Очільник Міністерства закордонних справ України Андрій Сибіга під час візиту до Дамаску заявив, що Україна зацікавлена у стабільній Сирії.
«Я тут для того, щоби передати сирійському народові особисте послання від президента України Володимира Зеленського: Ми з вами. Ми готові допомагати сирійському народу, бо Україна зацікавлена у стабільній Сирії та розвитку взаємовигідної співпраці», – заявив він під час пресконференції в Дамаску.
За його словами, завтра до Сирії прибудуть понад 20 вантажівок, які доставлять 500 тонн українського борошна в межах гуманітарної програми «Зерно з України», Київ готовий доставити «у рази більше».
«Україна залишається гарантом продовольчої безпеки та допомагає іншим навіть у час війни. Це символічний контраст. Росія експортувала до Сирії бомби, смерть та руйнування. Україна експортує борошно, гарантії життя та відновлення», – сказав міністр.
Сибіга також висловив сподівання на відновлення дипломатичних відносин між країнами – їх розірвали у 2022 році, коли тодішній очільник Сирії Башар Асад визнав російську спробу анексії Криму та тимчасову окупацію частин Донецької та Луганської областей.
Київ, за словами міністра, також переконаний, що в стратегічній перспективі зведення нанівець російської присутності в Сирії сприятиме стабільності не лише сирійської держави, але і всього Близького Сходу та Африки, навіть якщо це займе якийсь час.
Українська делегація провела переговори з керівництвом сирійської адміністрації, її лідером Ахмадом аш-Шараа, а також премʼєр-міністром Мохамедом Аль-Башіром і міністром закордонних справ Асаадом Хасаном аш-Шейбані.
Новий фактичний лідер Сирії Ахмад аль-Шараа заявив, що він хоче зберегти відносини з Іраном і Росією, але наполягає на тому, що будь-які звʼязки мають ґрунтуватися на взаємній «повазі».
Росія та Іран були головними союзниками Сирії за режиму президента Башара Асада.
На початку грудня у Сирії був повалений режим Асада, влада перейшла до сил повстанців, очолюваних ісламістською організацією «Хаят Тахрір аш-Шам». Асад і його родина, які династійно правили в Сирії понад 50 років, були змушені тікати до Росії.
Форум