Доступність посилання

ТОП новини

Як для російської пропаганди використовують західні ЗМІ – дослідження


Британські науковці оприлюднили звіт, у якому пояснюють, як маніпуляції з провідними західними засобами масової інформації використовуються для поширення антизахідної дезінформації і пропаганди прокремлівських ідей і геополітичних інтересів Росії.

Інститут досліджень злочинності і безпеки Кардіфського університету

повідомляє, що цей один із методів поширення співзвучної поглядам Кремля пропаганди був виявлений у межах ширшого дослідження російської інформаційної війни проти України.

Ці складні операції здатні формувати думки, емоції і поведінку міжнародних аудиторій
професор Мартін Іннес

Аналітики відстежували повідомлення про події довкола захопленого Росією Криму і на Донбасі, але наголошують, що «є чіткі докази, що ці методи також використовувалися і стосовно інших тем».

Методи, як кажуть дослідники, полягають у тому, що у відкритих секціях коментарів до статей у західних ЗМІ про Росію з’являлися провокативні антизахідні або проросійські дописи, які потім використовували для матеріалів у російськомовних засобах масової інформації для проштовхування тверджень, співзвучних твердженням Кремля.

Автори кажуть, що простежили приклади використання з цією метою вебсайтів таких західних ЗМІ, як Washington Post і Fox News у США; The Times, The Daily Mail і Daily Express у Великій Британії; Der Spiegel і Die Welt у Німеччині; Le Figaro у Франції; і La Stampa в Італії.

«Захоплення ініціативи у розділах коментарів у відомих західних медіа дає можливість подавати пропаганду як частину поширеної громадської думки», – пояснює директор Інституту досліджень злочинності і безпеки професор Мартін Іннес.

Аналіз облікових записів, із яких поширювали прокремлівські коментарі, виявив, що ті «користувачі» часто змінювали відомості про себе, а також дані про місце перебування.

В одному з випадків такий обліковий запис із часу створення в червні минулого року змінив ім’я 549 разів і 69 разів змінив місце перебування.

Такі «користувачі», кажуть дослідники, активно беруть участь у коментуваннях чи, наприклад, голосуваннях на вебсайтах західних ЗМІ, що має ознаки скоординованих операцій.

Наслідком тих коментарів згодом ставали повідомлення в російських ЗМІ під заголовками на кшталт: «Читачі журналу Der Spiegel думають…», або «В Daily Mail читачі пишуть…», – де стверджувалося, що люди в західних країнах широко підтримують Росію або її президента Володимира Путіна.

Дослідники кажуть, що виявили ознаки співпраці і координування дій між державними російськими засобами масової інформації і російським вебсайтом «Медиагруппа «Патриот» Євгена Пригожина, наближеного до владних кіл Путіна.

Створені таким чином матеріали з російських ЗМІ згодом поширювалися для російськомовних аудиторій у країнах центральної і східної Європи, вказують дослідники, виокремлюючи Болгарію.

Важливим джерелом поширення таких матеріалів звіт називає російський вебсайт inoSMI.ru.

«У той час як західні соцмедіа стали більше усвідомлювати ризики державних операцій впливу, так само і дезінформатори й пропагандисти шукають нових способів використання ЗМІ, – пояснює професор Мартін Іннес. – Використовуючи повний спектр методів, в яких поєднано інформацію з соцмедіа і провідних ЗМІ, ці складні операції здатні формувати думки, емоції і поведінку міжнародних аудиторій у відповідь на висвітлення подій».

Звіт стверджує, що медіаоперації з використанням російських «тролів» у західних ЗМІ відбуваються давно, але були «активізовані, починаючи з 2018–19 років і далі».

Автори зауважують, що таким інформаційним операціям впливу сприяє слабка система безпеки на вебсайтах багатьох західних ЗМІ.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG