Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.
Полонений ЗСУ солдат КНДР розповів про «значні втрати» – розвідка Південної Кореї
Розвідувальне агентство Південної Кореї підтвердило взяття в полон українськими військовими двох північнокорейських солдатів у Курській області, йдеться у повідомленні Yonhap News Agency.
Також розвідка Республіки Корея процитувала слова одного з полонених солдатів КНДР про те, що «серед північнокорейських солдатів у Росії були «значні» втрати», пише Yonhap. Про це тут
У СБУ повідомили подробиці взяття у полон військових КНДР на Курщині
Служба безпеки України розповіла подробиці взяття Силами оборони в полон перших військових КНДР, які воювали проти України на Курщині.
Одного з яких 9 січня захопили бійці тактичної групи № 84 ССО, а іншого – воїни-десантники Збройних сил України.
Полонені не розмовляють українською, англійською чи російською мовами, тож спілкування з ними відбувається через перекладачів корейської мови у взаємодії із розвідкою Південної Кореї. Більше про це тут
Україна готова віддати полонених з КНДР, якщо Кім Чен Ин організує обмін – Зеленський
Президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна готова передавати лідеру Північної Кореї Кім Чен Ину полонених з КНДР, якщо той організує обмін на українських військових, написав Зеленський у телеграмі 12 січня.
«Україна готова передавати Кім Чен Ину його людей, якщо він може організувати їхній обмін на наших воїнів, які перебувають у полоні в Росії», – вказано у дописі.
Президент України наголосив, що для тих солдатів із Північної Кореї, які не захочуть повертатися, можуть бути інші варіанти. Детальніше тут
«Одна успішна операція може змінити хід бойових дій» – командир першого у світі полку БПаК
14-й окремий полк безпілотних авіаційних комплексів (БПаК) ЗСУ є єдиним у світі підрозділом, який працює майже з усіма наявними видами безпілотних літальних систем – і у складі єдиного у світі окремого роду військ, Сил безпілотних систем.
Про роботу полку Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) розповів командир підрозділу «Чарлі», колишній офіцер ССО, учасник боїв за Донецький аеропорт, повний кавалер Ордена Богдана Хмельницького, який з початком повномасштабної війни брав участь у боях на всій лінії фронту. Текстова публікація тут
Далі коротко про те, що могли пропустити:
- Байден після розмови із Зеленським: «є реальний шанс, що українці можуть перемогти»
- Зеленський на «Рамштайні» закликав до посилення санкцій проти РФ, щоб «перекрити грошові потоки Путіна»
- Новий радник з нацбезпеки США очікує розмову між Трампом і Путіним у найближчі дні або тижні
- Верховна Рада продовжила термін повернення із СЗЧ до 1 березня
- Нідерланди придбали для України артилерійських боєприпасів на понад мільярд євро – міністр
- Речник ВМС України: Росія відмовилася від ремонту своїх військових кораблів у Криму
- «Чи вартувало це трьох годин?» Усі обговорюють подкаст Фрідмана із Зеленським
- «З хворої голови на здорову»: МЗС відкинуло звинувачення Угорщини через припинення транзиту газу
- Новий президент Лівану та урок для України. До чого тут тактика Путіна?
- Україна, Путін, НАТО, Канада, Гренландія, Панамський канал. Що сказав Трамп і як на це реагують?
«Не умиротворяти зло, a допомогти здобути перемогу»: реакції на відкритий лист українських діячів світові
На початку січня в інтернеті опублікували відкритий лист українських громадських діячів до світової спільноти. Назвали цей документ – «Не умиротворяти зло». Під ним – підписи 160 українських громадських діячів, депутатів, культурних діячів, лідерів найбільших бізнес-асоціацій та різних релігійних громад. Його опублікувaли кількa медіa.
Серед підписантів, скажімо, медіа-аналітик та політичний консультант Олексій Ковжун, ветеран і правозахисник Юрій Гудименко, волонтер Сергій Притула, режисер і військовослужбовець Ахтем Сеітаблаєв, депутати Іванна Климпуш-Цинцадзе та Олексій Мушак, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров та інші.
Чому цей лист важливий для стількох відомих людей, та що вони хотіли донести світові? Журналісти Радіо Свобода спробували це з’ясувати. Читайте про це тут
Санкції проти «тіньового флоту» РФ стали болючим ударом по Кремлю
Нові санкції США мають завдати вагомого удару по найбільшому джерелу грошових надходжень Кремля для ведення війни в Україні, але не спричинять світову нафтову кризу, сподіваються в уряді США.
Щоб нові санкції стали справжнім ударом по «тіньовому флоту», який Росія застосовує для нафтоторгівлі в обхід санкцій, Європа має діяти активно, кажуть політики та оглядачі.
Ці кораблі становлять екологічну небезпеку і їх вже підозрюють в актах саботажу проти Заходу. Оцінки та коментарі на цю тему тут
Багаті не воюють? Історія мільйонера, який воює із перших днів великої війни
Столичний мільйонер, а нині – командир підрозділу БПЛА. Як він потрапив на фронт? Як це – покинути яхту, дім, сім’ю і піти на війну? Чи можна змиритися зі смертю, яка чатує скрізь? Що означає бути солдатом?
Радіо Свобода поблизу фронту побувало в гостях у колишнього столичного забудовника та бізнесмена Іллі Ліфа, який захищає Україну в 49-му окремому штурмовому батальйоні «Карпатська Січ».
