Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.
«Треба відтіснити Путіна»: у Британії розповіли, яку допомогу надішлють Україні
Британія за три тижні травня передала Україні вже 80 ракет для протиповітряної оборони, а ще 20 мають надійти до кінця місяця, йдеться у повідомленні міністра оборони Гранта Шаппса у соцмережі X.
«Світ не може чекати, Україна потребує, щоб ми активізувалися, щоб у них було все необхідне для того, щоб відтіснити Путіна (президента РФ Володимира Путіна – ред.). Це саме те, що Британія зробила сьогодні», – наголосив британський міністр.
Він опублікував повний звіт про те, що Британія передала Україні у травні. Більше інформації за лінком
«Окупант не досягне свого завдання»: Зеленський щодо ситуації на фронті
Росія не може здійснити завдання, що було «головною причиною активізації наступу з боку Харківської області», зазначив президент України Володимир Зеленський у зверненні 19 травня.
Глава держави наголосив: «Наразі наші сили достатньо ефективно знищують окупанта на Донецьких напрямках – зокрема, в районах міста Часів Яр».
«Власне, окупант не досягає свого завдання – розтягнути наші сили та цим послабити Україну на широкому фронті від Харківської до Донецької областей», – наголосив Зеленський. Про це тут
Депутатський «десант» України у Вашингтоні попросив дозволу на удари зброєю США по території РФ
Делегація народних депутатів Верховної Ради України протягом п’яти днів перебувала з офіційним візитом у Вашингтоні. На капітолійському пагорбі українські законодавці зустрічались із американськими.
Серед іншого, Київ хоче заручитись двопартійною підтримкою Конгресу США, щоб закликати адміністрацію Байдена зняти політичну заборону використовувати зброю США для ударів по території РФ. Більше інформації за лінком
«Судити Путіна, Шойгу, Герасимова...»: коли запрацює спецтрибунал щодо злочину агресії Росії проти України
Рада Європи розпочала процес створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України, повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба наприкінці квітня. Він зазначив, що Комітет міністрів Ради Європи доручив генсекретареві підготувати документи, які можуть призвести до укладання із Україною угоди про створення такого трибуналу.
Коли може бути створений спецтрибунал щодо злочину агресії Росії проти України? Чи реально засудити вище керівництво Росії за війну в Україні? Чи був свого часу ефективним Міжнародний трибунал щодо колишньої Югославії, і як довго він працював, читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя». Текстова публікація тут
Далі коротко про те, що могли пропустити:
- «Немає нічого, що їм не під силу»: голова Військового комітету НАТО про ЗСУ
- Немає навичок і можливостей – у НАТО пояснили, чому Росія не здатна на стратегічний прорив
- Розслідувач New York Times: удар по аеродрому Бельбек знищив три винищувачі Росії
- CIT: по будинку в Бєлгороді, де загинули 15 людей, влучив російський боєприпас
- Понад 50 країн підтвердили участь у саміті миру – президентка Швейцарії
- Розвідка ідентифікувала понад 30 військових РФ, «які б’ють ракетами по Україні»
- Естонія розглядає можливість відправки своїх військ в Україну для «тилових» робіт – радник президента
- Парламент Естонії дозволив використовувати заморожені активи РФ для відшкодування збитків Україні
- ЄС остаточно схвалив «торговельний безвіз» для України – Шмигаль
- Боррель і Єврокомісія закликали Грузію відмовитися від закону про «іноагентів»
«Гетьман» Олександр Усик став абсолютним чемпіоном світу з боксу
Український боксер Олександр Усик завоював титул абсолютного чемпіона світу в надважкій вазі. Він переміг свого британського суперника Тайсона Ф’юрі.
Бій Ф’юрі й Усика відбувся пізно ввечері в суботу у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді. Він тривав усі 12 раундів. На бій Усик прибув в образі українського гетьмана. У дев’ятому раунді Усик відправив Ф’юрі в нокдаун, але той зміг продовжити бій. Зрештою українець переміг, згідно з роздільним рішенням суддів.
Востаннє титул абсолютного чемпіона у надважкій вазі у боксі мав Леннокс Льюїс в 1999 році, який завершив кар’єру після бою з Віталієм Кличком у 2003 році. Про це тут
Закон про мобілізацію набув чинності. Міноборони нагадує про необхідність оновити дані до 16 липня
18 травня набув чинності закон про мобілізацію. У Міноборони нагадують, що всі військовозобов’язані, призовники та резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані. Це потрібно зробити до 16 липня.
Йдеться про такі дані: номер мобільного телефону, фактична адреса проживання та email (за наявності). Міноборони зазначає, що ці дані можна оновити у кілька способів:
- через застосунок Резерв+ у декілька кліків;
- у Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП);
- у Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).
Верховна Рада 11 квітня ухвалила закон про вдосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. Про це тут
МЗС відновлює надання консульських послуг для чоловіків за кордоном
Міністерство закордонних справ України дало розпорядження закордонним дипломатичним установам із 18 травня відновити прийом заяв на вчинення консульських дій чоловікам призовного віку, що був призупинений 23 квітня.
