Доступність посилання

ТОП новини

Син Баканова з СБУ завершує зведення маєтку під Києвом на землі, купленій за втричі заниженою вартістю


Земельну ділянку площею майже 10 соток з недобудованим маєтком він придбав у 2021 році за 17 тисяч доларів
Земельну ділянку площею майже 10 соток з недобудованим маєтком він придбав у 2021 році за 17 тисяч доларів

Син колишнього очільника Служби безпеки України Івана Баканова Артур Лазаренко у 2021 році придбав земельну ділянку площею майже 10 соток з недобудованим маєтком в елітній частині села Ходосівка на Київщині. Ціна землі, вказана у договорі – 455 тисяч гривень (на той час 17 тисяч доларів), при цьому попередня власниця купила цю землю втричі дорожче. Станом на осінь 2024 року будівництво двоповерхового будинку сина Баканова площею близько 300 квадратів виглядає майже завершеним, повідомляють «Схеми» (проєкт Радіо Свобода).

Відповідно до копії договору купівлі-продажу, який є у розпорядженні журналістів, 2 вересня 2021 року Артур Лазаренко, чий батько на той момент був чинним головою СБУ, придбав за 455 тисяч гривень (близько 17 тисяч доларів за тодішнім курсом) земельну ділянку площею 9,9 соток у селі Ходосівка поруч із елітним котеджним містечком «Нова Ходосівка». Це за 24 кілометри від центра Києва. Тобто за договором, сотка землі синові Івана Баканова обійшлася у 45,9 тисяч гривень (на той час 1,7 тисячі доларів).

В документі вказано, що «на час посвідчення цього договору на відчужуваній земельній ділянці будь-які забудови, будівлі та споруди, відсутні». Але, як видно із супутникових знімків, станом на квітень 2021 року на цій території вже тривали будівельні роботи, а у жовтні, коли Лазаренко вже місяць, як був власником ділянки, можна побачити, що повністю зведена «коробка»: стіни і дах будинку.

Як з’ясували «Схеми», попередня власниця цієї ділянки придбала її у січні 2021 року за 1 мільйон 418 тисяч гривень (в еквіваленті 50,2 тисяч доларів). Тобто через вісім місяців продала цю нерухомість Лазаренкові втричі дешевше, ніж купила сама. Журналісти намагалися звʼязатися з жінкою, однак на дзвінки і повідомлення вона не відповіла.

За словами експертів із нерухомості, з якими поспілкувалися «Схеми», часто у договорах купівлі-продажу уникають реальних цін, щоб сплатити менше податків до бюджету.

Наразі на території маєтку, схоже, завершуються ремонтні та оздоблювальні роботи, були помічені робітники.

«Схеми» не змогли зв'язатися із Артуром Лазаренком до публікації. Також журналісти надіслали повідомлення з запитаннями Іванові Баканову. На час публікації він також не відповів.

Після виходу матеріалу Артур Лазаренко надіслав редакції свій коментар. Він зазначив, що придбав все «у повній відповідності до діючого законодавства у легальний спосіб, придбання підтверджені відповідними оцінками», а також повідомив, що має «всі необхідні дозвільні документи на будівництво будинку площею 219 кв.м». Витрати на нерухомість пояснив так: «я не один рік працюю, не маю спільного побуту з батьками та не проживаю разом з ними, маю легальні доходи та кредитні забов'язання, що дозволили мені здійснити згадане придбання та ведення будівельних робіт». Він повідомив, що наразі будинок не введений в експлуатацію, він в ньому не проживає.

Раніше «Українська правда» повідомляла, що ексочільник Служби безпеки України Іван Баканов на початку повномасштабного вторгнення влаштував свого сина Артура Лазаренка на службу в СБУ, де той продовжує працювати донині. У пресслужбі СБУ підтвердили, що Лазаренко був прийнятий на службу 21 березня 2022 року, у період, коли Іван Баканов очолював відомство. В СБУ зазначили, що під час дії воєнного стану звільнення військовослужбовців Служби безпеки України можливе виключно за наявності підстав, визначених у статті 26 Закону України «Про військовий обовʼязок і військову службу».

  • Зображення 16x9

    Максим Савчук

    Журналіст-розслідувач телевізійної програми проєкту розслідувань Радіо Свобода «Схеми». Автор книги «1937» про політичну та бізнесову діяльність Віктора Медведчука після Революції Гідності.

    Народився у селищі Баришівка на Київщині. Здобув освіту інженера в Національному транспортному університеті та філолога в Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова. Працював у бюро журналістських розслідувань «Свідомо», у газеті «Україна молода», у програмі журналістських розслідувань «Знак оклику» на телеканалі ТВі.

    У 2015 році розслідування «Questions Raised Over Poroshenko’s Role In Valuable Kyiv Land Deal» («Таємниці землі президента Порошенка») потрапило до шорт-листу міжнародного конкурсу асоціації мовників AIB.

    Переможець конкурсу журналістських розслідувань ім. В. Сергієнка (2019 рік) із матеріалом «Зелена родина ру» (про кінобізнес Володимира Зеленського у Росії).

    У 2020 році здобув друге місце на конкурсі журналістських історій DataUp із матеріалом «Американська мрія Віктора Медведчука» (співавтори - Любомира Ремажевська та Олександр Чорновалов).

    Розслідування «Американська мрія Віктора Медведчука» перемогло на Національному конкурсі журналістських розслідувань. Оголошення переможців та нагородження відбулося під час фестивалю розслідувальної журналістики «Межигір’я Фест» в колишній резиденції експрезидента-втікача Віктора Януковича у вересні 2021 року.

  • Зображення 16x9

    Кирило Овсяний

    Журналіст-розслідувач проєкту розслідувань Радіо Свобода «Схеми» з 2021 року. Почав співпрацю у 2019 році з проєкту «Схеми в регіонах». Автор розслідувань пов’язаних з викриттям корупції та воєнних злочинів.

    Фіналіст премії «MezhyhiryaFest 2022» за розслідування «Туреччина купує в Росії українське зерно з окупованих територій? «Схеми» знайшли докази», в якому на основі супутникових знімків, інформації з системи Marine Traffic та джерел в окупованому Криму показав повний шлях суден з українським зерном через Крим до портів Туреччини.

    Переможець The 2023 Planet Purpose Award у номінації Strive for Openness за серію матеріалів про масові поховання цивільних у Маріуполі, які з’явились там внаслідок повномасштабного вторгнення в Україну.

    Також є лауреатом національної премії «Честь професії 2023» в номінації «Найкраща аналітика» за участь у роботі над спільним проєктом Радіо Свобода «Мапа військових об’єктів Криму».

Форум

XS
SM
MD
LG