок масової евакуації жителів окремих районів Донеччини в Росію. Про це Пушилін повідомив у відеозверненні, опублікованому на його сайті.
За його словами, в ході обстрілів населених пунктів життя і здоров’я мирних жителів може наражатися на загрозу.
Пушилін зазначив, що з 18 лютого організований масовий централізований виїзд населення до Ростовської області Росії. За домовленістю з керівництвом Росії, каже він, у Ростовській області підготовлені місця для прийому та розміщення людей.
«Насамперед евакуації підлягають жінки, діти та люди літнього віку. Керівникам підприємств та установ необхідно організувати виїзд сімей працівників», – йдеться у зверненні Пушиліна.
Від ранку 17 лютого надходять повідомлення про щільні обстріли на Донбасі, зокрема по цивільних об’єктах.
«Пустощі» чи прелюдія до війни? Хакерські атаки на Україну
Увечері 15 лютого Україна вчергове за останні місяці стала об’єктом атаки хакерів: вона вплинула на роботу найбільших банків країни та сайтів державних структур, у тому числі Міністерства оборони. Деякі спостерігачі розцінили цю атаку як можливу прелюдію до російського вторгнення в Україну. Чи це так насправді? З’ясовувала Російська служба Радіо Свобода.
За останні місяці Україна не вперше зазнає кібератак: найбільша з них до 15 лютого була зафіксована ще 14–15 січня. В «Українському кіберальянсі» заявляють, що зловмисникам вдалося не лише зламати сайти міністерств та застосунок «Дiя», а й викрасти персональні дані мільйонів людей із бази МВС країни. Однак в СБУ повідомили, що витоку даних внаслідок кібернападу не відбулося. Втім, деякі електронні сервіси, наприклад, сервіс перевірки полісу страхування цивільної відповідальності автовласників, не працювали після цієї атаки ще кілька тижнів.
«Важким» озброєнням стріляють по всій лінії розмежування. Карта (оновлюється)
По всій лінії розмежування на Донбасі з четверга 17 лютого застосовується «важке озброєння». Проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії відзначає, що серед населених пунктів та точок лінії розмежування, які зазначаються в офіційних повідомленнях пресцентру операції Об’єднаних сил, значаться всі ділянки лінії фронту та багато населених пунктів на ній.
Зокрема, застосовувалися міномети, важка артилерія та ПТРК.
Радіо Донбас.Реалії позначає всі ці точки на карті.
Обстріл у Щасті: під вогонь потрапив гуманітарний конвой, пошкоджено будівлю рятувальників
Конвой із гуманітарною допомогою потрапив під обстріл з боку бойовиків на КПВВ «Щастя», повідомив у фейсбуці головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний.
«Сьогодні близько 12:00 російські окупаційні війська здійснили обстріл КПВВ «Щастя», що в Луганській області, де в цей час проходив перевірку Держприкордонслужби гуманітарний конвой... (колона від представників Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців – ред). Обстріл був здійснений з великокаліберного кулемета (близько 50 пострілів), міномета 82 мм (3 постріли), гранатомета АГС-17 (10 пострілів) з н.п. Весела Гора. Чотири авто зі складу гуманітарного конвою пройшли КПВВ, люди були евакуйовані в укриття. Вісім авто залишилися у міжпозиційній зоні. Втрат серед цивільних осіб та складу Об’єднаних сил немає», – повідомив Залужний.
Він назвав подію «черговим грубим порушенням російськими окупаційними військами норм міжнародного гуманітарного права та Мінських домовленостей».
Російського пропагандиста Кисельова внесено до переліку загрозливих нацбезпеці осіб – Мінкульт
Міністерство культури та інформаційної політики внесло російського пропагандиста та журналіста Дмитра Кисельова до переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України, повідомляє у п’ятницю пресслужба відомства.
Повідомляється, що наказ підготовлений на виконання рішення РНБО.
Наразі у переліку осіб, які створюють загрозу нацбезпеці України, – 209 прізвищ.
«На території ОРДЛО пізно ввечері і вночі окупаційні адміністрації залякували людей, що Збройні сили України вже начебто готуються до наступу. Вкотре наголошую. Україна посилює свою оборону. Але у нас немає намірів вчиняти жодні силові дії стосовно ОРДЛО чи Криму. Жодні. Ми будемо рухатися політико-дипломатичним шляхом. Бо там наші громадяни і ми не будемо піддавати їх небезпеці», – заявив Резніков під час виступу у Верховній Раді 18 лютого.
