Доступність посилання

ТОП новини

УПЦ (МП) про руйнування столітнього храму на Донбасі: «Армія Росії не має страху Божого»


Пошкоджений внаслідок обстрілу військ РФ храм на честь Різдва Пресвятої Богородиці у селищі Новоекономічне, Донецька область, 11 липня 2024 року
Пошкоджений внаслідок обстрілу військ РФ храм на честь Різдва Пресвятої Богородиці у селищі Новоекономічне, Донецька область, 11 липня 2024 року

Храм на честь Різдва Пресвятої Богородиці у селищі Новоекономічне біля Покровська на Донеччині витримав і дві світові війни, і більшовицьку боротьбу з релігією. Але культова споруда, що належить УПЦ (МП), не змогла вистояти під час повномасштабного вторгнення РФ. 8 липня під час обстрілу російський боєприпас влучив у стіну храму: тепер у ній величезна діра, через удар вся будівля потріскалась, богослужіння тут не проводять.

Про те, як живе селище на стратегічній трасі, яку прагнуть перерізати загарбники на шляху до адмінкордонів Донецької області, та про історію і значення храму для жителів Новоекономічного – дізнавалося Радіо Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).

Стратегічна траса

Російські війська просунулися спочатку в південній частині, потім у центрі та врешті окупували більшу частину селища Очеретине на північний захід від Авдіївки – наприкінці квітня цього року.

Ця ділянка фронту у зведеннях українського Генштабу зазначається як Покровський напрямок. Покровськ – одна з цілей військ РФ на шляху до повної окупації Донецької області, місто, яке від початку повномасштабного вторгнення стало важливим військовим і цивільним логістичним вузлом. Наразі наступ загарбників спрямований, зокрема, на важливу логістичну артерію ЗСУ – трасу Т0504 Костянтинівка-Покровськ.

Українські військові кажуть, що агресор наближається до цієї траси. Про це 15 липня в ефірі телемарафону повідомила Неля Чорба, старший навідник мінометного взводу.

Вони не перестають рухатись
Неля Чорба

«Збільшується кількість обстрілів. Ці обстріли тепер все далі та далі в наш тил. Ми відчуваємо, що вони штурмують щодня, ми відбиваємо ці штурми. І вони (російські сили – ред.) не перестають рухатись», – зазначила українська військова.

Покровський напрямок вже кілька місяців поспіль лишається найгарячішим. Лише упродовж 21 липня українські військові відбили тут найбільше штурмів серед усіх напрямків наступу військ РФ – 39. Для порівняння: на Краматорському напрямку було 13 атак.

Станом на 22 липня на карті DeepState відстань від «червоної зони», тобто захопленої агресором, до траси Костянтинівка – Покровськ становила трохи більше 5 км. Саме біля цієї траси, на північний захід від Очеретиного, і розташоване Новоекономічне.

Новоекономічне: війська РФ просуваються, люди гинуть

Новоекономічне належить до складу Гродівської громади. Її територією проходять відтинки двох стратегічних транспортних артерій: Костянтинівка – Покровськ і Мирноград – Очеретине. Агресор прагне їх перерізати. Тому безпекова ситуація в громаді напружена, розповів Донбас Реалії Володимир Руденко, начальник Гродівської селищної військової адміністрації.

Вони влучають виключно по житлових будинках
Володимир Руденко

«З просуванням лінії фронту починаються обстріли наших населених пунктів – Гродівки та Новоекономічного. По Новоекономічному із 7 липня «прильоти» щодня: по 2, а то і по 4 КАБи. Вони влучають виключно по житлових будинках і інфраструктурних об’єктах, біля магазинів», – описує ситуацію в селищі, що опинилося на шляху наступу російських військ, Володимир Руденко.

Вирва від влучання керованої авіабомби у приватному секторі селища Новоекономічне
Вирва від влучання керованої авіабомби у приватному секторі селища Новоекономічне

За його інформацією, із близько 3 тисяч місцевих у Новоекономічному наразі живуть близько 2 тисяч, і люди потроху виїжджають. Особливо, – після обстрілів.

