Білоруський журналіст Роман Протасевич, нині ув’язнений у Білорусі, 2017 року стажувався на Радіо Свобода в Празі за журналістською стипендією імені Вацлава Гавела, спільною ініціативою Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода і Міністерства закордонних справ Чехії за підтримки Фонду Дагмар і Вацлава Гавела VIZE97. Саме тоді, 2017 року, Роман Протасевич і написав цього символічного листа до Вацлава Гавела (1936–2011), письменника, політика й колишнього дисидента, останнього президента Чехословаччини і першого президента Чехії. Оскільки Роман Протасевич зараз перебуває в світових новинах через примусову посадку літака в Білорусі 23 травня, а після того – за ґратами, Радіо Свобода вирішило передрукувати цей лист.
Лист до Вацлава Гавела
Світ божеволіє. Щодня, щогодини і щосекунди. Бідні люди, шалені диктатори й олігархи, гонитва озброєнь і політичні ігри – скрізь божевілля. Але хто платить за все і страждає? Просто звичайні люди. Як ви і я.
У Білорусі зараз, по суті, та сама ситуація. Я знаю це з власного досвіду. Бути журналістом небезпечно. Говорити людям правду справді небезпечно, бо тоді вас можуть ув’язнити. Але коли люди страждають, не маючи роботи, майже без грошей, залякані, щоб вийти на вулиці – що робити? Все, що я знаю, – зараз не час здаватися.
І саме тому я – журналіст. У людей має бути краще майбутнє, мрії й ідеали. Але як мені прислужитися людям найкраще? Як я можу допомогти моєму народові стати сильнішим, незважаючи ні на що? А може, не тільки народові, а й усьому світові.
Так, це недосяжний ідеал. Але треба, щоб було те, задля чого варто жити. Чи не так?
Прага, 2017 рік
Роман Протасевич – білоруський журналіст
Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода
Хто такий Роман Протасевич
23 травня 2021 року за особистим наказом Олександра Лукашенка в аеропорту Мінська був примусово приземлений літак Ryanair Афіни – Вільнюс. В результаті затримали журналіста та блогера Романа Протасевича, який перебував на борту літака, а також його дівчину.
Роману Протасевичу 26 років. Як журналіст кілька років співпрацював з білоруськими виданнями. Згодом він приєднався до телеграм-каналу Nexta, де був головним редактором. На момент затримання він працював у команді телеграм-каналу «Білорусь головного мозку».
Брав участь у протестах ще підлітком
Ім'я Романа Протасевича стало відомим під час мовчазних мітингів 2011 року. Тоді колишнього кандидата на президентську премію 16-річного Романа затримали. Пізніше він заявив, що мусив забрати документи з ліцею БНТУ, і з його батьками стався конфлікт із політичних мотивів. Як писали ЗМІ, батько Романа в той час був старшим викладачем кафедри ідеологічної роботи Військової академії.
Після участі в мовчазних мітингах Роман Протасевич приєднався до «Молодого фронту». Він також намагався взяти участь у виборчій кампанії до Молодіжної палати Мінської міської ради.
З активіста в журналіста
Після школи Роман вступив на факультет журналістики Білоруського державного університету, але, як повідомляло Єврорадіо, був виключений. Співпрацював з багатьма білоруськими виданнями. Єврорадіо було останнім із них перед виїздом за кордон.
Перебування на Донбасі
Олександр Лукашенко 26 травня заявив, що Протасевич воював на Донбасі. Сам журналіст у 2020 році в інтерв’ю розповів, що він перебував у зоні проведення АТО як журналіст, знімав відео, де був поранений.
Стипендіат премії імені Вацлава Гавела
У 2017–2018 роках Роман Протасевич отримував стипендію від Вацлава Гавела та проходив стажування на Радіо Свобода.
Просив притулку в Польщі ще до президентських виборів
Причиною стало затримання журналіста Володимира Чудянцова, з яким Протасевич дружив у Білорусі. Чудянцова затримали 22 листопада 2019 року дорогою до Польщі. Була інформація, що Чудянцов співпрацює з телеграм-каналом Nexta. На тлі цих подій Роман вирішив залишитися у Польщі.
Залишив Nexta, приєднався до каналу «Білорусь головного мозку»
У Польщі Роман Протасевич відкрито співпрацював з каналом Nexta. Наприкінці вересня 2020 року, в розпал протестів у Білорусі, Протасевич оголосив, що йде з каналу. У березні 2021 року він оголосив про приєднання до команди каналу «Білорусь головного мозку», яким раніше керував блогер Ігор Лосик.
Його батька позбавили військового звання
Ім’я батька Романа – підполковника запасу Дмитра Протасевича – з’явилося в списку силовиків, яких Лукашенко позбавив військових звань на тлі протестів у Білорусі. «Мій батько прослужив в армії 29 років і звільнився восени 2019 року, після чого працював в інкасації. Він не брав активної участі в протестах, його жодного разу не затримували, ні до чого не притягували», – сказав тоді Роман Протасевич. За його словами, батьки виїхали за ним до Польщі, коли він попросив там притулку.
Білорусь оголосила в міжнародний розшук
Протасевича, як і засновника Nexta Степана Путила, Білорусь оголосила в міжнародний розшук. Їх звинувачують в організації масових заворушень та «групових дій, які грубо порушують громадський порядок», а також у розпалюванні соціальної ворожнечі. Блогерів внесли до так званого «переліку терористів», офіційна назва – «Перелік організацій та фізичних осіб, причетних до терористичної діяльності».