Парламент Іраку відкинув план автономного курдського регіону на півночі країни провести референдум про незалежність.
Депутати також проголосували за те, щоб надати прем’єр-міністрові Хайдарові аль-Абаді повноваження «здійснювати всі кроки для захисту єдності Іраку» і почати «серйозний діалог» із лідерами Іракського Курдистану.
Під час обговорення і голосування депутати-курди вийшли з сесійної зали.
Після цього голосування лідер Іракського Курдистану Масуд Барзані заявив, що референдум, який призначений на 25 вересня і результати якого, за планом, самі по собі не обов’язкові до виконання, все одно відбудеться.
«Діалог із Багдадом поновиться після референдуму», – сказав він.
За його словами, референдум необхідний, бо всі інші спроби забезпечити права і інтереси курдів провалилися.
Іракський Курдистан за Конституцією Іраку 2005 року, що встановила федералізацію країни, став автономією у складі Іраку, а на практиці вже з багатьох питань діє, не зважаючи на Багдад.
Плани референдуму про повну незалежність регіону викликали значний спротив також в Ірані і Туреччині, де є значні курдські меншини, а в Туреччині діє і збройний сепаратистський рух місцевих курдів. Тегеран і Анкара побоюються, що такий референдум посилить сепаратистські настрої і дії і серед курдів у цих країнах.
Також проти референдуму виступають США і Європейський союз – там непокояться, що він значно послабить і так нестійкий уряд у Багдаді.
Крім того, і в самому Іракському Курдистані багато хто з його населення у 5,5 мільйонів теж виступає проти референдуму. Супротивники цього кроку вважають, що референдум може зашкодити боротьбі проти екстремістського угруповання «Ісламська держава» та інших екстремістських груп.