Доступність посилання

ТОП новини

«Тиждень без світла та опалення. Маємо бути готові»: мер Миколаєва прогнозує нові російські атаки


Російська армія продовжує бити по енергетичній інфраструктурі в Україні, зокрема на півдні
Російська армія продовжує бити по енергетичній інфраструктурі в Україні, зокрема на півдні

«Всі повинні бути готовими до того, що день, два, а може і п'ять днів, може не бути електроенергії. Росія буде атакувати нашу теплопостачальну мережу. Тож, може зникнути тепло на день, або на тиждень. Ми повинні бути до цього готові»

«Кількість бомбосховищ, укриттів в Миколаєві не є великою. Можна сказати, що їх недостатньо. Потрібно більше коштів»

«Всі стурбовані, але не налякані. Ми вже гнали окупантів за Дніпро. Зробимо це ще раз, якщо знов підуть. Їм не вдасться розвинути успіх».

Миколаїв на півдні як і вся Україна третій рік живе в умовах великої війни. Місто зазнає регулярних обстрілів з боку армії РФ, руйнуються будинки та інфраструктура. Постійні атаки на енергетику залишають жителів міста без світла й тепла. Так, у грудні через блекаут миколаївці протягом двох діб залишалися без опалення.

  • Як Миколаїв зустрів зиму 2024 року в умовах російських атак на енергетику?
  • Що робить влада міста, щоб не допустити нових блекаутів?
  • Коли миколаївцям поновлять централізоване постачання питної води?
  • Як влада готується обороняти Миколаїв у разі можливого нового наступу армії РФ на півдні?


Відповіді на ці запитання від міського голови Миколаєва Олександра Сєнкевича читайте в інтервʼю для проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич
Міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич

За словами Сєнкевича, всі російські атаки, які відбуваються останнім часом на енергетичну інфраструктуру – це удари по потужностях генерації або передачі енергії.

Сєнкевич:

– Остання така атака була на передаючі потужності за територією міста, але місто постраждало, бо генерації не вистачає, щоб забезпечити саме місто електроенергією. Тому пережили ми її з нервами.

Причиною відключення електроенергії є виключно РФ, яка бомбардує нас

Росія атакує нашу енергетичну інфраструктуру, і ми не можемо просто елементарно використовувати наші потужності для того, щоб забезпечувати людей електроенергією. Причиною відключення електроенергії є виключно РФ, яка бомбить нас і очікує від українців саме негативну реакцію у бік влади, комунальників.

Щоб повернути містянам світло, енергетикам довелося витратити дві доби.

– Всі повинні бути готовими до того, що якийсь час – день, два, п'ять днів, може не бути електроенергії. Може бути так, що Росія буде атакувати нашу теплопостачальну інфраструктуру, що вона і робить постійно. Тож, може зникнути і тепло на день, на два, навіть на тиждень. Ми повинні бути до цього готові.

18 грудня було попередження від Миколаївської ТЕЦ, що абоненти на 2 доби залишаться без опалення – у системі після блекауту сталися кілька гідроударів, виникли дефекти. Саме ж відключення електроенергії сталося 28 листопада. Через обрив мережі містяни кілька діб залишалися без світла.

«До глобального блекауту готові»

Міський голова розповів як місто намагаються забезпечувати генерацією протягом вже майже трьох років повномасштабної війни.

Сєнкевич:

– У нас соціальні об'єкти забезпечені генерацією, окремими мобільними котельними. Наша задача – щоб лікарні, заклади медицини, працювали завжди. Це зроблено. Облаштовані пункти обігріву чи зарядки електроенергії. Окрема тема – це вода. Миколаїв у цьому сенсі облаштовує зараз точки видачі води на випадок навіть глобального блекауту. Ми облаштовуємо ці пункти додатковими акумуляторними батареями, сонячними панелями, щоб вода у нас була, щоб за питною водою можна було сходити до найближчої точки. Таких пунктів видачі води в нас зараз близько 250. З них зараз десь одна третина облаштована батареями і ми продовжуємо їх облаштовувати акумуляторами.

Резервуар для питної води, ілюстраційне фото
Резервуар для питної води, ілюстраційне фото

Що стосується бізнесу, у нас була прийнята програма, за якою ми допомагали бізнесам отримувати компенсації за покупку дизель-генераторів. Та сама історія з компенсаціями для ОСББ. Але всі мають розуміти, що дизель-генератор – це не лише одноразова виплата, що його потрібно обслуговувати, потрібно купляти для нього паливо, мастило.

«Енергетичний острів» для міста

Сєнкевич наголосив, що стовідсотково гарантувати безпроблемне проходження зимового періоду, влада не може. В місті продовжують працювати над тим, щоб збільшити кількість генерації, диверсифікованої на території саме Миколаєва, сказав він.

Сєнкевич:

Щоб мати достатньо резервної генерації, потрібні великі кошти, ми працюємо в цьому напрямку з нашими іноземними партнерами. Звичайно, що це робота не одного року і не одного десятка мільйонів доларів. Наші партнери нам допомагають, фактично вони купляють нам генераційні потужності. Ми за бюджетні кошти їх встановлюємо на території міста в різних місцях, створюючи так званий «енергетичний острів», щоб ми могли на себе працювати й генерувати енергію для потреб в середині міста Миколаєва. Ця енергія буде дорожчою, ніж звичайна, але як тимчасове рішення, вона може працювати.

Однією з проблем, яка заважає швидко відновлювати енерго- та теплопостачання – це дефіцит кваліфікованих спеціалістів в місті.

Наслідки обстрілу Миколаєва, березень 2022 року
Наслідки обстрілу Миколаєва, березень 2022 року

Це невелика кількість людей, які можуть обслуговувати всі ці об'єкти інфраструктури. Реальна кількість персоналу зменшилася. Люди, які працюють в наших комунальних підприємствах, підпадають під мобілізацію. Кількість досвідчених працівників, які могли це робити швидше й ефективніше, зараз проходить службу в Збройних силах України, захищаючи миколаївців не лише від холоду, але й від Росії.

Втім мер міста гарантує, що миколаївці цієї зими не замерзнуть.

– Не замерзнуть, бо ми не можемо допустити цього. У нас є досвід, 2022 і 2023 років, коли російські ракети атакували наші котельні. Тож, ми проводили, як кажуть, «операцію на живому серці», коли ми підключали, перепідключали системи і підкачували з мобільних котелень, поки ремонтувались пошкоджені. Навіть в ті важкі часи ніхто не замерз і не було критичних ситуацій.

«Питна вода у кранах восени 2025 року»

Ще однією суттєвою проблемою Миколаєва після російського вторгнення стало забезпечення жителів міста централізовано питною водою. За словами Сєнкевича, до повномасштабного вторгнення Миколаїв брав воду з річки Дніпро – дві великі труби перекачували в місто від 100 до 160 тисяч кубічних метрів води на добу. В Миколаєві воду очищали до рівня питної і подавали містянам. Але 12 квітня 2022 року військові РФ підірвали трубу в декількох місцях.

Зруйнований Антонівський міст через річку Дніпро на Херсонщині
Зруйнований Антонівський міст через річку Дніпро на Херсонщині

Після цього Миколаїв місяць залишався взагалі без водопостачання. Відремонтувати зруйновану трубу вдалося лише після деокупації Херсона, але повноцінно забезпечити місто дніпровською водою неможливо. За словами мера, в місті почали бурити свердловини, а частину води брати з іншої річки – Південний Буг.

Сєнкевич:

Ця річка дуже близько знаходиться до Чорного моря, і вода в ній з підвищеним вмістом хлориду. Тобто вона солона, звичайно що її вживати не можна. Тому ми збільшували кількість свердловин. Зараз в нас близько 250 пунктів роздачі очищеної води, куди миколаївці можуть прийти, безкоштовно набрати цю воду для вживання. Ми зараз знаходимося на початковому етапі будівництва нового трубопроводу тієї води, яку ми зможемо очистити до рівня питної.

