СОФІЯ – У 2012 році нідерландсько-канадський фотограф Паоло Вудс жив на Гаїті. Тоді його відвідав друг і колега, фотограф Габріель Галімберті. В одній з розмов вони порушили тему податків, і Галімберті, громадянин Італії, згадав, що йому надійшов податковий рахунок і що Рим збирався вимагати від нього майже 50 відсотків його доходу. Друзі пожартували, що Кайманові острови зовсім недалеко, тому Галімберті варто «просто поїхати і сховати» там свої гроші.
Тоді фотографи зрозуміли, що майже нічого не знають про світ офшорного банкінгу. Через два місяці пара фотографів вилетіла на Кайманові острови, щоб розпочати роботу над проєктом, який став відомим під назвою The Heavens.
До 15 червня фотопроєкт експонують у галереї Synthesis у Софії. Його виставка пропонує захопливий погляд у практично невидимий світ офшорних податкових гаваней.
«Вся ця система секретна, – розповів Вудс Болгарській службі Радіо Свобода. – Якщо ви захочете розслідувати її як журналіст, вона зробить усе можливе, щоб вас зупинити».
«Ми з Габріелем зрозуміли, що офшорна система тісно пов’язана зі світовою економікою і що більша частина цієї системи насправді є законною».
Від американського штату Делавер до Віргінських островів офшорні зони використовують як місце для анонімних вкладень та уникнень податкових зобов’язань.
Окрім того, що вони пропонують місце для зберігання грошей і активів, офшорні території також дозволяють створювати непрозорі юридичні особи (фірми). Такі «компанії-оболонки» можуть мати власні активи у вигляді творів мистецтва, готівки та нерухомості.
Секретність є основою офшорної банківської системи, тож отримати дозвіл на вхід було, без перебільшення, найбільшим викликом фотопроєкту. «Це було надзвичайно важко, – каже Вудс. – Багато часу пішло на те, щоб зібрати проєкт до купи, тому що отримати доступ до цих місць та установ майже неможливо. Багато з них відкинули наш запит, а деякі заблокували доступ, щойно ми приїхали».
Для ілюстрації рівня секретності й безпеки цього фінансового підземелля фотожурналіст вказує на те, що деякі офшорні споруди мають склади, до яких можна потрапити через багато дверей з кодами і скануванням райдужної оболонки. Тобто на кожному кроці цього шляху фотографів їх мав супроводжувати хтось зсередини (інсайдер).
Фотографи кажуть, що їхній проєкт має на меті порушити моральні питання навколо проблеми податкових гаваней.
За оцінками фахівців, наразі близько 32 трильйони доларів зберігається у офшорних структурах по всьому світу. Значною частиною цього багатства володіють надзвичайно заможні особи. Проте все ж більша частка належить компаніям, які використовують податкові гавані, щоб обійти норми закону або податкові зобов’язання – у багатьох випадках це цілком законно.
Вуд називає такі гавані «структурним інструментом глобалізованої економіки».
Наслідки, які може мати зберігання багатств поза досяжністю уряду, не відразу очевидні, як інші глобальні проблеми, кажуть фотографи. Але втрата податкових надходжень для охорони здоров’я, освіти та інфраструктури має дуже реальний вплив на світ.
«Коли ви бачите фотографію дитини, яка гине на війні, ви розумієте, наскільки це жорстоко», – сказав Вудс Болгарській службі Радіо Свобода. «Багатьом людям важко зрозуміти наслідки офшорних зон, тому що вони не можуть побачити їх на власні очі».
Автор: Іван Савчев, Болгарська служба Радіо Свобода