Доступність посилання

ТОП новини
Боєць 24-ї бригади веде вогонь із 152-мм гаубиці по російських позиціях біля Часового Яру. 18 листопада 2024 року
Боєць 24-ї бригади веде вогонь із 152-мм гаубиці по російських позиціях біля Часового Яру. 18 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Агресором є Росія – в ЄС, США і Британії відреагували на обстріли на Донбасі

В Європейському союзі і США засудили загострення на Донбасі, зокрема обстріл дитячого садка у Станиці Луганській 17 лютого.

«Під час обстрілу Росією Станиці Луганської на підконтрольній українській владі території на Донбасі пошкоджено дитячий садок, поранено двоє вчителів (за даними пресцентру ООС, у трьох працівників закладу – контузія – ред.), вийшло з ладу енергопостачання. Ясно, хто є агресором на Донбасі – Росія», – йдеться в заяві посольства у твітері.

«Цей напад, як і багато інших, є огидним порушенням Росією Мінських угод і знову демонструє нехтування Росією українським цивільним населенням по обидва боки лінії зіткнення», – додали у диппредставництві.

Високий представник ЄС із питань зовнішньої і безпекової політики Жозеп Боррель у своїй заяві наголосив, що Європейський союз «рішуче засуджує» обстріл дитячого садка у Станиці Луганській.

«Такий невибірковий обстріл цивільної інфраструктури – абсолютно неприйнятний і є явним порушенням режиму припинення вогню та Мінських домовленостей», – йдеться в заяві.

За його словами, ЄС закликає до негайного припинення ескалації насильства і висловлює вдячність Україні за її «незмінну стриманість».

«Як Європейський Союз ми єдині в нашій непохитній підтримці суверенітету і територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Європейський союз повністю підтримує роботу Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ і закликає до її безперешкодного доступу на всю територію України відповідно до її мандату», – наголосив Боррель.

Міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс, яка 17 лютого була в Києві, заявила, що Росія намагається сфабрикувати привід для вторгнення в Україну.

«Повідомлення про нібито незвичні військові дії України на Донбасі є відвертою спробою російського уряду сфабрикувати привід для вторгнення. Це прямісінько як з кремлівської методички», – написала Трасс у твітері вдень 17 лютого.

«Ескалація чи деескалація: російська стратегія або чому Путіну не потрібно «зберігати обличчя»

«Точка зору» Анатолія Курносова, експерта Центру політичних студій «Доктрина»​:

«Вивчаючи останні оцінки та прогнози розвитку ситуації щодо загрози російського вторгнення, можна часто натрапити на розмірковування як саме Володимиру Путіну, котрий начебто (адже реального відведення військ не спостерігається) зупинився чи навіть зробив крок назад, вдасться або не вдасться уникнути спочатку іміджевої, а потім і генеральної поразки.

Мовляв, росіяни зараз опинилися у патовій ситуації, оскільки вже не можуть вдатися до прямої масштабної агресії, а з іншого – не можуть примусити Україну до виконання Мінських угод і тому мусять щось зробити, щоб не втратити обличчя. Наприклад, представити як таку перемогу вже навіть саме звернення Держдуми РФ до російського президента щодо визнання так званих «ЛДНР», незалежно від його остаточного рішення.

Проте ближчими до реалій видається ряд оцінок польських експертів, як хоч і спостерігають за розвитком ситуації на трохи більшій віддалі від нас, водночас помічають те, на що у нас менше звертається увага...»

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний заявляє, що Україна не планує ніяких наступальних операцій і обстрілів цивільних жителів на Донбасі

«За інформацією, що надходить з ОРДО, у деяких населених пунктах на тимчасово окупованій території, зокрема в Донецьку, планується евакуація місцевого населення у зв’язку із можливим загостренням. Офіційно повідомляємо: Збройні сили України неухильно дотримуються Мінських домовленостей і норм міжнародного гуманітарного права, не планують жодних наступальних операцій чи обстрілів мирних мешканців. Наші дії мають винятково оборонний характер», – йдеться в заяві, оприлюдненій у ніч на 18 лютого.