Донбас Реалії навідують місця крайніх влучань. На городі у приватному секторі – величезна вирва від російської авіабомби. Місцеві кажуть, що це добре, бо вибухову хвилю поглинула земля, інакше – сусідні будинки просто би знесло.

Дивіться також: Знищене війною Богородичне: спалені танки Росії і зруйнований монастир

За декілька хвилин їзди від цього місця – розбиті випалені будинки.

«Наша мирна жителька 1944 року народження тут загинула: вона просто біля свого будинку сиділа на лаві, і якраз туди прилетіло. Вона загинула, а будинок зруйнований. І ще одна жінка 1949 року народження була поранена. 5 будинків не підлягають відновленню», – ділиться Тетяна Хлопяник, староста Новоекономічного старостинського округу.

На цьому місці через обстріл російських військ загинула цивільна жителька селища Новоекономічне
На цьому місці через обстріл російських військ загинула цивільна жителька селища Новоекономічне
Відкрив очі, а даху нема
Володимир

На сусідній вулиці чоловіки латають діру на даху. Спілкуємося з господарем дому. Чоловік вже у поважному віці.

«Наразі дуже важко. «Прильоти», «прильоти», «прильоти». Не встигаємо дах ремонтувати. Під час крайнього прильоту просто сидів на лаві. Виглядав сусіда з магазину. Щось як загуло! Потім – вибух. Ліг на лаву, – а на мене все сиплеться зверху. Відкрив очі, а даху на будинку вже нема», – згадує обставини російського обстрілу Володимир.

А ми від місця, де загинула цивільна жителька, прямуємо до розбитого храму.

Трохи історії

Храм на честь Різдва Пресвятої Богородиці відомий у регіоні і за межами Донеччини. Саму будівлю видно здалеку, якщо їхати трасою чи вбік Покровська, чи вбік Костянтинівки. Видно тепер і величезну діру, що пробив у стіні храму російський снаряд 8 липня. По будівлі пішли тріщини, пообвалювалася штукатурка з бань, усередині повний безлад.

Храм на честь Різдва Пресвятої Богородиці у Новоекономічному, наслідки обстрілу російських військ 8 липня 2024 року
Храм на честь Різдва Пресвятої Богородиці у Новоекономічному, наслідки обстрілу російських військ 8 липня 2024 року

«Обстріл відбувся близько 15-ї години у понеділок. Було чути звук, ніби щось летіло, схоже на літак чи ракету. Потім був сильний вибух. А ми з родиною якраз перебували у церковному будиночку поряд. Забігли до укриття. А потім, коли вийшли на двір, побачили, що влучили в храм», – згадує обставини обстрілу настоятель храму, протоієрей Ігор Зирін.

Свої почуття щодо російського обстрілу він описує трьома словами: «біль», «скорбота», «страх». Оцінити збитки на момент розмови з Донбас Реалії Ігор Зирін не міг. Та, зазначив він, роботи точно буде багато.

Ігор Зирін, настоятель храму на честь Різдва Пресвятої Богородиці УПЦ (МП) у селищі Новоекономічне
Ігор Зирін, настоятель храму на честь Різдва Пресвятої Богородиці УПЦ (МП) у селищі Новоекономічне
Служби тут відправляти нереально
Ігор Зирін

«Відновлювати, якщо Господь управить, тут дуже багато: багато чого доведеться переробляти. По суті, як заново будувати храм. Сюди багато було праці вкладено і, як ви бачите, через цей приліт усе зруйновано. Служби тут зараз відправляти нереально», – глибоко зітхає настоятель. Настає тиша і в розбитому храмі чути лише пташиний спів.

Поміж тим, на руйнування історичної будівлі відреагували в УПЦ (МП).

«Матері Божій влучили у саме серце, в храм на честь її Пречистого Різдва в селищі Новоекономічне… армія Росії, не маючи страху Божого і любові, біснуються та спотворюють памʼятний день любові, сімʼї і вірності,зазначили у Покровському вікаріатстві УПЦ (МП). – Вони підтверджують свою вірність сатанинським обрядам вбивства і кровопролиття з кожним днем все більше і більше. Вони сьогодні, як мучителі Христа та навіть гірше, проливають кров невинну. Вони сьогодні бенкетують на кровавому бенкеті з крові людської».

