У Чорногорії почалися парламентські вибори, які називають вирішально важливими для майбутнього курсу країни – в бік Заходу чи в бік Росії.
Прозахідна Демократична партія соціалістів, що вже тривалий час перебуває при владі, цього разу має сильних супротивників проросійського і просербського спрямування, що виступають проти вступу країни до НАТО і Європейського союзу.
За оцінками спостерігачів, прозахідний прем’єр-міністр Мило Джуканович нині чолить найбільшому викликові його владі, яку він утримує вже протягом 25 років на посадах прем’єра чи президента Чорногорії.
За даними опитувань, партія Джукановича все ж набере найбільше голосів, але цього разу, можливо, не зможе створити уряд самостійно і в такому разі буде змушена до коаліції з іншими партіями.
У Чорногорії, яка, відокремившись 2006 року від проросійської Сербії, різко змінила курс на євроатлантичну інтеграцію, існує досить глибокий розкол між прихильниками і супротивниками інтеграції з Заходом. Проросійський «Демократичний фронт» влаштовував демонстрації, що іноді доходили до насильства, вимагаючи референдуму щодо вступу країни до НАТО, а її діячі обіцяли в разі перемоги на виборах скасувати санкції проти Росії і розвинути з Москвою щонайтісніші економічні і політичні стосунки.
Відносини між Росією і Чорногорією погіршилися в березні 2014 року, коли невелика балканська країна приєдналася до санкцій Європейського союзу, накладених через агресію Росії проти України. Нове погіршення настало у травні, коли Чорногорія підписала протокол про вступ до НАТО – останній крок перед власне набуттям членства, на яке очікують у середині наступного року, після того, як цей протокол ратифікують усі нинішні члени НАТО.
За словами аналітиків, нинішня передвиборча кампанія зосереджувалася не так на політичних програмах партій, як на особі Джукановича й тому, чи має він і далі керувати країною. Опозиція звинувачує його в корупції, кумівстві і поганому керуванні економікою.
Джуканович, зі свого боку, звинувачує Кремль у втручанні у виборчу кампанію шляхом таємного фінансування опозиційних партій.
Усього за голоси 530 тисяч зареєстрованих виборців і 81 місце в парламенті Чорногорії змагаються 17 виборчих списків, у яких беруть участь загалом 34 партії.