Доступність посилання

ТОП новини

«Броньовані таксі». Експерт розповів, чому Росія відновила бронетанкові штурми


Знищені російські танки поблизу Богородичного на Донеччині, лютий 2024 року
Знищені російські танки поблизу Богородичного на Донеччині, лютий 2024 року

Росія місяцями економила бронетехніку – на деяких напрямках танків, БТР та БМП агресор не задіював для штурмів місяцями, кажуть українські військові. Переважно в атаку кидали малі піхотні групи, навіть по 2-3 солдата, без жодної підтримки. Але віднедавна це змінилось: «броню» знову кидають в бій навіть на другорядних для агресора напрямках, знову є випадки атак цілими бронетанковими колонами. Чому Росія поновила практику механізованих штурмів? Чи змінилась тактика? Та чи є вже ознаки дефіциту бронетехніки у агресора? Про це Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) розпитали експерта із бронетанкового озброєння Миколу Саламаху.

Чому Росія поновила механізовані штурми?

– Дуже важко дати об'єктивну оцінку тому, що відбувається. Раніше була установка максимум техніки зберегти до того моменту, коли вона знадобиться для участі в загостренні бойових дій, у тих штурмах, які призведуть до зміни ситуації на фронті.

Знову ж таки, якщо виходити з того, що бронетехніку почали використовувати навіть на тих напрямках, які не вважаються першорядними, найголовнішими, де загалом і не припинялися бойові дії і активно ворог наступав, використовуючи піхоту переважно, то, напевно, йдеться про те, що якось змінилася ситуація і ухвалене рішення використовувати бронетехніку абсолютно на всіх напрямках більш активно.

До чого це призведе? Можливо, на якихось ділянках ворогові вдасться досягти якихось тактичних успіхів із використанням бронетехніки. Але, як правило, такі явища закінчуються втратою бронетехніки і все-таки рано чи пізно все одно доводиться переходити до того, що ворог використовував і раніше, – це переважно піхота для вирішення тих чи інших тактичних завдань.

Готовність російського військового командування «досягати обмежених тактичних успіхів в обмін на значні втрати бронетехніки буде ставати дедалі дорожчою через обмежені запаси озброєння і техніки радянських часів», йшлося у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW) 6 жовтня. Згідно з оцінками аналітиків, російські війська втратили щонайменше 5 дивізій бронетехніки і танків у Покровському районі з початку наступальної операції на Авдіївку в жовтні 2023 року і під час посилених наступальних операцій на заході Донецької області влітку 2024-го. За розрахунками британської розвідки на кінець квітня цього року, загалом за час повномасштабного вторгнення Росія втратила понад 10 тисяч одиниць броньованої техніки. У відомстві зазначили, що йдеться, зокрема, про танки, літаки, гелікоптери, БПЛА, судна та артсистеми.

Чи змінила Росія підхід до використання бронетехніки?

– Щоб танк виконав те завдання, яке перед ним стоїть на полі бою, – підтримувати піхоту в наступі, якщо йдеться про наступ ворога, – цей танк не має бути навантажений зайвими 4-5 тоннами.

Не можна на нього тоді навішувати той «сарай», який зазвичай зараз навішують, щоб укрити під цим «сараєм» кілька людей і доставити їх на ту чи іншу ділянку спішування... А танк потім або з місця підтримує, або, навпаки, відкочується, щоб не потрапити під вплив [українських] вогневих засобів.

Читайте також: Чому Росія «спалює» свої війська заради кілометрів Донбасу?

Те, що починають знову мостити на ці танки зайві 2-3-4, а іноді і до 5 тонн металобрухту, свідчить про те, що танки будуть використовувати не як ударну силу в наступі, а все-таки як броньоване таксі.

Тобто танки зараз виконують основну роль бойових машин піхоти та бронетранспортерів, тому що бронетранспортери на полі бою практично не в змозі виконувати завдання, які перед ними стоять, – транспортування [піхоти], – тому що вони дуже слабко захищені.

Влітку 2024 року бійці 22-ї ОМБр ЗСУ вперше затрофеїли російський «танк-сарай». Ним виявився старий радянський танк 60-х років з навареними металевими конструкціями для захисту
Влітку 2024 року бійці 22-ї ОМБр ЗСУ вперше затрофеїли російський «танк-сарай». Ним виявився старий радянський танк 60-х років з навареними металевими конструкціями для захисту

Яку роль відіграє бронетехніка у просуваннях армії РФ?

Якби бронетехніка вийшла на оперативний простір і здійснювала там просування 15-20-30 км на добу, тоді йшлося б про те, що батальйонні тактичні групи з бронетехнікою у складі виконують завдання, які зазвичай стоять перед бронетанковими підрозділами. Такого немає.

Відповідно, все те, що відбувається з використанням або без використання бронетехніки, це всього лише тактичні дії, які спрямовані на вирішення приватних завдань, на просування на 2-3 км. На жаль, це те, що є.

Обвал фронту – це тоді, коли йде втрата управління, коли ворог рухається стрімко, виходить на необхідні рубежі, вирішує серйозні оперативно-тактичні чи навіть оперативно-стратегічні завдання. Усього цього ми не бачимо.

Що у Росії з кількістю бронетехніки?

Не може Росія виставляти нові Т-72, за винятком відремонтованих Т-72Б3, які були модернізовані раніше, або ті Т-72Б, залишки яких вигребли з баз зберігання і які пройшли ремонт та модернізацію. На місяць таких машин Росія може ремонтувати та модернізовувати не більше ста одиниць. Маю на увазі і танки Т-80Б, і Т-72Б та Т-72А, і відремонтовані Т-80БВМ, Т-72Б3 різних років виробництва.

Нічого нового немає. Єдине, що з'являється нове, це ті танки, які Росія виробляє – це Т-90М. Але, знову ж таки, якщо росіяни демонструють кадри чергового звершення «Уралвагонзавод відвантажив чергову партію танків Т-90М, відправили ешелон», і починаєш рахувати, – а там 6 платформ, на яких 6 чи 10 танків. І коли виходить, що ці 6 танків результат роботи за місяць, а 10 танків – результат роботи за 2 місяці, то розумієш, що не все так уже й страшно.

Розмову з Миколою Саламахою повністю дивіться у програмі Радіо Донбас Реалії:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.

  • Зображення 16x9

    Денис Тимошенко

    Народився і виріс в Донецьку. Закінчив філологічний факультет Донецького національного університету імені Василя Стуса, магістр журналістики. У медіа – із 2008 року, співпрацював із газетами Донеччини. Після переїзду до Києва співпрацював із низкою всеукраїнських телеканалів як сценарист та журналіст. На Радіо Свобода – із січня 2016 року. Цікавлюся культурою, історією, документальним кіно.

  • Зображення 16x9

    Донбас.Реалії

    Донбас.Реалії – проєкт для Донбасу та про Донбас по обидва боки лінії розмежування. З 2014 року ми створюємо та добуваємо унікальний контент – ексклюзиви з окупованих міст і лінії фронту, відео й фото, мультимедійні репортажі, розслідування, радіо та телепрограми. 

    У соцмережах:

    – Facebook

    – Telegram

    – Instagram

    – Twitter

    – Телепроєкт Донбас Реалії на YouTube

    – Радіо Донбас Реалії на YouTube

Форум

XS
SM
MD
LG