Угорщина після зустрічей у Брюсселі відмовилася від своїх заперечень щодо того, щоб прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте став наступним генеральним секретарем НАТО, президент Словаччини також сигналізував про можливу підтримку цієї кандидатури 18 червня, повідомляють засоби інформації Нідерландів.
Північноатлантичний альянс шукає консенсусу серед своїх 32 членів щодо того, щоб наступник на новий чотирирічний термін змінив норвежця Єнса Столтенберґа на посаді генерального секретаря, коли він піде у відставку в жовтні 2024 року.
США, Велика Британія, Франція, Німеччина та Туреччина заявили, що підтримають кандидатуру Рютте. Якщо повідомлення про те, що Угорщина та Словаччина тепер підтримують Рютте, підтвердяться, Румунія залишиться останньою країною, керівництво якої треба переконати.
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан раніше цього місяця заявив, що припинить свою опозицію кандидатурі Рютте, якщо той вибачиться за нещодавню критику уряду в Будапешті та дозволить Угорщині виключити себе з планів військового альянсу щодо надання Україні більшої допомоги.
18 червня новий президент Словаччини Петер Пеллегріні заявив, що його країна готова підтримати Рютте на найвищій посаді в НАТО. Словаки є одними з найбільш проросійських членів ЄС і НАТО, а лівий популістський прем’єр-міністр Роберт Фіцо припинив постачання зброї в Україну після призначення головою уряду.
Як Орбан, так і Фіцо публічно виступали проти можливого членства України в НАТО.
Форум