Кілька сотень громадських активістів, митців, волонтерів, ветеранів АТО провели 3 лютого біля Національного музею історії України у Києві акцію «Свободу архітекторам» на підтримку архітекторів Олександра Горбаня й Олексія Шемотюка, затриманих за підозрою у спробі підпалу споруди УПЦ (МП) біля фундаменту Десятинної церкви.
Як передає кореспондент Радіо Свобода, активісти прийшли, щоб засвідчити підтримку Горбаню та Шемотюку, а також висловити вимогу до влади – з’ясувати законність зведення споруди УПЦ (Московського патріархату) в буферній зоні Національного заповідника «Софія Київська».
«Згідно з чинним законодавством, у буферній (захисній) зоні національного заповідника «Софія Київська» та у пам'ятко-охоронній зоні історичної частини Києва не можна будувати подібних споруд, як та, що тут незаконно збудована. Справа навіть не у тому, що вона належить громаді УПЦ (МП), а у тому, на яких підставах її побудували», – пояснила Радіо Свобода правник, громадський активіст Марина Соловйова.
Активісти тримали в руках плакати з написами на кшталт «Геть московського попа», «Геть ФСБ! Геть злочинців», «Московитам час клеїти лапті». Крім того, представники праворадикальної організації «С14» розгорнули великий банер із зображенням президента Росії Володимира Путіна з домальованими вусами.
Паралельно з акцією «Свободу архітекторам» віряни УПЦ (МП) прийшли на літургію і провели свій мітинг-молебень на захист споруди. Люди тримали в рухах хрести та ікони.
Періодично між учасниками з обох сторін відбувались словесні перепалки.
25 січня поліція повідомила про затримання двох чоловіків, якими виявилися архітектор Олександр Горбань та Олексій Шемотюк, через спробу підпалити так званий «Десятинний монастир» УПЦ (Московського патріархату). Провадження відкрили за статтею про «замах на умисне знищення або пошкодження майна». Пізніше Шевченківський райсуд Києва взяв двох архітекторів під варту на 2 місяці з можливістю внесення застави, попри клопотання прокурора обмежитись домашнім арештом.
Споруду, яка належить УПЦ (МП), біля фундаменту Десятинної церкви у Києві збудували в 2005 році. Попри відсутність дозвільних документів, «монастир» понад 10 років функціонує на території історичної пам’ятки.
На цю ж тему:
Петиція про знесення «каплиці» УПЦ (МП) у Києві зібрала необхідні підписи
На захист двох архітекторів, арештованих за підпал споруди УПЦ (МП), виступили депутати і активісти