Отримувати централізованим водопроводом питну воду миколаївці зможуть не раніше 2025 року, зауважив посадовець.

Каховське водосховище висохло і заростає травою, серпень 2023 року
Каховське водосховище висохло і заростає травою, серпень 2023 року
Розбомбили повністю станцію водозабору біля річки Дніпро

Навіть, якщо буде перемир’я, чи ми зможемо дістатися до річки Дніпро, ми не зможемо швидко запустити цей процес. Бо росіяни за цей час розбомбили повністю станцію водозабору біля річки Дніпро. Після підриву Каховської ГЕС воно ще й було затоплено. Каховська гребля грала роль природного відстійника. Тобто вода, яка текла з Києва, з Запоріжжя у Каховському водосховищі, відстоювалась, потім проходила процес аерації через ГЕС і після цього ми її забирали. Зараз вона тече прямотоком, тому якість цієї води, вже буде зовсім інша, ніж до повномасштабного вторгнення. Тому ми зараз працюємо в напрямку будівництва нового трубопроводу, модернізації наших очисних споруд для того, щоб миколаївцям дати питну воду у наступному році – восени 2025 року ми отримаємо воду з нової точки водозабору на очисній споруді Миколаївводоканалу.

На світанку 6 червня 2023 року стало відомо про часткове руйнування греблі Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві греблі російські окупаційні сили, які захопили, замінували і контролювали гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російська окупаційна адміністрація натомість стверджувала, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили греблю Каховської ГЕС. Численні експерти заявляли, що руйнування греблі відбулося, найімовірніше, через закладення великої кількості вибухівки на ГЕС, яку контролювали війська РФ.

«Чотири школи зруйновані вщент»

У Миколаєві – велика кількість постраждалих від російських обстрілів багатоповерхівок, каже Сєнкевич. Зараз ремонтують дахи, вікна, стіни. Разом із цим є пошкоджені або вщент зруйновані соціальні об'єкти.

Сєнкевич:

У нас чотири школи, які були зруйновані повністю. Сьогодні ведеться відбудова однієї і в процесі закінчення проєктна робота по другій школі. Третя, четверта – в стадії проєктування і в наступному році будемо шукати фінансування. Ще одна, п'ята – у стані очікування.

Зруйнована ударом російської ракети школа в селі Зелений Гай, Миколаївська область, 1 квітня 2022 року, ілюстраційне фото
Зруйнована ударом російської ракети школа в селі Зелений Гай, Миколаївська область, 1 квітня 2022 року, ілюстраційне фото

Ми зараз проводимо оцінку і вносимо дані в реєстр пошкодженого та зруйнованого майна. Сума вже перевищила 900 мільйонів євро. Продовжуємо зараз будівництво, відновлення будинків, силами місцевого бюджету. Деякі будівлі, які неможливо відновити, ми розбираємо. Люди отримують житлові сертифікати та купують собі квартири. Навіть у двох з них я був, запросили мене на новосілля.

  • Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Хто переселяється у Миколаїв?

Відтоку населення з міста останнім часом не спостерігається. Частина населення повернулася, частина – це переселенці з південних регіонів, де безпекова ситуація гірша, каже посадовець.

Жінка вигулює свою собаку в місті Миколаєві в час масштабного вторгнення Росії до України. Миколаїв, 24 серпня 2022 року
Жінка вигулює свою собаку в місті Миколаєві в час масштабного вторгнення Росії до України. Миколаїв, 24 серпня 2022 року

Сєнкевич:

До війни в Миколаєві було зареєстровано понад 480 тисяч осіб. У найгірші часи війни – в серпні 2022 року ми мали, найменшу кількість людей – 230 тисяч осіб. На сьогодні ми маємо цифру – понад 430 тисяч, з яких 48-50 тисяч – це офіційно зареєстровані внутрішньо переміщені особи. Це люди з Миколаївської і Херсонської області, з самого Херсона.

