Доступність посилання

ТОП новини

Радіо Свобода Weekly: Після візиту Путіна до КНДР у США взялися за визнання Росії спонсором тероризму


Жінка з плакатом «Росія – терористична держава» на акції у столиці Португалії, Лісабон, 21 квітня 2023 року
Жінка з плакатом «Росія – терористична держава» на акції у столиці Португалії, Лісабон, 21 квітня 2023 року

Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.

У Сенаті США представили законопроєкт про визнання Росії державою-спонсором тероризму

Сенатори Ліндсі Ґрем (республіканець) і Річард Блюменталь (демократ) представили у Сенаті США двопартійний законопроєкт про визнання Росії державою-спонсором тероризму.

Сенатори 20 червня наголосили, що підписання угоди про партнерство між Росією і Північною Корею й поглиблення їхньої військової співпраці має стати остаточним поштовхом для ухвалення у Конгресі США відповідного рішення.

«Я закликаю адміністрацію, враховуючи те, що Путін зробив, піти ва-банк і визнати його режим таким, яким він є: державою-спонсором тероризму», – заявив Ґрем. Більше інформації тут

70% респондентів КМІС вважають, що Зеленський має залишатися президентом на час воєнного стану

Більшість українців вважають, що президентський термін Володимира Зеленського має тривати до кінця воєнного стану – про це йдеться в результатах опитування Київського міжнародного інституту соціології.

Одним із тверджень, запропонованих респондентам, було: «Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану».

«70% респондентів погодилися з тим, що В. Зеленський має лишатися Президентом до кінця воєнного стану (не згодні з цим – 22%). Залежно від регіону проживання з цим згодні 65-74% респондентів, тобто переважна більшість українців не піддають сумніву легітимність Президента», – йдеться в пресрелізі. Більше інформації тут

День із главою МВС: Радіо Свобода поставило незручні запитання Ігорю Клименку

Глава МВС Ігор Клименко охоче говорить про розбудову полігонів для Нацгвардії, тренування військовослужбовців і відкриття ліцеїв національно-патріотичного виховання для дітей співробітників МВС.

Менш охоче міністр говорить про мобілізацію, втікачів за кордон, яких не встигають ловити прикордонники і роботу ТЦК. Справедливо зауважує, що черги в ТЦК – не його зона відповідальності, але додає: «якщо комусь стане легше, то готовий піти постояти 10 годин».

І зовсім неохоче міністр говорить про корупційні скандали у його власному оточенні, зокрема про статки родини свого підлеглого, керівника Нацполу Івана Вигівського. Каже, що там «все не так однозначно». Текстова публікація тут

Далі коротко про те, що могли пропустити:

«Потрапити у свій підрозділ». Як зараз працюють листи-відношення у ЗСУ: інструкція для військовозобов'язаних

Прийшов із відношенням від підрозділу – а з навчального центру потрапив до іншого. Якщо ви є військовозобов'язаним і маєте перспективу долучитися до ЗСУ, то точно чули про такі випадки. Раніше застосувати свої цивільні уміння в армії було дуже складно – і це постійно критикували. Зараз обрати собі фах і бригаду у війську стало набагато простіше – водночас для частини спеціальностей така можливість навпаки зникла, адже туди тепер набирають лише на контракт.

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) пояснюють, як працює зараз система з листами-відношеннями у разі мобілізації: де їх брати, куди нести, в яких випадках на них можна покластися, а в яких – ні. Читайте про це за лінком

Україна змусила Росію перекинути резерви на кордон

Західні партнери дозволили Україні використати їхню зброю для ударів по території Росії. Щоправда, не по всій. Але на Харківському напрямку це дало результати. Просування військ РФ тут фактично зупинено. Щобільше – ЗСУ успішно контратакують.

Журналісти проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії» поговорили з військовими та експертами про глобальні наслідки можливих ударів ЗСУ по території Росії та чим може відповісти країна-агресор. Текстова публікація тут

До комюніке Саміту миру за тиждень приєдналися ще 6 учасників – Зеленський

Упродовж тижня до комюніке першого Саміту миру приєдналися шість учасників, повідомив президент України Володимир Зеленський.

«Наша команда працює, щоб нових підписів стало більше. Для нас важливо, щоб кожна частина світу, кожна країна й кожен лідер, які поважають міжнародне право, могли проявити себе у наближенні миру та відновленні повної дієвості цілей і принципів Статуту ООН», – наголосив Зеленський.

За його словами, перший Саміт миру засвідчив, що «відновити всі аспекти безпеки та справжній мир можливо». Раніше загальна кількість країн та організацій, які підтримали підсумкову заяву Саміту миру, зросла до 85. Про це тут

«Цим патроном я тебе вб'ю»: історія жительки Херсонщини, яка пережила сексуальне насилля в окупації

«Душа болить, а серце плаче, коли згадую часи, які провели в окупації. Вісім місяців російські військові чинили страшні злочини. Постраждала і я – людина похилого віку», – розпочинає свою розповідь жителька Херсонщини, яка стала жертвою сексуальних злочинів військових РФ.

Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» опублікував історію цієї жінки до Міжнародного дня боротьби з сексуальним насильством в умовах конфлікту.

Українка погодилась опублікувати її свідчення на умовах анонімності, адже через фізичну та психологічну травму не готова робити це публічно. Текстова публікація тут

Військовий РФ врятував двох українських десантників та перейшов на бік України: екслюзивне інтерв'ю

Про цю історію можна писати книги й знімати фільми, казали в ГУР Міноборони України. Радіо Свобода записало інтерв'ю з її головним героєм.

Російський військовий на позивний «Ерік», попри загрозу загибелі або арешту, вивіз із окупованої частини Луганщини двох поранених українських десантників. А натомість українські спецслужби забрали з РФ його сім'ю. Спецоперація під кодовою назвою «Прапор» тривала понад 8 місяців.

Нині «Ерік» вже рекрут Легіону «Свобода Росії». Текстова публікація тут

«Загадка, яку ще треба розкрити»: як виникло українське козацтво

Шляхта чи селяни? Ким були перші українські козаки, чим займалися, як заробляли, з ким воювали і з ким товаришували? Які землі належали українським козакам? Як і в чому козаки конкурували із сусідами?

У програмі «Деокупована історія» проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» історик, генеральний директор національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максим Остапенко розповів, в якому столітті з’явилися перші документальні згадки про українських козаків. А також докладніше розкрив дані про угоди, які козаки мали з Великим князівством Литовським, Кримським ханством і Королівством Польським.

Публікації, які можуть вас зацікавити:

«Баби заважають росіянам». Половецькі скульптури «не вписуються в історичні міфи» Кремля – історик

Із фронтової Донеччини до Дніпра евакуйовують кам’яні половецькі статуї. Наразі національний історичний музей імені Яворницького дав прихисток дев’ятьом бабам із зони бойових дій. Їм – понад 800 років, деякі пошкоджені через обстріли армії РФ.

Артефакти вивозять волонтери, яким допомагають військові ЗСУ та й просто небайдужі. Щоб піднімати півтонні кам’яні брили, іноді доводиться застосовувати методи давніх єгиптян, напівжартома кажуть рятівники баб.

Як евакуюють історичні раритети та що з ними буде далі? Про це в репортажі Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода). Читайте і дивіться за лінком

Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG