VI Всесвітній форум українців ухвалив заяву «щодо зусиль України, світового українства і міжнародного співтовариства з деокупації та реінтеграції Криму», повідомило видання «День».
У документі йдеться про те, що на окупованому півострові під загрозою «опинилося існування понад півмільйонної громади етнічних українців, яка є другою за розмірами етнічною спільнотою в Криму». «Окупанти взяли курс на її асиміляцію», – мовиться в заяві.
Як пише газета, в ухвалі, що складається з 18 пунктів, містяться заклики до міжнародного співтовариства та органів державної влади України вжити системних заходів для деокупації та реінтеграції Криму. Зокрема, міжнародне співтовариство закликають «посилити санкції проти Росії за незаконну окупацію Криму, об’єднати їх із санкціями за агресію у Донецький і Луганській областях, й, зокрема, запровадити ембарго на торгівлю нафтою з Росією та відключити її від системи SWIFT до припинення агресії проти України, звільнення всіх окупованих територій та виплати компенсації за понесені українською стороною втрати».
ООН, Раду Європи, ОБСЄ та інші міжнародні організації, держави VI Всесвітній форум українців закликає «вжити заходів для припинення масштабного порушення прав людини й громадянина, прав корінного кримськотатарського народу й громади етнічних українців і тримати ситуацію у цій сфері під постійним контролем до моменту деокупації».
Світове українство повинно «роз’яснювати у країнах проживання важливість підтримки безпеки на планеті та протидії державі-агресорові – Росії», а органи державної влади України «розробити Стратегію деокупації Криму», мовиться в ухвалі. VI Всесвітній форум українців закликає «НАН України та Інститут українознавства МОН України в умовах спроб окупанта квазіісторичними аргументами легітимізувати окупацію підготувати академічне видання історії Криму й історії української громади півострова», а прокуратуру Автономної Республіки Крим «відкрити кримінальне провадження за фактом знищення семи шкіл з українською мовою навчання та понад п’ятисот класів з українською мовою навчання на півострові проти колишнього міністра освіти і науки, молоді та спорту АР Крим Гончарової Наталі Григорівни».
Також у документі наголошується на необхідності скасувати статус нерезидентів для кримчан, потребі створити центр надання адміністративних послуг для кримчан-громадян України безпосередньо на адміністративному кордоні Херсонської області тощо, пише видання.
Текст документа розробили вимушені переселенці з Криму.
Окремо делегати з Криму на форумі виступили зі зверненням про долю журналіста Миколи Семени, заявивши про безпрецедентну ситуацію, повідомляє проект Радіо Свобода Крим.Реалії: вперше за всю історію форуму делегат, Микола Семена, не зміг прибути на нього через переслідування російською окупаційною владою. Делегати форуму підтримали звернення кримчан.
VI Всесвітній форум українців відбувся в Києві, в Українському домі. В його роботі взяли участь понад 300 делегатів із 36 країн. Із Криму було обрано 15 делегатів, але прибути на форум змогли тільки 10, інші не змогли виїхати з окупованого півострова.