Про безпеку та бомбосховища

Попри те що повномасштабна війна триває вже кілька років і російська армія обстрілює область та місто, бомбосховищ у Миколаєві недостатньо, визнає міський голова.

Сєнкевич:

В деяких районах укриття зробити навіть неможливо – є окремі мікрорайони, в яких дуже високо знаходяться ґрунтові води. Ми сьогодні продовжуємо за рахунок державного бюджету і наших іноземних партнерів облаштовувати укриття в соціальних об'єктах – дитячих садках, школах, лікарнях, щоб повністю запускати навчальний процес.

Очаків. Миколаївська область. Бетонне укриття, встановлене в місті, щоб зменшити кількість жертв від обстрілів РСЗО, березень 2023. Ілюстраційне фото
Очаків. Миколаївська область. Бетонне укриття, встановлене в місті, щоб зменшити кількість жертв від обстрілів РСЗО, березень 2023. Ілюстраційне фото

В будинках деяких, в яких можливо зробити найпростіші укриття, ми також продовжуємо збільшувати кількість цих укриттів. Можна сказати, що їх недостатньо для всіх миколаївців, але інша проблема в тому, що у нас недостатньо ресурсів, тобто грошей, для того, щоб зробити ці укриття. Це дуже великі кошти. Це неможливо зробити за рік, за два, навіть за десять, щоб забезпечити всі півмільйона жителів цими укриттями. Але процес іде, ми працюємо над цим.

Побудовою укріплень та фортифікацій навколо Миколаєва займається обласна військова адміністрація, каже Сєнкевич, але міські комунальні служби активно цьому допомагають.

Сєнкевич:

Ми зайнялись з питанням оборони Миколаєва з першого дня війни, миколаївці не чекали від когось команди. Ми почали робити це, відштовхуючись від тих фортифікацій, які будувалися у 2014 році.

Обстріли Миколаєва російськими С-300, 22 вересня 2022 року
Обстріли Миколаєва російськими С-300, 22 вересня 2022 року

Інформація про можливий новий російський наступ на півдні, яка останнім часом лунає, викликає в населення стурбованість, не більше, зазначив Сєнкевич.

Окупанти не змогли втриматись тоді, і їм не вдасться розвинути успіх зараз

Всі стурбовані будь-якими рухами російської армії в напрямку території України, але вже стурбовані, але не налякані. Ми вже один раз гнали окупантів за Дніпро. Тому, якщо вони прийдуть знову, ми знову це зробимо. Цього разу вони отримують ще швидше і ще більше. Вони не змогли втриматись тоді і їм не вдасться розвинути успіх зараз. Цього разу ми знаємо, як діяти. У нашому випадку Дніпро – найбільша річка в Україні, грає нам на руку в сенсі захисту від армії Росії, яка знаходяться на лівому березі. Миколаїв продовжує знаходитися під обстрілами, нас періодично обстрілюють, бомбардують, прилітають ракети, але миколаївці вже стали більш стабільними в сенсі психологічному, більш готовими до різних подій.

  • Російське командування готує новий наступ на Херсон, повідомляло минулого тижня «РБК-Україна». За інформацією видання, рішення про операцію вже ухвалене, а керуватиме наступом командувач повітряно-десантних військ РФ Михайло Теплинський. Для участі в наступі можуть залучити 4 тисячі штурмовиків, пишуть ЗМІ. Це, зокрема, 61 окрема бригада морської піхоти РФ, а також десантні війська, які у листопаді 2022 року вже відступали з Херсонщини.
  • Українське командування знає про плани окупаційних військ, а ЗСУ до всього готові, повідомив «Новинам Приазовʼя» речник Сил оборони півдня Владислав Волошин.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG