Міжнародні прокурори закінчують розслідування у справі про збиття малайзійського «Боїнга» над Донецькою областю в Україні, повідомляють міжнародні медіа 8 лютого.
Як цитує Reuters, представники обвинувачення заявили журналістам про виявлення «явних ознак», що президент Росії Володимир Путін погодив застосування в Україні російської ракетної системи, яка збила літак.
Втім, за їхніми словами, докази причетності Путіна та інших російських посадовців недостатньо чіткі, аби потягнути за собою кримінальну відповідальність, відтак вони завершують розслідування без висунення нових обвинувачень.
«Розслідування наразі сягнуло своєї межі. Виявлених фактів недостатньо для притягнення до відповідальності нових підозрюваних», – сказав прокурор Дігна ван Бутцелер на пресконференції в Гаазі.
Читайте також: ЄСПЛ визначив дату початку окупації Росією окремих районів Донецької та Луганської областей
Прокуратура заявила, що не може ідентифікувати конкретних солдатів Курської 53-ї бригади російської армії, відповідальних за пуск ракети, яка збила літак.
Водночас представники обвинувачення навели перехоплення телефонної розмови 2014 року між російськими посадовцями як доказ того, що дозвіл Путіна був необхідний, перш ніж запит бойовиків на таке обладнання міг бути виконаний.
Крім того, вони відтворили розмову 2017 року між самим Путіним і призначеним Росією очільником окупаційної адміністрації Луганської області, в якій вони обговорювали військову ситуацію та обмін полоненими.
Суд у Нідерландах 17 листопада визнав винними у катастрофі літака рейсу MH17 та загибелі 298 людей на його борту громадян Росії Ігоря Гіркіна, Сергія Дубінського та громадянина України Леоніда Харченка. Вони заочно отримали довічні терміни увʼязнення і мають відшкодувати родичам загиблих 16 мільйонів євро.
Читайте також: У прокуратурі Нідерландів пояснили, чому не вимагатимуть від Росії екстрадиції засуджених у справі MH17
Окрім того, суд визначив, що літак «Боїнг-777», що виконував рейс MH17, у липні 2014 року був збитий ракетою російського виробництва, випущеною з поля на сході України. Тоді ж суд встановив, що Росія мала «загальний контроль» над збройними угрупованнями в Донецьку, починаючи з травня 2014 року.
Росія відреагувала на рішення суду, заявивши, що він перебував під «безпрецедентним тиском з боку нідерландських політиків». Згодом речник Володимира Путіна Дмитро Пєсков висловив жаль, що Росія «не була допущена до розслідування».
Уряд Нідерландів викликав посла Росії через її «огидну» реакцію на вирок щодо MH17.
1 грудня прокуратура Нідерландів заявила, що не подаватиме апеляцію на результати судового процесу у справі про збиття рейсу MH17 у небі над сходом України в 2014 році. Це рішення робить вироки в цій справі остаточними, хоча засуджені залишаються на свободі.