«Звертаюся до мешканців Луганська, Донецька, Алчевська, Горлівки, Ясинуватої та інших міст: люди, не бійтеся. Не Україна ваш ворог. А ті, хто начебто хоче вас захистити від України. Не вірте чуткам про якийсь наступ», – сказав він.
При цьому голова Міноборони додав, що українська армія готова до будь-якого розвитку подій щодо оборони.
«Хочу підкреслити: у ці дні ми постійно стикаємося з провокаціями – обстріли, кібератаки, небезпечні маневри авіації, виведення з ладу мобільного зв’язку. Наше завдання – не робити того, до чого нас підштовхує Російська Федерація. Наше завдання – давати відсіч, але тримати голову холодною», – сказав міністр.
«Встановлено, що зловмисники брали активну участь у бойових діях проти підрозділів антитерористичної операції поблизу Маріуполя та Горлівки. Під час ворожих обстрілів використовували важкі міномети, реактивні протитанкові гранати і кулемети. За даними слідства, до лав так званої «ДНР» вони добровільно приєдналися у 2014 році. Один з них є бойовиком діючого угруповання так званої «Слов’янської бригади ДНР». Там відповідає за збір розвідданих поблизу лінії розмежування. Крім того, встановлено, що він продовжує обстрілювати позиції підрозділів операції Об’єднаних сил. Іншого зловмисника ватажки призначили навідником 120 мм мінометів, які використовували у бойових діях проти українських військ на території Донеччини», – йдеться в повідомленні.
За даними СБУ, бойовикам оголошено заочну підозру за статтею про участь у терористичній групі чи терористичній організації.
«Наразі зловмисники переховуються від правосуддя на тимчасово непідконтрольній українській владі території регіону. Тривають комплексні заходи для їх притягнення до кримінальної відповідальності за злочини проти державної безпеки України», – вказали в СБУ.
Україна очікує отримання першого траншу макрофінансової допомоги від ЄС на 600 мільйонів євро наприкінці березня-початку квітня, повідомив голова Міністерства фінансів Сергій Марченко.
«Перший транш такої допомоги становитиме 600 млн євро і є безумовним. Ми сподіваємось отримати ці кошти наприкінці березня – на початку квітня цього року», – сказав Марченко під час Години запитань до уряду у парламенті.
За його словами, другий транш Україна отримає після затвердження сторонами короткострокових заходів щодо впровадження структурних реформ.
Росія оголосила про нові навчання за участю «стратегічних сил»
Міністерство оборони Росії оголосило про нові стратегічні військові маневри, що відбудуться 19 лютого під наглядом президента Володимира Путіна на тлі побоювання, що Кремль, може планувати нове вторгнення в Україну.
«19 лютого під керівництвом верховного головнокомандувача збройних сил РФ Володимира Путіна відбудеться планове навчання сил стратегічного стримування, під час якого відбудеться запуск балістичних і крилатих ракет», – повідомило міністерство 18 лютого.
Зазначається, що у навчаннях братимуть участь війська і техніка повітряно-космічних сил Росії з Південного військового округу, а також ракетні підрозділи Північного і Чорноморського флотів.
Міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що українського військового аташе в Білорусі запрошено на фінальний етап навчань «Союзна рішучість – 2022» 19 лютого. Про це міністр сказав під час Години запитань до уряду у Верховній Раді.
«Я казав вже багато разів і не втомлююсь повторюватись: Білорусь - це особлива країна для нас, білоруський народ дуже близький нам, жодної агресії стосовно Білорусі з боку України не може бути в принципі, за таке нас проклянуть нащадки, тому я виступаю за діалог і зміцнення довіри між оборонними відомствами», – сказав Резніков.
За його словами, Україна налагоджує комунікацію між Генеральними штабами України та Білорусі, а на рівні міністрів оборони двох країн досягнуті домовленості про запровадженнчя постійних каналів комунікації.
14 лютого Україна та Білорусь домовились про візити військових аташе на навчання «Заметіль» та «Союзна рішучість».
ЮНІСЕФ: від початку конфлікту на Донбасі були пошкоджені понад 750 навчальних закладів
Понад 750 навчальних закладів були пошкоджені від початку конфлікту на Донбасі, обмежуючи навчання для тисяч дітей з обох боків лінії розмежування, повідомляє Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).
«Атаки на дитячі садки і школи за останні вісім років стали сумною реальністю для дітей на сході України. Конфлікт має руйнівний вплив на психологічний стан цілого покоління на сході України. Більше того, діти на сході України проживають на одній із найбільш забруднених мінами територій у світі. Щодня вони живуть, граються, ходять до школи на ділянках, засмічених мінами, нерозірваними боєприпасами та іншими смертельними вибухонебезпечними пережитками війни», – йдеться в заяві.
Оцінка загрози з боку Росії як високої в останні дні зменшилася з 28 до 19% – опитування
Результати опитування, проведеного соціологічною групою «Рейтинг» 16-17 лютого, показали, що 19% опитаних українців оцінюють ймовірність повномасштабного воєнного вторгнення Росії в Україну як високу, 33% – як середню, 20% – як низьку, тоді як 25% вважають, що немає жодної загрози.
Як йдеться в дослідженні, кількість опитаних, які не вбачають загрози, суттєво різниться за регіонами: від 14% на заході до 42% – на сході країни.
«Разом із тим, більшість опитаних (64%) впевнені, що Україна зможе відбити напад, якщо вторгнення Росії відбудеться. Третина – не впевнені в цьому. Кількість опитаних, які вірять у власні Збройні сили, переважає у всіх регіонах країни (відносно більше на заході і в центрі, відносно менше – на сході)», – йдеться в повідомленні.
Як кажуть автори опитування, за останні кілька днів оцінка ймовірності загрози як високої зменшилась з 28 до 19%. Водночас, з 58 до 64% зросла впевненість громадян, що Україна зможе відбити напад, якщо вторгнення Росії відбудеться.
CNN: нещодавно зведений понтонний міст через Прип’ять у Білорусі зник
Понтонний міст через річку Прип’ять у Білорусі за близько шість кілометрів від українського кордону, про появу якого повідомили напередодні, зник, повідомляє американський телеканал CNN, який посилається на супутникові знімки і джерела, знайомі з цим питанням.
Напередодні CNN повідомляв, що західна розвідка і військові чиновники уважно стежили за будівництвом як частиною інфраструктури, яку Росія створює напередодні можливого вторгнення.
Супутникові знімки від Maxar і Planet Labs свідчили, що міст з’явився вночі у вівторок. Але до четверга мосту вже не було, повідомляє телеканал.
Наразі зрозуміло, чому побудували міст чи демонтували його. За даними CNN, можливо, міст використовувався у рамках військових навчань у Білорусі, або ж російські чи білоруські сили уже перемістили технічні засоби через нього і більше не потребували мосту.
Мобільний зв’язок на Донбасі перервався через вандалів – «Водафон»
Вночі 18 лютого мобільний зв’язок у Донецькій і Луганській областях був недоступний через обрив волоконно-оптичної лінії зв’язку, повідомили Радіо Свобода у компанії «Водафон».
«Вночі була нетривала недоступність послуг на низці базових станцій у Донецькій та Луганській областях через обрив ВОЛЗ. Причина – акт вандалізму. Відновили зв’язок ще вночі шляхом перемаршрутизації трафіку, до ранку завершили ремонт», – зазначили представники мобільного оператора.
Вночі жителі Донецької та Луганської областей скаржилися на те, що мобільний зв’язок був відсутній понад годину. У деяких користувачів не було також зв’язку «Київстар», проте в інших цей оператор та «Лайф» працювали, але у багатьох – зі слабким сигналом.
Джонсон: напад на дитсадок в Україні – це операція Росії «під чужим прапором»
Прем’єр-міністр Великої Британії Боріс Джонсон заявив, що напад на дитячий садок у Станиці Луганській 17 лютого був російською операцією «під чужим прапором», мета якої – дискредитувати українців і створити «привід для дій Росії».
«Картина продовжує бути дуже похмурою», – сказав Джонсон журналістам 17 лютого, відповідаючи на запитання про останні розвідувальні дані щодо України.
Британський прем’єр висловив побоювання, що Кремль може вдатися до схожих дій у наступні дні.
Лукашенко і Путін проведуть зустріч на тлі спільних військових навчань
Олександр Лукашенко заявив, що зустрінеться з президентом Росії Володимиром Путіним 18 лютого, щоб обговорити «подальшу діяльність» щодо спільних військових сил у той час, як Білорусь і Росія проводять спільні військові навчання.
Виступаючи 17 лютого під час відвідин Осиповицького військового полігону під час проведення навчань, Лукашенко не сказав, чи почнуть російські війська залишати його країну після маневрів, але підкреслив, що «немає потреби створювати російські військові бази в Білорусь».
