Доступність посилання

ТОП новини

Другий Новий рік в окупації: жителі Бердянська розповіли про ціни в рублях, настрій та загрози


Деякі бердянці зізнаються, що через окупацію зовсім не мають настрою святкувати
Деякі бердянці зізнаються, що через окупацію зовсім не мають настрою святкувати

Скільки коштує накрити новорічний стіл в окупованому Бердянську? Які там ціни на ялинки? Чи вистачає містянам грошей на святкування та з яким настроєм зустрічають черговий рік під тотальним контролем російських військових?

Про це проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я» розпитав місцевих жителів. Вони діляться інформацією з російської окупації на умовах анонімності через небезпеку переслідування.

Про вартість новорічного столу

Вже як рік жителі окупованих населених пунктів Запорізької області не тримали в руках гривні. Обіг української валюти на цих територіях заборонений з 1 січня 2023 року, а всі виплати, які люди отримують на банківські картки, доводиться обмінювати на російські рублі.

Курс, як і настрій у людей, нестабільний. Наразі курс коливається від 2,21 до 2,23 рубля за одну гривню, розповідають жителі Бердянська.

«Новинами Приазов’я» дізналися, які зараз ціни на продукти в окупованому місті та скільки коштуватиме накрити новорічний стіл за російськими цінами.

Так, інгредієнти для традиційного ще з радянських часів новорічного салату «Олів'є» зараз у Бердянську коштують:

  • ковбаса понад 600 руб/кг (271.50 грн);
  • яйця 165 руб/десяток (74,50 грн);
  • картопля 30 руб/кг (13,50 грн);
  • огірки мариновані 140 руб/0.5 кг (63 грн);
  • горошок консервований понад 100 руб/ банка (45 грн).

Отже, вартість традиційного салату складає близько 300 гривень.

Вартість продуктів в магазинах Бердянська в грудні 2023 року
Вартість продуктів в магазинах Бердянська в грудні 2023 року

Ціни на інші продукти, які зазвичай також купують до новорічного столу в окупованому місті:

  • Качка 300 руб/кг (136 грн);
  • Сир від 800 руб/кг (362 грн);
  • Мандарини від 200 руб/кг (90,50 грн);
  • Шоколадні цукерки від 700 руб/кг (317 грн).

За словами жителів міста, невеликий новорічний стіл з кількома салатами коштуватиме близько 4-5 тисяч рублів або 1800-2200 гривень.

Утім найбільше жителі окупованого Бердянська скаржаться не на ціни, а на якість продуктів.

Продукція в бердянських магазинах переважно завезена з РФ та окупованого Криму
Продукція в бердянських магазинах переважно завезена з РФ та окупованого Криму

«Соки поки знайшли більш менш (смачні – ред.), штук 6 перепробували, але знайшли. Все одно з нашими (українських виробників – ред.) не порівняти. Так хочеться «Ромашки» рошенівської (шоколадні цукерки – ред.)... Ніколи не думала, що за нею так сумуватиму», – поділилася жителька Бердянська.

Жителі Бердянська сумують за українськими солодощами
Жителі Бердянська сумують за українськими солодощами

Новий рік без алкоголю?

З травня 2023 року окупаційна влада запровадила «сухий» закон в захопленому регіоні. Як нам повідомила одна з жительок Бердянська, зараз великим магазинам почали видавати ліцензії на продаж спиртних напоїв, але «всі торгують з-під поли».

Вартість пляшки шампанського складає близько 400 рублів (181 грн).

«Наче «губернатор» (Євген Балицький – призначений РФ керувати захопленою частиною Запорізької області – ред. ) зняв «сухий» закон, але при цьому спиртного ніде немає. Не виставляють на продаж. Багато дрібних магазинів не будуть ним торгувати, тому що ліцензія коштує – 100 тисяч рублів з гаком, не всі потягнуть», – пояснила жителька Бердянська.

Окупаційна влада встановила святкову ялинку у Бердянську
Окупаційна влада встановила святкову ялинку у Бердянську

19 грудня в окупованому місті відбулося відкриття головної ялинки, також відкрилися ялинкові базари, де ціни стартують від 650 рублів (294 грн) за сосну, пишна та гарна обійдеться у 3 тисячі рублів (1357 грн), розповідають бердянці. Так само придбати можна і ялинкові прикраси.

«Навезли на продаж гори іграшок та прикрас ялинкових. Гарні, але не радують, навіть дратують, оскільки чужі», – поділилась одна з містянок.

«Можливість святкувати є, а настрою немає»

Дехто з опитаних бердянців каже, що цього року для святкування можливостей у містян більше. Пояснюють це тим, що вже налагодилися соціальні виплати та зарплати від окупаційної влади.

Більшості людей в окупації, щоб вижити все ж довелося іти працювати.

Так виглядають новорічні інсталяції в окупованому Бердянську
Так виглядають новорічні інсталяції в окупованому Бердянську

«Зарплатою в держустановах не ображають і мало хто не працює у місті. Всі пенсії, допомоги та зарплати виплачуються. Є можливість (святкувати – ред.), а от настрою немає», – зауважив один житель.

Він зазначив, що населення міста поділилося таким чином, що частину влаштовує теперішній перебіг подій та окупація міста, частині – все одно – українська чи російська влада, а ще одна частина – це ті, кому вже немає із ким святкувати, адже родини розділені окупацією та війною.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

  • Місто Бердянськ та Бердянський район російські війська окупували наприкінці лютого 2022 року.
  • Місцеві жителі виходили на початку окупації на мітинги та демонстрували свою патріотичну позицію, поки окупанти не почали розганяти активістів.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.

Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG