Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду повернув колишньому судді Богдану Львову його касаційну скаргу на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 червня про відмову в поновленні на посаді судді Верховного суду і виплаті заробітної плати за час вимушеного прогулу. Про це йдеться в ухвалі судді Верховного суду Олександра Прокопенка від 19 липня 2024 року.
У поданій 9 липня касаційній скарзі Богдан Львов зазначив, що Шостий апеляційний суд ухвалив кінцеве рішення відмовити йому в поновленні на посаді судді «без урахування висновків Верховного суду щодо застосування норм права в подібних справах».
Натомість Верховний суд зауважив, що самим скаржником «не систематизовано, який висновок суду апеляційної інстанції щодо застосування конкретної норм права суперечить позиції Верховного суду щодо застосування цієї ж норми», – йдеться в ухвалі.
Також Львов поскаржився на окрему ухвалу колегії суддів в апеляції довести до відома голови СБУ Василя Малюка інформацію про можливі порушення співробітниками СБУ закону України «Про державну таємницю» при наданні Львову допуску до державної таємниці в 2014 році.
Утім, на думку судді Верховного суду, Львов у своїй скарзі не повідомив, які саме норми права порушила апеляційна інстанція, а лише зазначив, що Шостий апеляційний адміністративний суд «безпідставно поклав в основу окремої ухвали як нібито встановлений факт наявності у позивача громадянства РФ».
Зрештою, суд вирішив повернути касаційну скаргу Богдану Львову, зауваживши, що це не позбавляє колишнього суддю права повторно звернутися до касаційної інстанції.
Раніше, 12 червня, Шостий апеляційний адміністративний суд погодився з доводами представників Верховного суду та СБУ і скасував рішення суду першої інстанції – Київського окружного адміністративного суду – щодо поновлення Богдана Львова на посаді судді Верховного суду і виплати заробітної плати «за час вимушеного прогулу».
Раніше журналісти «Схем» (Радіо Свобода), а згодом СБУ встановили, що у Богдан Львов від 1999 року має російське громадянство. Сам колишній суддя не визнає, що коли-небудь отримував паспорт країни-агресора, попри численні докази.
Богдан Львов після оголошення рішення заявив: «Я трохи здивований, я такого рішення не очікував. Якщо все-таки питання громадянства трохи за межами сьогоднішнього процесу, то, на мій погляд, визнати правомірним таке звільнення – це неможливо, неприпустимо».
5 жовтня 2022 року голова Верховного суду Всеволод Князєв відрахував голову Касаційного господарського суду Богдана Львова зі штату Верховного суду на підставі листа СБУ про наявність у нього громадянства РФ.
Богдан Львов подав позов 10 січня 2024 року, суд першої інстанції – Київський окружний адміністративний суд – задовольнив цей позов, з чим Верховний суд не погодився і подав апеляцію.
15 вересня 2022 року журналісти-розслідувачі «Схем» оприлюднили розслідування «Український суддя з російським паспортом», в якому навели численні докази з низки джерел і баз даних, у тому числі публічних, що голова Касаційного господарського суду у складі Верховного суду Богдан Львов є громадянином Російської Федерації. Він отримав громадянство ще у 1999 році у Москві, на той момент вже працюючи суддею в Україні. А у 2012 році оновив паспорт РФ після досягнення 45-річчя.
Журналісти встановили, що в день підпису заяви про отримання паспорта, оформленої від його імені, він перебував у Москві. Саме за російським паспортом Богдана Львова проводилися операції з незадекларованим нерухомим майном його родини в Москві, йшлося в розслідуванні з посиланням на історичні витяги з реєстру нерухомості РФ.
Про це свідчить, серед іншого, договір дарування частки квартири у столиці Росії від 2012 року. В день оформлення цієї угоди він також приїжджав до російської столиці потягом з Києва. Його дружина, яка народилася в Москві, також має громадянство РФ.
Згідно з Конституцією України, набуття суддею громадянства іншої країни – це підстава для припинення його повноважень. У коментарі журналістам до виходу розслідування сам суддя заявив, що російського громадянства у нього немає, але попросив надати йому документи і час, щоб «розібратися», після чого не надав додаткових доказів на підтвердження своїх слів.
Після виходу розслідування суддя Львов визнав, що в реєстрах РФ є дані про його громадянство, але заявив, що це «якісна підробка» для «дестабілізації роботи судової системи України». 26 і 28 вересня 2022 року він опублікував дописи на своїй сторінці у фейсбуці, ставлячи під сумнів окремі документи з розслідування, називаючи його «чистим фейком».
У своєму детальному аналізі «Український суддя з паспортом РФ. Продовження розслідування «Схем» журналісти спростували звинувачення Львова і покроково підтвердили висновки свого розслідування.
Журналіст-розслідувач видання Bellingcat Христо Грозєв, проаналізувавши справу голови Касаційного господарського суду Богдана Львова, також підтвердив, що український суддя має громадянство Російської Федерації. Він виключив, що це могла бути «якісна» підробка, як заявив Львов після виходу журналістського розслідування «Схем», оскільки суддя мав громадянство країни-агресорки задовго до публікації журналістами відповідних фактів. Це, в тому числі, випливає із російських баз, вивантажених багато років тому, в які неможливо внести зміни.
Після публікації розслідування у НАБУ відкрили кримінальне провадження за фактами ймовірного недекларування квартири суддею за за ч.1 ст. 366-2 Кримінального кодексу України – «умисне внесення суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей до декларації». Журналістів «Схем» викликали на допит у цьому провадженні як свідків.
Форум