Син колишнього президента України Віктора Януковича Олександр отримав мільярд доларів під час покупки Росією українських єврооблігацій на три мільярди доларів у 2013 році, заявив колишній депутат Державної думи Росії Ілля Пономарьов під час допиту в Оболонському районному суді Києва в справі про державну зраду Віктора Януковича.
«Це класична інсайдерська угода. Її суть полягала в тому, щоб не безпосередньо передавати гроші, а дати можливість певним особам, у цьому випадку синові тодішнього президента Олександру Януковичу, збагатитися за допомогою операцій на фондовому ринку. У Росії в цьому брав участь мінімум один великий інвестиційний фонд – Franklin Templeton. Також було проведено ще кілька аналогічних угод, коли ці облігації купувалися з дисконтом, і які потім зростали в ціні… Я стверджую, що це був саме підкуп», – заявив Пономарьов.
Він пояснив, що «після оголошення купівлі Росією облігацій вони підвищилися у ціні, і в цих людей був би особистий прибуток».
«Це робилося для того, щоб було ухвалене необхідне політичне рішення, щоб схилити Віктора Януковича до ухвалення рішення про відмову від підписання угоди про євроінтеграцію», – додав Пономарьов.
У грудні 2013 року, через кілька тижнів після початку Євромайдану, тодішній президент України Віктор Янукович домовився з президентом Росії Володимиром Путіним, що Росія надасть Україні кредит на 15 мільярдів доларів через розміщення українських цінних паперів, які викупить Москва. Невдовзі перша частина цих облігацій на суму 3 мільярди доларів була розміщена на Ірландській фондовій біржі, і її й викупила Росія.
Упродовж осені 2015 року Україна узгодила реструктуризацію своїх боргових зобов’язань, включно зі списанням частини їх, із більшістю зі своїх приватних кредиторів – крім Росії, яка не погодилася на умови. Москва вважає, що цей борг є суверенним боргом української держави. Київ наполягає, що це приватний борг колишньої української влади й відтак має бути реструктурований на загальних підставах.
Високий суд Лондона 29 березня 2017 року постановив розглянути в прискореному порядку позов Росії до України щодо цього боргу. Українська сторона вимагала повного процесу і переконувала, що пришвидшене судове рішення щодо російського позову до України було б невідповідним.
23 червня 2017 року Міністерство фінансів України заявило, що подало апеляцію на рішення Високого суду Лондона щодо судового спору з Росією стосовно «боргу Януковича».
У січні 2018 року Апеляційний суд Англії завершив слухання апеляційної скарги у справі про ці єврооблігації, рішення оголосять згодом.