Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, який перебуває у штаб-квартирі НАТО на засіданні міністрів закордонних справ Альянсу, розповів про ядерні загрози, які несуть російські атаки по українській енергетичній інфраструктурі та попросив партнерів про додаткові системи протиповітряного захисту.
Сибіга підкреслив, що Росія атакувала підстанції, які вважаються обʼєктами ядерної енергетичної інфраструктури України.
«Це велика небезпека, великий ризик і ризик не лише для України, тому що тут відстані не допоможуть. Тому що, атакуючи ці обʼєкти, Росія провокує і спричинює великий ризик ядерного інциденту з глобальними наслідками», – заявив український міністр, спілкуючись з журналістами про підсумки Ради Україна-НАТО.
За словами українського міністра, наразі зусилля дипломатичної служби спрямовані на посилення повітряного захисту України, насамперед стратегічних об'єктів, які мають особливе значення для енергетичної системи України.
Україна передала список із запитом поставити 20 систем протиповітряної оборони до кінця року. Країни, у яких ці системи є в наявності, попросили додаткову інформацію і українська сторона її надасть, зазначив міністр.
Щодо членства України в НАТО, Сибіга визнав, що в час війни прийняти державу до альянсу не можуть, оскільки деякі країни вбачають в цьому ризик втягнення у війну, а Україна цього не прагне. Вступ до НАТО залишається «стратегічною метою» України.
28 листопада три діючі атомні електростанції (АЕС) України знижували виробництво електроенергії після атак на енергетичну інфраструктуру країни, повідомляв Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаеля Маріано Гроссі.
Повідомлень про пряме пошкодження АЕС не надходило, але МАГАТЕ було поінформовано Україною, що удари в черговий раз вплинули на електричні підстанції, які АЕС використовують як для передачі, так і для отримання електроенергії за межами майданчика.
Також під час російських обстрілів у ніч проти 16 листопада і вранці 17 листопада було пошкоджено чотири електричні підстанції, які МАГАТЕ визначило як «важливі для ядерної безпеки».
Форум