У МЗС зауважили, що за кілька тижнів технічної паузи актуалізували нормативні документи. Також Міністерство оборони та інші органи влади створили механізми оновлення військово-облікових даних і їхньої синхронізації з консульськими послугами МЗС для чоловіків віком 18–60 років.
«Згідно з новим законодавством, поряд із документами, які необхідні для отримання обраної консульської послуги, такі заявники мають також подати свій військово-обліковий документ у паперовому (ВОД) або електронному вигляді (е-ВОД)», – зазначили в МЗС. Більше інформації тут
«Вовчанськ за два дні»: чого варто остерігатись українцям?
У творців слогану «Київ за три дні» тепер у топі новий пропагандистський меседж «Вовчанськ за два дні». Кремль успішно розкручує свій черговий темник. Цього разу вся увага на Харківську область. Основні тези: місцева влада втекла, евакуацію населення Україна блокує, а армія РФ – вже у Вовчанську.
Російська пропаганда як окремий організм, який не тільки живе, росте і харчується свідомістю своїх жертв, а й мутує. Щоразу підлаштовуючись під нові обставини. У цьому розбиралися журналісти проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії». Текстова публікація тут
Замість СБУ пишеш у ФСБ: спецслужби Росії підміняють українські чат-боти в телеграмі. Як не потрапити на гачок?
Наприкінці квітня Telegram (як виявилось, нібито випадково) заблокував кілька офіційних українських чат-ботів, серед яких боти ГУР МО, СБУ та Мінцифри, які допомагають у боротьбі з російською агресією.
Ця подія актуалізувала питання безпеки передачі інформації через такі боти для громадян України, що залишаються на тимчасово окупованих територіях. Головне управління розвідки України також попередило, що Росія створює клони офіційних ботів зі схожими назвами.
Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) потестили ці боти й розібралися, що їх відрізняє від справжніх, що треба робити, щоб безпечно передавати інформацію, й чи взагалі потрібен такий канал комунікації з окупацією, як телеграм. Про це тут
Dubai Unlocked. Українські нардепи, судді, прокурори у відставці та дубайське майно на десятки мільйонів доларів
Ультрасучасні хмарочоси, розкішні магазини та сонячні пляжі – це впізнавані риси Дубаю, близькосхідного фінансового центру, відомого як ігровий майданчик для найбагатших людей світу. Але гламурний емірат також має темну репутацію податкової «гавані», головного пункту призначення для нелегальної готівки та центру відмивання грошей, часто – через нерухомість.
Проєкт Dubai Unlocked привідкриває завісу – хто саме володіє елітною нерухомістю у Дубаї. Журналісти з понад 70 медіа-організацій з усього світу об’єднали зусилля та проаналізували дані про тисячі об'єктів нерухомості в Дубаї, переважно за 2020 і 2022 роки.
Журналісти виявили серед власників елітної нерухомості в Дубаї чимало українців – серед яких чинні та колишні посадовці: міністри, нардепи, судді, прокурори, керівники держпідприємств і, звісно, їхні родичі. Публікацію проєкту Радіо Свобода «Схеми» читайте і дивіться за лінком
А тут друга частина «дубайських знахідок»
Публікації, які можуть вас зацікавити:
- Мобілізація засуджених: Зеленський підписав відповідний закон
- СБУ повідомила про деталі затримання «агентурно-бойової групи російського ГРУ»
- Рада ЄС зупинила роботу чотирьох російських ЗМІ на території Євросоюзу – через пропаганду
- Сі після переговорів із Путіним заявив про необхідність «політичного вирішення» війни РФ в Україні
- Омбудсмен прокоментував нову постанову Кабміну щодо депортованих дітей
- ЮНІСЕФ: за час повномасштабної війни в Україні майже 2 000 дітей загинули або були поранені
- В Україні зафіксовано 292 факти сексуального насильства внаслідок збройного конфлікту – Лубінець
- МВС Росії оголосило у розшук політиків країн Балтії та Польщі
- Партія «Альтернатива для Німеччини» залишається під наглядом – суд
- Арешт і табори за «ворожі голоси». Дисидент Микола Горбаль розповів, як слухав Радіо Свобода в часи СРСР
У Києві знесли «храм-МАФ» УПЦ (МП) на території Національного музею історії України
У Києві 17 травня демонтували будівлю, яку майже 12 років тому на території Національного музею історії України всупереч законодавству самочинно звела релігійна громада Української православної церкви (Московського патріархату).
За документами це були три кіоски по 20 квадратних метрів, звідси і зʼявилася назва «храм-МАФ». Зведення споруди відбулося з порушенням законодавства, без археологічного обстеження та дозволу Інституту археології НАНУ, а також без дозволів Міністерства культури та інформаційної політики.
У вересні минулого року Північний апеляційний господарський суд Києва зобов’язав демонтувати цей «храм-МАФ» УПЦ (МП). Більше інформації тут
Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут
Форум