Залужний наголосив, що відповідальність за ситуацію на окупованих територіях «несе держава-окупант Російська Федерація».

«Будь-яка шкода, що може бути завдана людям чи об’єктам інфраструктури на тимчасово окупованих територіях, є провокацією», – заявив головнокомандувач.

За його словами, українська сторона інформує міжнародні організації про підготовку таких провокацій.

У пресцентрі операцій Об’єднаних сил станом на 22:00 17 лютого повідомили, що з боку підтримуваних Росією бойовиків за добу зафіксували 50 порушень, 39 з яких – із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

За повідомленням, внаслідок обстрілів один військовий був поранений, ще один – травмований. Поранені також двоє цивільних жителів, у трьох – контузія. Зокрема, снаряди влучали у дитячий садок, на територію школи, в житловий будинок, у локомотивне депо Кіндрашівська-Нова.

Бойовики ж на своїх ресурсах пишуть, що то ЗСУ обстрілювали окуповані території Донеччини та Луганщини.

На Донбасі годину були проблеми з мобільним зв’язком, у користувачів «Водафон» він був відсутній

У Донецькій та Луганській областях протягом понад години був повністю відсутній мобільний зв’язок оператора «Водафон». Про повну його відсутність повідомили проєкту Радіо Свобода Радіо Донбас.Реалії жителі Краматорська, Бахмута, Слов’янська, Торецька і Лисичанська.

У деяких користувачів не було також зв’язку «Київстар», проте в інших цей оператор та «Лайф» працювали, але у багатьох – зі слабким сигналом. У соцмережах користувачі повідомляли про таку ж ситуацію у Світлодарську, Селидовому, Костянтинівці, Рубіжному, Лимані, Дружківці та інших населених пунктах.

Зв’язок відновився близько 1 години ночі. Радіо Свобода звернеться за коментарем до операторів зранку 18 лютого.

Велика Британія скасувала програму надання «золотих віз»

Велика Британія відмовилася від програми надання так званих «золотих віз», завдяки якій багаті іноземці могли отримати громадянство країни в обмін на ввезення капіталу. Про це 17 лютого оголосила міністр внутрішніх справ Пріті Пател.

«У мене нульова терпимість до зловживань нашою імміграційною системою», – сказала Пател, додавши, що хоче «зупинити корумповану еліту, яка загрожує національній безпеці та поширює брудні гроші». Міністр також наголосила, що скасування «золотих віз» – це лише «початок нової боротьби з шахрайством та незаконними фінансами».

Раніше про плани відмовитися від програми надання «золотих віз» повідомили Financial Times та The Times. Видання припускали, що це відбудеться впродовж найближчих тижнів, а як основний мотив скасування називали «виключення можливості проникнення в країну грошей та активів, повʼязаних із президентом Росії Володимиром Путіним» на тлі «загострення ситуації навколо України».

Оголошуючи рішення, очільниця МВС Пріті Пател наголосила, що воно стосується «всіх нових заявників усіх національностей».

Україні потрібна парасолька НАТО – голова місії України при альянсі

Україна потребує руху до вступу в НАТО, оскільки лише Північноатлантичний альянс гарантує безпеку, наголосила 17 лютого голова місії України при НАТО Наталія Галібаренко.

«Для мене той обсяг допомоги, який був наданий Україні за останні місяці, – це більше того, що ми отримали за вісім років, починаючи з 2014 року, і давайте будемо в цьому відверті. Ми не порадуємо тих, хто хоче і, можливо, плекає надії, що Україна повернеться до якогось нейтрального статусу чи чогось подібного. Я думаю, що 2014 рік – втрата Криму, втрата окупованих територій – усім українцям дуже добре показали, до чого призводить нейтральний статус, до чого призводить позаблоковий і так далі. Нам потрібна міжнародна підтримка, нам потрібна парасолька НАТО, і ми рухаємося туди, куди треба. А те, що росіяни піднімають хвилю про свої гарантії безпеки, я думаю, вони зараз відчувають, що у нас усе серйозно. І тому нервують», – вказала Наталія Галібаренко журналістам у Брюсселі.

Нові супутникові знімки зафіксували посилення російської військової активності поблизу України (фотогалерея)

На нових знімках супутникової компанії Maxar Technologies спостерігається посилення російської військової активності поблизу України в період із 14 по 16 лютого. На знімках можна побачити будівництво понтонного мосту в Білорусі та прибуття ударних гелікоптерів.

15 лютого Міноборони Росії повідомило, що частина військ розташованих поблизу України, повертаються на місця постійної дислокації. Проте держсекретар США Ентоні Блінкен наступного дня заявив, що Сполучені Штати не спостерігають «масштабного відведення» російських військ від кордону з Україною.

А 17 лютого міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес звинуватив Росію в обмані, заявивши: «За останні 48 годин ми спостерігаємо нарощування військ до 7 тисяч».​

Дивіться фото тут

Російські війська накопичують запаси крові біля кордонів України – очільник Пентагону

Росія накопичує запаси крові та продовжує повільно перекидати війська ближче до кордонів України, заявив 17 лютого міністр оборони США Ллойд Остін.

«Ми бачимо, як вони запасаються кров’ю. Нещодавно я сам був солдатом. Я не з чуток знаю, що такі речі не роблять без причини. Ви, звичайно, не робите це, якщо збираєтесь узяти речі та йти додому», – цитує очільника Пентагону агенція Reuters.

Також про те, що Росія шукає привід для вторгнення, заявила цього дня голова місії України при НАТО Наталія Галібаренко.

Російська загроза для України і світу: чи повториться Мюнхен-1938?

У січні цього року відбулася прем’єра британського фільму «Мюнхен», знятого Крістіаном Швоховим за сценарієм Бена Пауера. Багато глядачів у різних країнах встигли його переглянути, зокрема і в Україні.

Доводилося читати міркування деяких українців: мовляв, це фільм про сьогоднішню ситуацію. Але чи так?

Далі читайте тут

Росія шукає привід для вторгнення – голова місії України при НАТО

Обстріл позицій українських військових на Донбасі уздовж майже всієї лінії зіткнення з початку доби 17 лютого може свідчити, що Росія шукає привід для вторгнення. Про це заявила журналістам голова місії України при НАТО Наталія Галібаренко.

«Після того, як сьогодні була обстріляна не лише Станиця Луганська, а і Марʼїнка, і Троїцьке, я думаю, що справджуються, на жаль, прогнози про те, що Російська Федерація буде шукати привід для того, щоби звинуватити Україну в загостренні ситуації, й використати це як привід для вторгнення», – сказала представниця України.

Як і багато західних політиків та військових, Наталія Галібаренко наразі не бачить реалізації заяв Росії про відведення її військ від кордонів України.

«Поки що це лише слова - про відведення. І висловлюються великі сумніви, що фотографії, які ми бачимо в інтернеті, відповідають дійсності. Коли вони були зняті, в якому напрямку рухається техніка - тобто це дуже все залишається великим питанням. Ніхто не збирається очікувати відведення військ. Але знову ж таки – йдеться про останні кілька днів. І замість відведення – триває нарощування», – вважає голова місії України при НАТО.

Бойовики обстріляли дитсадок на Донбасі (відео)

Внаслідок обстрілу дитячого садка у Станиці Луганській з боку підтримуваних Росією бойовиків, як повідомили українські бійці, постраждали дві жінки і один чоловік, загалом у закладі під час обстрілу перебували 20 дітей і 18 працівників. За даними ООС, обстріл вівся з важкого озброєння. Росія, починаючи із весни минулого року, поступово нарощує концентрацію військової техніки, озброєнь і військ біля українського кордону. Розвідки США та Великої Британії кажуть про щонайменше 100 тисяч російських військовослужбовців, які зосереджені у прикордонних з Україною областях і в окупованому Криму.​

Із Росії вислали заступника американського посла Барта Гормана

З Росії висланий заступник посла США Барт Горман, повідомили 17 лютого російські агенції «РИА Новости» та «Інтерфакс» із посиланням на американську дипломатичну місію в Москві.