«Завтра все вирішиться», – сказав Лукашенко, маючи на увазі зустріч із Путіним.
«Неподобство». Чому росте торгівля України з Росією в час війни і збільшується імпорт з Росії?
Днями Державна митна служба України оприлюднила офіційну статистику щодо торгівлі України з Росією за минулий рік. Цифри свідчать про активне зростання товарообігу – він зріс на 38 відсотків у 2021 році і сягнув понад 10 мільярдів доларів. Ще один момент – Україна купує в Росії товарів на три мільярди доларів більше, аніж туди продає. Економісти кажуть, що це небезпечна тенденція – особливо на тлі російської агресії. Тривожить і все ще сильна енергетична залежність – зокрема через імпорт вугілля і нафтопродуктів. Чому так сталося і який вихід?
Військові заявили про продовження обстрілів на Донбасі: від початку доби було 6
Підтримувані Росією бойовики від початку доби 18 лютого вдалися до шести порушень режиму припинення вогню, чотири з яких були із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння, повідомив вранці пресцентр операції Об’єднаних сил.
Зокрема, обстріли зафіксували у Болотеному, Новогнатівці, Старогнатівці, Чермалику, Шумах, велися вони з артилерії калібру 122 мм, із мінометів калібру 82 мм і 120 мм, великокаліберних кулеметів, з автоматичних станкових гранатометів.
Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок обстрілів немає, йдеться в повідомленні.
Блінкен на засіданні Ради безпеки ООН: Росія йде шляхом війни, але може змінити це
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Росія «робить кроки на шляху до війни», але, за його словами, єдиний відповідальний спосіб врегулювати кризу, пов’язану з нарощуванням військ поблизу України, – це дипломатія.
Він сказав про це під час виступу на засіданні Ради безпеки ООН 17 лютого, присвяченому загостренню ситуації навколо України.
Російські війська готуються розпочати напад на Україну «найближчими днями», попередив високопоставлений американський дипломат, і вторгненню, за його словами, ймовірно, передуватимуть фальшиві чи реальні атаки і кампанія дезінформації, щоб виправдати наступ.
Блінкен сказав, що хоче поговорити з Радою, «не щоб розпочати війну, а щоб запобігти їй». Він закликав Росію «обрати інший шлях» і запобігти війні, яка вплине на життя і безпеку мільйонів людей.
Держсекретар США закликав Москву чітко і ясно заявити усьому світовому співтовариству, що Росія не готується напасти на Україну.
«Російська влада може оголосити сьогодні, без жодних застережень і ухилянь, що Росія не вторгнеться в Україну. Скажіть це чітко. Скажіть це світові, а потім продемонструйте це, відправивши війська, ваші танки, літаки назад до їхніх казарм і ангарів, а ваших дипломатів – за стіл переговорів», – сказав Блінкен.
За словами держсекретаря, він надіслав листа голові МЗС Росії Сергію Лаврову з проханням про особисту зустріч наступного тижня.
За останні дні Ентоні Блінкен і Сергій Лавров провели дві телефонні розмови – 12 та 15 лютого.
Заступник глави МЗС Росії Сергій Вершинін, виступаючи 17 лютого на засіданні Ради безпеки ООН, закликав західні ЗМІ і Захід у цілому, як він сказав, перестати ставити себе у незручне становище, спекулюючи на темі «уявного вторгнення» Росії в Україну.
Данілов: повномасштабної операції РФ не бачимо, є провокації, щоб змусити Україну відповідати
Секретар Ради національної безпеки й оборони Олексій Данілов заявив, що на даний час повномасштабної військової операції з боку Росії не спостерігається, але є провокації, мета яких – змусити Україну відповісти «військовим шляхом».
«Якщо йдеться про повномасштабну операцію (Росії – ред.) щодо нашої країни, ми такого не бачимо. Ми бачимо провокації з боку Росії. Вони їх чинили постійно, але сьогодні (17 лютого – ред.) була зухвала, масована провокація. Яка у них мета? Щоб ми почали військовим шляхом відповідати потужно. Для того, щоб нас звинуватити в тому, що ми причетні – що вони хотіли б, щоб розгорнулося на нашій території. Ми маємо бути стриманими, не вестися ні в якому разі на ці провокації», – заявив Данілов в ефірі телеканалу «1+1» ввечері 17 лютого.
Він додав, що у Раді національної безпеки і на рівні президента є розуміння стану армії. «Вона – абсолютно готова, мотивована, вона розуміє, що їй потрібно робити», – сказав секретар РНБО.