У Києві до 73-ї річниці депортації кримськотатарського народу запланували низку пам’ятних заходів. Активісти хочуть о 18:00 відкрити серію подій перформансом на майдані Незалежності ввечері 17 травня. Про це Крим.Реалії розповів член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв.
Із 20:00 до 22:00 в центрі української столиці відбудеться щорічна акція «Запали вогник у своєму серці».
18 травня о 16:00 у Національній опері України імені Тараса Шевченка пройде вечір-реквієм за участю президента України Петра Порошенка, а о 18:00 вечір продовжиться пам'ятним мітингом.
«Важливо виявити солідарність зі співвітчизниками, які залишилися в Криму, яким зараз забороняють віддати данину пам'яті», – сказав Барієв, нагадавши, що в анексованому Росією Криму, як і раніше, заборонено проводити масові заходи в цей день.
Після мітингу, о 20:00, відбудеться презентація фільму режисера Ахтема Сейтаблаєва «Чужа молитва», що розповідає про реальну історію молодої кримськотатарської дівчини Саїде Аріфової (1916–2007), яка під час окупації Бахчисарая нацистами в роки Другої світової війни врятувала життя 88 єврейських дітей.
18 травня 1944 року почалася депортація сталінським режимом із Криму близько 200 тисяч кримських татар. Майже половина депортованих загинула в дорозі чи на місцях вигнання. В Україні ця депортація визнана геноцидом.
18 травня в Україні вшановують як День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. По всій країні заплановані меморіальні заходи пам’яті жертв депортації кримських татар.
Крім того, після незаконної окупації Криму Росією навесні 2014 року 18 травня визначене також як День боротьби за права кримськотатарського народу.
Після захоплення Криму російська окупаційна влада забороняє кримським татарам організовувати вшанування пам’яті жертв депортації, а натомість сама влаштовує такі вшанування в обмеженому обсязі і у проросійському дусі.
Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».