Пізніше у четвер інформацію підтвердив Держдепартамент США. «Дії Росії проти заступника голови нашої місії є провокаційними, і ми розглядаємо їх як крок до ескалації, відповідь на яку зараз розглядаємо», – цитує Reuters заяву Держдепартаменту.

Поки не ясно, що саме спричинило висилку Гормана. Рішення ухвалене на тлі напруженості навколо України, що зберігається кілька місяців, і припущень західних країн, що Росія може готувати вторгнення в цю країну. За даними Вашингтона, Росія зосередила поблизу українських кордонів угруповання чисельністю 150 тисяч солдатів та значну кількість армійської техніки. Москва плани вторгнення заперечує.

Паралельно з цим США та Росія, відносини між якими тривалий час залишаються на вкрай низькому рівні, ведуть обговорення щодо присутності та роботи їхніх дипломатичних місій у столицях обох держав. Москва в грудні 2021 року заявила, що американські співробітники посольства США, які пропрацювали в Росії понад три роки, мають бути відправлені назад на батьківщину, пише «Голос Америки».

Можливість вторгнення Росії найближчими днями «дуже висока» – Байден​

Загроза російського вторгнення до України найближчим часом дуже висока – про це заявив президент Сполучених Штатів Джо Байден, відповідаючи на питання журналістів 17 лютого.

«Дуже висока», – коротко відповів він, відповідаючи на питання журналістів про таку можливість.

За даними Байдена, Росія не відвела «жодного підрозділу» від кордонів України.

«У нас є причини вірити, що вони причетні до операції «під чужим прапором», щоб мати привід для вторгнення. Всі ознаки, які в нас є, вказують на те, що вони готуються до вторгнення і нападу на Україну… На мою думку, це станеться в найближчі кілька днів», – сказав президент США.

Читайте також: Голова Пентагону не бачить ознак відведення російських військ від України

Він сказав, що отримав від президента Росії Володимира Путіна відповідь на свого листа, але ще не ознайомився з ним, щоб прокоментувати. Водночас Байден висловив думку, що дипломатичний вихід із ситуації досі можливий.

«Ось чому я попросив секретаря Блінкена вирушити до штабу ООН, щоб сьогодні виступити із заявою. Він викладе, в чому полягатиме цей (дипломатичний – ред.) шлях, я вже виклав його Путіну, здається, в неділю. Тому так, є шлях», – сказав Байден.

Президент додав, що наразі не має планів знову спілкуватися з Путіним телефоном.

Читайте також: МЗС Росії опублікувало відповідь США щодо питань безпеки. Москва наполягає на своїх вимогах

Попри заяви російського Міноборони про те, що частина військ після навчань повертаються на свої бази, США і НАТО заявили, що не бачать відведення російських військ від кордону з Україною, і що загроза нападу зберігається.

Президент України Володимир Зеленський під час перебування в Маріуполі наголосив, що Київ бачить лише невелику ротацію російських військовослужбовців, але відведення підрозділів не фіксується.

Пресслужба Обʼєднаних сил повідомляє про рекордну кількість порушень перемирʼя з боку бойовиків

У зоні бойових дій на Донбасі з початку доби 17 лютого до 16:00 російські гібридні сили 39 разів порушили режим припинення вогню, з них 30 разів – із застосуванням забороненого Мінськими угодами озброєння, повідомляє пресслужба Обʼєднаних сил.

«Російсько-окупаційні війська обстріляли:

Новотошківське з артилерії калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та станкових протитанкових гранатометів;

Водляне з мінометів калібру 120 мм, станкових протитанкових гранатометів та автоматичних станкових гранатометів;

Трудівське з мінометів калібру 82 мм;

Старогнатівку з мінометів калібру 120 та 82 мм, автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;

Старий Айдар та Марʼїнку з мінометів калібру 120 мм;

Південне та Майорськ з мінометів калібру 82 мм та автоматичних станкових гранатометів;

Лобачеве з мінометів калібру 82 мм та автоматичних станкових гранатометів;

Новоселівку Другу з протитанкових ракетних комплексів;

Луганське з артилерії калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм;

Марʼїнку з мінометів калібру 120 мм, 82 мм, ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;

Світлодарськ з мінометів калібру 120 мм та великокаліберних кулеметів;

Троїцьке з озброєння танка, мінометів калібру 120 мм та 82 мм;

Попасну зі станкових протитанкових гранатометів;

Зайцеве з автоматичних станкових гранатометів;

Авдіївку, Шуми, Травневе, Невельске та Донецький з мінометів калібру 120 мм;

Новозванівку з артилерії калібру 152 мм;

Станицю Луганську з артилерії калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм, а також автоматичних станкових гранатометів;

Піски з мінометів калібру 82 мм, ручних та станкових протитанкових гранатометів;

Гольмівський з мінометів калібру 120 мм та автоматичних станкових гранатометів;

Хрящівку з артилерії калібру 122 мм;

Сизе з артилерії калібру 122 мм;

Опитне з мінометів калібру 120 мм», – вказано у вечірньому зведенні.

Пресслужба ОС додає, що внаслідок дій бойовиків один військовий був поранений, ще один зазнав бойового травмування. «Воїни перебувають у лікувальному закладі. Стан здоров’я пораненого військовослужбовця – середньої тяжкості, травмованого – задовільний», – інформує пресслужба.

В угрупованні «ДНР» стверджують, що відкривали вогонь у відповідь після масованих обстрілів з боку ЗСУ. В угрупованні «ЛНР» заявили про 10 порушень з боку українських військових. Незалежного підтвердження ці заяви не мають.

«Хочеш миру, готуйся до війни»: чи справді Кремль відводить війська від України?

Чи справді Росія відводить війська від українських кордонів? Чи покинуть російські підрозділи та ракетна техніка Білорусь після завершення військових навчань? Чи справді через Керченський міст повертаються із окупованого півострова на місця дислокації заведені туди бригади? І чи можна довіряти хоч чомусь, що озвучує Кремль?

  • 15 лютого міністерство оборони Росії оголошує про поступове повернення своїх солдатів та військової техніки із навчань «Союзна рішучість-22» у Білорусі. Тобто від північних кордонів України.
  • Речниця російського МЗС Марія Захарова пише про «провал західної пропаганди війни».
  • Тим часом, того ж таки 15 лютого, неподалік Керчі чути артилерійську канонаду. На полігоні Опук російські солдати стріляють із реактивних систем залпового вогню «Ураган» та «Град». Вчаться захищати окупований Крим.
  • Вже на наступний день, 16 лютого, російське міністерство оборони прозвітує про «повернення з півострова до пунктів постійної дислокації» підрозділів Південного військового округу: танків, артилерії, бойових машин піхоти.
  • То наскільки можна вірити цим заявам? Або іншим: що на території Білорусі не залишиться жодного російського військового і жодної військової техніки Російської Федерації?

    Як пов’язані такі новини з низкою міжнародних зустрічей Володимира Путіна та зверненням російської Держдуми про визнання так званих «ЛНР» та «ДНР»?

  • Думки аналітиків читайте далі тут

МЗС Росії опублікувало відповідь США щодо питань безпеки. Москва наполягає на своїх вимогах

МЗС Росії 17 лютого передало послу США в Москві Джону Саллівану російську відповідь на пропозиції Сполучених Штатів щодо безпеки, які стали відповіддю на російські вимоги.

Агентство ТАСС публікує повний текст відповіді. При цьому відповідь США не призначалася для публікації, проте її текст опинився в розпорядженні іспанського видання El Pais і став відомим.