«Я – єврей у націоналістичному батальйоні, тому не знаю, кого тут утискують», – каже Ілля Ліф із позивним «Ізя». Він столичний бізнесмен, який долучився до Сил оборони на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Текстова публікація тут
Нова Сирія і церква України: коли Антіохійський патріархат визнає ПЦУ?
У Сирії останнім часом стались події тектонічного характеру: в тій розбурханій війнами і протистояннями країні помінялась влада і на зміну режиму Башара аль-Асада прийшли опозиціонери-ісламісти.
Як тепер буде складатися ситуація для сирійських християн, чи буде інклюзивною в етнічному та релігійному плані нова Сирія? Яку роль буде відігравати Антіохійський патріархат, який раніше не визнав автокефалії та томосу Православної церкви України (ПЦУ)? Чи є надії на зміну позиції древньої Антіохійської церкви зараз? Читайте за лінком
РПЦ і Кремль. Релігійні громади на окупованих територіях України стали «полем битви»
Російська окупаційна влада у захоплених частинах України розгорнула масове переслідування церков та релігійних організацій, що призвело до стрімкого згортання релігійної свободи на непідконтрольних уряду України територіях, заявило Міністерство закордонних справ 10 січня.
У заяві МЗС України зазначено, що з початку масштабного вторгнення в Україну російська влада вбиває, позбавляє волі та депортує десятки священників, руйнує церкви та інші релігійні будівлі, забороняє цілі конфесії та привласнює майно релігійних організацій.
«Від рук російських окупантів загинули 67 служителів різних українських церков і релігійних організацій. Деякі з них прийняли мученицьку смерть у літургійному вбранні», – наголошено в заяві МЗС.
Також були зруйновані або пошкоджені російськими обстрілами понад 630 церков, мечетей, синагог та молитовних будинків, мовиться у заяві міністерства. Більше про це тут
Кремінь: у 2024 році надійшло на 37% менше звернень про порушення мовного закону
У 2024 році на адресу уповноваженого із захисту державної мови надійшло 2314 звернень громадян про порушення мовного закону. Це на 37% менше, ніж у 2023 році, повідомив мовний омбудсмен Тарас Кремінь.
Він зазначив, що 2023 року до його офісу найшло 3692 заяв про порушення закону, а у 2022-му – 2846.
«Хоч і зменшилась кількість звернень, але це – не про зниження уваги громадян до мовних прав, а про поступове покращення мовної ситуації в Україні. Зважаючи на виявлені факти порушень у сфері інтернету, обслуговуванні та вивісках, кількість накладених на порушників санкцій зростає», – зазначив Тарас Кремінь.
За його словами, найбільше порушень стосувалися таких сфер: відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів та вебсайтів – 671; обслуговування – 367; мови зовнішньої реклами та вивісок – 325; сфери освіти – 165; інформації про товари та послуги –131; сфери охорони здоров’я – 109; сфери медіа – 91. Про це тут
«Вчителі спеціального призначення»: як українських викладачів в окупації міняють на дагестанських
У школах окупованого Генічеська на Херсонщині адміністрація позбавляється українських вчителів. Днями місцевий телеграм-канал опублікував повідомлення від вчительки, яку звільнили, а на її місце призначили людей з Дагестану. Випадки, коли працівники з російських регіонів приїжджають на захоплені населені пункти України, непоодинокі. Їх підтверджують і українські посадовці.
Як російська влада витісняє українських педагогів на захоплених територіях російськими кадрами? Чому Дагестан перетворився на ресурс для поповнення шкіл у Мелітополі та Генічеську? Чи можливо ще українськім дітям в окупації уникнути навчання за російською програмою?
Про все читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя». Текстова публікація тут
Публікації, які можуть вас зацікавити:
- Верховна Рада ухвалила закон про базову військову підготовку
- Сікорський: незабаром на Європу можуть тиснути, щоб досягнути угоди з Росією
- Reuters: найбільші порти на сході Китаю закрили вхід для танкерів «тіньового флоту» Росії
- Місія ООН: атака РФ по Запоріжжю призвела до найбільшої кількості жертв серед цивільних за останні два роки
- Google на вимогу Литви прибрав із пошуку понад 200 сайтів, де можна було дивитися програми ТБ РФ
- Верховна Рада визнала геноцид черкеського народу
- Кожен четвертий українець використовує інформацію Радіо Свобода – опитування
- «Провина лежить на представниках РФ»: Азербайджан вимагає покарати винних у авіакатастрофі
- Поліція Києва провела обшуки у двох юнаків зі скандальних відео
- Фотографа Ктиторчука засудили до 12 років в’язниці за розбещення і зґвалтування неповнолітніх дівчат
«За Путіна вас розірвуть». Скільки росіян підтримує війну проти України?
Протягом майже трьох років масштабної війни західні оглядачі намагаються зрозуміти, наскільки росіяни підтримують агресію своєї країни проти України, чи вірно говорити, що це «війна Путіна», як твердить російська опозиція за кордоном, та чи вірити українській владі, яка наголошує, що росіяни є співучасниками злочинів Кремля.
Американський тижневик The New Yorker вирішив самостійно проаналізувати серію інтерв'ю з росіянами, записаних влітку та восени 2023 року російською групою «Лабораторія публічної соціології» (P.S. Lab). Читайте за лінком
Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут
Форум