Адміністрація США «не розглядає питання щодо підтримки» пропозиції президента Росії Володимира Путіна про проведення референдуму на Донбасі, яку той зробив 16 липня на саміті в Гельсінкі. Представник Ради національної безпеки США Гаррет Маркус заявив 20 липня, що організація «так званого референдуму» не мала б «ніякої легітимності».
Раніше того ж дня посол Росії в США Анатолій Антонов заявив, що Трамп і Путін обговорили «конкретні пропозиції» щодо врегулювання конфлікту на сході України під час саміту.
Антонов це сказав наступного дня після того, як агентство Bloomberg з посиланням на свої джерела повідомило, що президент Росії Володимир Путін заявив російським дипломатам, що запропонував своєму американському колезі Дональду Трампу провести референдум на Донбасі, щоб вирішити конфлікт у цьому регіоні.
«Це питання обговорювалося», – сказав Антонов, певно, маючи на увазі загалом конфлікт на Донбасі, а не саме пропозицію референдуму. Він сказав, що «були зроблені конкретні пропозиції щодо вирішення цієї проблеми», але не описав їх.
Читайте також: У МЗС України відреагували на ідею Путіна провести референдум на Донбасі
Дональд Трамп повідомив у Twitter, що він з Путіним під час зустрічі у Гельсінкі обговорював ситуацію в Україні, але не згадав про можливий референдум та не навів якихось інших деталей, пов’язаних із Україною.
В українському МЗС рішуче відкидають ідею проведення референдуму на непідконтрольній території Донбасу як абсолютно неприйнятну.
Збройний конфлікт на Донбасі триває від 2014 року після російської анексії Криму. Україна і Захід звинувачують Росію у збройній підтримці бойовиків. Кремль відкидає ці звинувачення і заявляє, що на Донбасі можуть перебувати хіба що російські «добровольці». За даними ООН, за час конфлікту загинули понад 10 тисяч людей.