У ній ідеться, що мовляв «американська сторона не дала конструктивної відповіді на базові елементи підготовленого російською стороною проєкту договору зі США про гарантії безпеки». Росія, зокрема, вимагала відмови від розширення НАТО та «повернення військових потенціалів, у тому числі ударних, та інфраструктури НАТО до стану на 1997 рік».

Як ідеться в документі, «Росія буде змушена реагувати, у тому числі шляхом реалізації заходів військово-технічного характеру».

У заяві МЗС сказано, що Росія не готує вторгнення на територію України, а твердження країн Заходу про це розцінює як спробу «знецінити пропозиції Росії щодо гарантій безпеки». Також російське МЗС виправдовує анексію Криму та повторює аргументацію Володимира Путіна, що вступ України до НАТО створить загрозу війни Росії з НАТО через Крим.

Голова Пентагону не бачить ознак відведення російських військ від України

Міністр оборони Сполучених Штатів Ллойд Остін ІІІ прокоментував заяви Росії про відведення частини військ від кордонів України під час брифінгу 17 лютого в Брюсселі.

Остін зазначив, що Росія не має об’єктивних підстав для агресії проти України:

«Україна нікому не загрожує, тим паче своїм російським сусідам. І тим не менш це те, у що Москва хоче, щоб ми вірили. І це те, як пан Путін продовжує виправдовувати накопичення значних військових сил. Росія каже, що відводить частину з цих військ, зараз, коли навчання завершилися, але ми цього не бачимо».

Більше того – очільник Пентагону вказав на дані Білого дому, за якими Москва, навпаки, посилила військову присутність біля України.

США «дуже уважно стежать» за ситуацією – Остін про обстріли на Донбасі

Сполучені Штати припускали, що Росія може піти на провокацію, заявив міністр оборони США Ллойд Остін ІІІ на брифінгу в штабквартирі НАТО в Брюсселі 17 лютого.

Таким чином він відповів на питання журналістів про те, хто, на його думку, несе відповідальність за обстріли.

«Ми бачили повідомлення про обстріли і вони однозначно викликають тривогу. Ми досі збираємо деталі. Але, як ми вже якийсь час говорили, росіяни можуть зробити щось подібне, аби виправдати збройний конфлікт, тож ми стежитимемо за цим дуже уважно», – сказав Ллойд.

Розмови Москви про визнання «ЛДНР» експерти вважають «тактикою тиску»

Депутати Державної думи Росії 15 лютого проголосували за звернення до російського президента Володимира Путіна із закликом визнати «незалежність» підконтрольних бойовикам частин східної України. На тлі міжнародного занепокоєння значним зосередженням російських збройних сил уздовж кордону з Україною та в окупованому Росією українському Криму роздуми про визнання «незалежності» цих територій підняли рівень напруги.

Державна дума закликала визнати підтримувані Росією угруповання бойовиків, які контролюють частину Донецької та Луганської областей на сході України і називають себе «ДНР» і «ЛНР», стверджуючи, що це допоможе захистити сотні тисяч власників російських паспортів, які там живуть.

У виголошених промовах багато спостерігачів впізнали наративи Росії з 2008 року, коли вона визнала відокремлені грузинські регіони Абхазії та Південної Осетії після п’ятиденної війни між Росією та Грузією.

Однак того ж дня на спільній пресконференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцом в Москві, Путін натякнув, що не дослухатиметься до цих закликів, принаймні не одразу.

Зеленський розповів про нові обстріли на Донбасі голові Європейської ради

Президент України Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з президентом Європейської Ради Шарлем Мішелем 17 лютого.

Згідно з дописом в його твітері, Зеленський поспілкувався з Мішелем з Маріуполя.

«Поінформував щодо безпекової ситуації та сьогоднішні провокативні обстріли, зокрема, в Станиці Луганській», – повідомив президент.

Він також подякував очільнику Європейської ради за ініціативу провести донорську конференцію на підтримку України.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG