Вісім з 15 членів Ради безпеки ООН ініціювали проведення 8 грудня екстреного засідання, щоб обговорити рішення президента США Дональда Трампа визнати Єрусалим столицею Ізраїлю. З таким проханням до генерального секретаря ООН Антоніу Ґутерріша звернулися Франція, Болівія, Єгипет, Італія, Сенегал, Швеція, Великобританія і Уругвай.
«Я послідовно виступав проти будь-яких односторонніх заходів, які поставили б під загрозу перспективу миру для ізраїльтян і палестинців», – сказав генсекретар ООН.
«У цей тривожний момент я хочу дати зрозуміти: альтернативи рішенню про дві держави немає, немає «плану Б», – сказав він.
Президент США Дональд Трамп у своїй промові 6 грудня сказав, що цей крок був всього лише «визнанням реальності». «Сьогодні ми нарешті визнаємо очевидне, що Єрусалим є столицею Ізраїлю», – сказав він.
Трамп доручив Державному департаментові США розпочати підготовку до переведення посольства США з Тель-Авіва до Єрусалима. Як кажуть експерти, це може зайняти від трьох до чотирьох років.
Ця заява змінила політику США декількох десятиліть, згідно з якою статус міста має вирішуватися на переговорах з палестинцями.
Країни Близького Сходу засудили таке рішення Трампа, а європейські лідери, побоюючись спалаху насильства, закликали до спокою з усіх сторін.