Інтер'єр храму після обстрілу військ РФ
Інтер'єр храму після обстрілу військ РФ

«Церква зробила заяву на підставі висновків експертів… Ми усі ставимося до усього цього негативно. І взагалі церква до отаких обставин завжди ставилася і буде ставитися негативно. Тому що це не відповідає євангельському духу», – зауважив настоятель розбитого російськими військами храму.

Склепіння храму частково зруйновані та пошкоджені через обстріл російських військ
Склепіння храму частково зруйновані та пошкоджені через обстріл російських військ

Про храм

  • Споруду будували з 1905 до 1911 року у псевдовізантійському стилі. Склепіння храму (потріскані і потрощені через обстріл російських військ) подібні до собору Софії Константинопольської.
  • Храм почав працювати у 1911 році, пережив дві світових війни.
  • У 1937 році більшовики вивезли з будівлі цінності і закрили її. Тут був клуб, а потім зерносховище.
  • У 1941 році німецькі окупанти влаштували в цій будівлі стайню.
  • З 1942 року храм відкрили знову.
Діра у стіні храму після влучання російського боєприпасу
Діра у стіні храму після влучання російського боєприпасу

Реакції жителів: «Путін – сволота»

Не всі жителі Новоекономічного погоджувалися спілкуватися під запис, проте всі висловлювали біль і злість щодо російського обстрілу храму.

До прикладу, одна з вірянок, яка часто навідує служби, сказала: «Це, звісно не по-християнськи, але – я їх готова зубами рвати за наш храм».

«Можу сказати одне, що Путін – сволота кінчена», – коротко відповів чоловік, який проходив вулицею повз розбиту споруду.

А Тетяна Хлопяник, староста Новоекономічного старостинського округу, під час розмови про храм не стримувала сліз: «Ці гади, не знаю, як їх ще назвати, – зруйнували нашу святиню. Це була гордість і візитівка нашого селища, та й усього Покровського району. Храм вистояв Другу світову, храм вистояв усе – а ці собаки, «освободітєлі», від кого і від чого ви нас звільняєте? Зруйнували таку святиню!»

«Це приміщення, в якому люди знаходили спокій, могли прийти помолитися, поставити свічки за рідних, помолитися за нашу державу – мабуть, тому бояться наші вороги, що цей культовий наш об’єкт об’єднує людей. Тому їх це й бісить», – зазначив Володимир Руденко.

110 культових споруд на території Донецької області постраждали від обстрілів російських військ, підрахували в облдержадміністрації. Це, окрім храму в Новоекономічному, зокрема, «Державний історико-архітектурний заповідник у м. Святогірську», який нараховує 26 пам’яток храмової архітектури; «Храм Всіх Святих» та «Свято-Миколаївський храм» у місті Бахмут; «Покровська церква» у селі Кліщіївка; «Храм Святителя Миколи Чудотворця» у місті Авдіївка; «Храм Дива Архангела Михаїла» в селі Новомихайлівка; «Свято-Дмитрівський храм» у селищі Верхньоторецькому; «Свято-Георгіївський храм» в селі Олександро-Шультине та інші.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.

  • Зображення 16x9

    Донбас.Реалії

    Донбас.Реалії – проєкт для Донбасу та про Донбас по обидва боки лінії розмежування. З 2014 року ми створюємо та добуваємо унікальний контент – ексклюзиви з окупованих міст і лінії фронту, відео й фото, мультимедійні репортажі, розслідування, радіо та телепрограми. 

    У соцмережах:

    – Facebook

    – Telegram

    – Instagram

    – Twitter

    – Телепроєкт Донбас Реалії на YouTube

    – Радіо Донбас Реалії на YouTube

  • Зображення 16x9

    Сергій Горбатенко

    Позаштатний кореспондент Радіо Свобода з 1 лютого 2015 року. Автор матеріалів для Радіо Донбас.Реалії.

    Працював журналістом у Громадському телебаченні Донбасу, регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Донецькій області. Був редактором на телеканалах «ТОР» і «С+» (Слов’янськ). Закінчив філологічний факультет Донбаського державного педагогічного університету (Слов’янськ).

Форум

XS
SM
MD
LG