Україна не планує продовжувати транзит російського газу – про це заявив президент Володимир Зеленський на пресконференції в Брюсселі 19 грудня.
«Ми не будемо давати можливість додатково заробляти на нашій крові. Будь-яка країна світу, яка може отримати щось дешеве від Росії, зрештою – сто відсотків, або за місяць, або за рік – буде залежною від РФ. Це їхня політика. Тому російський газ транзитувати ми не будемо», – сказав президент.
Говорячи про ймовірний обмін, коли Азербайджан транзитує свій газ, отримуючи натомість російський, Зеленський відповів, що Україна готова розглядати лише транзит газу, який походить з іншої країни і не дозволяє Москві отримувати прибутки:
«Сьогодні говорив прем’єр-міністр Словаччини, я йому чітко пояснив: якщо це буде газ не Росії, іншої країни, але ми повинні знати, ми не хочемо гратись, коли це буде інша країна, яка отримує від Росії газ, а потім транзитує свій газ. Це те саме, що продовжувати заробляти на цій війні і передавати гроші Росії. Якщо європейська країна готова отримувати газ і не сплачувати ці гроші в Росію до закінчення війни, можна думати».
Читайте також: Україна й Польща планують створити газовий хаб – Міненерго
Говорячи про ймовірні фінансові збитки Словаччини через відмову від такого транзиту, він заявив, що Україна в енергетиці втрачає «набагато більше», зокрема, через окупацію Росією Запорізької атомної електростанції.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль 16 грудня після розмови зі словацьким колегою заявив, що Україна готова виконувати зобовʼязання, які взяла в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, тому готова обговорити транзит будь-якого газу, окрім російського.
У лютому 2024 року профільна єврокомісарка з енергетики Кадрі Сімсон у коментарі Радіо Свобода повідомила, що Євросоюз не зацікавлений у подовженні транзиту російського газу територією України після завершення дії тристороннього контракту.
Контракт терміном на п’ять років щодо транзиту російського газу через Україну до Європи підписали у 2019 році. Основними покупцями досі залишалися Словаччина та Австрія. Втім, 11 грудня австрійська компанія OMV розірвала довгостроковий контракт на постачання газу з російською компанією «Газпром експорт» («дочка» «Газпрому») через «численні істотні порушення».
Форум